sicer

Zadovoljstvo ob koncu četrtletja pri McDonald's-u

19. 04. 1998 11.26

Veriga restavracij s hitro hrano McDonald's je v prvem četrtletju letos zaslužila 362 milijonov dolarjev, kar je v primerjavi z istim obdobjem lani za 10,5 odstotka več. Promet družbe se je v omenjenem primerjalnem obdobju povečal za 7,7 odstotka na 2,8 milijarde dolarjev. Sicer pa so McDonald's-ove restavracije, vključno z imetniki franšiznih pogodb, po vsem svetu ustvarile prihodke v višini 8,2 milijarde dolarjev.

Rekorden zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA

19. 04. 1998 11.25

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA se je februarja povzpel na rekordno raven v zadnjih desetih letih. Kot je sporočilo ministrstvo za gospodarstvo, je primanjkljaj v blagovni menjavi in storitvah glede na mesec poprej zrasel za 4,2 odstotka na 12,1 milijarde dolarjev. Poznavalci napovedujejo, da bo visok primanjkljaj negativno vplival na gospodarsko rast v prvem četrtletju, in sicer naj bi konjunkturi odščipnil kar eno odstotno točko. Trgovinski primanjkljaj z Japonsko se je februarja povečal za 21,4 odstotka na 5,29 milijarde dolarjev, še januarja pa je znašal 4,4 milijarde dolarjev.

Štangelj blestel v hribih

19. 04. 1998 10.24

Kolesar novomeške Krke Telekoma Gorazd Štangelj je bil včeraj junak pete, 166 kilometrov dolge etape kolesarske dirke po Spodnjem Saškem od Pyrmonta do Osterodeja. V prvi gorski etapi, ki je veljala za najtežjo, je Novomeščan za devet sekund premagal kolesarja nekdanjega moštva Valterja Bonče Amore&Vita Italijana Simone Zucchija ter Sandra Giacomellija. V skupnem seštevku je vodstvo zadržal Nemec Andreas Kloden, Štangelj je s petega napredoval na četrto (+49) mesto, zelo dober pa je tudi Bolgar v dresu edinega slovenskega profesionalnega moštva Pavel Šumanov, ki z zaostankom minute in 29 sekund zaseda deseto mesto. Veliko zaslug za zmago Štanglja v "kraljvski etapi" ima tudi Robert Pintarič, ki je skupaj z Nemcem Andreasom Walzerjem bežal večji del dirke. V zadnjih kilometrih je sicer popustil, a s taktično vožnjo omogočil Štanglju eno njegovih največjih zmag v karieri.

Tretje mesto Igorja Majcna na Nilu

19. 04. 1998 10.17

Slovenski plavalec Igor Majcen je v tekmi za svetovno serijo v daljinskem plavanju na reki Nil v močni konkurenci osvojil odlično tretje mesto. Za 21 km dolgo krožno progo je potreboval 4 ure 42 minut in 3 sekunde ter za zmagovalcem Avstralcem Grantom Robinsonom zaostal 38 sekund, za drugouvrščenim Špancem Davidom Meco Medino, sicer svetovnim prvakom in vodilnim v svetovnem pokalu, pa sekundo manj. Slovenski uspeh je z 12 mestom dopolnil Igorjev brat Nace, ki se na startu ni počutil najbolje, vendar je zbral dovolj moči, da je prišel do cilja.

Panda uspešno prestala zdravniški pregled

18. 04. 1998 11.48

Mlada panda, ki je ob svojem rojstvu pred devetimi meseci tehtala le 160 gramov, je uspešno prestala pregled strokovnjakov živalskega vrta v Pekingu, zato so ji podelili potrdilo o dobrem zdravstvenem stanju. Kot je povedal namestnik direktorja pekinškega živalskega vrta Zhang Jinguo, zdravstveno stanje mlade pande, ki so jo poimenovali Ben Ben, ob rojstvu ni bilo v skladu z zdravstvenimi standardi. Ben Benova mama Yong Yong je bila ob njegovem rojstvu stara 16 let in zelo bolna. Yong Yong je sicer skotila dva mladiča, toda eden je bil prešibak, da bi preživel.

Predsednik države Milan Kučan podelil državna odlikovanja

17. 04. 1998 12.20

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes v predsedniški palači vročil državna odlikovanja - srebrni častni znak svobode RS in častni znak svobode RS - Zvezi geografskih društev Slovenije, Lovski zvezi Slovenije, Mariji Zupančič Vičar, Janezu Bizjaku, Evgeniji Kegel Korošec, Janezu Korošču, Janezu Planini in Alojzu Seriniji.

Ameriški obrambni minister v Ankari

17. 04. 1998 10.35

Ameriški obrambni minister William Cohen je danes prispel v Ankaro, kjer bo začel svojo bližnjevzhodno turnejo, med katero bo obiskal še Jordanijo, Egipt, Izrael in Grčijo.

Babica rekorderka pri zamenjavi organov

16. 04. 1998 08.58

Norma Wickwire z vzdevkom "bionična babica" je ženska z mnogimi organi - med njimi jih je kar nekaj ročno izdelanih. Od leta 1976 dalje so ji zdravniki zamenjali kar osem od desetih glavnih sklepov; oba kolka, obe koleni, obe rameni, gleženj in komolec. Leta 1998 so jo vpisali tudi v Guinessovo knjigo rekordov in sicer v poglavje o medicinskih fenomenih. "To je peklenska pot do slave," pravi živahna 76-letnica. Sicer gospa Wickwire že od leta 1968 boleha za artritisom, muči pa jo tudi osteoporoza.

Zgodovinski hotel za Jelcina

16. 04. 1998 08.54

Ruski predsednik Boris Jelcin bo med obiskom na Japonskem stanoval v hotelu z razgibano zgodovino. Hotel Kawana v letovišču z enakim imenom na polotoku Izu, ki leži približno 100 kilometrov jugozahodno od Tokia, je med drugim znan po tem, da sta v njem leta 1954 preživela medene tedne Marilyn Monroe in Joe DiMaggio. Češnje, ki so posajene v parku v okolici hotela, vrtnarji srbno skrivajo v senci, zato da bi zacvetele prav v času predsednikovega obiska. Posteljo, v kateri naj bi spal Jelcin, so morali podaljšati na 2,30 metra. Sicer je hotel s 140 sobami opremljen v evropskem slogu 30-ih let tega stoletja. Hotel Kawana je bil leta 1958 prav tako prizorišče snemanja filma Razbojnik in gejša z Johnom Waynom v glavni vlogi.

Premierna uprizoritev Haškovega Dobrega vojaka Švejka na odru SSG v Trstu

16. 04. 1998 07.50

Ansambel Slovenskega stalnega gledališča (SSG) v Trstu bo v petek, 17. aprila, pripravil zadnjo letošnjo premiero - predstavo Dobri vojak Švejk v režiji češkega dramatika in režiserja Stanislava Moša, ki je hkrati avtor najnovejše priredbe slovitega humorističnega romana Jaroslava Haška.

Sodišče zavrnilo predlog za izvedbo stečaja Litostroja

16. 04. 1998 07.28

Ljubljansko okrožno sodišče je danes na ponovnem naroku zavrnilo predlog za uvedbo stečaja Litostroja, ki sta ga vložila albansko podjetje Kastrioti Export Import Tirana in njegov direktor Gasper Bisaku.

Slovenija in Italija podpisali sporazum o skupnem sodelovanju v vinogradništvu in vinarstvu

15. 04. 1998 17.51

Predstavniki Kmetijsko- veterinarskega zavoda Nova Gorica, Italijanske zveze kmetov, Univerze v Vidmu, italijanskega podjetja Agrotehnica Isontina in slovenskega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so danes podpisali sporazum o izvedbi in financiranju projekta inovacije in razvoj tehnologije na področju vinogradništva in vinarstva. Slovenski kmetijski minister Ciril Smrkolj je današnji podpis označil kot uvod v tesnejše sodelovanje dveh držav pri kmetijstvu, predvsem z vidika podpore domačemu kmetijstvu pri vključevanju v Evropsko unijo.

Potres poškodoval tudi sakralne in etnološke spomenike

15. 04. 1998 17.09

Predstavniki Uprave RS za kulturno dediščino in ministrstva za kulturo so se včeraj srečali s komisijo škofije Koper in predstavniki občin Kobarid in Bovec ter si ogledali kulturne spomenike v vseh treh občinah zgornjega Posočja, ki jih je v nedeljo prizadel potres. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnil, da je od 82 sakralnih spomenikov devet takšnih, ki so nujno potrebni statične sanacije.

Okna 98 bodo naprodaj 25. junija

15. 04. 1998 09.55

Korporacija Microsoft je napovedala, da bodo 25. junija letos začeli prodajati dolgo pričakovani novi računalniški operacijski sistem z imenom Okna 98 (Windows 98).

Dolenjska banka lani poslovala z dobičkom

14. 04. 1998 16.35

Dolenjska banka je lani dosegla 22-odstotno rast bilančne vsote, ki je konec lanskega leta znašala 64,7 milijarde tolarjev. Gleda na lansko inflacijo pa se je bilančna vsota realno povečala za 12 odstotkov. S takšno rastjo pa so v Dolenjski banki presegli letni načrt za 8 odstotkov, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor banke Franc Borsan.

Po rušilnem potresu še okoli 200 popotresnih sunkov

14. 04. 1998 11.47

Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je danes za Slovensko tiskovno agencijo povedal, da so slovenske potresne opazovalnice od nedelje do danes zabeležile okoli sto popotresnih sunkov. Potresne opazovalnice, ki so bližje epicentru nedeljskega rušilnega potresa v Kobaridu in Bovcu pa so zabeležile okoli 200 popotresnih sunkov.

Aprilska gostovanja v MGL

13. 04. 1998 09.41

V Mestnem gledališču ljubljanskem bo v aprilu gostovalo kar nekaj gledališč; štiri iz Slovenije, pa tudi Divadlo Komedie iz Prage. Slednje, ki je tako kot MGL v Ljubljani praško mestno gledališče, po t.i. žametni revoluciji pa je po precejšnji zapostavljenosti v preteklem obdobju doživelo ponoven razcvet, se bo ljubljanskemu občinstvu (s simultanim prevodom) predstavilo v torek in sredo, 14. in 15. aprila; in sicer z dvema predstavama: Shakespearovim Hamletom in Tremi sestrami Antona P. Čehova. Na odru MGL se bodo nato zvrstile še štiri gostujoče predstave. 16. in 17. aprila bo na ogled komedija Raya Cooneya Minister v škripcih v režiji Dušana Mlakarja in izvedbi SLG; 18. in 20. aprila bo gostovalo Prešernovo gledališče iz Kranja s Policijo Slawomirja Mrožka v režiji Jaše Jamnika; 21. aprila se bo predstavilo Slovensko stalno gledališče iz Trsta z igro Master Class avtorja Terryja McNallyja v režiji Vita Tauferja; 22. aprila pa bo oder MGL na voljo Gledališču Ptuj in njihovi uprizoritvi dela Sobo oddam Marcusa Koebelija v režiji Sama Strelca.

Dokončna kapitalska struktura novogoriškega HIT-a

13. 04. 1998 09.40

Z vpisom v sodni register se je 9. februarja sklenil postopek lastninjenja novogoriškega podjetja HIT, ki je tako postalo delniška družba. Kot so sporočili iz HIT-a, osnovni kapital družbe znaša 6 milijard 788 milijonov 634 tisoč tolarjev, vrednost posamezne delnice pa je tisoč tolarjev. Potem ko je država uskladila kapitalsko strukturo z zakonom o lastninjenju igralnic, sta največja lastnika delnic HIT-a postala kapitalski in odškodninski sklad, ki imata vsak po 40 odstotkov delnic, preostanek pa so dobile občine, v katerih so HIT-ove igralnice. Tako ima občina Nova Gorica 17,77-odstotni lastniški delež, občina Kranjska Gora 1,94-odstotni delež, občina Rogaška Slatina ima v lasti 0,17 odstotka delnic, 0,12 odstotka delnic pa je v rokah občine Novo mesto. Sicer pa so v delniški družbi HIT, ki združuje skoraj tri četrtine slovenskega igralništva, zadovoljni s poslovanjem v prvih treh mesecih letos. Obisk gostov se je v primerjavi z lanskim prvim trimesečjem povečal za dobra dva odstotka. Realizacija se je v omenjenem primejalnem obdobju povečala za 15 odstotkov.

Protestansko združenje pripravilo okrnjen letni pohod v Ulstru

13. 04. 1998 07.44

Tradicionalno protestantsko združenje Apprentice Boys je danes v Belfastu veliko bolj umirjeno začelo svojo letno parado. V nasprotju s preteklimi leti se je le 20 udeležencev prvič odpovedalo pohodu skozi katoliško četrt po ulici Ormeau Road, kjer so se udeleženci večkrat spopadli s katoliki, ki so v pohodu videli provokacijo. Ker tri dni po sklenitvi sporazuma v Belfastu niso želeli dati povoda za nove konflikte, so se udeleženici pohoda ustavili pred vhodom v stanovanjsko četrt in se z avtobusom odpeljali v središče mesta, kjer bo veliko zborovanje Apprentice Boysov iz drugih delov Severne Irske. Sicer pa je sklenitev severnoirskega mirovnega sporazuma danes pozdravil tudi Iran. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je izrazil upanje, da bodo napori za sklenitev sporazuma privedli do trajnega miru na Severnem Irskem.

Naprodaj otok v južnem Pacifiku

12. 04. 1998 10.56

Prodamo: otok v južnem Pacifiku z lastno pristajalno stezo ter brez sosedov. Na voljo je takoj. Cena: 47 milijonov dolarjev. Družina Fullard-Leo je postavila znak "naprodaj" na atol Palmyra, neposeljeni otok, ki leži približno 1.600 kilometrov južno od Havajev ter 560 kilometrov severno od ekvatorja. Površina otoka je 33 kvadratnih kilometrov. Na atol pade več kot 4 metre dežja na leto, na njem pa rastejo tudi do 25 metrov visoka tropska drevesa. Sicer je otok v ameriški posesti. Havajski otoki so si ga priključili leta 1862, družina Fullard-Leo pa ga je kupila leta 1922. Med 1940 in 1947 je otok zasedla ameriška mornarica, ki je na otoku zgradila 1.800 metrov dolgo pristajalno stezo. Otok je neposeljen že od leta 1951 dalje. Kot je povedal agent za nepremičnine pri podjetju Monroe in Friedlander Doug Pothul, naj bi se za nakup otoka zanimal predsednik Microsofta Bill Gates.

Temeljiti tatovi

12. 04. 1998 10.54

Tatovi so bili v primeru kalifornijskega poslovneža Joeja Pereza zelo temeljiti - pozabili niso na niti eno vozilo, ki je v njegovi lasti, še več; "obdelali" so tudi avtomobile, ki sploh niso njegovi, temveč so se slučajno znašli v bližini njegove pisarne. Ko se je Perez nekega jutra odpravil v službo, je ugotovil, da so mu ponoči iz garaže ukradli oba avtomobila. Ko je prispel do pisarne, je videl, da so mu tatovi ukradli tudi kamion, ki ga je uporabljal v službene namene. Perezu je preostala še ena možnost - četrti avtomobil, toda tatovi tudi nanj niso pozabili; sicer ga niso ukradli, so ga pa močno poškodovali. Nato so se tatovi spravili še na peti avtomobil, ki sicer ni bil Perezov, toda njegov lastnik ga je slučajno parkiral pred Perezovo pisarno. Kot poroča agencija Associated Press, policija domneva, da so bili tatovi tako uporni in temeljiti zato, ker so najverjetneje iskali ključe "vsega, kar je v Perezovi lasti, od hišnih ključev do ključa bančnega sefa", ki naj bi jih hranil v enem od svojih avtomobilov. Morda bi jo odnesel bolj poceni, če bi povedal, kateri avtomobil je "pravi".

McDonalds načrtuje 2000 novih restavracij v Aziji

12. 04. 1998 10.52

Ameriška veriga restavracij s hitro hrano McDonald's namerava kljub azijski finančni krizi v tem delu sveta v prihodnjih treh letih odpreti več kot 2000 novih restavracij. Vrednost celotne investicije naj bi znašala poldrugo milijardo dolarjev. V McDonald's-u sicer priznavajo, da imajo gospodarske težave nekaterih azijskih težav negativen učinek na poslovanje družbe, vendar so prepričani, da jim bo z ustreznimi poslovnimi potezami uspelo ublažiti posledice manjših prihodkov.

Današnji potres eden najhujših po 2. svetovni vojni

12. 04. 1998 09.07

Z uprave Republike Slovenije za geofiziko so za STA povedali, da je bil današnji potres po potresu na Kozjanskem leta 1974 in v Posočju leta 1976 eden najhujših, ki je prizadel Slovenijo po 2. svetovni vojni. Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je dejal, da so močnejši potresi, ki so v zadnjih desetletjih prizadeli Slovenijo, bili leta 1995 na območju Ilirske Bistrice, da pa je pozročil manjšo škodo. V Šempetru v Savinjski dolini je bil prav tako močan potres leta 1982, leta 1977 je bil močnejši potres tudi na Gorenjskem. Danes najbolj prizadeto območje pa je bilo priča hujšemu potresu tudi leta 1976, ko je bil Breginjski kot skoraj povsem uničen, vendar je bilo žarišče potresa v sosednji Italiji, v Furlaniji-Julijski krajini. Naše območje je sicer prizadel najhujši potres 26. marca leta 1511 na Idrijskem, ki je dosegel 10. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Takrat je v potresu umrlo 12.000 ljudi, porušilo je skorajda vse gradove na Gorenjskem, Notranjskem in Dolenjskem. Ravno na veliko noč pred 103. leti, 14. aprila 1895, pa je območje Ljubljane prizadel najhujši potres. V žarišču, 16 kilometrov pod mestom, je potres dosegel jakost 8. do 9. stopnje po Mercallijevi lestvici. Terjal je sedem človeških življenj, poškodovanih pa je bilo tudi deset odstotkov poslopij v mestu. Prav danes popoldne, ob 15. uri, pa v ljubljanski stolnici ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. France Rode vodi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V Sloveniji sicer zabeležimo vsako leto nekaj sto šibkih potresov in enega ali dva, ki dosežeta 6. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Po potresni dejavnosti pa so v ospredju gorenjsko-ljubljansko, idrijsko in krško-brežiško območje.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo

12. 04. 1998 07.25

Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

V Švici davek na vino?

11. 04. 1998 10.38

V Švici razmišljajo, da bi prvič po letu 1937 uvedli davek na vino. Predlog o uvedbi davka na vino je podprla komisija za zdravstvo nacionalnega sveta in če si bo zakonski osnutek zagotovil podporo tudi v ostalih pristojnih telesih, bodo morali Švicarji v prihodnje plačevati od deset rapov do enega franka na liter žlahtne kapljice. Na predlog so se ostro odzvali vinogradniki. Prihodke od "vinskega davka" - za sprejem bi bilo potrebno celo spremeniti ustavo - naj bi po predlogu komisije namenili izključno za zmanjševanje socialnih posledic alkoholizma. Oblasti v Švici ocenjujejo, da omenjeni stroški znašajo več kot 3,5 milijarde mark letno. V Švici sicer že poznajo davek na pivo in žgane pijače.

Rekorden dobiček Chryslerja

11. 04. 1998 10.37

Avtomobilska korporacija Chrysler iz Združenih držav Amerike je v prvem trimesečju 1998 dosegla rekorden čisti dobiček,ki je znašal kar 1,052 milijarde USD, kar je za 23 milijonov USD več kot v enakem obdobju lani. Osnovni dobiček na redno delnico je bil v prvem letošnjem četrtletju 1,63 dolarja, kar je najvišji Chryslerov četrtletni dobiček v njegovi zgodovini. Kot je povedal predsednik korporacije Robert Eaton, so poslovni rezultati odraz prilagodljivosti podjetja, ki se je znalo odzvati na zahtevne okoliščine. Ta mesec bo Chrysler začel prodajati tudi nove modele, in sicer Chrysler 300M in luksuzno vozilo Chrysler LHS.

Leonardo DiCaprio ima debelo denarnico

11. 04. 1998 10.33

Zvezda filma Titanic, Leonardo DiCaprio, lahko že s svojim naslednjim filmom postane eden od igralcev, ki v Hollywoodu največ zaslužijo. Po mnenju poznavalcev ameriške filmske industrije bi 23-letni DiCaprio "za naslednji film brez težav dobil 25 milijonov dolarjev" in s tem za pet milijonov prehitel svoje kolege Toma Cruisa, Arnolda Schwarzeneggerja, Johna Travolto, Toma Hanksa, Bruca Willisa in Jima Careya. V primerjavi z najbolje plačanima hollywoodskima igralkama, Demi Moore, ki dobi za film 14 milijonov dolarjev, in Julio Roberts z 12 milijoni, bi lahko DiCaprio že v letošnjem letu zaslužil dvakrat toliko. V zgodovini Hollywooda je bila samo enkrat prekoračena magična meja 20 milijonov, in sicer za film Batman in Robin, veliko vsoto pa je v žep pospravil Arnold Schwarzenegger.

Nadaljevanje velikonočnih slovesnosti v Rimu

11. 04. 1998 10.25

Papež Janez Pavel II. bo drevi v okviru velikosobotne vigilije krstil devet vernikov iz različnih delov sveta, starih med 14 in 49 let. Sicer pa na vigiliji v bazliki Svetega Petra pričakujejo več tisoč vernikov. V predverju bazilike bodo prižgali velikonočni ogenj, ki ga bo nato papež v spremstvu kardinalov in škofov prenesel v zatemnjeno cerkev. Medtem pa so že skoraj končane priprave za jutrišnjo papeževo velikonočno mašo, ki naj bi kljub spremenljivemu vremenu potekala na prostem, na trgu Svetega Petra, ki je tudi letos okrašen s cvetjem iz Nizozemske. Po maši bo papež podelil svoj blagoslov urbi et orbi (mestu in svetu).

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut

11. 04. 1998 10.22

Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.

Osrednja prireditev ob romskem prazniku

11. 04. 1998 10.03

Romi v Sloveniji, združeni v sedmih društvih, so najslovesneje proslavili svetovni romski praznik, 8. april, z današnjo prireditvijo v Novem mestu. Direktor urada za narodnosti Peter Winkler je v nagovoru poudaril, da je prireditev priložnost za predstavitev romske kulture in težav, s katerimi se soočajo Romi v Sloveniji. Okrog sedem tisoč slovenskih Romov tarejo težave z bivalnimi razmerami, nezaposlenostjo in izobraževanjem. Po raziskavah javnega mnenja pa slovenska družba tudi sicer Romom ni naklonjena.