slinavka

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Raka trebušne slinavke vsako leto odkrijejo približno 400 bolnikom

27. 11. 2020 20.37

V času, ko govorimo predvsem o novem koronavirusu, ne smemo pozabiti, da so med nami mnogi, ki tudi zdaj zbolevajo za rakom, hodijo na obsevanja in kemoterapije ali zaradi te težke diagnoze umirajo. Po treh letih boja z enim najbolj smrtonosnih rakov, rakom trebušne slinavke, se je letos poleti poslovil poslovnež Bojan Brank. Njegova soproga Aleksandra se je v želji, da bi morda komu podaljšala ali pa celo rešila življenje, odločila spregovoriti in ozaveščati o tej bolezni.

BLOG: Prepoznate simptome diabetesa?

08. 11. 2020 16.16

Približuje se 14. november, rojstni dan kanadskega znanstvenika Fredericka Bantinga, ki je skupaj s svojim asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta izjemen dosežek je Banting leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino, njegov rojstni dan pa so določili za svetovni dan sladkorne bolezni. Ker se je ta bolezen sprevrgla v pravo epidemijo, sem se odločil današnji prispevek nameniti tej tematiki.

Znanstveniki med testiranjem raka na prostati v grlu odkrili nov organ

21. 10. 2020 09.32

Novo znanstveno odkritje. Nizozemski znanstveniki so znotraj nosnožrelnega predela odkrili nov niz žlez slinavk, kar bi lahko občutno pomagalo pri zdravljenju nekaterih vrst raka. Če bomo ugotovili, kako med radioterapijo ohraniti omenjene žleze, bodo bolniki imeli manj neželenih učinkov, pojasnjuje nizozemski onkolog.

Vialli dobil bitko z rakom: Zdaj mi ni več treba risati obrvi

13. 04. 2020 07.10

Po dolgi bitki se zdi, da je nekdanji italijanski nogometaš Gianluca Vialli le dobil najnovejši obračun z rakom trebušne slinavke. Vialli, ki je zdaj kot direktor reprezentance zaposlen pri Italijanski nogometni zvezi, je v intervjuju za La Repubblico potrdil, da so zadnji izvidi po 17 mesecih kemoterapije pokazali, da je ozdravel.

Novo zdravilo za cistično fibrozo: preboj, o katerem govorijo s solzami v očeh

10. 11. 2019 09.00

28-letna Sarah Carollo, učiteljica za otroke s posebnimi potrebami, je uživanje nove terapije za boj proti cistični fibrozi Trikafta začela konec leta 2018. Pred tem se je spoprijemala s strahom, da bo morda znova obležala v bolnišnici in da bo morala pustiti službo. Ni namreč zmogla več niti hoje po hodniku, ne da bi se vmes ustavila, počivala in zajela sapo.

Slovenci smo naklonjeni darovanju organov, a tega ne izrazimo uradno

12. 10. 2019 12.00

Na čakalnem seznamu za presaditev organov je trenutno 225 bolnikov. Slovenci smo sicer zelo naklonjeni darovanju, a svoje volje uradno ne zabeležimo, opozarjajo v Slovenija-transplant. Zato so poskrbeli, da lahko izjavo za ali proti darovanju oddate tudi elektronsko. Darovalci in prejemniki vedno ostanejo anonimni.

Alfi Nipič zaradi težav s trebušno slinavko pristal v bolnišnici

13. 05. 2019 11.02

Alfi Nipič, 74-letni slovenski pevec zabavne in narodnozabavne glasbe ter član Ansambla bratov Avsenik, je zaradi težav s trebušno slinavko pristal v kliničnem centru Maribor. Nekaj ur po hospitalizaciji je prek družbenih omrežij sporočil, da se je njegovo zdravstveno stanje izboljšalo.

BLOG: Kako dolgo traja, da vaše telo prebavi hrano?

03. 02. 2019 07.00

Zahodna prehrana in hiter način življenja sta zagotovo povezana z naraščajočim številom prebavnih težav in bolezni prebavil. Premalo ljudi se zaveda, da je zdravje prebavnega sistema povezano predvsem z življenjskim slogom. Da, živila, ki jih uživate, aktivnost, počitek, spanec in stres vplivajo na zdravje vaših prebavil.

BLOG: Hrana za možgane

09. 12. 2018 07.00

Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

Smrtonosni rak na trebušni slinavki se priplazi brez jasnih znakov 

09. 02. 2018 18.20

Lanskega julija je bil še na počitnicah z družino, avgusta pa je ležal na kirurški mizi zaradi raka na trebušni slinavki. To nam pripoveduje bolnik, ki je pri 58-letih izvedel, da ima enega najbolj smrtonosnih in prikritih rakov. 400 na leto jih zboli za tem rakom, 380 jih umre. Kot da ne bi bila bolezen dovolj, se morajo bolniki soočiti še z zelo slabimi razmerami na gastroenterološki kliniki v Ljubljani. 

Bolniki z enim najhujših rakov bivajo v nečloveških razmerah - stisnjeni na premajhnih posteljah

08. 02. 2018 15.49

Rak trebušne slinavke je eden najbolj agresivnih, pet let po diagnozi živi le še pet odstotkov bolnikov. V Sloveniji na leto zboli 400 oseb, kar 300 jih umre. Nedopustno je, da morajo bolniki s tem rakom po posegih bivati v neživljenjskih razmerah - stisnjeni v premajhne prostore, da zdravniki komaj pridejo do pacientov.

Zbolevanje za rakom trebušne slinavke v Evropi narašča

16. 11. 2017 06.34

Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o raku trebušne slinavke želijo v Društvu onkoloških bolnikov Slovenije opozoriti na to diagnozo z neznačilnimi bolezenskimi znaki, saj zbolevanje v Evropi narašča. Namen dneva je ozavestiti tako vladne predstavnike, ki so odgovorni za financiranje, kot znanstvenike, ki naj bi pospešili ustrezne raziskave, in farmacevtske družbe, ki naj poiščejo nova učinkovita zdravila.

S patentirano slovensko učinkovino Belinal® nad povišano vrednost krvnega sladkorja

28. 06. 2017 07.51

Sladkorna bolezen je postala epidemija tretjega tisočletja. Sedem odstotkov odrasle populacije trpi za posledicami sladkorne bolezni. Letno na svetu zaradi diabetičnih zapletov umre 5 milijonov ljudi.

'Počivaj med galaktičnimi zvezdami!'

08. 02. 2017 11.04

Umrl je Richard Hatch, poznan po vlogi kapitana Apolla v znanstvenofantastični seriji Battlestar Galactica (Galaktika) iz 70. let prejšnjega stoletja. Pri 71 letih je podlegel raku na trebušni slinavki, poklonili pa so se mu številni kolegi in prijatelji.

Umrl britanski igralec John Hurt

28. 01. 2017 09.44

V starosti 77 let je bitko z rakom izgubil britanski igralec John Hurt, je potrdil njegov agent. Poznan je bil po filmih, kot so Polnočni ekspres, Človek slon, 1984, Osmi potnik, Hellboy, mlajše privržence pa je pridobil kot Olchenbat v seriji filmov o Harryju Potterju.

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger

07. 10. 2016 06.30

Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?

Drastične diete zagotavljajo manj kilogramov, a večji delež maščobe

23. 07. 2016 08.28

"Čim bolj je drastična dieta, bolj telo varčuje z vneseno energijo in dejansko hujšanje se upočasni," opozarja Matej Gregorič z NIJZ. Pri takem hujšanju pretežno izgubimo vodo - ta namreč predstavlja dve tretjini teže telesa odraslega človeka - in mišično maso, medtem ko črpanje energije iz maščevja poteka počasneje.

Smrtonosna sladkorna bolezen na pohodu: obolelih 422 milijonov odraslih ljudi

06. 04. 2016 12.32

Leta 2014 je imelo sladkorno bolezen (sešteli so oba tipa) 422 milijonov odraslih ljudi. To je kar 314 milijonov več kot leta 1980. Leta 2014 je imel eden od treh odraslih prekomerno težo, eden od desetih pa je bil debel.

Igralcu Johnu Hurtu odkrili raka

17. 06. 2015 10.24

Legendarnemu brtianskemu igralcu, 75-letnemu Johnu Hurtu, so odkrili zgodnjo fazo raka na trebušni slinavki. Igralec je diagnozo iskreno javno razkril, sicer pa ga poznamo po filmih kot so 1984, Osmi potnik in Človek slon.

Smo pripravljeni na izbruh kužne bolezni?

04. 06. 2015 17.34

Skoraj 50 let je minilo od zadnjega izbruha slinavke in parkljevke na Slovenskem. A tudi če je preteklo že toliko časa, to še ne pomeni, da veterinarji, vojska in civilna zaščita na pojav te bolezni niso pripravljeni. Ena večjih vaj je bila na kmetiji v Gotenici.

Strokovnjak s Stanforda: Kopilot Lubitz ni storilec, ampak žrtev

04. 04. 2015 17.33

Medtem ko številni še vedno skušajo razumeti, kaj je kopilota letala Germanwings Andreasa Lubitza gnalo v samomor in množični umor, je znani nevrolog prepričan, da je Lubitz pravzaprav žrtev. Žrtev zahrbtne bolezni.

Če bi Prešeren res toliko pil, bi umrl pred 30 letom

08. 02. 2015 07.00

France Prešeren je bil kot dojenček tako tesno povezan, da je komaj dihal. Primčeva Julija ni bila njegova največja ljubezen in ni bil pijanec. Za časa razmerja z materjo njegovih otrok Ano Jelovšek se je napil samo enkrat, pa še to "upravičeno". Njegove zadnje besede so bile "Vzdignite me, zadušiti me hoče ..."

Zakaj sladkorno bolezen zdravimo z dražjimi zdravili?

14. 11. 2014 17.31

120.000 ljudem v naši državi trebušna slinavka ne deluje pravilno. Posledica je sladkorna bolezen. In vsako leto se tem ljudem pridruži še okoli 4500 novih. Ravno zaradi teh izjemnih razsežnosti je to ena najdražjih bolezni, na leto nas stane zdravljenje teh pacientov 118 milijonov evrov.

Zaradi neustreznega delovanja odpoklicali merilnike za diabetike

25. 03. 2013 21.52

Podjetje LifeScan, ki proizvaja merilnike za merjenje krvnega sladkorja pri diabetikih, se je odločilo za odpoklic treh modelov merilnikov, ki pri ekstremno visokih ravneh krvnega sladkorja ne delujejo ustrezno. V Sloveniji je od teh treh na voljo le model OneTouch Verio Pro, uporablja ga 2753 oseb.

FOTO in VIDEO: Izdelali prvega 'umetnega' človeka

06. 02. 2013 16.11

Androidi, stroji, ki so na las podobni ljudem, so se do zdaj pojavljali le v filmih, a očitno ne bo minilo veliko časa, da bodo zaživeli tudi v resničnem življenju. V londonskem muzeju znanosti so predstavili prvega bioničnega človeka.

"Jobs je bil moderni Leonardo Da Vinci"

06. 10. 2011 09.34

Ustanovitelj Appla Steve Jobs je po dolgoletnem boju z rakom v svojem 56. letu umrl. Glasbeniki, igralci in politiki so svojo žalost ob izgubi inovatorja in genija izrazili prek družabnih omrežij. Preberite, kaj so zapisali.

Slinavka in parkljevka tudi pri domačih živalih

10. 01. 2011 16.54

Potem ko so v Bolgariji odkrili slinavko in parkljevko pri divjih prašičih, so bolezen sedaj odkrili še pri domačih živalih. V Sloveniji se je ta bolezen zadnjič pojavila leta 1968.

Slinavka in parkljevka pri divjih prašičih

05. 01. 2011 17.35

V Bolgariji so pri divjih prašičih odkrili slinavko in parkljevko. Iz pokrajine, kjer so bili ugotovljeni primeri bolezni, ni bilo v druge države članice EU poslanih pošiljk živih živali niti pošiljk svežega prašičjega mesa.

Aretha Franklin verjetno ne bo več dolgo živela

09. 12. 2010 09.52

Legendarna "motown" pevka Aretha Franklin se bojuje z zelo nevarnim rakom trebušne slinavke. 68-letna zvezdnica je pred kratkim imela skrivnostno operacijo, o kateri ni želela govoriti. Izkazalo se je, da je diagnoza zelo nevarna.