sprejet

Epidemija odvisnosti: heroin je bil njegov vsakdan

12. 12. 2021 15.34

Ni nov pojav, se pa o njem premalo govori. Statistika na področju prepovedanih drog Sloveniji ni naklonjena, saj se je v zadnjih šestih letih razširjenost uporabe zvišala. V porastu so tudi zasvojenosti z igrami na srečo, pornografijo in kriptovalutami. Marca leta 2020 je globoko v naša življenja zarezala epidemija covida-19. Ujela nas je nepripravljene na izredne razmere, marsikoga pa pahnila na rob, pa tudi čezenj. Pri nekaterih so se stiske še poglobile, nekatere so stiske sedaj dohitele. Vsem pa je skupno, da je pravočasna rešitev ključ do uspeha. Toda rešitev niso opojne substance ali igre na srečo. Predvsem pa naj bo v opomin tudi zgodba odvisnika v nadaljevanju.

V Srebrni niti razočarani in žalostni: sprejeti zakon ne rešuje temeljnega problema

11. 12. 2021 20.05

"Imamo Zakon o dolgotrajni oskrbi. In kaj zdaj? Veseli bi bili, če bi bil končno sprejet dober sistemski zakon. A smo razočarani in žalostni, ker sprejeti Zakon o dolgotrajni oskrbi ni dober in tudi ne razrešuje temeljnega problema, ki se vleče že 20 let – sistemskega, stabilnega financiranja dolgotrajne oskrbe. Problem se zgolj prenaša v prihodnost," svarijo v društvu Srebrna nit.

Komisija državnega zbora predlagala revizijo koncesije za srednjo Savo

10. 12. 2021 20.25

Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ je na predlog stranke Levica računskemu sodišču sklenila predlagati, da opravi revizijo sklepanja in vsebine koncesijske pogodbe za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih Save od Ježice do Suhadola. Revizija naj se osredotoči na zakonitost, pravilnost in smotrnost sklepanja pogodbe in njene vsebine. Komisija je predlog potrdila s šestimi glasovi za in nobenim proti.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek

09. 12. 2021 13.33

DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Nov vladni projekt za nagrajevanje timov ambulant družinske medicine

09. 12. 2021 18.31

Vlada je odločila o spornih vprašanjih v zvezi z aneksom k splošnemu dogovoru v zdravstvu za letos. Kot so zapisali, je bistveni poudarek aneksa urejanje razmer na primarni ravni, njegovi skupni finančni učinki za letošnje leto znašajo 24,8 milijona evrov, v prihodnjem letu pa 55 milijonov evrov. Uvajajo tudi posebni vladni projekt, s katerim nagrajujejo time družinske medicine in otroških in šolskih dispanzerjev, ki imajo opredeljenih več zavarovancev, kot je meja.

Do 2032 mobilno gostovanje brez dodatnih stroškov

09. 12. 2021 13.29

Po dolgih in intenzivnih pogajanjih sta Svet EU in Evropski parlament v današnjih zgodnjih jutranjih urah dosegla dogovor in uspešno zaključila pogajanja o mobilnem gostovanju brez dodatnih stroškov. Sprejet je nov dogovor, s katerim je storitev 'gostovanje kot doma' podaljšana do leta 2032.

Levica za razrešitev Dimičeve s položaja predsednice odbora za izobraževanje

06. 12. 2021 12.32

Predsednik DZ Zorčič je odločil, da na rednem decembrskem zasedanju ne bodo obravnavali predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Kot je v izjavi za javnost dejala predsedujoča odboru Iva Dimic, ki ji opozicija očita številne nepravilnosti pri vodenju petkove seje, so se poslanci opozicije, predvsem Levice, na seji po njenih besedah neprimerno obnašali in zanalašč zavlačevali, da bi bila ta zaključena brez epiloga. Iz Levice so sicer nato sporočili, da jim je uspelo, da so s proceduralnim zavlačevanjem blokirali sejo in da jim je tako tokrat uspelo ustaviti "poskus kadrovanja SDS in lokanih šerifov v javnih šolah."

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo

06. 12. 2021 13.23

Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Prelom. In 'radikalno avtonomen' človek

06. 12. 2021 12.48

Nemčija je na pragu trenutka, ko bo Angela Merkel vajeti po 16 letih prepustila Olafu Scholzu. Medtem ko se je Merklova kot "krizna kanclerka" bolj odzivala kot utirala nove poti, naj bi "semafor" socialdemokratov, zelenih in liberalcev deloval povsem drugače ‒ Scholz se vidi v vlogi "podnebnega kanclerja", nova koalicija pa napoveduje velike, vizionarske korake.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva

04. 12. 2021 12.25

Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Predlogu za izredno uskladitev pokojnin v poslanskih skupinah naklonjeni

05. 12. 2021 09.44

Predlogu pokojninske novele, s katero želijo poslanci DeSUS dokončno odpraviti posledice varčevalnih ukrepov za upokojence in jim pokojnine decembra izredno uskladiti v višini 3,5 odstotka, so v poslanskih skupinah naklonjeni. V nekaterih bodo podrobnejša stališča sicer še opredelili, med drugim se zavzemajo za izredno uskladitev v absolutnem znesku, kar pomeni, da bi se vsakemu upokojencu pokojnina zvišala za enak znesek. Slišati je tudi opozorila o večjem poudarku na dolgoročni stabilnosti pokojninske blagajne.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Primanjkljaj državnega proračuna do konca novembra znašal več kot dve milijardi evrov

03. 12. 2021 11.36

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih enajstih mesecih leta 2021 znašal 2.641 milijonov evrov, je sporočil Fiskalni svet. Brez neposrednega učinka covidnih ukrepov bi primanjkljaj znašal 577 milijona evrov. Decembra naj bi primanjkljaj z upoštevanjem ocene Ministrstva za finance znašal kar 1.317 milijonov evrov, kar pa po oceni Fiskalnega sveta ni realno.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Pogoji, pod katerimi bi vlada lahko uvedla policijsko uro, omejila gibanje in zaprla trgovine

30. 11. 2021 18.46

Bo civilni družbi uspelo, kar ni politiki? Pravni strokovnjaki z ljubljanske in mariborske fakultete so skupaj s Pravno mrežo za varstvo demokracije spisali spremembe Zakona o nalezljivih boleznih, kar zahteva Ustavno sodišče. Z njimi bi natančno določili, kdaj in pod kakšnimi pogoji lahko vlada uvede policijsko uro, omeji gibanje in zbiranje ali zapre trgovine. Večjo vlogo pri odločanju bi imel Državni zbor, kjer so zakon enkrat že neuspešno skušali popraviti. Kakšne možnosti ima novi predlog?

Kakšni bodo pogoji za izvedbo božičnih sejmov, bo predvidoma znano v četrtek

30. 11. 2021 16.18

Medtem ko so v Ljubljani praznične stojnice že odprte in božični sejem poteka brez dodatnih ograd, je minister za zdravje napovedal, da navodila glede božičnih sejmov še pripravljajo, a da bodo ta glede na trenutno epidemiološko situacijo bolj stroga. Kakšni bodo pogoji, bo znano v četrtek, ko bo vlada predvidoma sprejela nov odlok.

Švedski parlament za premierko znova potrdil Anderssonovo

29. 11. 2021 15.23

Švedski parlament je na najvišjo funkcijo spet imenoval Magdaleno Andersson, ki je pred nekaj dnevi odstopila le nekaj ur po prevzemu funkcije. Odstop je takrat utemeljila s tem, da parlament ni potrdil predloga proračuna in so Zeleni zapustili koalicijsko vlado.

Bratje in sestre Celine Dion ogorčeni nad filmom o pevki

29. 11. 2021 13.33

Bratje in sestre kanadske pevke Celine Dion so zgroženi nad novim filmom 'Aline, moč ljubezni', ki je navdahnjen po pevkini življenjski zgodbi in prikazuje njeno kariero od otroštva do glasbene dive. Pevkina sestra Claudette je dejala, da v filmu, ki je bil v Kanadi premierno prikazan minuli konec tedna, ne prepozna ne svojega jezika ne svoje družine.

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo

28. 11. 2021 10.55

Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu

24. 11. 2021 18.11

Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Zakon o dolgotrajni oskrbi opozicija označila za neučinkovit in neizvedljiv

23. 11. 2021 15.57

Na sredini izredni seji parlamenta bo potekala obravnava dopolnjenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga nujno potrebujemo, saj so potrebne konkretne spremembe ureditve in financiranja tega področja. A v opoziciji opozarjajo, da ni bilo javne razprave, prav tako so končno različico predloga poslanci prejeli manj kot 24 ur pred obravnavo v DZ. Hkrati zakon označujejo za neučinkovit, pomanjkljiv in v praksi neizvedljiv.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Vidmar in Berus do turnirske zmage na mednarodni ligi tajskega boksa

22. 11. 2021 17.17

Mednarodna liga tajskega boksa, ki se je odvila v Črnomlju, je prekinila dveletni pandemični post za tekmovanja na slovenskih tleh. Dogodka so se udeležili predstavniki štirih držav - poleg Slovenije, še Hrvaške, Črne gore in Srbije, ki so se pomerili v 14 dvobojih. Delegacije nacionalnih zvez in klubov pa so se dogovorile za širše regijsko sodelovanje, ki bo v prihodnjem letu postreglo z večjim številom dogodkov v soseščini.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo

18. 11. 2021 16.19

"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

KPK: Trije od 27 županov nezdružljivosti funkcij niso odpravili

18. 11. 2021 09.32

Komisija za preprečevanje korupcije je v zvezi z nezdružljivostjo funkcij županov občin ustanoviteljic javnega podjetja Center za ravnanje z odpadki Puconci (CEROP) ugotovila, da župani Marko Virag, Stanislav Rojko in Roman Leljak nezdružljivosti funkcij niso odpravili, kljub temu da so bili maja letos k temu pozvani. Ko (ne)poklicni župani ne upoštevajo zakonov in ne delujejo skladno z zakonskimi določbami, s tem poglabljajo nezaupanje v delovanje občin, opozarjajo v KPK, kjer menijo, da bi župani morali nezdružljivost funkcij odpraviti takoj.

Robertu Golobu se je iztekel mandat. Ga bo sodišče ponovno ustoličilo?

17. 11. 2021 07.29

Iztekel se mandat upravi družbe Gen-I pod vodstvom Roberta Goloba. Kot je sporočil Golob, skupščina ni bila uspešna, dogovora niso dosegli. O upravi bo tako odločalo okrožno sodišče v Krškem. Odločitev sodišča bi lahko bila znana v 14 dneh, medtem pa sporočili, da so s strani družbe Gen-EL prejeli predlog, da naj začasna uprava ostane enaka, kot je bila dosedanja, torej pod vodstvom Goloba. Kot je razkril Golob, zaenkrat ne razmišlja o odhodu s podjetja in odhodu v politiko, saj ima, ko ni predsednik uprave, delovno mesto v družbi Gen-I.

Janša o Vizjaku: V zadevi, o kateri govorite, davki niso bili osnovni problem

15. 11. 2021 14.05

Vlada namenja veliko pozornosti temu, da so davki pravični, odpravila je veliko nepotrebnih birokratskih ovir za davčne zavezance, še nekaj bolj obsežnih predlogov je v postopku, je v DZ povedal premier Janez Janša. Poudaril je tudi, da ne podpira pozivov k izogibanju plačevanja davkov. Osrednje težave države danes izhajajo iz tega, da v njej udbomafija ali, kot je to v zadnjem času nov uveljavljen termin, vzporedni mehanizem brez volitev in brez legitimitete obvladuje velike dele sistemov in podsistemov, pa je odgovoril na poslansko vprašanje glede korupcije in mafijskega upravljanja z državo.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni

15. 11. 2021 08.11

Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

SDH pričakuje pravočasno imenovanje uprave Gen-I

15. 11. 2021 16.31

Slovenski državni holding je na predsednika nadzornega sveta Gen Energije naslovil pričakovanja, da vse napore usmeri v pravočasno imenovanje kompetentnega vodstva družbe Gen-I, s čimer bodo omogočeni nemoteno poslovanje družbe ter njena nadaljnja rast in razvoj. Sedanjemu vodstvu z Robertom Golobom na čelu namreč 17. novembra poteče mandat.