spremembe ustave

Ustanovljena skupina za področje regionalizma

31. 05. 2000 14.06

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ustanovila 15-člansko skupino strokovnjakov za področje regionalizma, ki bo sodelovala pri obravnavi predloga skupine poslancev na čelu s Cirilom Ribičičem (ZLSD) za črtanje 143. člena ustave; z odpravo prostovoljnega odločanja o povezovanju občin v pokrajine bi namreč po mnenju pobudnikov odpravili oviro za regionalizacijo Slovenije, ki bi bila primerljiva z ureditvijo v državah EU.

S spremembo ustave rešitev iz nastale situacije?

20. 05. 2000 08.59

Možnost, da bi spremenili ustavo, tako da bi vanjo zapisali elemente volilnega sistema, in spremembo ustave tudi potrdili na referendumu, bi bila po mnenju predsednika državnega zbora Janeza Podobnika lahko tista pot, po kateri bi DZ častno in korektno našel izhod iz nastale situacije v zvezi z vprašanjem volilnega sistema.

Priprave na nove volilne zakonodaje

14. 03. 2000 18.14

Ob načrtovanih spremembah proporcionalnega volilnega sistema v večinski model se bo jutri, 15. marca, pozno popoldan znova sestala komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe; glede na predloženi dnevni red bodo člani komisije na čelu s predsednikom DZ Janezom Podobnikom nadaljevali s pripravami zakonskega predloga socialdemokratske stranke (SDS) o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu ter se opredelili do vsebinsko nasprotnega predloga tridesetih poslancev s prvopodpisanim Miranom Potrčem (ZLSD) za začetek postopka za spremembo ustave v smeri ustavne določitve sistema sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev.

Pobuda za spremembo ustave

25. 01. 2000 20.01

Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je popoldne v skladu z napovedmi predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslal predlog za začetek postopka za spremembo ustave glede volilnega sistema. Ta naj bi omogočila proporcionalni volilni sistem z določenimi popravki, pobudo pa je podpisalo 30 poslancev iz LDS, ZLSD, DeSUS in SNS ter narodnosti.

Kmalu vložitev pobude za spremembo ustave?

24. 01. 2000 19.15

Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je za STA povedal, da sta z vodjo poslanske skupine LDS Tonetom Anderličem zbrala dovolj podpisov za obe pobudi za začetek postopka za spremembe ustave v zvezi s spremembo volilnega sistema.

V Makedoniji napovedali spremembe ustave

08. 01. 2000 20.05

Predsednik makedonskega parlamenta Savo Klimovski je danes napovedal spremembe v ustavi, s katerimi naj bi omogočili visokošolsko izobraževanje v jezikih narodnih manjšin v Makedoniji.

Oba možna izhoda brez podpore komisije

23. 12. 1999 12.25

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe se je na današnji seji opredelila do obeh možnosti, ki jih je pri iskanju rešitev glede novega volilnega sistema nakazala skupina strokovnjakov. Vendar pa nobena od možnosti - tako dvokrožni večinski volilni sistem z 88 okraji kot sprememba ustave in s tem fiksno ali fleksibilno povečanje števila poslancev - ni dobila zadostne večinske podpore članov komisije. Komisija bo tako na naslednji seji po 10. januarju 2000 obravnavala zakon o volitvah poslank in poslancev, ki ga je po rednem postopku vložil Janez Janša (SDS).

Iskanje rešitve za izhod iz ustavne krize

22. 11. 1999 16.24

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tudjmana se je ponoči ponovno poslabšalo, je v Zagrebu danes sporočil zdravniški konzilij predsednika Tudjmana. Zaradi spremembe zdravstvenega stanja 77-letnega predsednika so zdravniki temu primerno prilagodili tudi njegovo intenzivno zdravljenje. Predsednik Tudjman leži po nujni operaciji na črevesju že dvaindvajseti dan v zagrebški bolnišnici Dubrava, zdravijo pa ga tudi zaradi vnetja potrebušnice. Njegovo stanje je bilo po podatkih zdravnikov v minulih dneh stabilno.

Tudjmanu se je ponovno poslabšalo

22. 11. 1999 16.22

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tudjmana se je ponoči ponovno poslabšalo, je v Zagrebu danes sporočil zdravniški konzilij predsednika Tudjmana. Zaradi spremembe zdravstvenega stanja 77-letnega predsednika so zdravniki temu primerno prilagodili tudi njegovo intenzivno zdravljenje. Predsednik Tudjman leži po nujni operaciji na črevesju že dvaindvajseti dan v zagrebški bolnišnici Dubrava, zdravijo pa ga tudi zaradi vnetja potrebušnice. Njegovo stanje je bilo po podatkih zdravnikov v minulih dneh stabilno.

Tuđmanovo zdravstveno stanje stabilno

21. 11. 1999 09.53

Hrvaške opozicijske parlamentarne stranke so včeraj potrdile, da jim je vladajoča Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) predložila načrt pravne rešitve vprašanja začasne nezmožnosti hrvaškega predsednika Franja Tudjmana.

Hollywood obseden s politiko

01. 10. 1999 11.59

Ameriška politična kampanja za predsedniške in kongresne ter lokalne volitve leta 2000 je obnorela tudi filmsko meko Hollywood. Številni filmski igralci in igralke, ki so si za vzor vzeli nekdanjega kolega in predsednika ZDA Ronalda Reagana, razmišljajo o kandidaturah za politični položaj. Med njimi se je znašel celo naturalizirani Američan, sicer Avstrijec Arnold Schwarzenegger, ki razmišlja o kandidaturi za guvernerja Californije.

V Beogradu ustanovili novo stranko

24. 09. 1999 15.19

Srbska prestolnica je dobila novo stranko - Vseljudsko gibanje (ONP), ki združuje 17 civilnih forumov, parlamentov, zvez in združenj.

Nova poglavja pravnega reda EU

14. 07. 1999 12.01

Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je danes seznanila s pogajalskimi izhodišči za štiri nova poglavja pravnega reda Evropske unije - prost pretok storitev, transport, obdavčitev in okolje - ter brez predlogov za spremembe predlaga odboru za mednarodne odnose, naj na jutrišnji seji izhodišča potrdi ter s tem omogoči njihovo oddajo Bruslju do 20. julija.

Slovenski veleposlanik pri podpredsedniku hrvaškega sabora

27. 04. 1999 19.31

Podpredsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks je danes sprejel slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča, s katerim sta govorila o slovenski skupnosti na Hrvaškem, o deklaraciji o hrvaško-slovenskih odnosih, ki jo je nedavno sprejel sabor, in o nerešenih dvostranskih vprašanjih. Strinjala sta se, da je slednje treba rešiti sporazumno.

Švicarji na referendumu sprejeli novo ustavo

18. 04. 1999 18.08

V Švici so danes na referendumu z majhno večino sprejeli reformo 125 let stare ustave.

Indonezijski parlament sprejel volilne spremembe

28. 01. 1999 15.32

Indonezijski parlament je danes soglasno sprejel zakon o političnih reformah, ki zadevajo splošne volitve, in tako z njim po štirih desetletjih napovedal začetek demokratičnih sprememb. Volitve bodo 7. junija.

Preobrat v politiki Severne lige

02. 08. 1998 12.37

''Padanija ne pomeni nujno tudi odcepitve'', je danes dejal vodja Severne lige Umberto Bossi, ki je dodal, da je Padanija ''sinonim za demokratične spremembe, do katerih bo prišlo po institucionalni poti''.

MF ZLSD očita vladi, da zapostavlja vprašanja človekovih pravic

09. 03. 1998 16.34

Mladi forum Združene liste socialnih demokratov (MF ZLSD) je na devetem kongresu, ki je konec tedna potekal v Izoli, izvolil novo vodstvo in sprejel spremembe statuta, predloge za spremembo slovenske ustave in resolucijo o aktualnem političnem dogajanju. V resoluciji o dogodkih na Kosovu MF ZLSD ugotavlja, da, medtem ko mednarodna diplomacija skuša najti rešitev za kosovsko vprašanje, Slovenija še nima stališča o tem. Politične stranke in vlada molčijo, namesto da bi ostro obsodile nasilje na Kosovu. Mladi forum izraža obžalovanje, da slovenska vlada zaradi gospodarskih interesov oportunistično zapostavlja vprašanja temeljnih človekovih pravic in pravico do samoodločbe narodov.

Slovenska manjšina na Hrvaškem: priznana, a ne ustavna

17. 12. 1997 09.21

Da bi se glede na stalne odzive slovenskih medijev in na uradne ocene iz Slovenije "izognil kakršnimkoli nadaljnjim nejasnostim in nerazumevanju", je urad za informiranje Republike Hrvaške izdal obvestilo, v katerem pojasnjuje vzroke za spremembe hrvaške ustave, ki jih je 12. decembra izglasoval hrvaški parlament in po katerih slovenska narodna manjšina ni omenjena v besedilu preambule spremenjene ustave. V njem je zapisano, da želi hrvaška vlada poudariti, da sprejemanje omenjenih ustavnih odredb ne bo imelo negativnega vpliva na status slovenske manjšine na Hrvaškem, ter da namerava še naprej pomagati slovenski manjšini s ciljem ohranjanja njene identitete ter zaščite njenih manjšinskih pravic. Hrvaška vlada bo na podlagi predhodnih pozitivnih izkušenj s podobnim sporazumom z Italijo in Madžarsko slovenski vladi ponudila predlog dvostranskega sporazuma o vzajemni zaščiti manjšin.