slabo stanje

Zamenjava identitete: v bolnišnici očitke o pomanjkljivem nadzoru zavračajo
29. 09. 2022 13.29
V povezavi s preiskavo zamenjave identitete dveh pacientov v SB Celje je pred kamere znova stopil strokovni direktor celjske bolnišnice Franc Vindišar. Predstavil je aktivnosti, ki jih v bolnišnici izvajajo za razjasnitev izrednega dogodka, in se odzval na nekatere navedbe v medijih. Vindišar je ostro zavrnil namigovanja, da so v bolnišnici nadzor opravili pomanjkljivo, po njegovem mnenju je do zamenjave prišlo zaradi nedoslednosti in pomanjkljivosti v sistemu obravnave stanovalcev socialnovarstvenih zavodov.

'Ni nam treba na konec sveta, da bi bili srečni!'
28. 09. 2022 15.16
Tomaž Štular, ki deluje pod imenom Bordo, je nedavno postregel s tretjim izdelkom, albumom Izgubljeni. Na njem nam nastavlja družbeno ogledalo, ki je v zadnjih letih dodobra popokalo, hkrati pa presojo prepušča nam, poslušalcem.

Svetovni dan srca: Otrokom moramo omogočiti več športne aktivnosti
27. 09. 2022 15.24
V Društvu za zdravje srca in ožilja so pred svetovnim dnevom srca opozorili na zmanjšano športno aktivnost otrok v času epidemije covida-19, ki ima lahko dolgotrajne posledice za njihovo zdravje. Ob tem so opozorili tudi na posledice prevelike uporabe družbenih omrežij, kar pušča posledice na duševnem zdravju otrok.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje
27. 09. 2022 12.46
Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'
27. 09. 2022 06.00
Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

V brodolomu v Bangladešu najmanj 51 mrtvih
26. 09. 2022 21.06
V nedeljski ladijski nesreči na reki Karatoya na severu Bangladeša je umrlo najmanj 51 ljudi, še 15 pa jih pogrešajo. Med žrtvami je tudi 12 otrok. Večina potnikov je bila hindujskih vernikov, ki so potovali v tempelj v okrožju Panchagarh.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07
Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00
Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto
24. 09. 2022 11.33
Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00
Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Sedmi protestni dan v Iranu: 'Moja soseska je podobna bojnemu polju'
22. 09. 2022 13.18
Sedem dni po smrti 22-letnice, ki je umrla med policijskih pridržanjem, se protesti v Iranu še ne umirjajo. Vladna nasprotovanja so se začela v Teheranu, zdaj potekajo v več kot 80 mestih. V njih naj bi bilo po besedah aktivistov ubitih vsaj 31 civilistov, lokalna televizija pa poroča o 17 smrtnih žrtvah.

Paznikom v koprskem zaporu prekipelo, ogrožena je njihova varnost
22. 09. 2022 07.14
"Kandidat za pravosodnega policista, ki ga oblečejo v uniformo in vržejo naravnost med obsojence, dobi plačilo – reci in piši – 750 evrov neto," pojasnjuje predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. V letu 2021 so pravosodni policisti skupno opravili kar 63.666 nadur, trenutno jih primanjkuje več kot sto. Tisti, ki vztrajajo, so pod stresom, izčrpani, odhajajo na bolniške, grozijo celo s protestom. Razmere so najhujše v koprskem zaporu, kjer je že ogrožena njihova varnost.

Tom si pribori mesto v hiši, Ivan se vrne v povsem razklano družino
21. 09. 2022 21.12
Tom je dobro izkoristil priložnost, ki se mu je ponudila, in z zmago proti Janu prišel na posestvo. Ivan se je po zmagi proti Karin vrnil v hlev, kjer pa so odnosi katastrofalni. Člani družine namreč sploh ne komunicirajo z Andreo in nočejo delati.

Tržni inšpektorat: Pri zalogah lesnih goriv nismo ugotovili kršitev
21. 09. 2022 11.42
Tržni inšpektorji so zaradi motenj na trgu pri dobavi lesnih goriv (drva, sekanci, peleti) in informacij, da se lesna goriva nahajajo v skladiščih in jih trgovci zaradi špekulativnih namenov ne sprostijo v promet, opravil nadzore razpoložljivosti lesnih goriv v logističnih centrih, pri trgovcih na drobno, proizvajalcih, v skladiščih in pri veleprodajalcih.

Nepripravljeni
21. 09. 2022 06.00
Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

Maribor se je Radomljam maščeval za boleč domač poraz
18. 09. 2022 19.51
Maribor se je na najboljši možni način oddolžil Radomljanom za boleč poraz 0:3 na prvi medsebojni tekmi v Mariboru v prvem krogu in prvič v sezoni nanizal dve zmagi zapovrstjo, ki sta ga po slabem uvodu v sezono že dvignili na četrto mesto na prvenstveni razpredelnici. Že pred tem je Bravo z 2:0 premagal Gorico, Celjani pa so bili na večerni tekmi z 2:1 boljši od Domžal.

Nagelsmann: Razmišljam o vsem. O sebi, rezultatih, odgovornosti, odstopu ...
18. 09. 2022 11.22
Serijski nogometni prvaki Nemčije, nogometaši Bayerna, se nahajajo v nenavadni situaciji. Slovita zasedbe iz Münchna na zadnjih štirih tekmah sploh ni dosegla zmage v Bundesligi, pred porazom proti Augsburgu je trikrat remizirala proti Stuttgartu, berlinskemu Unionu in Borussii iz Mönchengladbacha. V taboru bavarskega ponosa so kljub blesteči zmagi med tednom v Ligi prvakov proti Barceloni, prižgani vsi alarmi. Gre za najslabši start Bayerna v nemškem prvenstvu v zadnjih dvajsetih letih ...

Po smrti pacienta bolnišnica obvestila napačne svojce, pokojnega že pokopali
15. 09. 2022 08.53
Vodstvo Splošne bolnišnice Celje je potrdilo, da so po smrti starejšega pacienta obvestili napačne svojce. Kot so pojasnili, so iz doma starejših občanov v enem rešilcu prepeljali dva pacienta, ki nista imela identifikacijskih oznak, prav tako pa nista mogla komunicirati z osebjem bolnišnice, zaradi česar so ju že ob sprejemu narobe identificirali. Ena oseba je medtem umrla, to so tudi že pokopali, v sredo popoldan pa so v bolnišnici za napako izvedeli, ko so iz bolnišnice odpustili drugega bolnika. Direktor Trubarjevega doma upokojencev Robert Potočnik pa nam je povedal, da je v sredo v njihov dom prišla oseba, za katero so mislili, da je umrla.

Za začasnega direktorja UKC Ljubljana imenovali Marka Juga
12. 09. 2022 06.23
Člani sveta Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so na izredni seji začeli postopke za imenovanje novega generalnega direktorja. Svet zavoda je za začasnega direktorja soglasno imenoval doc. dr. Marka Juga. Jug je travmatolog in dosedanji član sveta zavoda. Zdaj že nekdanji generalni direktor Jože Golobič je namreč prejšnjo sredo odstopil, s ponedeljkom pa mu je predčasno potekel mandat.

Na gorenjski avtocesti vozil 184 km/h, pod vplivom alkohola in kokaina
11. 09. 2022 09.18
Policisti državne Specializirane enote za nadzor prometa so na gorenjski avtocesti obravnavali voznika, ki je v gostem prometu vozil prehitro, bil pa je tudi pod vplivom alkohola in drog.

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več
08. 09. 2022 13.32
Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Na usposabljanju za protiteroristično enoto hrvaške policije umrl kandidat
06. 09. 2022 14.40
Prvi dan rednega usposabljanja Protiteroristične enote Lučko se je eden od kandidatov med tekom po nabrežju v Zagrebu zgrudil in dan pozneje v bolnišnici umrl. Še eden iz iste skupine je končal v bolnišnici, njegovo stanje je stabilno. Hrvaški mediji poročajo, da se slabo počutita še dva kandidata, ki pa nista bila hospitalizirana. Vzrok za tragedijo še ni znan.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'
04. 09. 2022 09.04
V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin
03. 09. 2022 16.30
V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

ZD Ljubljana glede pritiska na urgenco: Ukinja se dvostopenjska obravnava
01. 09. 2022 09.02
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je s 1. septembrom splošna nujna medicinska pomoč ZD Ljubljana spremenila dosedanji način dela, s čimer naj bi se povečal pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina ocenjuje, da bi pri njih lahko dnevno obravnavali 15–20 dodatnih bolnikov, na infekcijski kliniki pa opozarjajo, da se soočajo s hudo prostorsko stisko in da bo ta ukrep še poslabšal stanje. ZD Ljubljana v odzivu navaja, da se za bolnike ne spreminja nič in da so spremembe v njihovo dobro.

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44
V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Varnostna razdalja? Pri 130 kilometrih na uro je pot ustavljanja 129 metrov
25. 08. 2022 19.00
Na avtocestah in hitrih cestah je najmanj prometnih nesreč glede na število vozil in prevožene razdalje, zato veljajo za najbolj varne ceste. Če se nesreče zgodijo, imajo večinoma hujše posledice. Najpogostejša vzroka zanje sta visoka hitrost in prekratka varnostna razdalja. Razlika v hitrosti vozil je pogosto večja, kot jo zna oceniti voznik, kar predstavlja tveganje za nalet. Ustrezna varnostna razdalja med vozili je zato učinkovit varnostni ventil. Ko se odpravimo na pot, zato morda ni odveč imeti v glavi podatek: naše vozilo v zgolj eni sekundi pri hitrosti 130 kilometrov na uro prevozi 36 metrov. Pot ustavljanja avtomobila pa je pri 130 kilometrih na uro kar 129 metrov na suhem vozišču.

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'
21. 08. 2022 16.49
Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

'Ni važno digitalno opismeniti starejše. Važni so biznis in dobri zaslužki'
19. 08. 2022 12.42
Starejši od 55 let se prijavljajo na brezplačne tečaje za izboljšanje digitalnih kompetenc, pri tem pa se poleg pomanjkanja prostih mest soočajo še z drugimi težavami. Med drugim naj bi izvajalec Smart NARIS peturni tečaj izvedel v enem dnevu, starostnikom, ki se tako dolgo težko koncentrirajo, pa bodo nudili le 10-minutni odmor. Če na tečaj ne bodo mogli priti in tega ne bodo sporočili najmanj pet dni prej, pa naj bi morali plačati več kot 150 evrov "kazni". Da so pri omenjenem izvajalcu zaznali nepravilnosti, pravijo tudi na službi za digitalno preobrazbo in dodajajo, da v primeru ugotovitev kršitve pogodbe lahko pride tudi do odstopa sodelovanja.

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'
18. 08. 2022 19.00
Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.