slinavka

But zadovoljen s proračunom
14. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

Ukrepi proti slinavki
05. 03. 2001 00.00
Na ljubljanskem letališču bodo vsi potniki, ki bodo pripotovali v Slovenijo, morali stopiti v posebno posodo in s tem razkužiti podplate svojih obuval. To je dodatni preventivni ukrep za preprečitev vnosa parkljevke in slinavke v Slovenijo, za katerega so se predstavniki vseh slovenskih veterinarskih institucij dogovorili na današnjem sestanku državnega središča za nadzor bolezni. Tega je v prostorih Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) sklical njen direktor Zoran Kovač.

Slinavka in parkljevka se širi
05. 03. 2001 00.00
Francija, Belgija in Danska še čakajo na rezultate testov, ki bodo pokazali, ali se je bolezen slinavke in parkljevke razširila tudi v notranjost Evrope. Iz Francije so namreč sporočili, da so na neki farmi odkrili sledove bolezni slinavke in parkljevke v dveh zaklanih ovcah iz Britanije, vendar še ni znano ali je živina na tej farmi tudi okužena.

Slinavka in parkljevka tudi v Belgiji
03. 03. 2001 00.00
Epidemija slinavke in parkljevke se je z britanskih otokov razširila v Evropo. Znake bolezni so odkrili na prašičji farmi na jugozahodu Belgije, ki je prašiče uvažala iz Velike Britanije. Znake bolezni so kazali trije prašiči, več kot tristo pa so jih pobili. V območje, ki ga varuje policija, je dovoljen vstop samo veterinarjem. Po vsej Belgiji so prepovedali transport živine, odpovedali pa so tudi vse konjske dirke.

V Franciji pobili čez 400 ovac in koz
02. 03. 2001 00.00
V Franciji so v klavnici v Ezanvillu v pariški regiji sinoči pobili več kot 400 ovac in koz, ki so prišle v stik z živalmi iz britanskih farm, kjer so odkrili primere parkljevke in slinavke, veterinarji pa testirajo še dve čredi ovac in koz. Tudi v Belgiji naj bi danes pobili 1.200 ovac, ki so jih od začetka februarja uvozili iz Otoka. Okrepljen je tudi nadzor na mejnih prehodih in letališčih, saj potniki iz Velike Britanije na celino ne smejo prinašati nobenega mesa in mlečnih izdelkov. Kitajska in Rusija sta medtem danes prepovedali uvoz britanskega mesa, s čimer želijo oblasti preprečiti morebitno širjenje parkljevke in slinavke. Kitajska se je odločila tudi za posebno razkuževanje letal iz Velike Britanije.

Slinavka tudi na Irskem
01. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji, pa tudi na Irskem se še vedno borijo proti širjenju parkljevke in slinavke. Na Škotskem so danes odkrili najmanj dve žarišči parkljevke in slinavke. To sta prva primera bolezni na Škotskem, gre pa za farmo ovac v kraju Lockerbie in farmo krav v Canonbieju. Kot je povedal glavni veterinarski inšpektor Jim Scudamore, so včeraj potrdili še osem primerov bolezni, vendar pa jih pričakujejo še več. Skupaj doslej torej 29 primerov bolezni. Medtem se je virus razširil tudi na Severno Irsko na območje meje z Irsko. Bolezen so odkrili pri ovcah, uvoženih iz Britanije. Irski premier Bertie Ahern je že izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti širjenja bolezni na Irsko, saj bi ta lahko usodno prizadela irsko mesnopredelovalno industrijo, ki je ena od osnovnih panog. Doslej so bolezen parkljevke in slinavke zabeležili na 26 krajih v Veliki Britaniji, oblasti so že zaprle 102 farmi in prepovedale prevoz ter izvoz živine. Britanski premier Tony Blair je skušal umiriti strahove britanskih kmetov po tem novem udaru, neposredno po vsesplošni bitki proti bolezni norih krav.

Slinavka in parkljevka tudi v Hong Kongu
28. 02. 2001 00.00
V Hong Kongu je zaradi slinavke in parkljevke poginilo več živali, vendar so tamkajšnje lokalne oblasti sporočile, da položaj ni zaskrbljujoč in da ni potrebe, da bi pobili živali. O novih primerih okuženosti s slinavko in parkljevko pa danes poročajo iz Velike Britanije, medtem ko so v Belgiji odredili pokol 2000 ovac, ki so jih uvozili iz Velike Britanije.

Množični poboj prašičev
25. 02. 2001 00.00
V Veliki Britaniji se je začelo množično klanje prašičev v želji, da zatrejo širjenje parkljevke in slinavke. Vladni glavni veterinar Jim Scudamore je napovedal, da bodo prašiče klali na šestih potrjenih krajih izbruha bolezni, prav tako pa tudi na dveh sosednjih farmah. Da bi preprečili širjenje bolezni so uvedli posebne mere, saj bi lahko izbruh bolezni prizadel vzrejno industrijo, ki si je komaj opopmogla od borbe proti bolezni norih krav. Od petka dalje že velja sedemdnevna prepoved prevažanja goveda, prašičev, ovac in koz. Velika Britanija je že v sredo prepovedala izvoz živali, mesa in mlečnih proizvodov - ZDA, Rusija in Evropska unija pa so sprejele uvozne prepovedi. Madžarska in Romunija sta že napovedali enake mere.

Nov primer parkljevke in slinavke
23. 02. 2001 00.00
V Veliki Britaniji so danes potrdili tretji primer obolelosti za parkljevko in slinavko in sicer znotraj varnostnega območja, ki so ga vzpostavili v sredo po odkritju prvega primera bolezni na neki prašičji farmi v grofiji Essex. Kmetijsko ministrstvo preučuje, ali bi morali to varnostno območje še razširiti.

Začasna zaustavitev izvoza
21. 02. 2001 00.00
Britanska vlada je potem, ko so danes po 20 letih v Veliki Britaniji znova odkrili primer bolezni slinavke in parkljevke, začasno ustavila izvoz vsega britanskega mesa in živine ter mesnih izdelkov. Na pojav bolezni se je odzvala tudi Evropska komisija, ki je danes prepovedala izvoz vse britanske živine, mesa, mesnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov v druge države Evropske unije. Embargo, ki takoj stopa v veljavo, je začasen. Prepoved izvoza velja do 1. marca, o morebitnih nadaljnjih ukrepih pa se bo po pričakovanjih na zasedanju 27. februarja izrekel veterinarski odbor EU.