skrb za bolnika

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Hawlina: Z novimi zdravili lahko uspešno podaljšujemo preživetje

10. 09. 2021 21.37

Stanetu Rupniku so pred enajstimi leti postavili diagnozo rak na prostati. Štiri leta se je zdravil po klasičnih metodah. Potem pa še sum, da so se v rebrih pojavile metastaze. Zdravnik mu je predstavil še eno možnost zdravljenja, in sicer sodelovanje v raziskavi. "Za sodelovanje v raziskavi sem se odločil zato, ker zaupam v znanost, zaupam dr. Hawlini kot zdravniku in tudi zato, ker sem vedel, da bom s tem dobil nadstandardno skrb za moje zdravje," pove Rupnik.

Pacient mora biti vedno na prvem mestu

02. 09. 2021 00.15

V sredo 43 novih okužb, v Sloveniji uvajamo evropsko covidno potrdilo

24. 06. 2021 10.22

Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da v Sloveniji testno uvajamo t. i. evropsko covidno potrdilo, in dodal, da bo sistem v celoti zaživel v naslednjih dneh. V sredo so sicer pristojni potrdili 43 novih okužb s koronavirusom. 14-dnevna incidenca se je znižala na 49, Slovenija pa tako izpolnjuje pogoje za evropski zeleni seznam epidemiološko varnih držav.

'Počutila sem se, kot da se mi to ne dogaja, kot da je na mojem mestu nekdo drug'

25. 05. 2021 15.25

September 2019. Takrat le 17-letna Sergeja Urnaut je slišala diagnozo, ki je njeno življenje obrnila na glavo. Akutna mieloblastna levkemija (AML). Življenje ji je rešila presaditev krvotvornih matičnih celic. Njej jih je darovala sestra, a pri številnih bolnikih darovalca znotraj družine ne najdejo. In takrat je še kako pomembno, da je v registru Slovenija Donor čim širši nabor potencialnih darovalcev. Nekdanji bolniki, darovalci in stroka tako v en glas pozivajo: "Daj se na seznam!" Ter dodajajo: darovanje je danes enostaven in neboleč postopek.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'

12. 05. 2021 14.20

12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Na severu Italije potrdili indijsko različico Sars-CoV-2

26. 04. 2021 08.29

Oblasti na severu Italije so sporočile, da so potrdili dva primera indijskega seva novega koronavirusa. Okužbo so potrdili pri očetu in hčeri, ki sta se vrnila iz Indije. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem posvarila pred prenagljenim sklepanjem glede nove, dvojno mutirane različice virusa. V Indijo, kjer so mutacijo tudi prvič potrdili, pa zaradi pomanjkanja kisika v bolnišnicah in povečanega števila novih okužb prihaja mednarodna pomoč. Velika Britanija je že pričela s pošiljanjem ventilatorjev in naprav za koncentriranje kisika. Pomoč bodo poslale tudi članice EU.

Delež okuženih 14,6-odstoten, Logarjeva: To je tudi učinek zaprtja

19. 04. 2021 09.43

Zadnji epidemiološki podatki kažejo na izboljšanje: ob 1605 opravljenih PCR-testih so včeraj potrdili 234 novih okužb z novim koronavirusom. Delež okužb je tako padel na 14,6 odstotka. Pristojni so opravili tudi 6576 hitrih antigenskih testov, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrlo je osem covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 11.883 aktivnih primerov okužbe. Za spodbudne trende je po besedah vodje svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Mateje Logar zaslužno tudi 11-dnevno zaprtje države, ob hkratnem cepljenju.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'

15. 04. 2021 15.25

Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

Navalni začel gladovno stavko

31. 03. 2021 18.41

Zaprti ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni, ki so ga oblasti premestile v kazensko kolonijo v mestu Pokrov, je začel gladovno stavko. Stavkal bo, dokler ne dobi ustrezne zdravstvene oskrbe zaradi hudih bolečin v hrbtu in otrplosti nog.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?

28. 03. 2021 09.18

Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Lončar nov generalni sekretar, Damjanoviču podaljšali mandat

04. 03. 2021 18.25

Vlada je na današnji seji za generalnega sekretarja v ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti imenovala Lovra Lončarja. Petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja bo začel 15. marca, so sporočili po seji. Damjana Damjanoviča pa so znova imenovali za v. d. generalnega direktorja direktorata za ustvarjalnost na ministrstvu za kulturo, in sicer od 23. marca do imenovanja generalnega direktorja po opravljenem natečajnem postopku. Imenovani so bili tudi člani sveta javnega zavoda Slovensko narodno gledališče (SNG) Maribor.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Nova generalna direktorica onkološkega inštituta Andreja Uštar?

29. 01. 2021 08.35

Člani sveta Onkološkega inštituta Ljubljana so na četrtkovi seji za novo generalno direktorico imenovali Andrejo Uštar, ki je bolnišnico začasno vodila po izteku mandata nekdanje direktorice Štiblar Kisićeve. Soglasje k imenovanju Uštarjeve, ki bo s tem dobila štiriletni mandat za vodenje bolnišnice, mora podati še vlada.

V ponedeljek 1860 novih okužb. Kacin: Pogojev za sproščanje ukrepov ni

12. 01. 2021 09.57

V ponedeljek je bilo v Sloveniji skupno odvzetih 13.967 brisov na novi koronavirus, potrjenih pa 1860 okužb: med 5512 PCR-testi je bilo pozitivnih 1387 (25,2 odstotka), med 8455 HAT-testi pa 473 (5,6 odstotka). Umrlo je 31 bolnikov s covidom-19. V bolnišnicah se zdravita 1202 bolnika s covidom-19, od tega jih je 192 na intenzivni negi. Minister Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci dejal, da so med zaposlenimi v DSO-jih cepili le četrtino in da vlada s tem ni zadovoljna.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso

14. 11. 2020 07.00

Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

Potrdili 1084 okužb, v murskosoboški bolnišnici ne zmorejo več

10. 11. 2020 07.13

V ponedeljek je bilo od 4457 testov pozitivnih 1084, je sporočila vlada. Delež pozitivnih je tako znašal 24,32 odstotka, kar je več kot dan prej. "A še vedno več kot 10 odstotnih točk manj, kot je znašal dva tedna nazaj," je pri tem poudaril vladni govorec Jelko Kacin. "Čeprav se približujemo že 1200 pacientom, je vse pod nadzorom," je zatrdil koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta. Medtem iz murskosoboške bolnišnice poročajo, da so dosegli maksimalno zasedenost bolniških postelj, zato so jim na pomoč priskočile druge bolnišnice.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika

29. 10. 2020 10.44

Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

V Italiji največ novih okužb od konca aprila, v Madridu omejili gibanje

01. 10. 2020 12.43

V Evropi se krepijo prizadevanja za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V Španiji je tako začel veljati nov ukrep - vlada je omejila gibanje v celotni prestolnici Madrid. Italijanska vlada medtem že razmišlja, da bi izredne razmere, ki so jih razglasili zaradi epidemije covida-19, zaradi naraščanja števila novih okužb podaljšali do 31. januarja prihodnje leto. Naši zahodni sosedje so namreč v zadnjem dnevu zabeležili največ novih okužb od konca aprila. V Avstriji pa so potrdili 873 novih primerov koronavirusa.

Potrjenih 159 novih okužb, največ aktivnih primerov v Mariboru

27. 09. 2020 09.35

V soboto je bilo potrjenih 159 novih okužb s koronavirusom ob opravljenih 1917 testih. Hospitaliziranih je 80 oseb, v intenzivni enoti 18. Ena oseba je umrla. Podatki o številu novopotrjenih okužb z novim koronavirusom za soboto niso obetavni, je dejal vladni govorec Jelko Kacin. Z začetkom tedna bo začel veljati odlok, po katerem za vstop v Slovenijo brez karantene iz držav, ki niso na zelenem seznamu, zadošča že negativni test na prisotnost covida-19. Ob tem se uvaja oranžni seznam držav, ki nadomešča dosedanji rumeni seznam.

V Sloveniji 34.000 ljudi z demenco: bolezen, ki močno poseže v odnose v družini

21. 09. 2020 09.39

Svojci se pred diagnozo pogosto sprašujejo, zakaj je oseba drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih ... Sprejeti, da ima vaš bližnji demenco, je težko, a hkrati tudi prvi pomemben korak k spreminjanju vsakodnevne rutine. Bolniki z demenco so v času epidemije covida-19 še dodatno ogroženi, stigmatizirani in prikrajšani.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'

15. 09. 2020 13.50

Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Porast okužb ponekod otežuje delo v bolnišnicah, v UKC napovedujejo plan B

14. 09. 2020 17.30

Povečevanje števila okuženih z novim koronavirusom se kaže tudi v povečanem številu hospitaliziranih. Na infekcijsko kliniko UKC Ljubljana so od petka sprejeli sedem novih bolnikov s covidom-19, intenzivno nego potrebujejo štirje. Če bo teh bolnikov več, bo treba preiti na plan B, ko bodo bolnike z drugimi infekcijskimi boleznimi selili drugam. Prav tako je povečano število bolnikov ohromilo delo na nekaterih oddelkih v UKC Maribor. Tam se je na oddelku za gastroenterologijo zgodil tudi prenos okužbe z bolnika na zdravstveno osebje.

V Franciji skoraj 10.000 novih okužb, v Avstriji pobude k uvedbi strožjih ukrepov

10. 09. 2020 21.19

V Franciji so v zadnjem dnevu zabeležili skoraj 10.000 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. V Avstriji so v preteklih 24 urah potrdili 664 novih okužb, od tega 387 na Dunaju. Porast okužb pri naših severnih sosedih zbuja skrb, vrstijo se tudi pobude k uvedbi strožjih ukrepov za zajezitev virusa. Velika Britanija medtem uvaja karanteno za potnike iz Madžarske in Portugalske

Hitri testi: koliko stanejo, zakaj so težave z dobavo, komu so namenjeni

18. 08. 2020 10.15

Zakaj je moral petletnik, ki je po poškodbi noge in vnetju rane nujno potreboval kirurški poseg, kar 33 ur čakati na izvid testa na koronavirus? V Sloveniji so namreč na voljo tudi hitri testi, ki dajo rezultat že v dobri uri. Na NLZOH sicer priznavajo, da imajo težave z dobavo: za 14 dni jih prejmejo največ 200 za celo Slovenijo, v zadnjem tednu celo za polovico manj. Hitri testi so v primerjavi s klasičnimi testi tudi dražji; eden stane 110 evrov. A odločitev, pri kom bodo uporabili hitri test, je vedno v rokah zdravnikov, izpostavljajo v laboratoriju.

'Domove za starejše spreminjajo v poceni negovalne bolnišnice'

23. 07. 2020 16.02

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER krivdo za situacijo v domovih za starejše, natančneje v Hrastniku, kjer je trenutno najhuje, deloma pripisal tudi Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, češ, da nasprotujejo strokovnim navodilom in s tem povzročajo škodo in zmedo. V Skupnosti odgovarjajo, da bodo še naprej opozarjali na ravnanje, ki je v nasprotju z veljavno zakonodajo, in da domove za starejše spreminjajo v poceni negovalne bolnišnice.

Skrb vzbujajoč porast otroške bolezni, podobne kawasakijevemu sindromu. Preiskujejo povezave s covid-19

16. 05. 2020 16.26

Iz Evrope in ZDA poročajo o izrazitem povečanju števila primerov redke bolezni pri otrocih, katere simptomi so podobni kawasakijevemu sindromu – visoka vročina, izpuščaji, bolečina v trebuhu. Zdravniki domnevajo, da je bolezen povezana z novim koronavirusom. Študija iz Bergama govori o kar 30-kratnem povečanju primerov sindroma v obdobju pandemije. Strokovnjaki domnevajo, da virus sproži prekomeren odziv imunskega sistema. Sindrom se pri otrocih pojavi več tednov po tem, ko so bili okuženi s koronavirusom. "Gre za imunsko dogajanje z izrazito prizadetostjo številnih organskih sistemov," je dejala infektologinja Mateja Logar.

Vlada sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in dovoljuje nekatere oblike javnega prevoza

17. 04. 2020 06.22

Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, s katero z 20. aprilom sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in ostalih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil ter odpravlja prepoved za nekatere oblike javnega linijskega prevoza. S ponedeljkom vrata med drugim znova odpirajo trgovine z gradbenim materialom, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in nekatere servisne delavnice, med drugim vulkanizerske, na voljo pa bodo tudi nekatere storitve, je sklenila vlada. Frizerski in kozmetični saloni bodo odprti šele s 4. majem.

Odprle se bodo manjše trgovine, kemične čistilnice, frizerski in kozmetični saloni, saloni za nego živali ...

16. 04. 2020 07.16

Z namenom postopnega sproščanja ukrepov je vlada dodala nove izjeme. Med njimi so prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno - inštalaterski material, tehnično blago ali pohištvo, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in servisne delavnice, osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, frizerski in kozmetični saloni, nekatere športno-rekreativne storitve, saloni za nego psov in mačk ter ostalih živali. Odlok stopi v veljavo 20. aprila, nekatere od naštetih izjem pa 4. maja.