slovenski predlog

Za sovražni govor zagrožena kazen do dveh let zapora

16. 05. 2022 15.37

V Sloveniji se je v zadnjih letih sovražni govor močno razširil. A število prijav ne odraža njegove dejanske prisotnosti, ki je zaskrbljujoča in se še povečuje.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Zvišanje državnih štipendij in pomoč pri nakupu prvega stanovanja

05. 05. 2022 06.53

Začel je veljati zakon za urejanje položaja študentov, ki bo s predvidenimi ukrepi lajšal študentsko življenje. Med drugim prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano. V veljavo stopa tudi zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade.

Več držav zahteva izvzetje iz embarga na rusko nafto

04. 05. 2022 08.49

Evropska komisija je predstavila nov paket sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino. Med njimi je tudi embargo na uvoz ruske nafte v EU. "Bodimo jasni, ne bo lahko. Vendar to preprosto moramo storiti," je dejala predsednica komisije Ursula von der Leyen. A nekatere evropske države so močno odvisne od ruskih energentov, zato so odzivi različni. Po mnenju Madžarske predlog ne prinaša zagotovil za njeno energetsko varnost, kritična pa je tudi Češka. Slovaška zahteva triletno izvzetje iz embarga, Ukrajina pa je države, ki nasprotujejo sankcijam, obsodila. Slovenski infrastrukturni minister je medtem predlog Komisije glede embarga že pozdravil.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

DUTB išče kupca za skoraj 403 milijone evrov terjatev

25. 04. 2022 10.52

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je objavila javni razpis za zbiranje zavezujočih ponudb za odkup paketa terjatev do 16 pravnih oseb v skupni vrednosti 402,7 milijona evrov. Rok za oddajo zavezujočih ponudb je do vključno 25. maja do 14. ure.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?

20. 04. 2022 11.47

Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Odprto tudi volišče v Moskvi, DVK bo po volitvah predlagala spremembo zakonodaje

14. 04. 2022 09.58

Direktor službe DVK Dušan Vučko pravi, da so za izvedbo volitev najbolj ključni volilni odbori. Gre za posameznike, ki jih imenujejo okrajne volilne komisije. "Na njih je velika odgovornost," je poudaril. Po končanih volitvah pa bo DVK ponudil spremembo zakonodaje, eden od predlogov pa bo, da bo med predlagatelji v volilni odbor tudi civilna družba in da se bodo posamezniki lahko tudi sami prijavili. Na seji je volilna komisija medtem sprejela tudi sklep, da bo volišče v Moskvi vendarle odprto.

Logar bi čim prej prepovedal uvoz ruskega plina v EU

07. 04. 2022 11.58

Slovenski zunanji minister Anže Logar se je ob prihodu na drugi dan zasedanja zunanjih ministrov zveze Nato zavzel za čimprejšnjo prepoved uvoza ruskega plina v Evropsko unijo. Zavzel se je tudi za nadaljnjo podporo Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji, tako na humanitarnem kot na vojaškem področju. Države članice EU sicer trenutno razpravljajo o predlogu petega svežnja sankcij, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija. V njem sta med drugim prepoved uvoza premoga iz Rusije in zaprtje evropskih pristanišč za ruske ladje. Po Logarjevem mnenju to ni zadnji sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino.

Levica s pobudami za referendum ustavlja vlado

06. 04. 2022 14.33

Poslanci koalicije KUL so vložili pobude za razpis posvetovalnega referenduma o novelah zakonov o socialno-varstvenih prejemkih ter o starševskemu varstvu in družinskih prejemkih, pa tudi o odloku o preoblikovanju novomeške fakultete za industrijski inženiring. Gre za predloge škodljivih sprememb, so zapisali v Levici. V NSi napovedujejo, da bodo storili vse, da DZ predloga novel sprejeme še v tem sklicu. Poudarjajo, da so rešitve, ki jih prinašajo predlogi novel premišljene ter uživajo tudi podporo javnosti.

Država razmišlja o izkrčitvi državnih gozdov, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča

06. 04. 2022 13.05

Na ministrstvu za kmetijstvo razmišljajo o dodatku k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, po katerem bi SiDG gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčil in jim spremenil katastrsko kulturo. Po besedah direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta gre za predlog ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno.

KUL z vloženim predlogom za posvetovalni referendum zadržal namero SDS

06. 04. 2022 08.16

Potem ko je odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino ob obstrukciji opozicije sprejel predlog odloka o preoblikovanju zasebne novomeške fakultete za industrijski inženiring v javni zavod, pa so poslanci strank KUL na pobudo Levice z vloženim predlogom za posvetovalni referendum vsaj začasno zadržali to namero koalicije. Odločanje o odloku je preloženo, dokler se poslanci ne bodo izrekli o predlogu za referendum.

Preiskovalna komisija za DUTB sprejela končno poročilo

05. 04. 2022 16.21

Preiskovalna komisija DZ, ki je ugotavljala zlorabe in negospodarno ravnanje v DUTB, je objavila končno poročilo. V njem ugotavlja, da bi preiskavo lahko učinkovito nadaljevali policija, obveščevalno-varnostna agencija in urad za preprečevanje pranja denarja. Sestavni del poročila je dodatno končno poročilo, ki pa javnosti ni dostopen.

V SDS-u izbrani šef Elektra Ljubljana v isti sapi odpušča, ker varčuje, a kupuje razkošna vozila?

04. 04. 2022 06.00

Štiri zaposlene pri Elektru Ljubljana so za materinski dan namesto cvetja domov prinesle odpoved. Razlog? Zmanjševanje stroškov. Zaradi začasne ukinitve omrežnine namreč največji distributer električne energije pri nas pričakuje 20-milijonski izpad prihodkov. To pa predsednika uprave Elektra Ljubljana Aleksandra Zupančiča, ki so ga ustoličili februarja letos, ni ustavilo – nekdanji vodja kabineta okoljskega ministra Andreja Vizjaka si je pred tedni privoščil novo službeno vozilo v vrednosti 40 tisočakov.

Rusija grozi, da bo ustavila dobavo plina, če ta ne bo plačan v rubljih

31. 03. 2022 16.51

Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal dekret, s katerim morajo "neprijateljske države", kamor spadajo vse članice Evropske unije, od 1. aprila dalje ruski plin plačevati v rubljih. Če temu ne bo tako, bomo prekinili pogodbe z njimi in ustavili dobavo plina, je napovedal. Nemčija in Francija sta že sporočili, da se ne bosta pustili izsiljevati in da se pripravljata na scenarije, da ruskega plina ne bo več. Poleg tega namerava Rusija na seznam oseb, ki nimajo dovoljenja vstopa v državo, dodati tudi vodilne politike Evropske unije in držav članic.

Davek na velike nepremičnine: mejo bi postavili pri 160 kvadratnih metrih

29. 03. 2022 15.42

Poslanci Levice so v postopek DZ vložili spremenjen predlog zakona o davku na prazne in velike nepremičnine, v katerem so mejo za velikost rezidenčne nepremičnine, ki ne bi bila dodatno obdavčena, zvišali s 120 na 160 kvadratnih metrov, je povedal Luka Mesec. V NSi medtem menijo, da imajo podporo za razpis posvetovalnega referenduma.

Državni zbor sprejel zakon o preprečevanju financiranja terorizma

23. 03. 2022 14.38

DZ je sprejel nov zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki bo nadomestil zdaj veljavnega iz leta 2016. Vlada ga je pripravila z namenom uskladitve z evropskimi direktivami, s katerih prenosom Slovenija že zamuja. V opoziciji so opozarjali, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Zakonu o preprečevanju pranja denarja zelena luč na Odboru DZ za finance

22. 03. 2022 14.56

Odbor DZ za finance je z 11 glasovi za in osmimi proti podprl predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. DZ zakon obravnava po nujnem postopku, saj se z njim v slovenski pravni red prenaša več evropskih direktiv, opozicijo pa skrbi, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Janša: Slovenija bo svojega diplomatskega predstavnika kmalu poslala nazaj v Kijev

20. 03. 2022 21.09

Predsednik vlade Janez Janša je napovedal, da bo Slovenija svojega diplomatskega predstavnika z ekipo kmalu poslala nazaj v Kijev. "Ukrajina potrebuje tudi neposredno diplomatsko podporo, da čim prej pride do prekinitve agresije in miru," je zapisal. Že v sredo je sicer izpostavil, da je pomembno, da tudi drugi voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo, ter da EU vrne predstavnika v Kijev.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično

20. 03. 2022 07.00

Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Zbrali več kot pet ton pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce

17. 03. 2022 10.43

V enem tednu so v Mariboru zbrali več kot 5000 kilogramov humanitarne in materialne pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce v drugih državah. Uprava RS za zaščito in reševanje je že prevzela 27 palet pomoči, akcija pa se bo nadaljevala tudi v prihodnjih dneh. "Mariborčanke in Mariborčani ste tudi tokrat – kot še zmeraj do zdaj – pokazali, kako veliko je srce Maribora, saj je bil odziv na akcijo izjemen," so ob tem dejali na mariborski občini. Medtem je v Ukrajino že prispela tretja pošiljka Slovenske karitas, na poti pa je tudi že četrta. Nova KBM pa bo ukrajinskim beguncem, ki se trenutno nahajajo v Sloveniji, olajšala bančno poslovanje.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Janša po obisku Kijeva za BBC izpostavil pomen podpore Ukrajini

16. 03. 2022 22.55

Slovenski premier Janez Janša je v sredo zvečer v pogovoru za BBC World service med drugim poudaril, da je pomembno, da tudi drugi voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo, ter da EU vrne predstavnika v Kijev. Po njegovih besedah so Ukrajini ponudili že veliko pomoči, težava pa je v tem, da vse ponudbe še niso bile izpolnjene. "Toda čas je bistvenega pomena. Zelo konkretno smo se pogovarjali o tem, kako povečati hitrost dostave," je pojasnil.

V novi bojni skupini Nata na Slovaškem naj bi bilo tudi do 200 slovenskih vojakov

16. 03. 2022 11.53

Slovaški parlament je odobril vzpostavitev nove bojne skupine zveze Nato na Slovaškem, v katero naj bi bilo vključenih 2100 vojakov. Slovenija bi lahko za to bojno enoto zagotovila do 200 vojakov, pa je dejal obrambni minister Matej Tonin, ki potuje v Bratislavo, kjer bosta s slovaškim kolegom Jaroslavom Nadom dorekla podrobnosti glede tega. Pred tem je vzpostavitev bojne skupine že potrdila slovaška vlada, o bojni skupini in številu slovenskih vojakov pa bo odločala tudi slovenska vlada. V oddaji 24UR ZVEČER je Tonin dejal, da bi bilo lahko slovenski vojaki napoteni v kratkem, slovaška stran pripravlja vse potrebno za namestitev: "Po do zdaj znanih informacijah naj bi bili napoteni aprila ali maja, vsekakor pa bi morala ta misija delovati do začetka poletja."

DZ zvišal najnižjo višino nadomestila za bolniško na 60 odstotkov minimalne plače

16. 03. 2022 11.23

DZ je soglasno potrdil spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju. Te prinašajo spremembe pri odmeri najnižjega nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer v višini 60 odstotkov minimalne, in ne več zajamčene plače. S tem se v slovenski zakonodaji tudi ukinja ta institut, ki se je do zdaj uporabljal samo še v tem zakonu.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja v obravnavo po nujnem postopku

14. 03. 2022 13.03

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki po mnenju opozicije omogoča prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku, nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja pa njegovo sprejetje označuje za "mini državni udar", bo obravnavan po nujnem postopku, kar pomeni, da obstaja možnost, da bo sprejet še pred volitvami. V LMŠ opozarjajo, da bodo v primeru sprejetja zakona, le-tega spodbijali v skladu z razpoložljivimi možnostmi.

Čeferin: Nikoli ne bi delal kompromisov zato, da bi ostal na funkciji

12. 03. 2022 12.17

"Največji uspeh Aleksandra Čeferina ni, da je človek iz majhne države postal predsednik Uefe, Čeferinov največji uspeh je to, da je velik človek, ki je svojo veličino pokazal takrat, ko so ga ljudje res potrebovali," je po uspešni reševalni akciji nogometašev, ki jih je zajela vojna v Ukrajini, zapisal hrvaški nogometaš Dario Srna, ki je Čeferina zaprosil za pomoč. Odkar je na funkciji prvega moža Uefe, ki ima tako velik proračun kot Slovenija, je ves čas na udaru. Pred vojno v Ukrajini, ki je osupnila svet, je moral Uefo reševati pred posledicami korone, še pred tem pa jo popeljati iz polja korupcije. V času ukrajinske vojne milijarderji, šef Real Madrida Perez, Juventusa Agnelli in Barcelone Laporta, spet želijo postaviti projekt Superlige, ki ga je pred slabim letom zatrl v 48 urah, zaradi česar je njegovo odločnost spoznal ves svet. Tudi doma je zaradi neposrednosti postal trn v peti predsedniku vlade Janezu Janši. Je Aleksander Čeferin res tisti, ki po novem iz ozadja vleče niti v slovenski politiki?

Von der Leynova napovedala nov obsežen sveženj sankcij zoper Rusijo

11. 03. 2022 06.41

Ukrajina sodi v evropsko družino, so poudarili voditelji članic EU po prvem dnevu neformalnega zasedanja v Versaillesu, ki se je končal sredi noči. A želenih jamstev glede čimprejšnjega članstva v uniji država, ki je v primežu vse bolj krvave vojne, ni dobila. Znova so odmevala opozorila, da hitre poti v unijo ni. Drugi dan srečanja je premier Janez Janša ob prihodu dejal, da na evropska tla lahko pride v prihodnjih tednih od deset do petnajst milijonov beguncev iz Ukrajine, če se vojna ne bo ustavila. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je medtem poudarila, da gre za "odločilen trenutek za Evropo" ter napovedala predlog za postopno odpravo odvisnosti od ruske energije do leta 2027. Napovedali so tudi četrti sveženj sankcij proti Rusiji.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.