spremembah

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji

17. 06. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Filmarji v Mostecu

15. 06. 2001 00.00

Namen piknika je bil v prvi vrsti druženje in zabava, po drugi strani pa so s srečanjem začeli akcijo, s katero želi Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev opozoriti javnost in vlado, da je slovenska kinematografija pred zlomom.

Prvi veleposlanik ZRJ

14. 06. 2001 00.00

V Ljubljano je prišel prvi veleposlanik Zvezne republike Jugoslavije Ivo Visković, ki je danes slovenskemu predsedniku Milanu Kučanu izročil poverilno pismo. Kot je dejal bosta glavni in prvi nalogi urejanje viznega režima ter poglobitev za zdaj le formalno vzpostavljenih meddržavnih odnosov. Najprej pa mora novoimenovani veleposlanik najti ustrezne prostore. Visković meni, da se po spremembah v ZRJ in vzpostavitvi uradnih stikov decembra lani odnosi tako dobro razvijajo, da lahko brez pretiravanj rečemo, da je mogoče v zelo kratkem času v veliki meri nadomestiti izgubljeni čas.

Koštunica o Makedoniji in Kosovu

14. 06. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je na redni mesečni novinarski konferenci spregovoril tudi o Kosovu in Makedoniji. Vnovič je ostro kritiziral ustavni okvir za Kosovo, ki ga je pripravil posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za pokrajino Hans Haekkerup. Zavzel se je tudi za podrobno preiskavo primera tovornjaka-hladilnika, v katerem so našli trupla kosovskih Albancev, obenem pa ostro napadel javne prepire visokih policijskih in vojaških funkcionarjev v Srbiji glede odgovornosti za ta zločin.

Pergam napovedal stavko

11. 06. 2001 00.00

Predsedstvo Sindikata grafične dejavnosti Slovenije in predsedstvo KSS Pergam sta zaradi nepripravljenosti delodajalcev v grafični dejavnosti za pogajanja za 28. in 29. junij napovedala splošno, 24-urno opozorilno stavko. Delodajalci so namreč več kot devet mesecev načrtno zavlačevali pogajanja s ciljem, da ne bi dosegli dogovora o nujnih spremembah kolektivne pogodbe.

Študentje državi - dan D

11. 06. 2001 00.00

Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Kongres ZLSD

09. 06. 2001 00.00

Več kot 400 delegatov na 4. kongresu ZLSD v Kopru voli individualne funkcije in organe stranke, vključno s predsednikom stranke. Na kongresu bodo dopolnili statut stranke in se opredelili do predlogov resolucij s področij zunanje politike, gospodarstva, socialne politike in regionalizma.

Rop se je sestal s študenti

07. 06. 2001 00.00

Minister za finance Anton Rop se je sestal s predstavniki študentskih organizacij. Pogovarjali so se o predvidenih spremembah zakona o dohodnini in socialnem položaju študentov. Rop je predstavnikom Študentskih organizacij Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru (ŠOUM) pojasnil, da je nov zakon o dohodnini še v strokovni obravnavi, ko pa bo predlog pripravljen za prvo obravnavo, bo predstavljen tudi študentskim organizacijam kot zastopnikom interesov vse študentske populacije.

Novi napadi upornikov

01. 06. 2001 00.00

Albanski skrajneži so po nekaj dnevnem zatišju napadli položaje makedonske vojske in policije na območju Popove šapke severozahodno od Tetova. Po navedbah makedonske vojske so skrajneži napadli iz smeri vasi Šipkovica in Brodec, makedonske sile pa so na napad odgovorile s topništvom. Boji so ponoči potekali tudi na območju vasi Slupčani, Otlja, Matejče in Umin Dol v okolici Kumanova. Makedonska stran ne poroča o žrtvah med vojaki in policisti.

Šuklje prispel v Beograd

30. 05. 2001 00.00

V Beograd je prispel prvi slovenski veleposlanik v Zvezni republiki Jugoslaviji Borut Šuklje. Akreditivno pismo bo jugoslovanskemu predsedniku Koštunici predal prihodnji teden. Ena prvih in glavnih nalog veleposlanika bo urejanje viznega režima. Slovensko veleposlaništvo pa bo do septembra, ko se bo preselilo v primernejše prostore na Knez Mihajlovi ulici, delovalo v hotelu Interkontinental.

Protestni shod kulturnikov

29. 05. 2001 00.00

S protestnim shodom pred poslopjem vlade so v ponedeljek kulturniki pod vodstvom sindikata kulture Glosa opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do delavcev v kulturi. Na podcenjujoč odnos do kulturnikov po njihovem mnenju kaže dejstvo, da vlada še vedno ni potrdila predloga sprememb kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti, ki bi zmanjšal preveč očitno zaostajanje plač v kulturi. Ta predlog je že več tednov usklajen med kulturnim ministrstvom in sindikati, zato je njegovo ignoriranje s strani vlade nesprejemljivo in podcenjujoče za zaposlene, je dejal predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica.

Bavčar o zunanji meji z EU

29. 05. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

SVIZ se pridružuje kulturnikom

25. 05. 2001 00.00

Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) se pridružuje protestu zaposlenih v kulturi in poziva svoje člane v muzejih, galerijah, arhivih, knjižnicah in zavodih za varstvo kulturne dediščine, naj se udeležijo ponedeljkovega protestnega shoda sindikata kulture Glosa pred poslopjem vlade, med katerim bodo opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do kulturnikov, so sporočili iz SVIZ-a.

Granate padale na Popovo šapko

22. 05. 2001 00.00

Albanski skrajneži so v noči na torek obstreljevali turistično naselje Popova šapka. Oboroženi Albanci naj bi na naselje izstrelili osem granat. Hoteli in koče na Popovi šapki so zaprti že od februarja, ko so se na Šar planini začele dejavnosti albanskih skrajnežev.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Izračun kilometrine po 95-oktanskem bencinu

17. 05. 2001 00.00

Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide se je danes seznanil s predlagano novelo zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov ter brez razprave soglasno sklenil državnemu zboru predlagati, naj jo sprejme po hitrem postopku, in sicer že na redni seji, ki se bo začela prihodnji torek. Obstoječi zakon je treba spremeniti najkasneje do 1. julija letos, ker od takrat v Sloveniji ne bo več mogoče kupovati 98-oktanskega osvinčenega motornega bencina.

Srečanje predstavnikov treh vej oblasti

15. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja so se pozno popoldne v parlamentu sestali predstavniki treh vej oblasti. Poleg gostitelja sta se sestanka udeležila še predsednik vlade Janez Drnovšek in predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Mitja Deisinger s sodelavci. Vsakoletno rečanje je bilo za javnost zaprto, osrednji temi srečanja pa sta bili kakovostna priprava predvidenih ustavnih sprememb, ki naj bi na poslanske klopi prišle predvidoma še julija, ter dolgoletni in številni sodni zaostanki.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Novela zakona o plačah

09. 05. 2001 00.00

Vlada je danes na dopisni seji sprejela predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o minimalni plači, o načinu usklajevanja plač in o regresu za letni dopust v obdobju 1999-2001. Zakon pomeni uzakonitev določb aneksa k dogovoru o politiki plač za obdobje 1999-2001 in s tem zavezo za slehernega delodajalca k usklajevanju plač in izplačilu regresa za letni dopust v skladu s sprejetim dogovorom med socialnimi partnerji, so sporočili z ministrstva za delo.

Uspešna NT konferenca

09. 05. 2001 00.00

Letos konferenca gosti več kot 90 domačih in tujih predavateljev, organizirano je več kot 140 predavanj in 16 praktičnih delavnic, na konferenci pa je prijavljenih več kot 1.300 udeležencev. Uspešnost in kakovost konference dokazuje tudi vedno večji interes domačih podjetij in Microsoftovih partnerjev.

Minister But v Sofiji

03. 05. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But je na povabilo bolgarskega ministra za kmetijstvo in gozdarstvo Ventzislava Varbanova včeraj odpotoval na dvodnevni delovni obisk v Sofijo, kjer se udeležuje bolgarskega Kmetijskega poslovnega foruma 2001 na temo Narava in zdrava prehrana. Minister But se bo danes srečal tudi s slovaškim kmetijskim ministrom, s katerim bosta spregovorila o kmetijsko-okoljskem programu, o zaščiti potrošnikov in spremembah skupne kmetijske politike.

Pred kongresom SDS

01. 05. 2001 00.00

Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Liberalci želijo ključne položaje

28. 04. 2001 00.00

Volitve, na katerih je koalicija za črnogorsko samostojnost Mila 195144ukanovića dosegla tesno zmago, so doslej najbolj jasno pokazale razdeljenost Črnogorcev na skoraj dve enaki polovici - zagovornike samostojnosti in privržence skupne države s Srbijo. Kljub slabemu volilnemu rezultatu pa predsednik 195144ukanović vztraja pri razpisu referenduma o samostojnosti. Predvidoma naj bi ga izpeljali v začetku julija. Sama izvedba glede na volilni izid sicer ni vprašljiva, vendar tudi morebitna zmaga na referendumu še ni dovolj za osamosvojitev. 195144ukanovićev neposredni politični nasprotnik Predrag Bulatović trdi, da je po ustavi Črne gore to le predhodni referendum in ne prinese končne odločitve.

Zakon o varovanju osebnih podatkov

26. 04. 2001 00.00

Vlada je sprejela predlog novele zakona o varstvu osebnih podatkov, ki ga bo poslala v DZ za obravnavo po hitrem postopku. S tem predlogom nadomešča predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu osebnih podatkov, ki ga je takratna vlada poslala v DZ avgusta lani. Nov predlog novele zagotavlja ustanovitev inšpektorata za varstvo osebnih podatkov za zakonit nadzor obdelave osebnih podatkov ter ustanovitev neodvisnega nadzora, ki ga opravlja varuh človekovih pravic kot varuh osebnih podatkov.

Microsoft Slovenija predstavil novosti

23. 04. 2001 00.00

Microsoft Slovenija je na tehničnem srečanju za novinarje predstavil najnovejši različici svojega operacijskega sistema Windows in pisarniške zbirke Office. Windows XP je prvi operacijski sistem, ki združuje izdelke Windows 9x/ME in Windows NT/ 2000, ter tako prinaša zanesljivost poslovnih okolij povezanih z večpredstavnostjo in spletom na domače računalnike.

Kučan kritično o SV

23. 04. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je med obiskom generalštaba slovenske vojske zelo ostro ocenil stanje v slovenski vojski. Vrhovni poveljnik oboroženih sil je kot njene glavne slabosti naštel kadrovsko politiko, nepopolne strateške dokumente in kronično odlašanje pri spremembah, ki so nujne ne le za učinkovito obrambo, ampak tudi za vstop Slovenije v zvezo Nato.

ZDA zavračajo Kjotski protokol

22. 04. 2001 00.00

V New Yorku so se, na prvem sestanku po propadu novembrskega vrha o klimatskih spremembah v Haagu, zbrali ministri za okolje iz vsega sveta. Medtem ko se je več kot 40 predstavnikov držav izreklo za obvezno zmanjšanje emisij škodljivih snovi, so Združene države Amerike vztrajale, da bi spoštovanje dogovora iz Kyota preveč škodilo ameriškemu gospodarstvu, ki je največji svetovni onesnaževalec okolja. Administracija predsednika Busha namreč zagovarja prostovoljno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Pahor sprejel Pattisona

19. 04. 2001 00.00

Irske izkušnje v procesu vstopanja v Evropsko unijo so za Slovenijo zelo dragocene, saj se iz njih Slovenija lahko nauči, kako je mogoče dobro in uspešno izkoristiti strukturne sklade EU za demokratizacijo družbe, dvig gospodarske rasti ter za zagotavljanje večje socialne varnosti, je po današnjih pogovorih s predsednikom predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusom Pattisonom, ki se mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, poudaril njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pattison je pozdravil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v EU in poudaril, da je Irska zaveznica Slovenije pri njenih prizadevanjih za vstop v povezavo. Sogovornika sta se posvetila tudi dvostranskim odnosom in ob tem poudarila potrebo po tesnejšem gospodarskem sodelovanju med državama.

Rupel odhaja v Skopje

12. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se bo danes v Skopju na povabilo ameriškega državnega sekretarja Colina Powella in makedonskega kolega Srdjana Kerima udeležil sestanka zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav. Srečanja se bosta udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana ter predstavnik Evropske komisije.

Ljubljanska borza za širitev

11. 04. 2001 00.00

V Ljubljani se je končalo dvodnevno srečanje predstavnikov srednjeevropskih borz Češke, Madžarske, Poljske, Slovaške in Slovenije, ki so z delnicami svojih podjetij vključene v srednjeevropski borzni indeks CESI. Predstavniki so opravili redno revizijo indeksa, pregledali so dogajanje na posameznih trgih, pogovarjali pa so se tudi o spremembah kriterijev za oblikovanje indeksa in pobudi Ljubljanske borze za večjo formalizacijo skupine CESI, saj obstaja velik interes po sodelovanju tudi med nekaterimi drugimi borzami izven združenja CESI.