sprejet

DS bi se lahko odpovedal vložitvi veta na zakone o nujnih ukrepih
11. 01. 2022 11.53
Državni svet bi se lahko v prihodnje odpovedal možnosti vložitve veta na sprejete zakone o nujnih ukrepih. Kot predvidevajo predlagane spremembe poslovnika DS, bi državni svetniki na poziv vlade odločali o sklepu, da o tovrstnem zakonu ne bodo zahtevali ponovnega odločanja državnega zbora.

Vlada načrtuje stalno krizno shemo skrajšanega delovnika
10. 01. 2022 09.40
Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Denzel Washington o pokojnem Chadwicku Bosemanu: Tiho je trpel
09. 01. 2022 07.00
Ma Rainey’s Black Bottom je zadnji film, v katerem je igral Chadwick Boseman, preden je izgubil bitko z rakom – z boleznijo, s katero se je boril na skrivaj. V filmu ga je režiral Denzel Washington, ki je v intervjuju razkril, da je že na snemanju sumil, da je igralec bolan, saj je bil videt šibak in utrujen.

V DZ vložili 7323 podpisov za zakon, ki ščiti šibkejše
07. 01. 2022 08.30
Sindikat policistov Slovenije je v DZ vložil 7323 podpisov za spremembe zakona o delovnih razmerjih, ki uvaja strožje pogoje za izrek opozoril pred odpovedjo in izboljšuje pravice vseh delavcev, ne samo policistov. Kot je povedal Kristjan Mlekuš, so oni svoje delo opravili, zdaj pa je predlog zakona na plečih poslank in poslancev DZ. "Kakšna bo njegova usoda, ne vemo, si pa iz človeške plati težko predstavljam, da bi kdo glasoval proti zakonu, ki ščiti šibkejše," je dejal.

Za testiranje na novi koronavirus iz državnega proračuna doslej skoraj 159 milijonov evrov
06. 01. 2022 17.56
Državni proračun je doslej kril stroške za hitro in PCR-testiranje na okužbo z novim koronavirusom v višini 158,8 milijona evrov. Od tega so leta 2020 za testiranje namenili 8,4 milijona evrov, lani pa 150,3 milijona. Ob tem se utegne obseg testiranja v tokratnem epidemičnem valu še bistveno povečati zaradi kužnosti različice omikron, a minister Janez Poklukar napoveduje, da testi v prihodnosti ne bodo več v celoti kriti iz proračuna.

Macron: Necepljenim želim otežiti življenje
05. 01. 2022 10.35
Francoski predsednik Emmanuel Macron je del javnosti, še posebej svoje politične nasprotnike, razburil z izjavo, da želi razjeziti necepljene in jim kar se da otežiti življenje. V francoskem parlamentu se te dni odvija burna razprava o novem zakonu, s katerim bi dostop do javnega življenja omogočili samo cepljenim prebivalcem. Če bo zakon sprejet, bodo nova pravila začela veljati s 15. januarjem. Macronove izjave prihajajo tudi v času, ko se v Franciji že začenja predvolilni boj.

Poklukar: V tem tednu bomo 'pretresali' vse vrste ukrepov
03. 01. 2022 10.52
Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da imajo v luči zaostrovanja epidemiološke situacije v državi na mizi predloge številnih ukrepov, o katerih bodo odločali ta teden. "Iskali bomo najboljše rešitve za zdravstvo in družbo kot celoto," je zagotovil. Napovedal je spremembe na področju odrejanja karanten – sedaj namreč ob tesnem stiku z okuženim ni treba v karanteno le tistim, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19.

Zvezdniki, od katerih smo se poslovili v letu 2021
30. 12. 2021 07.00
V letu, ki se izteka, so se poslovila številna velika imena iz sveta gledališča, filma, mode, glasbe in športa, žalostna novica pa je zaznamovala tudi pomlad na britanskem kraljevem dvoru.

Maučec predlaga, da se med državne praznike uvrsti dan slovenske demokracije
29. 12. 2021 07.46
Na današnji seji komisije Državnega sveta za državno ureditev so obravnavali pobudo državnega svetnika Marjana Maučeca. Ta predlaga, da bi med že obstoječe državne praznike uvrstili še dan slovenske demokracije, ki bi ga praznovali 12. maja.

Bomo po turističnih dobili še digitalne bone v vrednosti 150 evrov?
28. 12. 2021 18.36
Služba vlade za digitalno preobrazbo pripravlja tako imenovane digitalne bone, ki bi jih Slovenci lahko unovčili za nakup računalniške opreme. Ti za razliko od turističnih ne bodo namenjeni vsem, do njih bodo najverjetneje upravičeni dijaki, študenti in starejši. In še ena novost. Slovenci se poslavljamo od papirnatih računov. Tega vam bo po novem prodajalec izdal le, če boste to izrecno zahtevali.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...
27. 12. 2021 19.42
Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Je obstoječi zakon o OBMP diskriminatoren do samskih žensk?
27. 12. 2021 10.06
Zagovornik načela enakosti je ocenil, da je zakonodaja, ki ureja dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP), diskriminatorna do neplodnih žensk, ki niso v zakonski ali zunajzakonski skupnosti. Zato je na ustavno sodišče vložil zahtevo za izvedbo ocene ustavnosti delov zakonov, ki urejata dostop do postopkov OBMP.

V petek potrdili 1086 novih okužb, največ primerov omikrona na Gorenjskem in Primorskem
25. 12. 2021 08.06
Pristojni so v petek opravili 4232 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1086 novih okužb na novi koronavirus. Število aktivnih primerov v Sloveniji tako po novem znaša 16.189. Po zadnjih podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so v Sloveniji potrdili tudi 65 okužb s koronavirusno različico omikron, vendar pa, kot je dejal zdravstveni minister Janez Poklukar, bolnišničnega zdravljenja doslej ni potreboval nihče od okuženih.

Dvig plačnega stropa v PKP 10 le podlaga pogajanjem s Fidesom
24. 12. 2021 16.15
Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike, ki ga predlagajo v desetem interventnem zakonu (PKP 10), ministrstvu za zdravje daje podlago za pripravo pogajalskih izhodišč z zdravniškim sindikatom, je pojasnil minister Janez Poklukar. Na podlagi tega bodo nato lahko s Fidesom začeli pogajanja o višanju zdravniških plač.

Sindikati javnega sektorja za odpravo omejitev plačnih razredov za vse javne uslužbence
23. 12. 2021 13.30
V Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja menijo, da je povsem nesprejemljivo, da se omejitev najvišjega plačnega razreda odpravlja izključno za plačno podskupino E1 – zdravniki in zobozdravniki, saj za to ni nikakršnega utemeljenega vsebinskega razloga. V Fidesu predloga za zdaj ne komentirajo, saj zakon s predlaganim dopolnilom še ni bil sprejet.

Izbor filmov v letu 2021
23. 12. 2021 07.00
Iztekajoče se leto je ponudilo kup filmskih poslastic, od nabora na filmskem festivalu Liffe, 25. filma z Jamesom Bondom do novega filma Clinta Eastwooda, ZF spektakla Dune, kontroverzne Hiše Gucci in nadaljevanj franšiz, kot so Izganjalci duhov, Matrica, Noč čarovnic in Spider-Man.

Bo vlada vendarle podaljšala veljavnost turističnih bonov? To lahko naredi tudi na dopisni seji
21. 12. 2021 14.26
Čas za podaljšanje turističnih bonov, ki jih je vlada namenila v letu 2020, se neustavljivo izteka. Ministrstvo za gospodarstvo pa medtem zagotavlja, da bo vlada turističnim bonom veljavnost podaljšala tako, kot je to s sklepom že storila za bone 21. Najprej mora biti sicer sprejeta zakonska osnova, ki je trenutno v parlamentarnem postopku in bo obravnavan še v tem letu. Do zdaj je bilo sicer unovčenih 1.550.172 bonov v vrednosti več kot 108 milijonov evrov.

NIJZ: Tisti, ki potujejo v Avstrijo, naj imajo s seboj vsa covidna potrdila
20. 12. 2021 14.46
Potem ko so v Avstriji sprejeli nove pogoje za potnike, ki prihajajo v državo, med katerimi je tudi samoizolacija za vse, ki niso cepljeni s tretjim odmerkom, je tiste, ki so prejeli cepivo proizvajalca Johnson&Johnson zaskrbelo, da bodo zaradi enoodmernega cepiva pri potovanju v sosednjo državo naleteli na težave. Na NIJZ poudarjajo, naj imajo potniki s seboj tako potrdilo o osnovnem cepljenju kot potrdilo o poživitvenem odmerku.

Anuša Kodelja: od osnovnošolskega dramskega krožka do nagrade vesna
18. 12. 2021 09.00
Mlado primorsko igralko Anušo Kodelja, ki so jo gledalci spoznali v nadaljevanki Najini mostovi, igra spremlja že od malih nog. Svojo ustvarjalno pot je namreč pričela že v osnovni šoli, kjer se je v sklopu dramskega krožka prvič spoznala z nastopanjem. Šolsko avlo so nato hitro nadomestile prave odrske deske v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica, kjer je kot članica mladinske gledališke skupine delovala vse do odhoda na Akademijo. Na njenem zadnjem postanku na barviti igralski poti pa si je z vlogo v filmu Prasica, slabšalni izraz za žensko prislužila najvišje priznanje za filmsko ustvarjanje v Sloveniji, nagrado vesna.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.16
Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

(Začasna) zmaga okoljevarstvenikov: umaknili prostorski načrt za sporni rudnik litija
16. 12. 2021 17.44
Skupščina srbskega mesta Loznica je po hitrem postopku razveljavila sklep o sprejemu prostorskega načrta, ki predvideva gradnjo rudnika litija. S tem je izpolnjena ena od zahtev udeležencev množičnih okoljskih protestov v Srbiji, ki so potekali zadnje tri konce tedna.

Ministrstvo od nadzornikov Gen-I do konca leta terja pojasnila o prejemkih vodstva
16. 12. 2021 11.30
Na gospodarskem ministrstvu so organe nadzora družbe Gen-I, ki je že skoraj mesec dni brez uprave, znova pozvali, da jih seznani z ugotovitvami glede skladnosti vseh bruto izplačanih prejemkov vodstvenih kadrov z določili t. i. Lahovnikovega zakona v preteklih letih. Ministrstvo pojasnila pričakuje do konca leta.

V Veliki Britaniji potrdili največ okužb doslej, Italija razširila program obveznega cepljenja
15. 12. 2021 07.36
Iz Velike Britanije poročajo o največjem dnevnem številu okužb s koronavirusom od začetka pandemije. V zadnjih 24 urah so tam potrdili 78.619 novih primerov. Premier Boris Johnson je vse pozval k cepljenju s poživitvenim odmerkom in izpostavil, da se je v zadnjem dnevu za to že določilo 600.000 oseb. Medtem so v Italiji razširili program obveznega cepljenja proti covidu-19. Doslej je bilo obvezno za zdravstveno osebje, po novem pa je obvezno tudi za zaposlene v šolah, policiste, vojake in reševalce. Italijanska vlada se je za to odločila novembra v luči četrtega vala pandemije.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52
V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Janša: Nad energetsko krizo najprej s solidarnostnim dodatkom za upokojence
14. 12. 2021 11.18
Vlada bo energetsko krizo najprej naslovila s t. i. draginjskim dodatkom, ki je v višini 300 evrov za upokojence in nekatere druge predviden v predlogu desetega protikoronskega zakona. Konec januarja, ko bo več podatkov o posledicah podražitev energentov, pa bo odločala tudi o posebnih energetskih vavčerjih, je v DZ napovedal premier Janez Janša.

Z energetskimi vavčerji želi opozicija še to zimo pomagati najbolj ogroženim
13. 12. 2021 18.57
150 evrov za 75 tisoč socialno najbolj ogroženih posameznikov in 40 evrov na otroka za prejemnike otroškega dodatka. Tako so si pomoč najbolj ranljivim skupinam v obliki energetskih vavčerjev zamislili v stranki Socialnih demokratov. Podrobnosti so zapisali v predlog Zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine in ga skupaj z opozicijskimi partnerji vložili v nadaljnjo proceduro. In kaj na to porečejo v koaliciji?

Epidemija odvisnosti: heroin je bil njegov vsakdan
12. 12. 2021 15.34
Ni nov pojav, se pa o njem premalo govori. Statistika na področju prepovedanih drog Sloveniji ni naklonjena, saj se je v zadnjih šestih letih razširjenost uporabe zvišala. V porastu so tudi zasvojenosti z igrami na srečo, pornografijo in kriptovalutami. Marca leta 2020 je globoko v naša življenja zarezala epidemija covida-19. Ujela nas je nepripravljene na izredne razmere, marsikoga pa pahnila na rob, pa tudi čezenj. Pri nekaterih so se stiske še poglobile, nekatere so stiske sedaj dohitele. Vsem pa je skupno, da je pravočasna rešitev ključ do uspeha. Toda rešitev niso opojne substance ali igre na srečo. Predvsem pa naj bo v opomin tudi zgodba odvisnika v nadaljevanju.

V Srebrni niti razočarani in žalostni: sprejeti zakon ne rešuje temeljnega problema
11. 12. 2021 20.05
"Imamo Zakon o dolgotrajni oskrbi. In kaj zdaj? Veseli bi bili, če bi bil končno sprejet dober sistemski zakon. A smo razočarani in žalostni, ker sprejeti Zakon o dolgotrajni oskrbi ni dober in tudi ne razrešuje temeljnega problema, ki se vleče že 20 let – sistemskega, stabilnega financiranja dolgotrajne oskrbe. Problem se zgolj prenaša v prihodnost," svarijo v društvu Srebrna nit.

Komisija državnega zbora predlagala revizijo koncesije za srednjo Savo
10. 12. 2021 20.25
Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ je na predlog stranke Levica računskemu sodišču sklenila predlagati, da opravi revizijo sklepanja in vsebine koncesijske pogodbe za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih Save od Ježice do Suhadola. Revizija naj se osredotoči na zakonitost, pravilnost in smotrnost sklepanja pogodbe in njene vsebine. Komisija je predlog potrdila s šestimi glasovi za in nobenim proti.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek
09. 12. 2021 13.33
DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.