sodišče v haagu

VIDEO: Umrl Slobodan Praljak, stekla je preiskava o tem, kako je lahko v sodno dvorano prinesel strup
29. 11. 2017 11.28
Na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je ob izreku dokončne sodbe šestim Hrvatom iz BiH zgodila drama. Slobodan Praljak, ki ga je sodišče obsodilo na 20 let zapora, je med izrekom zavpil, da ni vojni zločinec in popil strup, pozneje pa v bolnišnici umrl. Kako je strup prinesel v dvorano, še ni znano.

KRONOLOGIJA: Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izreklo zadnjo sodbo
29. 11. 2017 16.52
Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je izreklo svojo zadnjo sodbo. Konec leta bo po 24 letih zaprlo svoja vrata. Sodišče je izdalo prvo obtožnico leta 1994, prvo sojenje se je začelo dve leti pozneje. Od 161 obtožencev jih je 83 obsodilo.

'Tukaj vojna še naprej poteka, le da se bojuje z drugimi sredstvi'
23. 11. 2017 08.48
Po svetu, na Balkanu in predvsem v BiH, še vedno odmeva obsodba vojnega zločinca Ratka Mladića. Ta bo, kot kaže, do konca življenja v zaporu. Toda, kljub temu, da so svojci žrtev pokola v Srebrenici in drugod v BiH dobili vsaj delno zadoščenje, pa so ljudje v tej državi še daleč od sprave. Retorika je vse hujša, pravi novinar in urednik Senad Hadžifejzović. Razdvojenost namreč odgovarja nacionalistični politiki, ki je vse od vojne v BiH globoko zakoreninjena.

FOTO in VIDEO: Tožilec sodbo označil za prelomno, Mladićev sin že napovedal pritožbo
22. 11. 2017 10.05
Haaško sodišče je bivšega poveljnika vojske bosanskih Srbov Mladića spoznalo za krivega genocida v Srebrenici ter vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med obleganjem Sarajeva, zajetja opazovalcev za talce ter drugih zločinov med vojno v BiH. Prisodilo mu je dosmrtno kazen. Mladić se je med branjem razsodbe razburil, zato so ga odstranili iz sodne dvorane.

Na haaškem sodišču zaradi genocida v Srebrenici do zdaj obsojenih 16 ljudi
22. 11. 2017 13.28
Zaradi genocida in drugih vojnih zločinov v Srebrenici je bilo na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtoženih 20 ljudi. 16 so jih obsodili, enega so oprostili, eden pa je umrl še pred izrekom kazni. Genocid je najhujši zločin po mednarodnem humanitarnem pravu in obenem zločin, ki ga je od vseh najtežje dokazati.

FOTO: Orića oprostili obtožb o vojnih zločinih
09. 10. 2017 13.49
Sodišče v Sarajevu je vojnega poveljnika bošnjaških sil Naserja Orića oprostilo obtožb o vojnih zločinih med vojno v BiH. Orić je bil obtožen uboja treh srbskih ujetnikov leta 1992. Sodišče je oprostilo tudi drugega obtoženca Sabahudina Muhića.

Erjavec: Če bi bil na mestu predsednika vlade, Plenkovića sploh ne bi sprejel
11. 07. 2017 18.18
Prvič po razsodbi arbitražnega sodišča se bosta srečala slovenski in hrvaški premier Miro Cerar in Andrej Plenković. Zunanji minister Karl Erjavec je oster do srečanja, od katerega sicer ne pričakuje nič posebnega.

Slovenija bo ZDA izročila pismo s pozivom, naj glede arbitraže odločneje stopi na stran mednarodnega prava
05. 07. 2017 07.30
Znano je, da je stališče ZDA do arbitraže bolj pisano na kožo Hrvaški. Zato bo eden najbolj cenjenih slovenskih diplomatov Iztok Mirošič v Varšavi ameriškemu zunanjemu ministru izročil posebno pismo. Po naših informacijah bo v njem svetovno velesilo pozval, da se ji ni treba postavljati na nobeno stran, pač pa mora odločneje stopiti na stran mednarodnega prava.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo
30. 06. 2017 07.23
Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Cerar pred pogovorom s Plenkovićem poudarja: Na nove pogovore o meji ne mislim pristajati
30. 06. 2017 10.28
Premier Miro Cerar se bo s hrvaškim kolegom Plenkovićem sestal 12. julija v Ljubljani, že zdaj pa poudarja, da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ne pa o poteku meje. Medtem ko je slovenska vlada po razglasitvi zatrjevala, da je Slovenija večinoma dobila, kar je želela, opozicija meni, da je izplen slab.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?
29. 06. 2017 11.08
Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

VIDEO: V Mirišču presrečni, v Brezovici bi si želeli bolj življenjske rešitve, razočaranje zaradi Trdinovega vrha
29. 06. 2017 16.18
V zaselku Mirišče pri Hotizi so presrečni, ker imajo po tolikih letih negotovosti spet svojo državo. Kot so razumeli razlago arbitrov, bo meja tekla jugozahodno od zaselka, kar pomeni, da pripadajo Sloveniji. Manj zadovoljni so krajani Brezovice, saj ta ostaja delno na slovenski in delno na hrvaški strani, ter v Šentjerneju, ker so izgubili Trdinov vrh.

Zgodba o meji od a do ž ali gordijski vozel je končno pretrgan
29. 06. 2017 07.24
Slovenija in Hrvaška sta v preteklih letih poskušali mejo na kopnem in morju reševati najprej sami, nato s pomočjo tretje strani, na koncu je prevladal poskus z arbitražo. Razsodba je za obe državi zavezujoča in pomeni dokončno rešitev spora, čeprav je po zloglasnih telefonskih pogovorih med agentko in slovenskim arbitrom Hrvaška skočila v zrak in napovedala, da je ne bo upoštevala.

Nizozemska obsojena na plačilo 30 odstotkov odškodnine, vodja Mater Srebrenice ogorčena: To je sramota
27. 06. 2017 11.21
Nizozemsko prizivno sodišče je objavilo sodbo v tožbi Mater Srebrenice proti Nizozemski. Prizivno sodišče v Haagu je odločilo, da je nizozemska vlada delno odgovorna za smrti več kot 300 Bošnjakov, ki so jih ubile srbske sile v pokolu v Srebrenici leta 1995. Sodišče je dodalo, da ni možno zatrditi, da bi ljudje preživeli, če bi ostali v bazi.

Arbitraža: Slovenija je pripravljena na več scenarijev. Erjavec upa, da bo soseda odločitev spoštovala
19. 06. 2017 11.48
Arbitražno sodišče bo odločitev glede mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško objavilo 29. junija. Premier Cerar upa, da bo Hrvaška odločitev spoštovala. Zunanji minister Erjavec pravi, si ne predstavlja, da se Hrvaška kot članica EU ne bi držala zavez.

Francosko sodišče zavrnilo izročitev Haradinaja Srbiji: 'Izgubil sem štiri mesece, čas je dragocen'
27. 04. 2017 10.01
Prizivno sodišče v francoskem Colmarju je zavrnilo izročitev bivšega kosovskega premierja in haaškega obtoženca Ramusha Haradinaja Srbiji. Haradinaj je odločitev sodišča v prvem odzivu označil za zmago Albancev, srbski premier Aleksandar Vučić pa je napovedal, da bo Srbija Franciji poslala protestno noto.

Haradinaj jezen zaradi preložitve sodišča: 'Jaz sem politični talec'
02. 03. 2017 09.55
Na odločitev o izročitvi bivšega kosovskega premierja in haaškega obtoženca Ramusha Haradinaja bo potrebno počakati še dober mesec. Sodišče naj bi namreč zahtevalo dodatne informacije, do takrat pa Haradinaj ostaja v Franciji.

BiH napovedala sprožitev revizije sodbe v tožbi proti Srbiji zaradi genocida
17. 02. 2017 19.33
Bošnjaški član predsedstva BiH Bakir Izetbegović je potrdil, da bo BiH vložila zahtevo za revizijo sodbe mednarodnega sodišča v Haagu v tožbi BiH proti Srbiji zaradi agresije in genocida. Gre za sodbo iz leta 2007, po kateri Srbija oziroma nekdanja ZR Jugoslavija ni bila neposredno odgovorna za genocid nad Bošnjaki v Srebrenici leta 1995, temveč ga ni poskusila preprečiti.

Odločitev francoskega prizivnega sodišča o izročitvi Haradinaja Srbiji 2. marca
09. 02. 2017 17.58
Prizivno sodišče v francoskem mestu Colmar bo odločitev o izročitvi kosovskega politika in bivšega haaškega obtoženca Ramusha Haradinaja Srbiji objavilo 2. marca. Haradinaj je pred sodiščem ponovno nasprotoval izročitvi in zatrdil, da je zahteva Srbije politične narave.

Arbitraža: krivca za snemanje in objavo prisluhov niso našli
03. 12. 2016 10.04
V oddaji 24UR so razkrili ugotovitve kriminalistične preiskave prisluškovalne afere, zaradi katere Hrvaška ne priznava arbitraže. Preiskovalci so ugotovili, da so prisluškovali nekdanjemu slovenskemu arbitru Jerneju Sekolcu, vendar pa krivca za snemanje in objavo spornih prisluhov niso našli, zato v tej aferi niso nikogar kazensko ovadili.

Islamistu zaradi uničenja kulturne dediščine v Maliju devet let zapora
27. 09. 2016 12.45
Malijskega džihadista, ki je omogočil skupini malijskih upornikov dostop do zaščitenega svetišča v Timbuktuju, ki so ga le-ti uničili, je sodišče v Haagu obsodilo na devet let zapora. Gre za zgodovinsko sodbo, saj obravnava vojni zločin, povezan z napadom na svetovni zgodovinski in kulturni spomenik.

Arbitražno sodišče razsodilo v prid Filipinom. Kitajska: Odločitev je nična in nezavezujoča
12. 07. 2016 06.54
Kitajska nima pravne osnove, da bi zahtevala "zgodovinske pravice" do otokov v Južnokitajskem morju, je odločilo arbitražno sodišče v Haagu. Medtem ko so v Manili odločitev sodišča pozdravili, so v Pekingu takoj sporočili, da "sodbe ne sprejemajo niti je ne priznavajo". "Odločitev je nična in nezavezujoča," je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.

Arbitraža o meji stekla dalje, a Hrvaške to ne zanima
30. 06. 2016 17.18
Arbitražno sodišče je sporočilo, da bo nadaljevalo odločanje o meji med Slovenijo in Hrvaško. Pravijo, da kršitve Slovenije niso tako hude, da bi Hrvaška lahko izstopila iz sporazuma. Slovenski premier Cerar je vesel sporočila iz Haaga. Slovenija bo odločitev spoštovala, pravi, enako pa pričakuje od Hrvaške.

Odvetnik: Haaško sodišče prekinilo sojenje Goranu Hadžiću
02. 04. 2016 13.02
Odločitev o prekinitvi sojenja so sprejeli zaradi Hadžićevega zdravstvenega stanja, saj ima tumor na možganih. Hadžić se je ob začetku sojenja izrekel za nedolžnega v vseh 14 točkah obtožnice.

Srbski premier Vučić: odločno se bom zoperstavil Šešlju, ki Srbijo potiska v preteklost
01. 04. 2016 15.43
Srbski premier Aleksandar Vučić je po seji srbske vlade na temo razsodbe v Haagu poudaril, da politika velike Srbije ni in ne bo nikoli politika srbske vlade in da se bo odločno zoperstavil politiki vodje srbskih radikalcev Vojislava Šešlja.

Šešelj po oprostilni sodbi: Hvala sodnikom, ideja velike Srbije je večna
31. 03. 2016 07.08
Haaško sodišče je Vojislava Šešlja, vodilnega zagovornika velikosrbske ideje, oprostilo vseh obtožb. Razlog je pomanjkanje konkretnih dokazov in slabo delo tožilstva. Šešelj pripravlja milijonsko tožbo. Na novinarski konferenci se je ponorčeval, češ da bi bil lahko vsaj malo kaznovan, da bi bili nasprotniki nekoliko tišji.

Pesnik in psihiater, ki je sejal smrt
24. 03. 2016 16.05
Radovan Karadžić, po izobrazbi psihiater, ki mu je haaško sodišče izreklo 40 let zapora za genocid in vojne zločine v BiH, je za svoje podpornike junak. Za večino mednarodne skupnosti in žrtve pa je vojni zločinec, ki se bo v zgodovino zapisal kot tvorec najhujših vojnih zločinov po drugi svetovni vojni.

Karadžić nad obsodbo zaradi genocida 'osupel', zato se bo pritožil
24. 03. 2016 06.56
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je bivšega političnega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića obsodilo na 40 let zapora za genocid v Srebrenici in vojne zločine med vojno v BiH. Ta je nad obsodbo "razočaran in osupel", zato se bo nanjo pritožil.

'Ne obstaja kazen, ki bi lahko vrnila življenje nedolžnim žrtvam'
24. 03. 2016 17.08
Prihajajo prvi odzivi na izrečeno sodbo Radovanu Karadžiću. Predstavnica Mater Srebrenice je dejala, da bi moral biti obtožen genocida tudi v preostalih občinah in ne le v Srebrenici. Milorad Dodik pa opozarja, da je kazen izrekla ne pravna, temveč politična institucija.

VIDEO: Tako so v Haagu pridržali Florence Hartmann
24. 03. 2016 12.37
Pridržali so Florence Hartmann, nekdanjo tiskovno predstavnico Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Sodišče jo je leta 2009 obsodilo zaradi nespoštovanja sodišča.