spomine

Ob spomeniku tudi stalna razstava bitke narodov v Leipzigu
17. 05. 1999 11.25
Ob spomeniku bitke narodov v Leipzigu so v nedeljo odprli stalno razstavo z naslovom Forum 1813, ki prikazuje veliko in krvavo bitko v novi luči. Razstava na približno 300 kvadratnih metrih površine v dvanajstih sklopih in s prek 350 originalnimi predmeti omogoča vpogled v zgodovino enega največjih pokolov 19. stoletja. Pred Leipzigom se je 18. oktobra leta 1813 spopadlo približno pol milijona vojakov iz skoraj vseh evropskih držav. Na bojišču je obležalo 100.000 mrtvih. Zmaga zaveznic Rusije, Prusije, Avstrije in Švedske nad Napoleonom I. in njegovimi zavezniki je pomenila začetek zatona Napoleonove vladavine. Sto let kasneje so v spomin na padle v Leipzigu postavili spomenik bitke narodov. Ljudje, ki so razstavo postavili, so po lastnih besedah posebno pozornost posvetili nazornosti. Med predmeti, ki doslej še niso bili razstavljeni, so različne uniforme, orožje in tudi predmeti vojakov. Razstava dokumentira tudi spomine udeleženih v bitki in posledice bojev za prebivalstvo.

UNHCR: zločini na Kosovu se nadaljujejo
26. 04. 1999 15.24
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes sporočil, da naj bi srbske sile v Prizrenu na jugu Kosova v skladišču streliva namestile več deset civilistov, večinoma žensk in otrok, ki naj bi jih uporabljale kot živi ščit.

Predstava Paracelsus in Frankenstein
22. 02. 1999 17.20
V dvorani Duše Počkaj v Cankarjevem domu bo jutri, 23. februarja, ob 20. uri premiera predstave Paracelsus in Frankestein v režiji Barbare Novakovič Kolenc. Poleg avtorice zasnove in režiserke bodo nastopile še Petra Govc, Sanja Neškovič Peršin in Mateja Rebolj. Dramaturg predstave, ki je nastala v soprodukciji Museuma in Cankarjevega doma, je Tomaž Toporišič, kostumograf Alan Hranitelj, glasbo je izbral Blaž Peršin. Druga premiera bo v sredo, 24. februarja, ponovitve pa še 26. in 27. februarja ter 1. marca, vse na istem prizorišču.

Vsebinska predstavitev memoarske knjige igralca Poldeta Bibiča
14. 11. 1998 11.00
V Mali drami SNG Ljubljana bodo drevi, v okviru gledališkega večera s Poldetom Bibičem, predstavili njegovo knjigo, memoarsko-leposlovno delo z naslovom Soigralci, ki je izšlo pri založbi Mladinska knjiga.

Elisabeth Rehn žrtev spolnega nadlegovanja sirskega ministra
28. 09. 1998 07.49
Najbolj spoštovana finska političarka, nekdanja obrambna ministrica in morebitna predsedniška kandidatka na volitvah leta 2000, Elizabeth Rehn, je objavila spomine, v katerih je napisala, da so jo morali njeni generali na službenih sestankih varovati pred ''nežnim'' sirskim kolegom Mustafo Tlasom, pred katerim se je morala nekoč braniti celo z aktovko.

Izšla monografija o nesreči Nejca Zaplotnika
22. 09. 1998 14.26
Pri založbi Kmečki glas je izšla monografija Pot k očetu - Po sledeh Nejca Zaplotnika na Himalajo, ki se je leta 1983 smrtno ponesrečil pri vzponu na himalajski osemtisočak Manaslu.

V Benetkah razstava o Casanovi
14. 09. 1998 13.19
V Benetkah so minuli teden odprli razstavo, posvečeno znanemu lahkoživcu 18. stoletja Giacomu Casanovi. Razstavo so v rojstnem kraju tega zapeljivca in avanturista, ki je potoval po svetu in pisal svoje spomine v francoskem jeziku, postavili ob dvestoletnici njegove smrti, odprta pa bo do 10. januarja. Naslov razstave je Svet Giacoma Casanove, v njej pa so skušali preseči siceršnjo podobo Casanove kot velikega zapeljivca in ga prikazati kot simbolično osebnost duha časa in načina življenja v Benetkah in Evropi 18. stoletja. V beneškem muzeju 18. stoletja je na ogled približno sto risb in platen, tudi Watteauja, Fragonarda, Boucherja in Canaletta, kot tudi knjige, dokumenti in predmeti, oblačila ter nakit. Razstava je razdeljena na več tematskih sklopov. V prvem sta predstavljena portreta Casanove, mladega in starega, ki ju je naslikal njegov brat Francesco. Sledijo upodobitve mest, v katerih je živel Casanova, kot so Dunaj, London, Madrid, Varšava, pa tudi Benetke, kjer se je rodil leta 1725. Uživanje življenja, tipično za Casanovo in kroge, v katerih se je gibal, kot tudi njegov interes za alkimijo in prostozidarstvo, sta prav tako vključena v razstavo. Osrednjo mesto pa ima užitek zapeljevanja, ki so ga na razstavi ponazorili z deli Fragonarda, Watteauja in Boucherja, pa tudi z različnimi predmeti, ki ponazarjajo čutnost in ljubezenske občutke. Na razstavi obiskovalcem tudi svetujejo obisk mest v Benetkah, ki so še posebej pomembna za življenje Casanove. Med njimi je tudi Palača Ducale, v kateri je bil zaradi brezbožnosti in ukvarjanja z magijo zapeljivec zaprt več kot leto dni; iz zapora je pobegnil leta 1756.

Nosilci priprav in oboroženega odpora v vojni za Slovenijo po sedmih oziroma osmih letih prvič skupaj
25. 06. 1998 11.36
Na pobudo Antona Krkoviča in Vinka Beznika, nosilcev projekta Manevrske strukture narodne zaščite v letu 1990, so se na predvečer Dneva državnosti v soorganizaciji Združenja Sever in Združenja veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) prvič po vojni za Slovenijo v Sori pri Medvodah srečali nosilci aktivnosti Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) iz vrst takratne milice in obrambnih struktur ter člani Republiške koordinacijske skupine. Skupaj s svojci padlih so obudili spomine na dogodke iz let 1990 in 1991, so sporočili iz Združenja veteranov vojne za Slovenijo.

Za rešetkami bo obujal spomine na abstinenčno svobodo
11. 12. 1997 08.08
Črni himalajski medved iz severnoindijske zvezne države Utar Pradeš je svoje nezmerno nagnjenje do žganja plačal s svobodo. Kot je poročal tamkajšnji časnik Hindustan Times, je nesrečnik obupano iskal nekaj, s čemer bi si potešil žejo. Končno je v pločevinasti posodi enega od prebivalcev vasice Tefna našel črno žgano pijačo. Žganje je izginilo kot bi mignil, medved pa, ki je v posodo tako in drugače pregloboko potisnil gobček, se posode ni več mogel znebiti. Njegovi obupani in prav nič tihi poskusi, da bi se neprijetnega pokrivala rešil, so privabili vaščane, ki so zverino kmalu zaprli v kletko. Klavrnega položaja pa se je pijanček na svojo grozo zavedel šele po 36 urah, poroča časopis.