sistem dolgotrajne oskrbe

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

'Naš cilj je dati SMC in DeSUS možnost, da skočita z vlaka norosti, ki državo pelje v pogubo'

07. 10. 2020 09.30

Predsedniki opozicijskih strank so predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade. Poudarili so, da želijo prevzeti vlado, ki jo je kot tehnični mandatar pripravljen voditi ekonomist Jože P. Damijan. "Naš cilj je dati SMC in DeSUS možnost, da skočita z vlaka norosti, ki državo pelje v pogubo," je povedala Bratuškova. Počivalšek meni, da v tem trenutku ni nobene alternative aktualni vladi, Tonin pravi, da zdaj ni čas za politično preigravanje. Po Gantarjevem mnenju zadeva ni vredna komentarja, Janša pa: poimenovanje koalicija ustavnega loka je norčevanje iz ustavne ureditve.

Prispevna stopnja za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo 1,47 odstotka

21. 08. 2020 09.47

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki začenja javno razpravo, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja bi bila 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje. Posameznik z minimalno plačo bi tako v sveženj za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini sedem evrov.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'

20. 07. 2020 12.11

Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?

23. 06. 2020 06.00

90 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Biti v Sloveniji star

20. 06. 2020 10.11

Vsi bomo enkrat stari, vsi se bojimo, kaj nas takrat čaka. Številni imate starše, stare starše v domovih za starejše, mnogi zanje skrbite sami. Mnogi od vas ste tudi sami v domovih za starejše ali pa živite doma, morda skrbite za svojega obnemoglega zakonca, partnerja ... To je tema, ki zadeva prav vse. Celotno družbo. In težav – ker jih je politika ves čas zanemarjala in si zatiskala oči – je ogromno. Nizke pokojnine, revščina, pomanjkanje prostora v domovih za starejše, neurejeno področje dolgotrajne oskrbe, demenca, starizem ... Za vsem tem pa konkretne zgodbe in usode.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov

16. 06. 2020 06.00

Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?

10. 06. 2020 14.41

"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

Slovenija potrebuje zakon o dolgotrajni oskrbi

08. 06. 2020 14.24

Devet organizacij in združenj s področja sociale, zdravstva in človekovih pravic od vlade zahteva čim prejšnjo pripravo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo vsem omogočil dostop do potrebnih storitev ne glede na njihovo premoženjsko stanje, kraj bivanja in druge osebne okoliščine. Zahtevajo tudi dvig javnih sredstev za storitve dolgotrajne oskrbe.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo

24. 04. 2020 06.00

Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

EU na 'koronakocki': kdo bo pil, kdo plačal, kdo dobil milijone?

23. 04. 2020 12.16

Kako bo evropsko gospodarstvo okrevalo po pandemiji novega koronavirusa? Eno najpomembnejših vprašanj je skupno zadolževanje, bruseljski viri pa priznavajo, da bo pot do dogovora precej mučna – pričakovanja je znižal celo predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Pandemija novega koronavirusa je med drugim spet naplavila stara nasprotja in zamere med članicami, ker je pandemija še ojačala obračanje k nacionalnemu, pa se razpoke le še poglabljajo in povezavo postavljajo na veliko preizkušnjo.

'Cena' epidemije: zadnji žebelj v krsto zdravstva, ki bo odslej (še) dražje

21. 04. 2020 17.48

Zdravstvo bo zaradi epidemije covida-19 dražje. Zato bo treba v kratkem opraviti razmislek o košarici pravic, ki jih krije javna zdravstvena blagajna, sta dve od opozoril, ki so jih izrekli sodelujoči na spletnem pogovoru o nevarnostih in priložnostih za slovenski zdravstveni sistem v času izbruha koronavirusa.

Šabeder prosil ZZZS za izračune glede ukinitve dopolnilnega zavarovanja

12. 12. 2019 16.46

Minister Aleš Šabeder je zavod za zdravstveno zavarovanje pisno zaprosil za izračune, s katerimi so glede predloga za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja po njegovih besedah "šli pet pred dvanajsto v javnost". Kot je po seji vlade dejal minister, je seveda treba najti rešitev, ki bo finančno vzdržna za zdravstveni sistem.

Skupaj kar 20,8 milijarde evrov: rekordna proračuna potrjena

21. 11. 2019 06.23

Čeprav koalicija sama nima dovolj glasov, sta rekordna, kar 10-milijardna proračuna za prihodnji dve leti uspešno prestala glasovanje v DZ. Za proračun za leto 2020 je glasovalo 49 poslancev - poleg koalicijskih in poslancev manjšin so mu podporo zagotovili tudi v SNS - proti jih je bilo 41. Tistega za leto 2021 je prav tako podprlo 49 poslancev, proti pa jih je glasovalo le 40.

Minister Bertoncelj ob potrditvi višjih povprečnih napovedal morebiten odstop

19. 11. 2019 10.09

Če bo DZ potrdil predlog odbora DZ za finance glede višjih povprečnin občinam, bo prišlo do neskladja med proračunom in zakonom o izvrševanju proračuna, kar bo pomenilo, da proračuna nimamo, je opozoril minister za finance Andrej Bertoncelj. V tem primeru zelo verjetno tudi nimamo več finančnega ministra, je dodal.

'Država je starostnike prepustila same sebi in njihovim svojcem'

17. 10. 2019 20.50

Ministrstvi za delo in za zdravje sta namenili 74,5 milijona evrov za študije, "a študije ne bodo pripomogle k boljši dostopnosti socialnih storitev". DZ kljub temu ni sprejel priporočila, po katerem naj bi raziskali obseg sredstev za projekte, ki bi zgolj pokazali ustreznost ali neustreznost predvidenih rešitev.

Kavico v domu so si lahko privoščili le redki starostniki s povprečno pokojnino

17. 09. 2019 18.37

Med starostniki s povprečno pokojnino, ki so leta 2016 živeli v domu, je le tistim v javnem domu in z osnovno oskrbo ostalo še nekaj malega od pokojnine. Ostali niso imeli dovolj niti za plačilo doma. Za kavico niso imeli, je dejal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, potem ko so objavili revizijo o storitvah socialnega varstva.

Država neuspešna pri zagotavljanju dostopnosti storitev socialnega varstva

17. 09. 2019 12.22

Vlada ter ministrstvi za delo in za zdravje niso bili uspešni pri zagotavljanju dostopnosti in dosegljivosti storitev socialnega varstva vsem tistim, ki jih potrebujejo, je v reviziji ugotovilo računsko sodišče. Poleg tega država ni zagotovila enake obravnave upravičencev ter ustrezno načrtovala novega sistema dolgotrajne oskrbe.

Zdravstvo mora ostati javno, čakalne vrste bi lahko že v enem letu skrajšali na ničlo

05. 09. 2018 17.32

Člani parlamentarnega odbora za zdravstvo so podprli kandidaturo Sama Fakina za ministra za zdravje. Poleg predstavljenih dolgoročnih in kratkoročnih prioritet, med katerimi je skrajševanje čakalnih vrst in reševanje otroške srčne kirurgije, se je zavzel za javno zdravstvo, a drugačno upravljanje javnih zdravstvenih zavodov.

Osnutek koalicijske pogodbe: tri nova ministrstva, finančna policija in sprememba volilnega sistema

02. 07. 2018 14.42

Osnutek koalicijske pogodbe - prvotna 44-stranska različica, ki so jo spisali Šarčevi - predvideva oblikovanje treh novih ministrstev za digitalizacijo, energetiko in regionalni razvoj. Na področju zdravstva se stranke zavzemajo za ohranitev javnega zdravstvenega sistema ter skrajševanje čakalnih vrst. Janša pa se je na osnutek odzval s fotografijo svoje koalicijske pogodbe.

Šarec ne želi druge Švice, raje kot prazne obljube ima kakšen glas manj, Kučan in Janša pa ga ne zanimata

14. 04. 2018 13.30

"Raje dobimo kakšen glas manj, kot pa da bi ljudem lagali in trosili lažne obljube," je v nagovoru na zboru članov stranke LMŠ poudaril novi stari predsednik Marjan Šarec. Med ključnimi programskimi cilji programa Liste Marjana Šarca so med drugim sicer reforma političnega in volilnega sistema, skrb za varnost in boj proti kriminalu.

Preventiva, preventiva! Za svoje zdravje lahko ogromno storimo sami

07. 04. 2018 07.00

Se počutite zdravi? Kaj sploh je zdravje? "Le" odsotnost bolezni? Leta 2016 je petina odraslih Slovencev svoje splošno zdravstveno stanje ocenila kot zelo dobro. Pri nas v povprečju preživimo zdravi 72 odstotkov življenja, ženske so bile leta 2016 v povprečju na bolniškem dopustu približno 18 koledarskih dni, moški pa šest dni manj. 

Socialna zbornica: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi vrača razmere v stanje pred 50 leti

28. 11. 2017 15.22

V Socialni zbornici Slovenije so nezadovoljni s predlogom zakona o dolgotrajni oskrbi. Po njihovem mnenju se predlog osredotoča le na medicinski vidik. V zbornici pa tudi opozarjajo, da je za izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe potrebno zagotoviti zadostna finančna sredstva, ki pa jih zdajšnji predlog ne predvideva dovolj.

Bomo plačevali novo dajatev 'za stara leta'?

20. 10. 2017 18.12

Kmalu bomo morda plačevali novo dajatev, da nam na stara leta ne bo treba skrbeti, kako bomo plačevali dom, ali pa da ne bomo komu v breme. V javni razpravi je namreč predlog zakona, ki ureja področje dolgotrajne oskrbe. V starosti bi tako lahko izbirali, ali bomo dobili denarni dodatek ali pa osebnega pomočnika. 

Vlada v nacionalni reformni program uvrstila drugi tir, zdravstveno reformo, spremembe davčnega sistema ...

26. 04. 2017 12.31

Vlada je sprejela nacionalni reformni program in program stabilnosti, ki ju mora poslati v oceno Evropski komisiji. Gre za dokumenta, ki postavljata usmeritve ekonomske politike države v naslednjem dveletnem obdobju.

ZL pozdravlja zdravstevno reformo, v SDS in NSi skeptični: 'Monopoli pomenijo dražje storitve'

19. 01. 2017 19.16

Opozicijske poslanske skupine so glede predstavljenega predloga zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju previdne. Medtem ko v ZL pozdravljajo ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, sta poslanec NSi Jernej Vrtovec in evropska poslanka iz vrst SDS Romana Tomc do predlaganih rešitev skeptična.

Katere spremembe začnejo veljati z novim letom?

30. 12. 2016 06.30

S prvim dnem novega leta začnejo veljati nekateri novi oziroma spremenjeni zakoni. Poslanci so denimo odločili, da bomo 2. januarja znova dela prosti, veljati začne t.i. mini davčna reforma, ukinjajo se registrski računi s "certifikatskimi" delnicami, potrošniki bodo lahko sami izbirali dimnikarje.

Delež starejših se bo le še povečeval: kje so ukrepi, ki bodo ohranili kakovost življenja?

01. 10. 2016 07.45

Premier Miro Cerar je ob mednarodnem dnevu starejših posebej izpostavil pripravo sistema dolgotrajne oskrbe: "Zagotovili bomo celovit sistem oskrbe, ki bo zagotavljal vse - od obiskov in pomoči na domu, do vključevanja v dnevne centre, zdravstveno in patronažno oskrbo ter druge oblike oskrbe."