slabo stanje

Konjeniški center Brdo pri Ihanu naj bi smeti odvažal kar v gozd

10. 06. 2022 17.03

Krajani Brda pri Ihanu in okoliških vasi s prstom kažejo na Konjeniški center Brdo pri Ihanu, od koder naj bi smeti odlagali kar v gozd ter s tovornjaki uničevali ceste. Lastnik Konjeniškega centra te očitke zanika in pravi, da so mu vse podtaknili. Krajani so javno objavili posnetke, na katerih je razvidno, da tovornjaki v gozd odvažajo zemljo in odpadne materiale, a na inšpektoratu za okolje in prostor pravijo, da niso prejeli nobene prijave in da bo dejansko stanje ugotavljal inšpektor v inšpekcijskem postopku. Splošna Uredba o odpadkih sicer določa, da je odpadke prepovedano puščati v okolju, jih odmetavati ali z njimi nenadzorovano ravnati.

'Poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži'

06. 06. 2022 07.10

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je minuli teden s svojim govorom zelo razburila poslansko skupino SDS, ki od prve dame parlamenta zahteva opravičilo, ker naj bi grobo obračunala z njimi ter nedostojno in žaljivo napadla njihove poslance. Klakočar Zupančičeva se za izrečene besede ne misli opravičiti, ker da je govorila zgolj o dejstvih in dejanjih prejšnje vlade v minulih dveh letih, pravi. "Za nekaj, kar je resnično, se seveda ne bom opravičevala. Verjamem, da je včasih težko pogledati resnici v oči," je povedala v pogovoru za 24ur.com. Govorili sva tudi o njenih odmevnih rdečih petkah, pa o tem, da se sodna pošta ne dviguje, o težkih besedah, ki padajo v parlamentu, pa tudi o imuniteti, ki jo imajo poslanci za to, kar govorijo v hramu demokracije. "Dejansko poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži na sejah, za kar ni kazensko odgovoren. Je pa še vedno civilno, torej odškodninsko odgovoren," pojasnjuje predsednica.

Slovenija po kazalnikih blaginje najboljša pri varnosti, najslabša pri zdravju

04. 06. 2022 12.00

Slovenija po kazalnikih blaginje znotraj EU najbolj pozitivno izstopa po varnosti, pri čemer je po občutku varnosti na vrhu lestvice držav, najslabše pa se je odrezala na področju zdravja, v okviru katerega je pri kazalniku samomori zasedla 26. mesto, je razvidno iz poročila, ki ga je na podlagi smernic OECD pripravilo ministrstvo za delo.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Slovenija dobila 15. vlado: potrdili Golobovo ministrsko ekipo

01. 06. 2022 07.36

Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in 28 proti potrdili ministrsko ekipo nove vlade, ki jo bo vodil predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob. Slovenija je s tem dobila 15. vlado, ki jo bodo sestavljale stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica. Vseh 17 ministrov nove vlade je pred DZ že zapriseglo, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije. Golob je napovedal, da bodo do prihodnjega tedna izpeljali revizijo vseh škodljivih ukrepov prejšnje vlade.

Namesto za cigarete denar dajala na stran in po treh letih kupila avto

31. 05. 2022 07.34

Glede na najnovejše dostopne podatke v Sloveniji kadi vsak peti prebivalec, star med 25 in 74 let. Številni si želijo prenehati, a se vsakič znajdejo pred misijo nemogoče. Zdravje, neprijeten vonj, rumeni zobje in prsti ... Marsikateri kadilec zavije z očmi tudi takrat, ko posluša o tem, koliko bi lahko prihranil, če le ne bi kadil. A 52-letna Renata iz Medvod je dokaz, da si po treh letih nekajenja lahko privoščiš avto. Kaj je motiviralo ostale junake, ki jim je po več letih kajenja in številnih poskusih vendarle uspelo prenehati s kajenjem?

Orko bodo skušali iz reke Sene spraviti s pomočjo drona z zvočniki

29. 05. 2022 10.37

V sredo so v francoski reki Seni opazili orko. Ker se še vedno ni vrnila v morje, plavanje v sladki vodi pa ji škodi, jo bodo skušali nazaj v slano vodo spraviti s pomočjo zvokov, ki naj bi jih spuščala njihova vrsta. Zdravje štirimetrskega kita ubijalca se medtem slabša. "Moramo biti hitri," opozarja predsednica francoske organizacije za pravice živali One Voice.

Stavkajoči RTV-jevci sporočili, da niso nikogaršnji hlapci

23. 05. 2022 07.05

Stavkajoči na Radioteleviziji Slovenija (RTV SLO) so ob opozorilni stavki za uro prekinili delo in se zbrali na zboru, kjer so ponovili svoje stavkovne zahteve po novinarski in uredniški avtonomiji ter izpostavili pomen javnega medija. Napovedali so, da bodo še naprej delali profesionalno, kakovostno in etično ter da se bodo borili za obstoj RTV-ja. "Spišite zakon, ki bo onemogočil tak vpliv na javni servis, kot so si ga nekateri privoščili zdaj," so pozvali politiko.

Morje ponovno na prijetnih 23 stopinj Celzija v prihodnjih dneh

20. 05. 2022 13.19

Če je včerajšnji izraziti padec temperature morja na 16 stopinj Celzija koga spravil v slabo voljo ali ga odvrnil od izleta ali oddiha na obali, vremenoslovci zdaj mirijo, da se segreva nazaj. Ker ne bo burje, se bo v prihodnjih dneh ponovno postopoma ogrelo na 23 stopinj Celzija ali celo več. Podobno stanje se obeta tudi na Hrvaškem.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti

20. 05. 2022 09.00

Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami

19. 05. 2022 17.55

Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Amnesty International od Fife zahteva 418 milijonov evrov

19. 05. 2022 13.16

Mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI) od Mednarodne nogometne zveze (Fifa) zahteva vsaj 440 milijonov dolarjev (približno 418 milijonov evrov). Po mnenju AI bo tako krovna nogometna organizacija prispevala za pomoč pri odpravljanju zlorab tujih delavcev v Katarju, gostitelju letošnjega svetovnega prvenstva.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok

17. 05. 2022 08.41

Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

'Kot bi življenje sklenilo družino preizkušati do zadnjih atomov moči'

15. 05. 2022 07.00

Stanje družine je bilo zares težko. Skozi Botrstvo v Sloveniji smo pomagali otrokoma, da sta zmogla šolske obveznosti, starejšemu sinu pa omogočili plačilo dijaškega doma, da zmore uspešno uresničevati izobraževanje za želeni poklic. Povezava s strokovnimi delavkami CSD je mamici omogočila, da je zmogla za silo obvladovati gospodinjstvo. Pomoč družini pa smo v zadnjem obdobju nudili skozi Verigo dobrih ljudi, saj smo jo opremljali s kurjavo in večkrat prehrano, ter poplačili obveznosti, ki jih v zvezi s šolanjem otrok niso zmogli. Ko se mamica več kot mesec dni ni več oglašala na naše klice, prav tako tudi ne otroka, smo ocenili, da družino obiščemo.

Pred koncem tekme med Bucksi in Celticsi navijače pretreslo streljanje

14. 05. 2022 11.16

Pred zaključkom petkove 6. tekme med Milwaukee Bucksi in Boston Celticsi je navijače, ki so tekmo spremljali na velikem zaslonu pred dvorano, pretreslo streljanje. Slabo ulico stran od Fiserv Foruma, dvorano v Milwaukeeju, je napadalec ustrelil tri ljudi, navijači pa so se razbežali po ulicah. Po do zdaj znanih podatkih sicer nihče ni v smrtni nevarnosti.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?

12. 05. 2022 16.07

V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Karanović po fiasku v Šiški: Moja krivda, zato odgovornost prevzemam nase

08. 05. 2022 12.11

Maribor je na Žaku v Šiški lovil novo zmago, s katero bi spet skočil na vrh lestvice slovenske prve lige in imel vse v svojih rokah, kar zadeva boj za naslov prvaka s Koprom. Toda (predvsem) v prvem polčasu so Štajerci, ki so pogrešali kar nekaj nogometašev, pokazali slabo predstavo, kar so Ljubljančani unovčili za hitro vodstvo z 2:0, in že takrat se je vijolična barka začela resno zibati. Na koncu pa je ob porazu z 1:3 tudi potonila in Maribor ni več odvisen od samega sebe.

Zaskrbljujoče: Za družinskega zdravnika le 15 prijav od 70 razpisanih

07. 05. 2022 20.18

Po prvem krogu prijav na nacionalni razpis specializacij, ki ga je aprila objavila Zdravniška zbornica Slovenije, se je za specializacijo družinske medicine prijavilo zaskrbljujoče malo število kandidatov. Na 70 razpisanih mest se je za poklic družinskega zdravnika prijavilo le 15 posameznikov. Slabo kaže tudi pediatriji, saj se je od odprtih 15 zapolnilo le šest mest. Je pa nasprotno veliko zanimanja za dermatologijo in ginekologijo, kjer se za eno mesto poteguje kar sedem kandidatov.

Obnova: Koraki za prenovo hiše ali stanovanja (+ cene +izvajalci)

06. 05. 2022 12.14

Obnova hiše ali stanovanja je obsežen in kompleksen projekt tako s finančnega in časovnega vidika kot z vidika obsega del. Potrebe vas in vaše družine se z leti spreminjajo, stanovanjska oprema, talne in stenske obloge so z leti vse bolj odslužene in neprivlačne. Pride čas, ko si boste zaželeli moderne, nove opreme, več udobja in funkcionalnosti v vašem domu.

Putin in parkinsonova bolezen: kaj o tem pravijo zdravniki?

02. 05. 2022 17.51

Po tem, ko je Kremelj prejšnji konec tedna objavil 12-minutni videoposnetek srečanja ruskega predsednika Vladimirja Putina in obrambnega ministra Sergeja Šojguja, na katerem sta oba videti precej slabo, so se spet pojavila ugibanja o Putinovem zdravstvenem stanju. Medtem ko so nekateri prepričani, da ima parkinsonovo bolezen, drugi omenjajo raka ščitnice. Ker je Rusija zaprta, so špekulacije neizogibne. Kaj pa menijo zdravniki? 

Pobeg iz Mariupola: Igor in psička Žuža v petih dneh prehodila 200 kilometrov

02. 05. 2022 16.16

Ukrajincu Igorju in njegovi psički Žuži je uspelo nepredstavljivo – iz obleganega mesta Mariupol sta peš zbežala v Zaporožje. Da sta si rešila življenji, pa sta potrebovala pet dni. Prehoditi sta morala dobrih 200 kilometrov, se izogibati ruskim kontrolnim točkam ter kljubovati vremenu in celo obstreljevanju. 

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka

28. 04. 2022 06.17

Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?

17. 04. 2022 16.00

Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Pravi in 'fejk' narodi

16. 04. 2022 14.49

Ob pričetku ruskega napada na Ukrajino je Vladimir Putin objavil skoraj enoinpolurni govor o svojem pogledu na odnose med Ukrajino in Rusijo. V govoru je Ukrajince obravnaval kot narod, ki je bil izmišljen s strani Leninovih boljševikov, po krivici ločen od ruskega. Napad Rusije je opravičil kot poravnavo davno izdanih računov. Hkrati pa je Putin ukrajinski narod v svojem govoru, kljub njegovi domnevni "lažnosti", nazival kot bratskega; po njegovem Rusi, Ukrajinci in Belorusi tvorijo en sam narod, ki je zaradi tujih agresorjev med seboj ločen na tri veje in ne pod enotnim krovom Moskve.

V obnovi OŠ Miška Kranjca tudi del s padlim ometom

12. 04. 2022 12.49

Na Osnovni šoli Miška Kranjca v ljubljanskih Dravljah, kjer je pred dnevi v eni od učilnic odpadel del ometa in poškodoval pet otrok, bodo v projekt prenove starega dela šole po napovedih župana Zorana Jankovića vključili tudi ta del. Z majem bo 15 razredov začasno premeščenih v BTC, celoten kompleks pa bo v novi podobi zaživel s septembrom. Objekt so pregledali tudi gradbeni strokovnjaki, ki ocenjujejo, da ne gre za kaj hujšega, denimo statični problem, ampak bolj za odpadanje ometa, ki je slabo oprijet, ali pa za napačno izbrane materiale.

Slovo ukrajinskih marincev: To bo naša poslednja bitka. Spominjajte se nas

12. 04. 2022 07.38

Ujeti ukrajinski marinci so se pred "poslednjo bitko" v Mariupolu na spletu poslovili z daljšim zapisom. "Zmanjkuje nam streliva. To je verjetno naš zadnji dan," so zapisali ter vse, ki v bojih niso utrpeli hujših poškodb, pozvali k boju. "Naredili smo vse, kar smo lahko – tako mogoče kot nemogoče. Spominjajte se nas," so dejali. Ruske oblasti so medtem sporočile, da naj bi se okoli 1500 ukrajinskih vojakov poskusilo prebiti iz Mariupola, a da so jim poskus preprečili. Del ukrajinske vojske naj bi bil ob tem uničen, del pa naj bi se tudi predal.

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Poboj civilistov v Buči je bil 'načrtovan masaker', Rusija zanika odgovornost

03. 04. 2022 07.50

Na 39. dan vojne v Ukrajini so svet šokirale podobe iz kijevskega predmestja Buča. "Vse je bombardirano in požgano. Mlade družine so pobite, moški pogrešani, ženske posiljene," je sporočil svetovalec ukrajinskega zunanjega ministra Anton Geraščenko. Da gre za "načrtovan masaker" in "genocid nad Ukrajinci", menijo številni evropski politiki. Rusija medtem zanika odgovornost, na tamkajšnjem obrambnem ministrstvu pa poudarjajo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan po tem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil. Posnetki trupel so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.