slovenski predlog

Na Kosovu pri ohranjanju miru pomaga tudi 91 slovenskih vojakov

12. 12. 2022 19.29

Konflikt na Kosovu ni novost, kaže na frustracije obeh strani in iskanje mednarodne pozornosti, meni nekdanji posebni odposlanec EU na Kosovu Samuel Žbogar. Velik del odgovornosti nosi mednarodna skupnost, ki mora zdaj poskrbeti za nadaljevanje dialoga, je še prepričan. Na Kosovu trenutno deluje tudi 91 pripadnikov Slovenske vojske, ki kljub napetostim opravljajo svoje naloge in niso v večji nevarnosti, zagotavljajo v Slovenski vojski.

Furs pojasnjuje: sledili bi le blagu, ne pa ljudem

09. 12. 2022 11.25

Finančna uprava RS (Furs) je predstavila predlog zakonske spremembe za uporabo tehničnih pripomočkov za pridobivanje podatkov o položaju in gibanju blaga. Po novem bi lahko uslužbenci Fursa tako namestili sledilno napravo na zunanji del prevoznega ali prenosnega sredstva, pri tem pa ne bi več potrebovali privolitve. Sprememba je, kot so pojasnili, potrebna predvsem zaradi vedno večje količine nelegalno sproščenega tobaka na naš trg, ki predstavlja tveganje za javno zdravje in okolje. Kot zatrjujejo, je sprememba namenjena le sledenju blaga, ne pa ljudi. Očitke, da bi šlo za pretirana pooblastila, odločno zavračajo.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž

06. 12. 2022 13.21

Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Kaj bo počel Pahor po predsedniškem mandatu?

03. 12. 2022 19.17

Kot kaže, je že bolj jasno, kaj bo po koncu svojega mandata počel predsednik države Borut Pahor. Prevzel bi lahko vlogo lobista, ki bi skrbel za promocijo in iskanje podpore za slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov. Formalnega dogovora med ministrstvom za zunanje zadeve in Pahorjem sicer še ni, nam je pa ministrica Tanja Fajon potrdila, da sta se s Pahorjem o tem že pogovarjala. Dogovor bi sicer lahko sprejeli po primopredaji z Natašo Pirc Musar, ki bo čez dobra dva tedna. Glasovanje, ki bo odločilo o usodi Slovenije v Varnostnem svetu, pa bo junija prihodnje leto.

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'

28. 11. 2022 10.28

Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'

24. 11. 2022 06.31

Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Slovenski fizičarki uspelo: za svoj projekt dobila 1,5 milijona evrov

22. 11. 2022 12.06

Na razpisu Evropskega raziskovalnega sveta za raziskovalce, ki začenjajo svojo samostojno raziskovalno pot, je projekt dobila tudi sodelavka Instituta Jožef Stefan, dr. Zala Lenarčič, ki je evropsko komisijo navdušila s svojim inovativnim znanstvenim predlogom. Za svoj petletni projekt "Šibko vzbujane kvantne simetrije (DrumS)" je pridobila skoraj 1,5 milijona evrov. Kot so pojasnili na Institutu Jožef Stefan, je to že šesti raziskovalni ERC projekt, a prvi, ki ga je pridobila raziskovalka, na tokratnem razpisu pa tudi edini slovenski.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Opozicija kadrovanje za nadzornike SDH označila za nehigienično

17. 11. 2022 10.49

DZ je potrdil imenovanje Franja Bobinca, Mira Medveška in Suzane Bolčič Agostini za člane nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga. Razprava je v luči poročanja o domnevnem nestrinjanju koalicijskih partnerjev glede predlagane trojice minila polemično, poslanci SDS so kadrovanje predvsem zaradi navezav Bobinca s prvim možem SDH označili kot nehigienično.

Pogačar: Želim se še izboljševati, motivacija je prisotna

17. 11. 2022 10.38

Tadej Pogačar je še tretjič zapovrstjo postal kolesar leta v Sloveniji. Nagrado je prejel na Ljubljanskem gradu na prireditvi Večer zvezd in dejal, da mu tudi takšni dogodki dajejo motivacijo za prihodnost. Sam pravi, da sicer ne ve, ali je že dosegel vrhunec kariere ali ga ta še čaka, storil pa bo vse, da bo postal še boljši. Za kolesarko leta je bila izbrana Eugenia Bujak, medtem ko je naziv najboljše gorske kolesarke prejela Monika Hrastnik. Nagrado so prejeli od Kolesarske zveze Slovenije (KZS) na slavnostni prireditvi Večer zvezd v Ljubljani. Zveza je sicer podelila nagrade še v številnih drugih kategorijah.

Golob: Zdaj je čas za sklepanje pogodb za elektriko

16. 11. 2022 13.06

Potem ko je premier Robert Golob v začetku oktobra gospodarstvo pozval, naj s sklepanjem pogodb o dobavi energentov za leto 2023 še počaka, je zdaj po njegovih besedah nastopil pravi trenutek za to. "Zdaj je čas, da se začnejo sklepati pogodbe za prihodnje leto, morda celo več," je dejal ob robu obiska na SAZU.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Poslanci SDS v pobudi za varovanje osamljeni, ostali spremstva do garaže ne potrebujejo

04. 11. 2022 10.11

Pobuda SDS, da bi se vsak poslanec po poti od parkirnega mesta v garažni hiši do parlamenta sprehodil v spremstvu uradne osebe, med ostalimi poslanskimi skupinami ne uživa podpore. V Gibanju Svoboda pravijo, da se od državljank in državljanov ne želijo ograjevati, saj se jih ne bojijo. Da se poslanci ne rabijo počutiti ogrožene in so pozivi za fizično varovanje nepotrebni, menijo tudi v SD. Predlog ne uživa niti strokovne podpore, saj bi bila logistična izvedba izjemno težka, če ne celo neizvedljiva, opozarja strokovnjak za varnostne sisteme.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Več kot 3000 podpisov za začetek postopkov za referendum o noveli zakona o SDH

02. 11. 2022 16.39

Predstavniki Združenja svetov delavcev Slovenije so v državni zbor prinesli več kot 3000 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o Slovenskem državnem holdingu. Nasprotujejo ji, ker ne upošteva ustavne pravice zaposlenih do sodelovanja pri upravljanju, je pojasnil predsednik združenja Vladimir Šega.

Poslanci napovedujejo podporo spremembam v noveli Zakona o davčnem postopku

26. 10. 2022 12.30

DZ se je seznanil s predlogom novele Zakona o davčnem postopku, s katero se v slovenski pravni red prenaša določbe evropske direktive, ki zahteva poročanje operaterjev spletnih platform davčnemu organu. S tem se poslanci večinoma strinjajo, ali bodo predlog novele zakona poslali v nadaljnjo obravnavo, pa bodo odločili v četrtek.

Vojaška sindikata ministrstvu za obrambo očitata nespoštovanje sodbe

25. 10. 2022 22.05

Sindikat vojakov Slovenije (SVS) in Sindikat ministrstva za obrambo (SMO) ministrstvu za obrambo očitata, da ne spoštuje sodb vrhovnega in evropskega sodišča glede zagotavljanja počitkov ter štetja in plačila delovnega časa pripadnikom Slovenske vojske. Medtem je bilo na delovna sodišča vloženih že okoli 1200 tožb vojakov.

Kumer posvaril pred mehčanjem izhodišč pri omejevanju cen plina

25. 10. 2022 14.06

Potem ko so se voditelji držav članic EU konec preteklega tedna zavzeli za omejevanje cen plina, imajo ministri za energetiko danes na dnevnem redu tehnično razpravo o tem. Govorijo tudi o omejevanju cen plina za proizvodnjo elektrike. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je posvaril pred mehčanjem izhodišč, ki so jih glede ukrepov za omejevanje cen plina konec prejšnjega tedna določili voditelji EU. Slovenija se po njegovih besedah zavzema za to, da bi cene omejili tudi za dolgoročne produkte.

Poslanci sprejeli pravno podlago za prenos DUTB na SDH

25. 10. 2022 06.40

Državni zbor je z 51 glasovi za in dvema proti podprli novelo zakona o SDH. Ta je podlaga za prenos premoženja DUTB, ki bo ugasnil konec tega leta, na SDH. Po njej se bodo na SDH prenesli tudi delež Elesa v Talumu ter upravljanje družb DRI in Slovenski državni gozdovi, ne pa tudi upravljanje Holdinga Kobilarna Lipica. Pred poslanci je sicer tudi odločanje o predlogih (sprememb) zakonov o trošarinah, o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček ter o sistemu plač v javnem sektorju.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov

21. 10. 2022 06.04

Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Je referendum na družinski zakonik dopusten? O tem bo odločal DZ

21. 10. 2022 10.56

Kolegij predsednice državnega zbora je sklenil, da bodo poslanci prihodnji petek na izredni seji med drugim odločali tudi o nedopustnosti referenduma o spremembah družinskega zakonika. Ob tem so potrdili tudi časovnico redne seje, ki bo trajala od ponedeljka do četrtka. Na njej poslance čaka tudi nekaj pomembnejših kadrovskih odločitev ter obravnave treh zakonskih besedil.

Vrh EU neuradno zbližal stališča o soočenju z energetsko draginjo

20. 10. 2022 06.26

Voditelji držav članic EU so v Bruslju po neuradnih informacijah nekoliko zbližali stališča o nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Zaenkrat so sicer opravili zgolj prvi krog razprave, v katerem se je pokazalo, da so članice razdeljene na tri tabore. 16 držav naj bi podpiralo uvedbo dinamične kapice za omejitev špekulativnih dvigov cen na plinskem trgu in uvedbo cenovne kapice za plin, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije. V razpravi pa se je pokazalo, da poleg tega tabora, ki je pripravljen tudi nekoliko popustiti pri omejevanju cen plina, obstajata še dva. Južne članice si želijo predvsem več možnosti za financiranje ukrepov za soočanje z draginjo, Nemčija, Avstrija, Nizozemska in Danska pa medtem vztrajajo pri nasprotovanju omejevanju cen.

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Aleš Semolič zaradi oškodovanja NLB obsojen na pogojno kazen

20. 10. 2022 09.50

Aleš Semolič, ki so ga zaradi skoraj 570.000 evrov težke goljufije na račun banke NLB iskali sedem let, je bil zaradi poslovne goljufije in pranja denarja obsojen na pogojno kazen. Obsodili so ga tudi na plačilo zahtevka banke NLB, ki znaša skoraj 450.000 evrov. Če ji 60.000 evrov ne plača v letu in pol, bo šel v zapor.

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?

05. 10. 2022 06.00

Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Vlada sprejela predlog zakona o zaščiti žvižgačev

19. 10. 2022 15.22

Vlada je sprejela predlog zakona o zaščiti prijaviteljev ali t. i. žvižgačev, s katerim ureja področje varstva prijaviteljev kršitev predpisov v delovnem okolju, tako v javnem kot v zasebnem sektorju. Tako želijo okrepiti zavedanje, da potrebujemo odgovorne posameznike, ki se izpostavijo in opozorijo na kršitve, je dejala pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Obrambni ministri: Nato grožnje Putina z uporabo jedrskega orožja jemlje resno

13. 10. 2022 06.07

Obrambni ministri Nata so sklenili dvodnevno zasedanje v Bruslju. V ospredju pogovorov so bili obrambna drža v luči vojne v Ukrajini, krepitev proizvodnje orožja in odpornosti kritične infrastrukture ter sabotažah na plinovodih Severni tok 1 in 2.Odzvali so se tudi na Putinove grožnje o uporabi jedrskega orožja, pri čemer je generalni sekretar dejal, da bo "vsakršna uporaba jedrskega orožja temeljito spremenila naravo konflikta".

Generalna skupščina ZN zavrnila rusko priključitev ukrajinskih ozemelj

12. 10. 2022 22.44

Generalna skupščina ZN je sprejela resolucijo, ki zavrača ruske lažne referendume za priključitev ukrajinskih ozemelj ter zahteva konec agresije proti suvereni in neodvisni članici ZN. Za resolucijo je glasovalo 143 članic, pet jih je bilo proti, 35 pa vzdržanih. To je četrta resolucija Generalne skupščine ZN od ruskega napada na Ukrajino.