skupščina držav

Rusija izključena iz Sveta Združenih narodov za človekove pravice
07. 04. 2022 17.53
Potem ko je skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7 zaradi grozljivih dejanj ruske vojske v Ukrajini pozvala k izključitvi Rusije iz Sveta Združenih narodov za človekove pravice, je generalna skupščina ZN zdaj to tudi potrdila. Na izključitev se je Moskva že odzvala ter potezo označila za "neprijazno gesto". Rusija je dejala tudi, da bodo odnosi zaradi odločitve o izključitvi utrpeli posledice. Gre za nov odmeven poraz Rusije v mednarodni skupnosti. Suspenz pravic Ruske federacije iz članstva Sveta OZN za človekove pravice pozdravlja tudi slovensko zunanje ministrstvo. "Slovenija bo s partnericami in zaveznicami v sodelovanju z Mednarodnim kazenskim sodiščem storila vse, da bodo storilci odgovarjali za grozljive zločine," so sporočili.

Generalna skupščina ZN z veliko večino obsodila ruski napad na Ukrajino
02. 03. 2022 18.44
Generalna skupščina ZN je danes po treh dneh izrednega zasedanja s 141 glasovi proti petim in s 35 vzdržanimi potrdila predlog resolucije, ki obsoja rusko agresijo ter zahteva takojšen konec spopadov in umik ruskih enot iz Ukrajine. Po objavi izida glasovanja je v dvorani Generalne skupščine zadonel bučen aplavz.

Proti Kijevu nove enote ruskih vojakov, Nemčija popustila in Ukrajini poslala orožje
26. 02. 2022 04.47
Ukrajinska oblast zanika navedbe Kremlja, da zavračajo mirovna pogajanja z Rusijo. V uradu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so obenem poudarili, da ultimatov ali nesprejemljivih pogojev ne bodo sprejemali. Putin je vojski odredil napredovanje iz vseh smeri, kar utemeljuje z ukrajinskim zavračanjem pogajanj. Medtem je Nemčija, ki je že nekaj časa tarča ostrih kritik, ker je zavračala dobavo orožja Ukrajini ter nasprotovala uvedbi strožjih sankcij proti Rusiji, očitno popustila. Nemška vlada je namreč odobrila dobavo orožja v Ukrajino, pristala pa je tudi na izključitev Rusije iz sistema Swift na "usmerjen in izvedljiv" način.

Izobraževanje: za nekatere samoumevna, za druge nedosegljiva dobrina
23. 01. 2022 10.16
Pravica do izobraževanja je ena temeljnih človekovih pravic, a kljub temu še vedno več kot 258 milijonov otrok in mladostnikov po svetu ne obiskuje pouka. 617 milijonov jih ne more doseči minimalne ravni znanja matematike in branja, čeprav dve tretjini obiskujeta šolo. Na drugi strani je izobraževanje dostopnejše kot kadar koli prej. V lanskem šolskem letu je 96,2 odstotka otrok v Sloveniji po osnovni šoli nadaljevalo šolanje in skoraj polovica mladih med 19. in 24. letom se je odločila za študij, kažejo podatki statističnega urada.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00
V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

ZDA se vračajo v Svet ZN za človekove pravice
14. 10. 2021 20.22
Generalna skupščina ZN je danes v New Yorku izvolila 18 novih članic Sveta ZN za človekove pravice, ki zaseda v Ženevi. Vanj se vračajo tudi ZDA, ki jih je bivši predsednik Donald Trump leta 2018 med slovenskim predsedovanjem Svetu iz tega organa ZN umaknil zaradi kritik Izraela.

Pahor v ZN: Vsi večji izzivi so globalni in jih lahko rešimo le skupaj
24. 09. 2021 17.19
Predsednik Borut Pahor je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev ob začetku 76. zasedanja Generalne skupščine ZN poudaril, da so vsi glavni izzivi globalni in jih je možno rešiti le skupaj. Pri tem je izpostavil covid-19, podnebne spremembe ter mir in varnost. Kriza covida-19 je poslabšala položaj najbolj ranljivih, je opozoril. "V številnih družbah opažamo krčenje prostora za svobodo izražanja. Polno uveljavljanje človekovih pravic mora biti sestavni del okrevanja."

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve
01. 09. 2021 08.59
S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Dikaučiču vprašanja o vladavini prava in evropskih tožilcih, kritike zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika
01. 09. 2021 16.35
Pravosodni minister Marjan Dikaučič je pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta zagotovil, da si Slovenija prizadeva za čimprejšnjo celovito vzpostavitev delovanja evropskega javnega tožilstva. Razpravo je sicer zasenčila kritika poslancev zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika na predhodni razpravi o vladavini prava.

Kubanci bodo odslej lahko odpirali majhna in srednja zasebna podjetja
09. 08. 2021 13.50
Kubanski predsednik Miguel Diaz-Canel je sporočil, da bodo odslej na otoku posamezniki lahko odpirali majhna in srednja podjetja z do 100 zaposlenimi. Kot je povedal, gre za "odločne korake v smeri posodabljanja ekonomskega modela". Analitiki ocenjujejo, da so uzakonjenje reform pospešili julijski protesti.

Fauci razočaran nad necepljenimi, Italija po poti Francije in covidnih potrdil
26. 07. 2021 09.24
Glavni svetovalec ameriškega predsednika za zdravje in koronavirus Anthony Fauci je v nedeljo izrazil razočaranje nad tistimi, ki se nočejo cepiti proti koronavirusu, in dejal, da so se sedaj zaradi njih znašli v nepotrebni stiski. Francoski parlament je v nedeljo potrdil zakonodajo, v skladu s katero bodo morali Francozi od začetka avgusta covidno potrdilo predložiti tudi za vstop v restavracije, kavarne in medkrajevne vlake. Na Kitajskem so medtem potrdili največ novih okužb od januarja.

V Franciji legalizirali umetno oploditev za istospolne in samske ženske
29. 06. 2021 21.19
Francoska narodna skupščina je dokončno potrdila legalizacijo umetne oploditve za istospolne in samske ženske. Francoski poslanci so novi zakon o bioetiki sprejeli z veliko večino. Za je glasovalo 326 poslancev, proti jih je bilo 115, 42 se jih je glasovanja vzdržalo.

Guterres: Smo v vojni z virusom
24. 05. 2021 13.35
Svet je v vojni s covidom-19 in mora poseči po vojni logiki in vojnem gospodarstvu, da dobi dovolj orožja in vsem zagotovi dostop do njega, je ob začetku letne skupščine WHO pozval generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Prvi mož WHO si želi vsaj desetodstotno precepljenost v vseh državah sveta do septembra.

Cepiva proti covidu-19 ne bodo zaščitena kot intelektualna lastnina?
06. 05. 2021 06.44
Ameriška trgovinska predstavnica Katherine Tai je naznanila, da ZDA podpirajo odpravo zaščite intelektualne lastnine za cepiva proti covidu-19. Gre za umik patentov, avtorskih pravic, zaščite industrijskega oblikovanja in zaupnih informacij, kar bi omogočilo razširitev proizvodnje in dobave cepiva. Pravila bi opustili za nekaj let oziroma dokler ne bi premagali pandemije. Potezo ZDA je nemudoma pozdravil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podporo pa je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Zaradi odprtega pisma v Turčiji aretirali 10 upokojenih admiralov
05. 04. 2021 11.12
Turški urad predsednika je ostro obsodil odprto pismo, ki ga je napisala skupščina več kot 100 upokojenih visokih častnikov mornarice. Dejali so celo, da dejanje spominja na vojaški udar. Nekdanji admirali so v pismu namreč opozorili na možno grožnjo pogodbi, ki ureja plovbo skozi bosporsko in dardanelsko ožino. Turške oblasti so zato že pridržale 10 osumljencev, še štirim pa so naročile, naj se zglasijo na policiji v Ankari.

Rast števila okužb na Balkanu: v Sarajevu zmanjkuje bolniških postelj
15. 03. 2021 15.29
Epidemiološke razmere se v večini držav na Balkanu znova zaostrujejo. V Bosni in Hercegovini so v nedeljo potrdili 63 smrti, povezanih s covidom-19, ob 582 novih okužbah. V sarajevskem kliničnem centru so zaradi porasta števila bolnikov razglasili izredno stanje. Število novih okužb je naraslo tudi v Srbiji, kjer je bilo na koronavirus pozitivnih 4634 oseb.

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije
12. 03. 2021 09.31
Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Izvršni odbor MOK v sredo ponovno o usodi olimpijskih iger
23. 02. 2021 09.50
Izvršni odbor Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) bo v sredo videokonferenčno vnovič razpravljal o olimpijskih igrah v Tokiu sredi leta, katerih izvedbo so v času pandemije covida-19 podprli tudi voditelji najbolj razvitih držav sveta. Na Japonskem, sodeč po anketah javnega mnenja, pa v zadnjem času nimajo večinske podpore.

Veleposlanik z depešo 'svari' pred razstavo Moderne galerije v Italiji
22. 01. 2021 15.01
Konec marca bo v rimskem MAXXI-ju, najpomembnejšem muzeju za sodobno umetnost, gostovala razstava Moderne galerije z naslovom Bigger Than Myself: Heroic voices from ex Yugoslavia, a razstavi nasprotuje slovenski veleposlanik v Rimu Tomaž Kunstelj. Opozarja, da je v času predsedovanja Slovenije EU in obletnice razglasitve samostojnosti razstava o bivši Jugoslaviji "posmeh obletnici slovenske države". Avtorica razstave Zdenka Badovinac opozarja, da veleposlanik ne pozna vseh dejstev in da se s takšnim vmešavanjem politike Slovenija vrača "v neke stare čase".

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'
23. 12. 2020 08.26
Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

'Pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje pravic migrantov'
18. 12. 2020 11.01
"Številni migranti so odrinjeni na rob družbe in so nesorazmerno prizadeti v pandemiji covida-19 z izgubo služb, stanovanj in z diskriminacijo," je slišati ob mednarodnem dnevu migrantov. In še, da pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje obveznosti za zaščito pravic migrantov, ne glede na njihov pravni status.

Skupina Krka v polletju rekordno
30. 07. 2020 09.26
Skupina Krka je v prvem polletju dosegla prodajo v višini 803,8 milijona evrov, kar je šest odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju. Čisti dobiček se je povečal za 15 odstotkov na 160,3 milijona evrov. "V skupini smo uspešno zaključili prvo polovico leta in zabeležili rekordne rezultate," je dejal prvi mož Krke Jože Colarič.

Za Bacha in Mok edini cilj izvedba OI v Tokiu 2021
15. 07. 2020 18.19
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach je po seji izvršnega odbora (IO) znova odločno zatrdil, da z japonskimi organizatorji delajo vse, kar je možno, da bi prestavljene olimpijske igre v Tokiu pripravili v predvidenem terminu naslednje leto, med 23. julijem in 8. avgustom 2021, in to z gledalci.

'Če ne želimo skupaj umirati v vojnah, se moramo naučiti živeti v miru'
26. 06. 2020 08.20
26. junija 1945 so predstavniki 50 držav v San Franciscu podpisali Ustanovno listino Združenih narodov. Organizacija je nastala na pogorišču Društva narodov, ki s svojim medlim in okrnjenim delovanjem ni uspelo preprečiti druge svetovne vojne. Med ustanovitelji OZN je bila tudi tedanja Jugoslavija, Slovenija pa je postala polnopravna članica 22. maja 1992. OZN sicer obeležuje več ustanovnih datumov, med njimi tudi 25. april 1945, ko je v San Franciscu začela konferenca ZN o mednarodni organizaciji ter 24. oktober 1945, ko je Ustanovna listina vstopila v veljavo.

V Sloveniji danes obeležujemo dan državnosti: 29 let samostojne države
25. 06. 2020 11.18
V Sloveniji obeležujemo dan državnosti, kot spomin na 25. junij pred 29 leti, ko je takratna skupščina sprejela temeljne dokumente za osamosvojitev. V predsedniški palači imajo dan odprtih vrat, kjer bo predsednik republike Borut Pahor sprejel in nagovoril obiskovalce, pred predsedniško palačo pa je postrojena častna straža.

Srečni Španci po sprostitvi karantene zavzeli sprehajalne poti
02. 05. 2020 12.54
Dan D za Špance. Prvič po 14. marcu so namreč lahko vsi prebivalci zapustili svoje domove in se za kratek čas odpravili na sprehod. Obalno promenado v Barceloni so zavzeli številni tekači in kolesarji, sproščanja ukrepov pa so bili veseli tudi v prestolnici, ki jo je koronavirus najhuje prizadel. Podatki zadnjih dni sicer kažejo, da se epidemija v Španiji počasi umirja. Ameriški mediji medtem poročajo o newyorškem domu za ostarele, kjer je po okužbi s koronavirusom umrlo 98 stanovalcev. Ameriška Uprava za hrano in zdravila pa je odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje covida-19.

Na Otoku rekordnih 980 žrtev covida-19, v Italiji vedno več ozdravelih
10. 04. 2020 06.56
Število žrtev po svetu zaradi novega koronavirusa je preseglo 100.000, potrjenih je več kot 1,6 milijona okužb, kažejo podatki Univerze Johns Hopkins. Najtežji teden preživljajo v ZDA, kjer je virus zahteval 18.034 smrtnih žrtev, eden od desetih prebivalcev ZDA pa je ostal brez dela. Velika Britanija je zabeležila rekordnih 980 smrtnih žrtev, na Hrvaškem pa so vstopili v najbolj kritično fazo epidemije. Spobudne novice pa prihajajo iz Italije, kjer se povečuje število ozdravelih.

'Na vključevanje invalidov bolj vplivajo psihološke ovire v glavah kot arhitektonske'
03. 12. 2019 06.35
Po svetu zaznamujemo mednarodni dan invalidov in oseb s posebnimi potrebami. Generalna skupščina ga je leta 1992 razglasila z namenom ozaveščanja o problematiki invalidnosti in spodbude k prizadevanjem za izboljšanje statusa invalidov. Letos Združeni narodi spodbujajo invalide k dejavnemu sodelovanju in prevzemanju vodstvenih vlog v družbi.

'Upreti se moramo poskusom razvrednotenja mednarodnega prava'
27. 09. 2019 17.41
Premier Marjan Šarec je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 74. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku izrazil trdno podporo učinkovitemu multilateralizmu in temeljnim načelom, med katere spada tudi vladavina prava in spoštovanje človekovih pravic.

Rusiji vrnili glasovalno pravico v Svetu Evrope
25. 06. 2019 14.20
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE) je izglasovala vrnitev glasovalnih pravic Rusiji, ki so ji jih odvzeli pred petimi leti zaradi priključitve ukrajinskega polotoka Krim. Ustrezna resolucija je dobila 118 glasov podpore, proti jih je bilo 62 in deset vzdržanih.