sodni postopki

Nevladne organizacije ostajajo na Metelkovi 6

29. 06. 2022 14.23

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je po sestanku s predstavniki nevladnih organizacij, ki imajo prostore na Metelkovi 6, dejala, da nameravajo na ministrstvu končati sodne postopke, ki tečejo proti nevladnim organizacijam, in nobena ne bo izseljena. Obenem so preklicali pogodbo za izdelavo projektne dokumentacije za Prirodoslovni muzej na Metelkovi.

Goran Dragić: Vsako jutro me zbudi sporočilo 'Gogi, saj boš igral?'

18. 06. 2022 21.37

Gost tokratne oddaje Ena na Ena je prvi Slovenec, ki je zaigral na All Star tekmi lige NBA. Leta 2017 je bil MVP evropskega prvenstva, ki ga je Slovenija tudi osvojila. Bo 30. junija res zadnjič zaigral v reprezentančnem dresu? Na to vprašanje in mnoga druga je v sproščenem pogovoru z Urošem Slakom odgovarjal Goran Dragić.

'Poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži'

06. 06. 2022 07.10

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je minuli teden s svojim govorom zelo razburila poslansko skupino SDS, ki od prve dame parlamenta zahteva opravičilo, ker naj bi grobo obračunala z njimi ter nedostojno in žaljivo napadla njihove poslance. Klakočar Zupančičeva se za izrečene besede ne misli opravičiti, ker da je govorila zgolj o dejstvih in dejanjih prejšnje vlade v minulih dveh letih, pravi. "Za nekaj, kar je resnično, se seveda ne bom opravičevala. Verjamem, da je včasih težko pogledati resnici v oči," je povedala v pogovoru za 24ur.com. Govorili sva tudi o njenih odmevnih rdečih petkah, pa o tem, da se sodna pošta ne dviguje, o težkih besedah, ki padajo v parlamentu, pa tudi o imuniteti, ki jo imajo poslanci za to, kar govorijo v hramu demokracije. "Dejansko poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži na sejah, za kar ni kazensko odgovoren. Je pa še vedno civilno, torej odškodninsko odgovoren," pojasnjuje predsednica.

Kako se lahko politiki izmikajo dvigovanju pošte?

24. 05. 2022 19.26

Po šestih letih je sojenje zaradi žaljivega tvita Janeza Janše o novinarkah Eugeniji Carl in Mojci Šetinc Pašek, kjer ju je zmerjal z odsluženimi prostitutkami, končno dobilo epilog. Višje sodišče je potrdilo, da je Janša kriv razžalitve novinark, zastaranja ne bo. Sodni postopek je med drugim tekel tako dolgo, ker mu detektiv kljub večkratnim poskusom domnevno ni mogel vročiti vabila na obravnavo. Kdo pri nas sploh vroča sodno pošto in za kakšne postopke sploh gre? Kako se lahko denimo politiki in gospodarstveniki izmikajo dvigovanju pošte? Kako je z varovanimi osebami?

Razrešeni z ARRS zaradi obtožb vlade na sodišče

22. 04. 2022 16.23

Menjava štirih članov upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS) iz političnih vzgibov je po mnenju ponovno razrešenih članov grob poseg v avtonomijo ključne institucije raziskovalnega podsistema. Menijo, da je njihova dolžnost, da obtožbe vlade izpodbijajo po sodni poti in tako prispevajo svoj del k delovanju pravne države, so zapisali v sporočilu za javnost.

Mahnič znano humanitarko označil za radikalno islamistko

11. 04. 2022 19.32

Manj kot dva tedna do volitev je nervoza med strankami vse večja. Med glavnima konkurentoma za zmago, SDS in Gibanje svoboda, je počilo zaradi tvita Janševega državnega sekretarja Žana Mahniča. Ta je Failo Pašić iz vrst Golobove stranke označil za radikalno islamistko, Gibanje svoboda za masovni uvoz Arabcev, Goloba pa posredno tudi korupcije. Z druge strani SDS-u očitajo rasizem, v igri so tudi sodni postopki.

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?

31. 01. 2022 10.45

Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

Del koalicije si je premislil: predloga kazenskega zakonika ne bodo podprli

25. 01. 2022 14.23

Sprejetje predloga kazenskega zakonika na odboru DZ za pravosodje je v opoziciji sprožilo presenečenje in ogorčenje. Predlagala ga je SNS, čeprav je predlog prejel odklonilna mnenja stroke. Kot pravijo v opoziciji je pritisk javnosti prepričal poslanski skupini DeSUS in Konkretno, da zakona ne bosta podprli. Enako je sporočila tudi NSi. V primeru pa, da DZ vseeno potrdi zakon, kar je sedaj malo verjetno, opozicija napoveduje referendum.

Trenta, nabava zaščitne opreme, Teš 6 – primeri, ki bi s spremembo zakona ostali brez epiloga

20. 01. 2022 20.29

Parlamentarni odbor za pravosodje je z glasovi poslancev vladajoče koalicije potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika. Ta skrajšuje zastaralne roke pri pregonu gospodarskega kriminala, s čimer bi čez noč zastarali številni odmevni primeri. Brez epiloga bi tako lahko ostala denimo korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme. Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je nad odločitvijo odbora ogorčena.

Franc Kangler: Zoran Janković služi globoki državi

26. 11. 2021 12.16

Bil je eden najkontroverznejših županov, odnesli so ga radarji. V Ljubljani je kot poslanec goreče in trmasto zagovarjal Štajersko in Maribor, v prestolnici takrat niso prav dobro vedeli, kaj naj si o njem mislijo. Mariborčani so ga do postavitve radarjev oboževali, bil je nekakšen ljubljanski antipod. Na zadnjih volitvah mu je skorajda uspela vrnitev, saj ga je sedanji župan Arsenovič premagal šele v drugem krogu. Zaznamovali so ga sodni postopki. Zdaj je vpliven državni sekretar na ministrstvu enega najbolj kontroverznih članov Janševe vlade Aleša Hojsa. Opozicija jima očita podrejanje Policije politiki. Je Franc Kangler populist ali žrtev sodnih postopkov? Mu bo na listi Povežimo Slovenijo na naslednjih volitvah uspel preboj v parlament?

Zakaj sta si Abramov in Adlešičeva premislila ter priznala krivdo?

23. 11. 2021 06.00

S popolnim preobratom se je končalo eno najodmevnejših in najbizarnejših sojenj zaradi suma goljufije pri nas. Sebastien Abramov in Julija Adlešič sta po skoraj treh letih zanikanja priznala, da si je Julija roko odrezala sama. Zakaj sta si premislila in priznala krivdo, kaj to pomeni za sojenje Abramovu zaradi suma umora nekdanjega dekleta Sare Veber, je v oddaji 24UR ZVEČER komentiral Boris Peršak iz slovenskega zavarovalnega združenja.

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'

20. 11. 2021 07.46

Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

Pred interpelacijo: Dikaučič naj bi poravnal zanj sporni komunalni prispevek

16. 11. 2021 18.17

Pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki ga v ponedeljek čaka interpelacija, naj bi plačal komunalni prispevek, za katerega je sprva zatrjeval, da je napačno odmerjen. Naslednji teden bo jasno, ali je s tem pridobil podpora DeSUSa in si tako rešil stolček.

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?

12. 11. 2021 08.30

Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Sodišče bo v sporu med T-2 in državo odločilo predvidoma v 30 dneh

05. 11. 2021 14.13

Okrožno sodišče v Ljubljani je zaključilo obravnavo v gospodarskem sporu, v katerem telekomunikacijski operater T-2 in njegovi lastniki od države terjajo 54,7 milijona evrov odškodnine. Izdajo sodbe je napovedalo predvidoma v roku 30 dni.

Občini Bohinj po poravnavi z državo tri milijone evrov

22. 10. 2021 13.55

Občina Bohinj je sklenila poravnavo z državo glede odškodninske tožbe, s katero je zaradi neizpolnjevanja zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP) glede sofinanciranja razvojnih projektov od države terjala skoraj 6,5 milijona evrov. Občina bo glede na sklenjeno poravnavo prejela tri milijone evrov.

Biometrija: naše geslo je naše telo

02. 10. 2021 14.44

Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Nova PCT-zmeda: prisilno privedeni priči onemogočili vstop na sodišče

28. 09. 2021 15.57

Po tem, ko vlada z odlokom o obveznem izpolnjevanju pogoja PCT med izjeme, kjer ta ne bi bil potreben, ni uvrstila sodišč, se ta zdaj soočajo s težavami, ki jim otežujejo in tudi preprečujejo delo. Sodniki zaradi neudeležbe strank v postopkih preklicujejo obravnave, saj lahko tisti, ki se jih ne želijo udeležiti, preprosto uporabijo izgovor, da ne izpolnjujejo pogoja PCT. Da se bodo na ta način sodni postopki le še podaljšali, verjetno ni treba posebej poudarjati. Dogajajo pa se celo bizarne situacije.

Abramov: Jaz nisem umoril Sare Veber

01. 09. 2021 10.10

Sebastien Abramov je danes stopil pred sodnico Majo Manček Šporin in zanikal krivdo, izrekel pa se je za senatno sojenje. Tožilstvo mu očita, da je Saro Veber umoril na zahrbten način, načrtoval naj bi tako samo dejanje kot tudi to, da je vse skupaj prikazal kot nesrečo, tožilstvo pa predloga kazni ni podalo. Na predobravnavi danes ni bilo staršev umrle Sare Veber.

Vrhovno sodišče pozdravilo ugotovitve Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji

21. 07. 2021 14.42

Na vrhovnem sodišču so pozdravili ugotovitve iz poročila Evropske komisije o vladavini prava v EU, saj pritrjujejo ocenam o napredku slovenskega sodstva, ki ga zaznavajo tudi druge merodajne mednarodne raziskave. Med drugim je v poročilu že tretje leto zapored zaznano izboljševanje zaupanja javnosti v sodniško neodvisnost, so zapisali.

Orban napovedal referendum o spornem zakonu glede LGBTQ

21. 07. 2021 12.43

Madžarski premier Viktor Orban je v videoposnetku na svojem profilu na Facebooku napovedal, da bo njegova vlada izvedla referendum o spornem zakonu. Ta po oceni Evropske komisije diskriminira ljudi na podlagi njihove spolne usmerjenosti, zaradi njega pa je Bruselj že sprožil postopek proti Madžarski.

Nekdanja srbska obveščevalca Simatović in Stanišić dobila 12 let zapora

30. 06. 2021 16.25

Sodni senat Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča (MICT) v Haagu je na ponovljenem sojenju nekdanja vodilna moža srbske varnostne službe Franka Simatovića in Jovico Stanišića obsodil na po 12 let zapora zaradi sodelovanja pri vojnih zločinih na Hrvaškem in v BiH med letoma 1991 in 1995. Gre za prvostopenjsko razsodbo.

Janša bo 2. julija zaslišan pred Pavšičevo parlamentarno komisijo

15. 06. 2021 16.33

Poslanec LMŠ Robert Pavšič je za petek, 2. julija, ob 14. uri sklical prvo sejo Preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. Na njej bo zaslišan tudi premier Janez Janša.

Evropski parlament se pripravlja na tožbo proti komisiji

10. 06. 2021 15.33

Evropski parlament je sprejel resolucijo, s katero se pripravlja na tožbo proti Evropski komisiji pred Sodiščem EU zaradi neukrepanja v primerih kršitev vladavine prava. S tem želi komisijo prisiliti, da bi začela čim hitreje izvajati uredbo o pogojenosti evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava in obravnavati kršitve.

Na Hrvaškem aretirali tri sodnike, ker naj bi prejemali podkupnine

09. 06. 2021 16.15

V Osijeku so v akciji Uskoka aretirali tri sodnike in podjetnika, ki jih je pred nedavnim razvpiti Zdravko Mamić obtožil kriminala in korupcije. Sodnike so odpeljali na zaslišanje v Zagreb. Gre za Darka Krušlina, Anteja Kvesića, Zvonka Vekića in Draga Tadića, ki naj bi prejemali podkupnine. Njihove primere na sodiščih so že prevzeli drugi sodniki, sojenja pa bodo ponovljena, poročajo hrvaški mediji.

Grški poslanci o zakonih, s katerimi bi ogrozili varnost žensk in otrok

19. 05. 2021 12.26

Varnost žensk in otrok v Grčiji je ogrožena, saj bodo poslanci danes glasovali o spremembah zakona, ki bo, če bo sprejet, kršil Istanbulsko konvencijo.

Evropski parlament odvzel imuniteto neonacističnemu poslancu iz Grčije

27. 04. 2021 13.23

Evropski parlament je danes odvzel imuniteto poslancu iz Grčije Ioanisu Lagosu, nekdanjemu voditelju grške neonacistične stranke Zlata zora, ki je bil v domovini obsojen na zaporno kazen. Odvzem poslanske imunitete je na tajnem glasovanju podprla velika večina evroposlancev - 658. Le 25 jih je bilo proti.

Sodnik je odločil: Dr. Dre mora poiskati novega odvetnika

21. 04. 2021 06.00

Sodnik je odločil, da si slavni raper in glasbeni mogul Dr. Dre mora poiskati novega odvetnika, ki ga bo zastopal na sodišču. Njegova odvetnika Laura Wasser in Howard King ga po odločitvi sodnika namreč ne smeta več zastopati v pravni bitki, ki jo ob ločitvi bije z ženo Nicole Young.

Kdo je kriv za smrt treh minerjev iz Kamnika, zdaj preučuje še evropsko sodišče

17. 04. 2021 07.00

Skoraj 14 let po tragičnem dogodku, ko so se na vojaškem poligonu v Neverkah pri Pivki smrtno ponesrečili trije pirotehniki iz Kamnika, pravici še vedno ni zadoščeno. Tako menijo užaloščeni svojci, ki so tožbe na slovenskih sodiščih izgubljali eno za drugo. Medtem je Špela Berlec, hči enega od pokojnih, doštudirala na univerzi v Sydneyju in postala magistrica človekovih pravic. Ko jo je novembra lani naposled zavrnilo še ustavno sodišče in je v Sloveniji izčrpala prav vsa pravna sredstva, se je odločila, da pravico za očeta in njegova dva sodelavca poskuša najti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

'Bannonova' šola se bo morala izseliti iz italijanske kartuzije

15. 03. 2021 21.35

Načrti nekdanjega Trumpovega svetovalca Bannona, da v Italiji ustanovi politično "gladiatorsko" akademijo, so očitno splavali po vodi. Spor se vleče že več let. Zdaj pa je italijanski državni svet odločil, da se mora Inštitut izseliti iz 800 let starega samostana.