sistem dolgotrajne oskrbe

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi

17. 07. 2023 11.31

Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

NSi želi pojasnila glede zagotavljanja stabilnosti javnih financ

11. 07. 2023 17.17

V NSi zahtevajo sklic seje komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri bi razpravljali o stanju javnih financ. To se slabša, znova bo tudi treba upoštevati fiskalno pravilo, opozarjajo, zato pričakujejo pojasnila ministrstva za finance, kako bo ob naraščajočih proračunskih obveznostih zagotovilo stabilnost javnih financ.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi

30. 06. 2023 14.36

Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

'Od Goloba pričakujemo, da naredi red v svojih vrstah'

29. 06. 2023 06.00

Kakšno oskrbo si zaslužijo naši družinski člani in koliko bomo zato plačali mi? Pri tako pomembnem vprašanju skrbi dejstvo, da vlada z ministrom za solidarno prihodnost Simonom Maljevcem na čelu zatrjuje eno, medtem ko bodoči izvajalci zakona, centri za socialno delo in domovi za starejše zavzemajo popolnoma nasprotno stališče. V skupnosti Centrov za socialno delo priznavajo, da so se z zakonom seznanili prek medijev, v Združenju delodajalcev so kritični do načina financiranja, saj da številke niso utemeljene, sindikati pa Goloba pozivajo, naj svojo ekipo vzame v roke, jo 'resetira' ter poduči in poziva, naj se udeležujejo sej Ekonomsko-socialnega sveta.

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

26. 06. 2023 15.25

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

'Morali bomo najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstva'

23. 06. 2023 11.35

Izdatki za zdravstvo bliskovito naraščajo, saj se stroški zdravljenja ob vse večjih potrebah dolgožive družbe zelo hitro povečujejo, je bilo slišati na posvetu na Brdu pri Kranju. Zato bomo morali najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstvenega sistema, je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Kakšne bodo posledice preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja za proračun?

21. 06. 2023 14.47

Odgovore so na seji komisije za nadzor javnih financ zahtevali poslanci NSi, ki vztrajajo, da v vladnem predlogu zakona finančnih izračunov ni. ZZZS ocenjuje, da bo prihodnje leto zmanjkalo 94 milijonov evrov, primanjkljaj pa naj bi pokrili iz proračuna, zagotavlja finančni minister.

Financiranje dolgotrajne oskrbe: sredstva iz proračuna in nov prispevek

29. 05. 2023 18.29

Pogajalska komisija Ekonomsko socialnega sveta je obravnavala predlog zakona o dolgotrajni oskrbi in osnutek izhodišč sistemskega financiranja dolgotrajne oskrbe. Po predlogu pristojnih ministrstev bi sredstva zagotovili tako iz proračuna kot iz novega prispevka za dolgotrajno oskrbo, je neuradno izvedela STA.

'To je največja prelomnica na področju socialnega varstva v zadnjih 30 letih'

11. 05. 2023 17.46

Ekonomsko-socialni svet (ESS) bo v petek obravnaval izhodišča za vzpostavljanje sistema dolgotrajne oskrbe. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac pričakuje podporo, saj da je ministrstvo v proces oblikovanja zakona vključilo širok nabor organizacij, strokovne javnosti in civilne družbe ter stremelo k izvedljivosti določb na terenu.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic

19. 04. 2023 06.10

V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

'Odprava dopolnilnega zavarovanja ne bo rešila zdravstvenega sistema'

14. 04. 2023 19.42

Nobenih vsebinskih razlogov ni za dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, se z vlado strinja zdravnik in kolumnist Alojz Ihan. Toda samo s to spremembo zdravstvenega sistema ne bomo rešili, dodaja. Kot opozarja ekonomistka Petra Došenović Bonča, bo za kakovostno zdravstvo potrebna kombinacija različnih virov financiranja. In kako ukinitev dopolnilnega zavarovanja komentirajo prizadete zavarovalnice? Iz Vzajemne so sporočili, da se bodo prilagodili in obstali.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje

06. 04. 2023 07.12

Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Stanovanjski fond, ki izčrpava samega sebe: 'Smo premalo ambiciozni'

04. 04. 2023 06.12

Draga bančna posojila, nereguliran in nepredvidljiv tržni najem ter fond javnih najemnih stanovanj, ki zaradi premajhne ponudbe izčrpava samega sebe – takšno je danes stanje v slovenskem stanovanjskem sektorju, ki ga je politika zadnja leta postavljala na stranski tir. Da bi zadostili vedno večjim potrebam, bi potrebovali najmanj 10.000 javnih najemnih stanovanj, vlada jih namerava zgraditi do 3000 na leto. Stanovanja so zaradi nizkih najemnin in možnosti dolgoročnega najema izjemno zaželena, a so zaradi pomanjkanja dostopna le peščici. Nekateri zato v sistemu iščejo luknje.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Kaj se dogaja z Zakonom o dolgotrajni oskrbi? Na vidiku tudi interventni zakon

24. 03. 2023 13.50

Osnutek prenovljenega Zakona o dolgotrajni oskrbi bo pripravljen v dveh mesecih, je po srečanju posvetovalnega telesa, ki bo vključeno v njegovo pripravo, napovedal državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič. Hkrati na ministrstvu pripravljajo interventni Zakon za blažitev kadrovskih težav v oskrbi.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?

10. 03. 2023 06.00

Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

DZ potrdil kandidate za ministre, Golobova vlada odslej z 20 resorji

24. 01. 2023 06.10

Državni zbor je na glasovanju potrdil listo ministrskih kandidatov. Vlada premierja Roberta Goloba bo imela odslej 20 resorjev. Golob je pred glasovanjem na seji dejal, da ima po osmih mesecih končno popolno vlado. Sprememba vlade ni personalna, temveč vsebinska, njen namen pa je doseganje novih strateških prebojev in odgovarjanje na strateške izzive našega časa, je dodal.

Zmanjševanje ur osebne asistence, komisije brez ustreznih znanj

20. 01. 2023 18.51

Vse več je primerov, ko so uporabniki zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja in novih pridobljenih zdravstvenih izvidov pričakovali, da jim bo, po ponovni oceni komisije Inštituta za socialno varstvo, pripadalo nekaj dodatnih ur z asistentom, pa se je zgodilo ravno obratno. Da je takšno zmanjševanje sporno, je na četrtkovi razpravi v državnem zboru opozoril tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. Pristojna društva so opozorila tudi na prenizka finančna sredstva za plače asistentov, saj menijo, da če se urne postavke za asistente ne bodo zvišale, bo nemogoče še najti človeka, ki bi želel to težko delo sploh opravljati.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Skupščina ZZZS potrdila finančni načrt za 2023, soglasje mora podati še vlada

14. 12. 2022 06.30

Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je sprejela finančni načrt za 2023, soglasje h kateremu mora do konca leta podati še vlada. Vodstvo zavoda je ob tem opozorilo na negotove in nenehno spreminjajoče se okoliščine, v katerih je načrtovanje poslovanja izjemno zahtevno. Na številne pomisleke članov skupščine pa sta danes odgovarjala ministra za finance in zdravje.

'Stanovanja morajo postati ključna dobrina'

06. 12. 2022 09.48

Novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost bo usklajevalo in vodilo politike na področjih dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike, v njegovi pristojnosti pa bodo tudi razvijanje in promocija modelov lastništva zaposlenih in participativnega upravljanja v podjetjih, udeležba delavcev pri dobičku ter ostale politike ekonomske demokracije. Kljub zamiku pri ustanavljanju ministrstva so nekatere rešitve, ki bodo sodile pod njegovo okrilje, že pripravljene, je dejal kandidat za ministra za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Poskus zastrupitve? V telesu Sakašvilija odkrili prisotnost težkih kovin

05. 12. 2022 12.41

Nekdanji gruzijski predsednik Mihail Sakašvili se je v zaporu zastrupil s težkimi kovinami. Brez ustreznega zdravljenja mu grozi smrt, navaja zdravniško poročilo, ki ga je razposlala njegova odvetniška ekipa.

Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi: volivci tehtnico prevesili na stran ZA

27. 11. 2022 20.07

Volivci so spregovorili in po neuradnih rezultatih na volitvah izrekli podporo vsem trem novelam zakonov. A natančneje, kakšna je usoda novele Zakona o dolgotrajni oskrbi? Preštetih je skoraj 99 odstotkov glasovnic, volivci pa so z dobrimi 62 odstotki glasov tehtnico prevesili v prid novele. Slabih 38 odstotkov volivcev pa je po trenutnih rezultatih na tem referendumu glasovalo proti.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

25. 11. 2022 07.00

V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih

23. 11. 2022 07.44

Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

Mesec: Zaradi novele zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo nihče prikrajšan

25. 10. 2022 14.09

Zakon o dolgotrajni oskrbi radikalno posega v sistem dolgotrajne oskrbe v institucijah in ogroža pravice uporabnikov v domovih za starejše, opozarja minister Luka Mesec. Zato je nujna uveljavitev novele, ki del izvajanja zakona odlaga za eno leto, da bi pripravili ustrezne rešitve, v tem času pa nihče ne bi bil prikrajšan za obstoječe pravice.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?