slovenski predlog

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o tujcih

02. 11. 2023 15.31

Državni svet je s 17 glasovi za in pet proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o tujcih, ki namesto ravni znanja jezika A1 uvaja t. i. novo preživetveno stopnjo znanja. Svetniki so noveli očitali predvsem strokovno nedefiniranost te nove ravni in nepoštenost do učiteljev, za katere ne predvideva ocenjevalnih okvirov.

Bomo gotovino vpisali v ustavo? Zbrali potrebne podpise volilcev

26. 10. 2023 13.17

Združenje Povezani smo je zbralo 43.095 podpisov za začetek postopka vpisa pravice do uporabe gotovine v ustavo, s čimer so presegli zahtevanih 30.000 podpisov. Zbiranje podpisov še ni zaključeno, zato še pozivajo k podpori, saj želijo preprečiti "digitalno suženjstvo", je dejal predstavnik združenja Ivan Jurgec. Uporaba gotovine kljub razvoju digitalnega bančništva in drugih oblik plačilnih storitev ni ogrožena, so spričo pobude za vpis gotovine v ustavo poudarili na ministrstvu za finance. Za dostop do gotovine in obveznost njenega sprejemanja po njihovih navedbah že zdaj obstajajo zadostne pravne podlage.

Kajakaši v Tacnu nujno potrebujejo 150.000 evrov

25. 10. 2023 14.44

Kajakaški center v Tacnu, ki je poleti v poplavah utrpel hudo škodo, čaka na sanacijo. Jakob Marušič s Kajakaške zveze Slovenije (KZS) poudarja, da za nujno ureditev zveza čim prej potrebuje vsaj 150.000 evrov. Zimske mesece želijo kajakaši izkoristiti za ureditev centra, kjer naj bi reprezentanca marca začela priprave na olimpijske igre.

Območja za pešce v soseskah MOL: motorni promet popolnoma prepovedan

23. 10. 2023 07.56

Ljubljanski mestni svetniki so na seji potrdili spremembe odloka o urejanju prometa, ki ga je občina dopolnila s predpisi za uvedbo posebnega prometnega režima na območjih za pešce znotraj stanovanjskih sosesk. Tam bo od odslej motorni promet popolnoma prepovedan. V razpravi so nov režim podprli tudi svetniki opozicije. Razpravljali bodo tudi o dveh lokacijskih preveritvah, in sicer na območju Potniškega centra Ljubljana, ki so ga pristojni predstavili v začetku meseca, ter na območju črnuške soseske Lagom.

Pijani Hrvat po pomurski avtocesti 195 km/h

23. 10. 2023 13.11

Hrvaški državljan je krepko prekoračil hitrost na slovenski avtocesti. V smeri Lendave je vozil s hitrostjo kar 195 km/h. Ugotovili so, da je imel v krvi 1,77 mg/l alkohola.

Sviz pripravlja protestni shod: 'Gre za zadnje opozorilo'

23. 10. 2023 12.16

Sviz v sredo pripravlja protestni shod pred poslopjem vlade, na katerem bodo izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom v pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Predlog nesorazmerja ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa jih celo povečuje, menijo. Protesta se bo udeležilo okoli 1500 ljudi, šole, vrtci in vse druge ustanove na področju kulture, znanosti in visokega šolstva pa bodo normalno delovale.

'Fantom je kljub pomanjkanju denarja v čast, da zastopajo državo'

20. 10. 2023 07.00

Slovenski ragbisti gredo v boj z novim selektorjem in starimi finančnimi težavami. Slovenska ragbi reprezentanca v času, ko v Franciji poteka svetovno prvenstvo, tekmuje v Konferenčni ligi. Po zmagi proti Madžarski se bo v soboto v Ljubljani pomerila proti izbrani vrsti Bosne in Hercegovine. Čeprav je vzdušje v reprezentanci odlično, krovna zveza ob tem opozarja na številne težave, s katerimi se spopadajo. Reprezentanca je namreč izgubila vsakršno sofinanciranje, ki bi pomagalo predvsem pri gostovanjih.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna

18. 10. 2023 11.12

Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

Izrael: Bolnišnico v Gazi zadel izstrelek Islamskega džihada

17. 10. 2023 09.13

Združeni narodi so sporočili, da je bilo v zračnih napadih na šolo v begunskem taborišču al-Maghazi na območju Gaze ubitih najmanj šest ljudi, več je ranjenih. Rakete so zadele tudi bolnišnico in zahtevale najmanj 500 žrtev. Izraelska vojska je odgovornost za tragedijo pripisala Islamskemu džihadu, ki je navedbe zavrnil, Hamas pa krivi Izrael. Pred pričakovano kopensko invazijo izraelske vojske na Gazo je s severa te palestinske enklave pobegnilo najmanj 600.000 ljudi. V Egiptu pred mejnim prehodom Rafa se kopiči humanitarna pomoč za Palestince, a prehod ostaja zaprt. Združeni narodi opozarjajo, da so razmere v Gazi vse slabše, v tamkajšnjih trgovinah imajo hrane le še za nekaj dni.

Predlog novele zakona o delovnih razmerjih: sindikati na nogah

15. 10. 2023 19.29

Minister za delo Luka Mesec se bo s socialnimi partnerji pogovarjal o predlogu novele zakona o delovnih razmerjih, ki sicer vsebuje tudi prostovoljni štiriurni ali šesturni delavnik in pravico do odklopa. Po informaciji, da naj bi ga vlada sprejela v okrnjeni obliki, so namreč sindikalne centrale zažugale z odhodom na ulico. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj ocenjuje, da se predsednik vlade Robert Golob vse odločneje postavlja na stran kapitala. Še vedno pa jih vznemirja tudi predvidena zamrznitev socialnih transferjev v letu 2024. Glede tega so enotni tudi siceršnji politični nasprotniki v državnem zboru; tako iz koalicije kot tudi iz opozicije vlado pozivajo, naj odločitev še enkrat pretehta.

Bi stanje na področju psihoterapije uredila Psihoterapevtska zbornica?

08. 10. 2023 15.18

Psihoterapevti, ki delujejo zunaj zdravstva, so v okviru Slovenskega združenja za psihoterapijo in svetovanje (SZPS) pripravili predlog zakona o psihoterapiji, ki bi področje psihoterapije pri nas uredil tako, da bi opredelil psihoterapijo kot samostojni poklic. Še ena ključnih sprememb, za katero si prizadevajo psihoterapevti, pa je ustanovitev Psihoterapevtske zbornice. Klinični psihologi in psihiatri medtem ideji o zbornici nasprotujejo.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

'Ladje za reševanje migrantov naj jih odpeljejo v države, pod zastavo katerih plujejo'

29. 09. 2023 20.31

Italija želi spremeniti evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem se države članice EU še pogajajo, tako da bi ladje nevladnih organizacij, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante, te prepeljale v svoje države, je na srečanju voditeljev deveterice sredozemskih držav EU Med9 dejala italijanska premierka Giorgia Meloni.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij

28. 09. 2023 06.27

Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Smrt otrok s srčno napako: ni bilo zdravnika, ki bi lahko operiral?

19. 09. 2023 16.14

Julija sta v Izraelu po operaciji srca umrla dva slovenska otroka, stara osem in deset mesecev. Tja naj bi jih po pričevanju staršev poslali, ker na ljubljanskem UKC po odpovedih na oddelku srčne kirurgije ni več ostal nobeden, ki bi ju lahko operiral. Po dveh mesecih so se na UKC odločili, da bodo opravili strokovni nadzor. Ob tem zatrjujejo, da odhod dveh kirurgov na zdravljenje otrok v Centru za obravnavo bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami ni vplival in da program že ves čas poteka nemoteno. Strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn si želi, da bi bil nadzor temeljit in opravljen kar se da ažurno.

Direktor Policije Jušić Hrvaški predlagal okrepitev mešanih patrulj

19. 09. 2023 15.36

Generalni direktor slovenske policije Senad Jušić je glavnemu ravnatelju hrvaške policije Nikoli Milini poslal pobudo za dodatno okrepitev dela v mešanih policijskih patruljah. Kot so še sporočili s policije, gre za območje Rigonce–Dobova, kjer so slovenski policisti zaradi naraščanja števila nezakonitih prehodov meje že okrepili navzočnost.

Vračilo neustavnih covidnih glob: 'Država bo na nek način popravila krivice'

19. 09. 2023 06.53

DZ je obravnaval predlog zakona o povračilu glob zaradi covidnih odlokov. Ker je o zakonu že potekala splošna razprava, ni bilo predstavitve stališč poslanskih skupin. So pa poglede soočili v okviru razprave o dopolnilu SDS. Medtem ko so v koaliciji poudarjali, da gre za popravo krivic, v SDS menijo, da se bodo z zakonom povzročile nove.

Evropski komisar Sloveniji zagotovil sredstva za odpravo škode v kmetijstvu

18. 09. 2023 22.19

Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski je v Bruslju zagotovil, da bo Slovenija za odpravo posledic poplav v kmetijstvu prejela sredstva iz evropske kmetijske rezerve. Komisija je po njegovih besedah pripravljena razmisliti tudi o izrednem ukrepu, ki bi bil financiran iz te rezerve.

'Ni dovolil, da bi mu mladoletniki vzeli zastavo. Pretepli so ga vpričo mame'

18. 09. 2023 13.24

Po nasilju na mariborski Paradi ponosa se je na spletu oglasil tudi napadeni aktivist in opisal svojo izkušnjo. Povedal je, da ni prvič žrtev nasilja in da se mu mali "huligani" smilijo, najbolj pa ga je prizadelo, da se je napad zgodil vpričo njegove mame. "Številni udarci in to le zato, ker ni dovolil, da bi mu skupina mladoletnikov odtujila slovensko zastavo," so mu v bran stopili tudi v Stranki mladih - Zeleni Evrope, del katere je žrtev napada. Odzval pa se je tudi varuh človekovih pravic, ki je poudaril, da so predsodki, diskriminacija in izključevanje zaradi spolne usmerjenosti, spolne identitete in drugih osebnih okoliščin v družbi nesprejemljivi, a žal še vedno prisotni.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk

11. 09. 2023 18.47

Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Razvoj slovenskega montažnega mostu? 'Upamo na serijsko proizvodnjo'

06. 09. 2023 17.34

Ministrstvo za obrambo je v predstavitvi poročila o izvajanju investicij v Slovenski vojski komisiji državnega sveta za državno ureditev med drugim navedlo, da delajo na projektu razvoja slovenskega montažnega mostu. Na ministrstvu upajo, da bo razvojni projekt uspešen in da bo končni rezultat serijska proizvodnja takšnega tipa mostu.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

121 milijonov evrov za plinovod do Madžarske, po njem bi šel tudi vodik

01. 09. 2023 14.42

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je potrdilo skorajšnji podpis memoranduma, s katerim bosta Slovenija in Madžarska dorekli značilnosti plinovodne povezave med državama. Vrednost investicije na slovenski strani je ocenjena na okoli 121 milijonov evrov. Državi sta se dogovorili, da bo plinovod primeren tudi za prenos vodika.

Turnirja WTA na Kongresnem trgu ne bo, organizator ni dobil soglasja

31. 08. 2023 17.32

Čeprav sta Teniška zveza Slovenije in Občina Ljubljana upali na izvedbo velikega teniškega dogodka v središču Ljubljane, se bosta sedaj morali obrisati pod nosom. Tako je namreč odločil Zavod za varstvo kulturne dediščine, ki je zavrnil prošnjo za soglasje za postavitev začasnega teniškega igrišča v parku Zvezda. Razlog je poseben varstveni režim za dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Zbiranje podpisov za spremembe pri sežigu in sosežigu odpadkov: 'Naj Anhovo zadiha'

31. 08. 2023 12.20

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije bodo s petkom začeli zbirati podpise podpore volivcev k predlogu sprememb zakona o varstvu okolja, ki bi med drugim izenačil okoljevarstvene standarde za sežigalnice in sosežig odpadkov. Zbrati bodo morali vsaj 5000 podpisov.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?

26. 08. 2023 18.00

V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Trem obtoženim odpravili pripor, tožilec pristal na nizko varščino

25. 08. 2023 13.13

Ljubljansko sodišče je v zameno za dokaj nizko varščino na prostost izpustilo tri obtožene v zadevi Kavaški klan. Z nizko varščino se je strinjal celo nosilec obtožnice, tožilec Levašič.

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig

24. 08. 2023 13.32

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.