sistem plač v javnem sektorju

V delu opozicije ogorčenje nad dogovorom o zvišanju plač zdravnikom
04. 02. 2022 11.01
Po tem, ko je vlada včeraj dala zeleno luč podpisu sporazuma o povišanju plač zdravnikom, težkega 113,5 milijona evrov, v ostalih sindikatih javnega sektorja vre. Po mnenju poslanca SD Marka Koprivca je nestrinjanje ostalih sindikatov povsem razumljivo. "Takšen način dvigovanja plač je nesprejemljiv in vodi v načrtno rušenje plačnega sistema," meni Koprivc. Tudi v Levici so ogorčeni nad tem, s kakšno lahkoto je vlada "kapitulirala pred izsiljevanji najbolje plačanih zdravnikov".

V javnem sektorju vre: sindikati pričakujejo dvig plač za 24 odstotkov
04. 02. 2022 06.00
Zdravniki in zobozdravniki so dobili vladno zeleno luč za dvig plač. Najbolje plačani zdravniki bodo napredovali do 63. plačnega razreda, ki prinaša dobrih 5000 evrov bruto plače. Na nogah so, pričakovano, drugi sindikati javnega sektorja. Vlado zato čakajo na pogajanjih, na katerih bodo zahtevali podoben dvig plač. V številnih sindikatih se že pogovarjajo tudi o stavki, je potrdil vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Dvig zdravniških plač na noge spravil ostale sindikate
01. 02. 2022 10.10
Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Ostali sindikati, ki zastopajo največ delavcev v javnem sektorju, so nad "enostranskimi potezami" vlade ogorčeni.

Fides: Deseti protikoronski zakon zgolj obliž, in ne rešitev
29. 12. 2021 21.07
V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so izrazili željo po celoviti reformi zdravstva, med drugim tudi po reformi plač zaposlenih, s čimer bi preprečili nadaljnje odhode zdravnikov v tujino. Po njihovem mnenju primerjanje zdravniškega poklica z ostalimi poklici v javnem sektorju preusmerja težišče razprave, so zapisali v sporočilu.

Sindikati ob sprejetju PKP 10 napovedujejo ustavno presojo
27. 12. 2021 20.44
Ob sprejetju novega protikoronskega zakona oz. PKP 10 so v Konfederaciji sindikatov PERGAM zgroženi nad nadaljevanjem prakse sprejemanja zakonodaje brez sodelovanja javnosti, socialnega dialoga v okviru Ekonomsko socialnega sveta in pogajalske komisije za javni sektor. Med bolj problematičnimi določbami se jim ob tem zdi prav dvig plačnega stropa pri zdravnikih in zobozdravnikih: "Gre za evidentno in popolnoma neutemeljeno neenakost." Ob tem napovedujejo vložitev zahteve za presojo skladnosti predmetnega člena PKP 10 z ustavo. Razočaranje nad dejstvom, da pri njegovem sprejemanju odločevalci niso upoštevali njihove zahteve po izločitvi zdravstva iz enotnega plačnega sistema, so izrazili tudi v sindikatu FIDES.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen
27. 12. 2021 16.19
Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Dvig plačnega stropa v PKP 10 le podlaga pogajanjem s Fidesom
24. 12. 2021 16.15
Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike, ki ga predlagajo v desetem interventnem zakonu (PKP 10), ministrstvu za zdravje daje podlago za pripravo pogajalskih izhodišč z zdravniškim sindikatom, je pojasnil minister Janez Poklukar. Na podlagi tega bodo nato lahko s Fidesom začeli pogajanja o višanju zdravniških plač.

Sindikat Fides zahteva reformo plač, v nasprotnem primeru napoveduje stavko
22. 12. 2021 20.43
Sindikat Fides je znova pozval vlado in poslance, naj zdravnike in zobozdravnike izločijo iz enotnega javnega sistema plač, v nasprotnem primeru napovedujejo stavko. Kot poudarja predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, so zdravniki močno preobremenjeni in premalo plačani, zato so številni – tudi v času epidemije – dali odpoved in odšli v tujino, nadomestil pa jih ni nihče. Minister Poklukar odgovarja: enotnega sistema že dolgo ni več, spremembe niso stvar ministra za zdravje, pač pa celotne družbe

Fides: Zdravniki zahtevajo izstop iz sistema plač v javnem sektorju
15. 12. 2021 14.03
V zdravstvenih zavodih po državi te dni skladno s sklepom glavnega odbora zdravniškega sindikata Fides potekajo zbori zdravnikov, ki enotno vztrajajo pri zahtevi po izstopu iz enotnega plačnega sistema in ureditvi delovnih pogojev z lastno kolektivno pogodbo. Ob tem Fides pozivajo k stopnjevanju sindikalnih aktivnosti, so sporočili iz sindikata.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti
29. 10. 2021 07.00
Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge
18. 10. 2019 10.03
Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

Lejko Zupančeva: Covid je bil za UKC Ljubljana zgodba o uspehu
15. 06. 2021 14.58
V UKC Ljubljana smo med epidemijo naredili vse, kar smo lahko, da bi pozdravili bolnike, je zagotovila Lejko Zupančeva. Konec epidemije žal ne pomeni tudi konca covida, je opozorila in izpostavila, da so pred njimi že nove težave. Skrbi jih morebitni novi jesenski val, saj kadra nimajo dovolj niti za mirno obdobje, kaj šele za epidemijo. Pomembno je tudi, da zdaj nadoknadijo vse posege, ki so bili zaradi epidemije postavljeni na stranski tir.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Nekaterim zaposlenim v državni upravi plača odslej 10. delovni dan v mesecu
19. 05. 2021 21.48
Vlada je določila izplačilne dni za plače v letošnjem letu zaposlenih pri proračunskih uporabnikih, ki za obračun in izplačilo plač uporabljajo sistem MFERAC, razen za lokalne skupnosti. Izplačilni dan bo odslej na 10. delovni dan v mesecu za pretekli mesec, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

S podpisom stavkovnega sporazuma zaposlenim v Policiji nekoliko višje plače
10. 05. 2021 15.39
Policisti ter zaposleni na notranjem ministrstvu s podpisom stavkovnega sporazuma med notranjim ministrom Alešem Hojsom in predsednikom policijskega sindikata Rokom Cvetkom lahko računajo na povišanje plač, ponovno izplačevanje schengenskega dodatka, pa tudi na to, da se bodo v roku enega leta začeli pogovori o sklenitvi kolektivne pogodbe.

V SAB za spremembo pri izplačilih dodatkov, a pristojni ne vidijo potrebe za to
23. 04. 2021 10.26
Komisija DZ za nadzor javnih financ je na zahtevo SAB obravnavala izplačevanje dodatkov za javne uslužbence v času epidemije covida-19, ki je po mnenju SAB nesorazmerno. Po mnenju Bratuškove bi morali sistem spremeniti. Tudi v pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja izplačevanje dodatkov za delo v času epidemije ocenjujejo kot neustrezno in neučinkovito, marsikje tudi nepravično. Odgovornost za to v prvi vrsti pripisujejo vladi, ki o tem "ni želela voditi socialnega dialoga in je pasivno spremljala problematično prakso izplačevanja teh dodatkov".

Plače v javnem sektorju: enotni temelji, različen pristop glede na financiranje
15. 02. 2021 18.22
Izhodišča za prenovo plačnega sistema, ki jih je vladna stran predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja, predvidevajo drugačno obravnavo tistega dela javnega sektorja, ki ima ob proračunskih še druge prihodke. Ta bi namreč imel večjo avtonomijo glede urejanja plač. Želja vlade je tudi več variabilnega nagrajevanja.

Prva izhodišča za spremembe plačnega sistema pripravljena
13. 01. 2021 18.04
Prva izhodišča za spremembe plačnega sistema v javnem sektorju so že pripravljena, so pojasnili na ministrstvu za javno upravo. Z njimi bodo najprej seznanili vlado, takoj za tem pa tudi reprezentativne sindikate javnega sektorja. Po seznanitvi bodo s sindikati začeli usklajevanja glede posameznih sprememb plačnega sistema, so napovedali.

Policija: Objava seznama uslužbencev lahko vpliva na notranjo varnost
12. 01. 2021 11.29
V uradu Informacijske pooblaščenke v zvezi z javno objavo plač zaposlenih MNZ ne bodo uvedli inšpekcijskega postopka, saj ni razvidnih kršitev varstva osebnih podatkov. Opozarjajo pa, da gre pri podatkih o delu policije lahko za druge zakonske izjeme, npr. za tajne podatke, a je presoja, ali je ta izjema dejansko podana, vedno na strani organa, torej MNZ. Na Policiji pa so zapisali, da so MNZ predlagali, da seznamov v takšni obliki ne objavlja, saj ocenjujejo, da to lahko vpliva na notranjo varnost.

Objava policijskih plač: Nespametno, nekorektno in nedopustno z vidika varnosti
12. 01. 2021 14.07
Če so na seznamu policijskih plač objavljena občutljiva delovna mesta z vsemi imeni in priimki, je to velik varnostni zdrs, opozarja strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Teršek meni, da je minister Hojs ravnal nezakonito, objava pa je velika manipulacija, ki je tudi splošno nevarna. Vprašanje je, na kakšen način Policija ščiti identiteto pripadnikov specialne enote in policistov pod krinko, pa pravi Pirc Musarjeva. Če ti podatki niso označeni s stopnjo tajnosti, Hojs ni ravnal nezakonito. Ima pa Policija v tem primeru veliko težavo.

Se peščica državljanov požvižga na ukrepe, ostali pa so njeni talci?
27. 11. 2020 10.05
Ob podaljševanju ukrepov bode v oči podatek, da se četrtina ljudi okuži na delovnem mestu. Bi morali zato zapirati še podjetja in industrijo, kar je skrajni ukrep? Kateri podatki sploh držijo? Kako zajeziti epidemijo?

Koritnik: Socialni dialog teče
26. 11. 2020 08.14
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja govorijo o problematiki izplačevanja redne delovne uspešnosti, do katere so javni uslužbenci znova upravičeni od letošnjega julija. Tako na vladni kot na sindikalni strani pa ob začetku njenega izplačevanja v praksi zaznavajo določene težave.

Janševi izbranki na čelu NPU izredno povišanje plače
12. 11. 2020 10.50
Trenutna šefica Nacionalnega preiskovalnega urada Petra Grah Lazar je za prvega moža Policije Andreja Juriča tako pomemben kader, da je vladi predlagal, da ji že prvi mesec njenega dela plačo zvišajo za pet plačnih razredov oziroma jo uvrstijo v 53. plačni razred.

Janša za odpravo plačnih anomalij v javnem sektorju
19. 10. 2020 14.17
Predsednik vlade Janez Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje Zmaga Jelinčiča Plemenitega iz SNS, ki so ga zanimali načrti vlade na področju plač v javnem sektorju, "med katerimi so nekatere v zdravstvu in pravosodju zelo visoke", spomnil na koalicijsko pogodbo. V njej so se zavezali tudi za prenovo plačnega sistema v javnem sektorju.

Novela zakona o obrambi potrjena, Tonin: Vojake čaka bolj gotova prihodnost
29. 09. 2020 20.35
Državni zbor je potrdil novelo zakona o obrambi, ki bo po zagotovilih predlagateljev z ministrstva za obrambo predvsem izboljšala položaj vojakov po 45. letu. Podprli so jo v koaliciji ter opozicijskih SD, SNS in SAB, pa tudi manjšinska poslanca. V LMŠ so bili vzdržani, proti pa je bila le Levica. DZ je opravil tudi razpravo o zakonu, ki predvideva 780-milijonsko investicijo v Slovensko vojsko med letoma 2021 in 2026, a zaradi predloga za posvetovalni referendum o njem še ni odločal.

Vlada o predlogih petega protikoronskega zakona
23. 09. 2020 16.26
Vlada razpravlja o predlogih petega protikoronskega zakona in zakona o nacionalnem demografskem skladu. Reprezentativne sindikalne centrale so vlado sicer pozvale, naj ta teden še ne sprejme predloga petega protikoronskega zakona, temveč nadaljuje usklajevanja s socialnimi partnerji oziroma naj iz zakona izvzame neusklajene predloge. Seja ESS pa se je predčasno končala zaradi odhoda sindikatov.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

Pivčeva, Koritnik, Šircelj in Hojs uspešno prestali zaslišanja
11. 03. 2020 07.00
Tudi kandidat za ministra za finance v tretji vladi Janeza Janše Andrej Šircelj in kandidat za notranjega ministra Aleš Hojs sta uspešno prestala zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Pred njima sta zeleno luč že dobila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec in kandidat za ministra za javno upravo Boštjan Koritnik.