skrb za bolnika

56 novih okužb s koronavirusom, štiri osebe medtem odpustili iz bolnišnice
02. 04. 2020 09.31
V Sloveniji smo zabeležili eno novo smrtno žrtev koronavirusa, skupaj jih je torej 16. V sredo so opravili 1095 testiranj, 56 okužb je bilo potrjenih. Skupno število okuženih je tako že skoraj 900. Hospitaliziranih je 112 oseb, od tega jih je 29 na intenzivni negi. Tudi v domovih za starejše število okuženih še naprej narašča.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?
17. 03. 2020 06.00
Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

Velja popolna prepoved obiskov v domovih za starejše
06. 03. 2020 11.07
Na spletni strani ministrstva za zdravje, ki je namenjena najnovejšim informacijam o izbruhu koronavirusa, je objavljena popolna prepoved obiskov v domovih za starejše.

Potrjene okužbe s koronavirusom še ni, ob morebitnih znakih pokličite osebnega zdravnika
28. 02. 2020 14.09
V Sloveniji še vedno nimamo potrjenega primera okužbe s koronavirusom, so sporočili predstavniki ministrstva za zdravje. Pojasnili so, da bodo po državi sprva vzpostavili 16 ključnih vstopnih točk oziroma ambulant za obravnavo teh primerov. Še vedno pa velja: če pri sebi opazite znake morebitne okužbe, je prvi korak klic osebnega zdravnika, ki vam bo dal nadaljnja navodila.

V Iranu prva primera novega koronavirusa: oba sta umrla
19. 02. 2020 06.52
V Iranu so potrdili prva primera novega koronavirusa, ki je izbruhnil na Kitajskem. Po podatkih iranskega ministrstva za zdravje so primera zabeležili v svetem mestu Kom. Kasneje sta oba bolnika umrla. Na ladji za križarjenje Diamond Princess, ki je bila dva tedna zasidrana ob japonski obali, so medtem odpravili karanteno, potnike pa so počasi začeli izkrcavati.

Strokovnjaki WHO koronavirus razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju
30. 01. 2020 07.50
Svetovna zdravstvena organizacija je po vsem svetu zaradi novega koronavirusa iz Kitajske razglasila izredne razmere. Virus je na Kitajskem v samo enem dnevu zahteval 38 življenj. Skupno je tako do zdaj umrlo že 171 ljudi. Število okuženih medtem bliskovito narašča - skupno je zdaj okuženih že 8235 oseb po vsem svetu. V Italiji so potrdili prva dva primera okužbe s koronavirusom.

Novo zdravilo za cistično fibrozo: preboj, o katerem govorijo s solzami v očeh
10. 11. 2019 09.00
28-letna Sarah Carollo, učiteljica za otroke s posebnimi potrebami, je uživanje nove terapije za boj proti cistični fibrozi Trikafta začela konec leta 2018. Pred tem se je spoprijemala s strahom, da bo morda znova obležala v bolnišnici in da bo morala pustiti službo. Ni namreč zmogla več niti hoje po hodniku, ne da bi se vmes ustavila, počivala in zajela sapo.

Šabeder: Del nalog bomo vrnili srednjim medicinskim sestram
10. 09. 2019 09.02
Minister za zdravje Aleš Šabeder je dejal, da bodo pripravili spremembe dokumenta, ki je poskrbel za razburjenje v bolnišnicah, in da bodo po pregledu realnega stanja na terenu del nalog vrnili srednjim medicinskim sestram, tudi če so delo opravljale manj kot 12 let.

Si znate pravilno umiti roke?
05. 05. 2019 09.31
Pred umivanjem rok vedno odstranimo ves nakit, po milu ne posežemo s suhimi rokami. Roke pod tekočo toplo vodo najprej omočimo, jih milimo vsaj 20 sekund – zdrgnemo po celi površini dlani, hrbtišč, med prsti, konice prstov, ne pozabimo palcev, predelov pod nohti ali zapestij. Nato temeljito speremo milo in roke dobro osušimo. Če nismo doma, pipo zapremo s komolcem ali papirjem.

'Virus ošpic bo vselej našel necepljene otroke'
24. 04. 2019 08.05
Ljubljansko urgenco sta obiskala bolnika z ošpicami in bolezni izpostavila več sto čakajočih. Potencialno ogroženim bodo poslali pisna navodila, kako ravnati. Na NIJZ poudarjajo, da je cepljenje izjemno pomembno in da se tisti, ki so bili proti ošpicam cepljeni dvakrat, nimajo česa bati. Če so se okužili in niso zaščiteni, bodo zboleli v 10 do 14 dneh, v tem času pa lahko bolezen preprečijo s cepljenjem.

Čez vikend ljubljansko urgenco obiskala dva bolnika z ošpicami
23. 04. 2019 17.03
Konec tedna so zdravniki Zdravstvenega doma Ljubljana, ki ima od decembra dežurne ambulante ob dela prostih dneh na urgenci UKC Ljubljana, obravnavali dve osebi, ki sta zboleli zaradi ošpic. V tem času se je v čakalnici nahajalo tudi več sto pacientov in njihovih svojcev. Bolnika sta prišla iz tujine, eden izmed njiju pa je v čakalnici oba dni preživel več ur.

Redke bolezni: izmenjava strokovnih znanj in uvajanje novih, zelo dragih zdravil
28. 02. 2019 06.30
Zadnji dan v februarju je namenjen osveščanju o redkih boleznih. Posledice le-teh so za bolnike in njihove družine zelo hude, saj so te bolezni praviloma neozdravljive, se pa stroka in zdravstvene oblasti v primeru redkih bolezni soočajo s hitrim razvojem medicine, ki mnogim bolnikom že omogoča ustvarjalno življenje. Pri tem je ključno mednarodno deljenje znanja in izkušenj.

'Odklanjanje zdravljenja kronične mieloične levkemije pomeni smrt v nekaj tednih'
22. 09. 2018 07.00
Kronična mieloična levkemija oziroma rak krvnih celic in kostnega mozga je z razvojem znanosti postala ena najbolj učinkovito zdravljenih rakavih bolezni. A kljub temu nekateri bolniki na lastno pest prenehajo s terapijo. Zato zdravniki hematologi opozarjajo, da je uspeh zdravljenja zelo odvisen od sodelovanja bolnika. Nezdravljenje lahko pomeni smrt bolnika v nekaj tednih.

'Slovenija je država, ki lahko pokaže vidne rezultate na področju redkih bolezni'
26. 03. 2018 16.00
Redke bolezni so večinoma neozdravljive in močno vplivajo na kakovost življenja prizadetih oseb in njihovih bližnjih. Pogosto jih spremljajo zapleteni in dolgotrajni diagnostični postopki ter nujno zdravljenje z dragimi zdravili. A zaradi napredka pri obravnavi bolnikov, je mogoče na prihodnost gledati z optimizmom, ugotavljajo slovenski strokovnjaki.

Prav v tem letnem času je umivanje rok še kako pomembno
15. 10. 2017 11.44
Poleg vzdrževanja dobrega imunskega sistema je skrb za čiste roke eden najpomembnejših preventivnih ukrepov pri preprečevanju širjenja mikrobov in potencialnih okužb. Odrasli pri umivanju rok nismo vedno dovolj natančni, predvsem pa si rok ne umijemo vedno, ko bi bilo treba.

Prelomna odločitev: tudi brez znanstvenih dokazov možno okriviti cepivo za pojav določene bolezni
22. 06. 2017 10.32
Evropsko sodišče je razsodilo, da je lahko proizvajalec cepiva odgovoren za pojav določene bolezni pri posamezniku, četudi ne obstajajo znanstveni dokazi. Sodišče sicer navaja, da je treba upoštevati več dejavnikov, prav tako na proizvajalca cepiva prelaga vlogo tistega, ki mora dokazati, da ni možna povezava med cepivom in boleznijo.

Življenje 14-letnika nikoli ne bo več tako, kot je bilo pred poškodbo. Je petarda res vredna tega?
22. 12. 2016 09.18
Petarda lahko v eni sami sekundi uniči življenje posameznika in njegovih bližnjih, večina mladostnikov pa še vedno razmišlja, da se njim kaj takšnega ne more zgoditi. 14-letnika, ki mu je eksplozija petarde uničila obe roki, čaka dolgotrajna rehabilitacija. Delovna terapevtka na URI Soča opozarja: "Življenje poškodovanca in cele družine se spremeni. Nikoli ni več tako, kot je bilo pred poškodbo."

Sporazum parafiran, ministrica pa se zagovarja, da ni prekoračila pooblastil
22. 11. 2016 05.37
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc poudarja, da se je cela vladna pogajalska skupina držala pogajalskih izhodišč, ki so jih dobili s strani vlade. Pravi, da ni prekoračila pooblastil. Medtem vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pravi, da SD sporazuma ne bo podprla.

Preiskava pokazala: očitki na račun mariborske enote za forenzično psihiatrijo so bili neutemeljeni
24. 09. 2016 11.10
Mariborska enota za forenzično psihiatrijo, na kateri se zdravijo zaporniki in priporniki, je bila pred dvema letoma tarča medijsko zelo odmevnih očitkov o domnevno neustreznem ravnanju z bolniki. Izkazalo se je, da so bili očitki neutemeljeni, saj policija ni ugotovila nobenih znakov kaznivih dejanj, varuh bolnikov pravic pa ne sistemskih kršitev.

Ministrica za zdravje: detektorji kovin in uniformirane osebe ne sodijo v bolnišnice, šlo je za eksces
25. 08. 2016 08.42
Tragično streljanje v izolski bolnišnici je opozorilo na težave, s katerimi se sooča naše zdravstvo. Predsednik zdravniške zbornice je prepričan, da ministrica za zdravje nosi najmanj objektivno odgovornost za ta tragični dogodek, ki je posledica predlogih čakalnih dob. Predsednik Fidesa pa poudarja, da zdravstvo že od leta 2008 deluje v izrednih razmerah.

Bodo komarji postali naši največji sovražniki? Zika se hitro širi, zganile so se evropske instuticije, tudi slovenski inštitut
26. 01. 2016 17.19
Brazilija na ulice pošilja 220.000 vojakov, ki bodo skušali pomoriti komarje, ki prenašajo virus zika. Za kako resno grožnjo gre, pričajo tudi opozorila svetovnih institucij. Zdravila ali cepiva ni. Tudi v Sloveniji pa imamo zadnjih nekaj let tigraste komarje, ki so glavni prenašalec virusa.

Paracetamol: Ključno je pravilno odmerjanje
08. 12. 2015 11.20
Paracetamol je učinkovito zdravilo, če ga jemljemo v predpisanih odmerkih, v nasprotnem primeru pa lahko privede tudi do odpovedi jeter, opozarjajo na JAZMP, kjer bdijo nad varnostjo in skladnostjo zdravil. Od leta 2004 so sicer prejeli 23 poročil o neželenih stranskih učinkih na zdravilo paracetamol.

Uvedba e-receptov: problem sta računalniška nepismenost zdravnikov in zmeda v bazi zdravil
10. 11. 2015 08.47
Mnogi so mnenja, da smo elektronski recept uvedli zadnji hip, saj močno zamujamo za drugimi evropskimi državami. Zdaj, ko je sistem zaživel po vsej Sloveniji, se mnogi pritožujejo, da je počasen, nezanesljiv in da povzroča zmedo. A naši sogovorniki temu ne pritrjujejo in pravijo, da je težava v računalniški nepismenosti starejših zdravnikov.

'V zadnjem letu so se čakalne dobe enormno povečale'
19. 06. 2015 11.38
Mariborski varuh bolnikovih pravic med drugim opaža tudi slabo seznanjenost bolnikov z možnostjo zdravljenja v tujini ter neurejenost področja paliativne oskrbe v Sloveniji. Še naprej se pojavljajo težave pri uveljavljanju pravice do drugega zdravniškega mnenja.

Prostovoljec pri društvu Hospic: Zaprtje hiše je tragedija
06. 05. 2015 11.15
Ker denarja ni, bo morala hiša hospica zapreti svoja vrata. Podanih rešitev za financiranje je bilo veliko, vsekakor pa do zdaj še nobena ni bila sprejemljiva za predstavnike Slovenskega društva hospic, pa pravijo na ministrstvu za zdravje.

Radanu (le) javni opomin. Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije: Žal je tako
19. 02. 2015 15.43
Razsodišče Zdravniške zbornice Slovenije je zdravniku Radanu, ki je osumljen, da je bolniku skrajšal življenje z infuzijo kalijevega klorida, izreklo javni opomin. Predsednik zbornice Andrej Možina pravi, da si bodo prizadevali, da Radan ne bo mogel opravljati zdravniškega poklica, vsaj dokler se sumi ne razjasnijo.

PRELEŽANINE? NE, HVALA!
27. 01. 2015 06.30
Na začetku je na koži ležečega bolnika opazna le rdečina. Le zakaj bi temu posvečali pretirano pozornost?

VIDEO: Zdravnik Radan bo pravico iskal na sodišču, češ da vodstvo nima razlogov za odpustitev
15. 01. 2015 07.20
Čeprav notranji strokovni nadzor UKC Ljubljana ni dal jasnih odgovorov o domnevnem primeru evtanazije, se je vodstvo odločilo, da zdravnika Ivana Radana odpusti. Ta se bo zdaj pritožil na delovno in socialno sodišče. "Danes so na UKC evtanazirali zdravnika," pravi njegov zagovornik.

Zdravnika nihče ni prosil, naj bolnemu konča trpljenje
12. 01. 2015 15.26
83-letni pacient, ki naj bi mu zdravnik z mešanico kalija in morfija skrajšal življenje, je bil nezavesten, torej zdravnika ni mogel zaprositi za končanje trpljenja. Tega niso storili niti svojci. Je torej zdravnik deloval samovoljno? Slovenska zakonodaja evtanazije ne priznava, obravnava le umor ali uboj.

Zdravnikom, ki izvajajo tudi homeopatijo, naj ne bi več odvzemali licenc
17. 12. 2014 15.30
Zdravnik, ki se ukvarja s homeopatijo, naj ne izgubi licence. Vsaj tako meni večina zdravnikov, ki je sodelovala v anketi Zdravniške zbornice Slovenije. Še več. Kar 77 odstotkov jih je dejalo, da bi se udeležilo izobraževanja o alternativnih metodah, če bi ga pripravili zdravniki.