srbskega

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Odvetnik nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića Toma Fila se je pritožil na 30-dnevni preiskovalni pripor, ki ga je včeraj za Miloševića odredil preiskovalni sodnik v Beogradu. Fila je pritožbo vložil ob 11.30, nanjo pa lahko sodišče odgovori v 48 urah.

Se pripravlja aretacija na Miloševića?

30. 03. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Socialistične stranke Srbije (SPS) v srbskem parlamentu Branislav Ivković je danes na zasedanju srbskega parlamenta sporočil, da so pred hišo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića v beograjski mestni četrti Dedinje enote srbske policije. Po besedah poslanca nekega SPS naj bi policisti nameravali aretirati Miloševića. Poslanci SPS so zapustili srbski parlament in se napotili k Miloševićevi hiši. Pred njo naj bi bila poleg policijskih avtomobilov tudi vozila prve pomoči. Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN pa je policija zaprla celotno območje.

Srbija brez tretjega operaterja

15. 03. 2001 00.00

Predstavniki sindikata srbskega Telekoma in PTT naj bi na sredinem sestanku s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem in ministrico za telekomunikacije Marijo Rašeta-Vukosavljević med drugim dosegli dogovor, da v Srbiji do leta 2005 ne bo tretjega operaterja mobilne telefonije. Zvezni minister za telekomunikacije Boris Tadić je že zanikal, da bi premier 195144inđić redstavnikom sindikatov dal takšno obljubo. Kot je znano, je zanimanje za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije izrazil tudi slovenski Mobitel.

Dinastija Karađorđević se vrača v Srbijo

12. 03. 2001 00.00

Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je princu Aleksandru Karađorđeviću danes v Londonu izročil listine o vrnitvi jugoslovanskega državljanstva njemu ter njegovi soprogi, princesi Katarini in trem sinovom, Filipu, Aleksandru in Petru. "Doslej sem bil emigrant in zdaj sem zelo srečen, ker se z družino lahko vrnem v domovino kot jugoslovanski državljan," je vidno ganjen dejal princ, ki se namerava vrniti v Beograd. S svojimi izkušnjami na finančnem področju naj bi domovini pomagal pri spodbujanju zanimanja tujcev za naložbe v ZRJ. Hkrati s pripravo zakona o denacionalizaciji pa se v Srbiji se vrstijo polemike o tem, ali je treba potomcem dinastije Karađorđevićem vrniti vse njihovo bogastvo.

Posebni pogoji za Mercator

08. 03. 2001 00.00

Največja slovenska trgovinska družba Mercator namerava graditi trgovske centre tudi v Novem Sadu in Beogradu. Kot so sporočili iz Mercatorja, so pred dobrimi 14 dnevi svoj koncept prihoda na srbski trg predstavili tudi srbskemu ministru za trgovino in turizem Slobodanu Milosavljeviću. Ta je ob tem med drugim izrazil željo, da se srbska trgovina, pred vstopom Mercatorja, zavaruje z nekaterimi pogoji. Predstavniki Mercatorja pa so mu pojasnili, da Mercator s svojimi trgovinskimi centri vedno prispeva k razvoju okolja, v katerem gradi.

Osnovna obramba srbskega gospodarstva

07. 03. 2001 00.00

Srbska vlada je v torek prevzela monopol nad uvozom nafte, uvedla pa je tudi strog nadzor nad igrami na srečo ter uvozom in prodajo cigaret, kave in alkoholnih pijač, je povedal srbski premier Zoran 195144inđić, ki je ob tem pojasnil, da ne gre za podržavljanje, temveč za osnovno obrambo pred organiziranim kriminalom, ki je državnemu proračunu preko "sive ekonomije" letno "kradel" ogromne vsote denarja. 195144inđić je pojasnil, da je bilo doslej izven vladnega nadzora kar 65 odstotkov celotnega prometa z nafto. Odslej naj bi uvoz nafte tekel preko hrvaškega naftovoda neposredno do rafinerij v Pančevu in Novem Sadu. Napovedal je tudi stalno navzočnost predstavnikov finančne policije in strokovnjakov ministrstva za energetiko v naftni industriji, ki naj bi nadzirali proces in postopke, povezane s prodajo nafte. 195144inđić je prav tako napovedal spremembo pogodbe o prodaji podjetja Telekom Srbija, kar pa naj bi se zgodilo brez mednarodne arbitraže, saj naj bi z grškimi in italijanskimi partnerji že dosegli ustrezen sporazum.

Marković zanika obtožbe

06. 03. 2001 00.00

Nekdanji vodja srbske tajne policije Rade Marković, ki so ga aretirali 23. februarja, je zanikal vse obtožbe v zvezi z vpletenostjo v umor štirih vodilnih predstavnikov opozicijskega Srbskega gibanja prenove (SPO), ki so umrli v prometni nesreči na Ibarski magistrali oktobra 1999, je danes sporočil namestnik predsednika okrožnega sodišča v Beogradu Radoslav Rakić. Rakić je še dejal, da sta bila poleg Markovića aretirana in zaslišana še dva njegova sodelavca. Kot je pojasnila predsednica sodišča Vida Petrović-Škero, gre za Nenada Ilića iz Jagodine in Nenada Bujoševića iz Lazarevca, ki sta osumljena, da sta kot sostorilca zagrešila umor. V sklopu preiskave naj bi po Rakićevih besedah doslej zaslišali 23 prič, še 30 pa jih bodo zaslišali. Preiskava naj bi bila končana v mesecu dni.

Toma Fila Miloševićev odvetnik

02. 03. 2001 00.00

Nekdanjega srbskega in jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića naj bi po poročanju beograjskega dnevnika Glas javnosti na sodišču branil znani beograjski odvetnik Toma Fila. Izbral naj bi ga sam Milošević. Toma Fila je na vprašanje dnevnika, ali bo sprejel obrambo Miloševića, ki vodi največjo srbsko opozicijsko stranke SPS, odgovoril, da je pripravljen braniti, če je potrebno, tudi hudiča.

Prvi Miloševićev lakaj pred sodiščem

25. 02. 2001 00.00

Srbska policija je sinoči aretirala Radomirja Markovića, nekdanjega šefa državne varnostne službe in tesnega sodelavca Slobodana Miloševića. Srbski pravosodni minister Vladan Batić je povedal, da je Marković osumljen več naklepnih umorov in ponaredbe uradnih dokumentov. Osumljen je tudi odgovornosti za prometno nesrečo, v kateri so 3. oktobra 1999 umrli štirje predstavniki srbskega gibanja prenove (SPO) - Veselin Bošković, Zvonko Osmajlić, Dragan Vušurević i Vučko Rakočević, vodja stranke Vuk Drašković pa je bil ranjen. Gre za aretacijo najvišjega predstavnika nekdanje srbske oblasti doslej. Kot je povedal Batić, Markoviću grozi najmanj deset let kazni, preiskava pa bo trajala dva dni. Batić je še povedal, da sta v preiskavi še dva delavca srbske policije, katerih identiteto pa ni hotel razkriti. Dvojica naj ne bi bila iz vrst javnosti znanih oseb. Batić je izjavil, da je Okrožno javno tožilstvo v Beogradu prejelo zahtevek za preiskavo proti Markoviću po prijavi iz ministrstva za notranje zadeve. V skladu z obljubami vlade Srbije, se tako prehaja v odločilno borbo proti kriminalu, v kateri ne bo nihče oproščen odgovornosti za svoja dejanja, je še dejal Batić.

Afera o prodaji srbskega Telekoma

25. 02. 2001 00.00

Beograjsko okrožno javno tožilstvo je od srbske policije zahtevalo, da razišče podatke, ki so se pojavili v medijih glede prodaje delnic Telekoma Srbije podjetjem v Italiji in Grčiji. Ker je posel vreden 1,568 milijard nemških mark, na račun domače firme pa je plačano 1,536 milijard, bo policija v naslednjih dneh poskušala priti do informacij o tej razliki, oziroma &#8211

Ivanov za razpustitev haaškega sodišča

23. 02. 2001 00.00

Za čimprejšnjo razpustitev Mednarodnega sodišča Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu se je danes zavzel ruski zunanji minister Igor Ivanov. Po poročanju tiskovne agencije Interfax je svojo odločitev utemeljil z besedami, "da ni več potrebe za nadaljnjo dejavnost sodišča," in dodal, da bi na tak način "prispevali k stabilizaciji položaja v Jugoslaviji in na Balkanu".

Turistična predstavitev Slovenije v Beogradu

22. 02. 2001 00.00

Slovenska turistična organizacija (STO) in turistična agencija Globtour sta danes v beograjskem hotelu Jugoslavija priredili prvo turistično delavnico Slovenije. V okviru dvodnevnega srečanja, ki se ga udeležujejo tudi predstavniki 13 znanih slovenskih hotelirjev, bosta gostitelja - Jugoslovansko združenje turističnih agencij in beograjska turistična agencija Lido Tours - med drugim poskrbela tudi za dvostranske pogovore s srbskimi hotelirji in turističnimi agencijami.

Mesić o vstopu v EU

21. 02. 2001 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na Dunaju dejal, da je Hrvaška od začetka reform pred letom dni spremenila številne zakone, da bi lahko čimprej pristopila k Evropski uniji. Po mnenju Mesića sprejemanje zakonov ni dovolj, zakone je potrebno tudi uresničevati. Nacionalistične demonstracije preteklih tednov v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu, osumljenemu vojnih zločinov, po Mesićevih besedah ne bodo ogrozile reform.

Je Telecom Italia podkupoval

21. 02. 2001 00.00

Italijanska družba Telecom Italia ni zagrešila nobene nepravilnosti pri nakupu deleža v srbskem operaterju telekomunikacijskih storitev Telekom Srbija, je za dnevnik La Stampa zatrdil predsednik italijanske družbe Roberto Colaninno. Sodišče v Torinu je v torek začelo preiskavo glede suma dajanja podkupnin pri nakupu srbskega Telekoma leta 1997. Kot je pisal italijanski tisk, naj bi kar trije odstotki od 416 milijonov dolarjev, kolikor je Telecom Italia plačal za 29-odstotni delež v Telekomu Srbije, šel za podkupnine. Claninno je še napovedal, da bo zahteval sestanek s predstavniki srbske vlade, da bi razjasnili zadevo.

Albanci zanikajo napad na avtobus

20. 02. 2001 00.00

Albanski gverilci iz doline Preševo, ki se borijo proti represiji srbske policije na albanskih etničnih področjih, so danes obsodili petkov napad na avtobus . Začasni upravni svet Kosova je danes ostro obsodil napad na konvoj petih avtobusov Niš ekspresa, ki je iz Niša peljal v Gračanico. Svet, najvišji skupni organ političnih predstavnikov s Kosova in mednarodne skupnosti, je pozval k takojšnji prekinitvi skrajnih dejanj v pokrajini. Albanski predstavniki pa so zahtevali, da kosovski Srbi odstranijo zapore na cestah po Kosovu, ki so jih postavili z zahtevo, da mednarodne sile sprejmejo nujne ukrepe za zaščito Srbov v pokrajini.

Škandal pretresa Italijo

18. 02. 2001 00.00

Italijanski minister za zunanje zadeve Lamberto Dini bo moral odgovarjati na vprašanja svojih kolegov v italijanskem senatu, saj je domnevno osumljen, da je sodeloval pri nakupu delnic srbskega Telekoma, poročajo italijanski mediji.

Protesti kosovskih Srbov

18. 02. 2001 00.00

Kosovski Srbi so nadaljevali s protesti in cestnimi zaporami proti nasilju albanskih skrajnežev, med drugim tudi v središču Niša, kjer se je zaradi petkovega napada na srbski konvoj zbralo približno tisoč Srbov, beguncev s Kosova. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug so protesti potekali mirno.

Dan žalovanja na Kosovu

17. 02. 2001 00.00

Sedem hudo ranjenih Srbov v včerajšnjem napadu na srbski avtobusni konvoj blizu Podujeva na Kosovu je še vedno na intenzivnem oddelku ameriške bolnišnice, dve žrtvi napada pa je vodstvo bolnišnice odpustilo, je povedal tiskovni predstavnik sil KFOR v Prištini in dodal, da so po včerajšnjem napadu prijeli šest osumljencev.

Spodletel poskus atentata

16. 02. 2001 00.00

Danes okoli ene ure ponoči je neznancem spodletel poskus atentata na srbskega notranjega ministra Dušana Mihajlovića. V napadu ni bil nihče ranjen. Do incidenta je prišlo v središču Beograda v bližini poslopja češkega veleposlaništva. Srbska policija je že prijela vseh pet osumljencev, od tega sta bila dva pripadnika srbske policije.

Sklepi vlade ZRJ

16. 02. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada se je na četrtkovi seji opredelila za sodelovanje z Mednarodnim sodiščem Združenih narodov za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu in naložila zveznemu ministrstvu za pravosodje, da ustanovi delovno skupino za pripravo posebnega zakona, na podlagi katerega bo usklajena veljavna jugoslovanska zakonodaja in tako omogočeno sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem.

Privatizacija srbskega gospodarstva

14. 02. 2001 00.00

Parlament v Beogradu je sprejel zakon, s katerim so začasno zaustavili privatizacijo srbskega gospodarstva. Že začeta privatizacija pa naj bi poslej potekala pod državnim nadzorom. S tem zakonom želi demokratična vlada zaustaviti razprodajo podjetij, je dejal minister za gospodarstvo Aleksander Vlahović. V prihodnjih šestih mesecih naj bi sprejeli sodoben zakon o privatizaciji, ki bo omogočil gospodarstvu, da bo odprto za prave domače in tuje naložbe, je še dejal minister.

Batić o sodelovanju s haaškim sodiščem

13. 02. 2001 00.00

Po poročanju srbskega dnevnika Blic je srbski pravosodni minister Vladan Batić povedal, da bodo v ZRJ v prihodnjih štirih ali petih mesecih sprejeli zakon o sodelovanju s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki bo omogočal izročitev jugoslovanskih državljanov omenjenemu sodišču. Po Batićevih besedah bo omenjeni zakon prav tako natančno določal, na katere osebe se nanaša ukaz o izročitvi.

Zaustavljena privatizacija srbskega gospodarstva

13. 02. 2001 00.00

Parlament v Beogradu je pozno sinoči sprejel zakon, s katerim so začasno zaustavili privatizacijo srbskega gospodarstva. Že začeta privatizacija pa naj bi poslej potekala pod državnim nadzorom. S tem zakonom želi demokratična vlada zaustaviti "razprodajo" podjetij, je danes za radijsko postajo B-92 dejal minister za gospodarstvo Aleksander Vlahović.

Beograd po pomoč k zvezi NATO

13. 02. 2001 00.00

Namestnik srbskega premiera Nebojša Čović bo v četrtek odpotoval na pogovore na sedež zveze NATO v Bruslju saj si srbske vlade prizadeva pridobiti pomoč zveze NATO v boju proti albanskim skrajnežem, so sporočili iz Čovičeve stranke Demokratična alternativa. Tiskovna agencija Beta je poročala, da bo Čović v Bruslju med drugim predstavil načrt za rešitev krize na jugu Srbije, v katerem je tudi zahteva po zožitvi ali celo ukinitvi varnostnega območja ob administrativni meji s Kosovom.

Telekom meri na srbski trg

13. 02. 2001 00.00

V Skupini Telekom, ki jo poleg matične družbe Telekom Slovenije sestavljata še mobilni operater Mobitel in komercialni ponudnik internetnih storitev Siol, se nameravajo po ponedeljkovem obisku v Beogradu, kjer so se med drugim sestali s srbskim ministrom za telekomunikacije Borisom Tadićem in predstavniki Telekoma Srbije, potegovati za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije GSM v Srbiji. Ta bo predvidoma razpisana junija. Zanima jih tudi možnost vlaganj v gradnjo telekomunikacijske infrastrukture, sodelovanje na področju interneta v Srbiji in na širšem območju ter skupen nastop na trgu tretjih držav, predvsem Rusije in arabskega sveta.

Albanci na jugu Srbije za priključitev h Kosovu

12. 02. 2001 00.00

Albanci iz južne Srbije naj bi čez dva dni objavili politična izhodišča za pogajanja s srbskimi oblastmi, ki bodo osnovana na zahtevi po politični in ozemljski avtonomiji ter pravici do združitve s Kosovom, pišejo danes kosovski časniki.

195144inđić zavrača mednarodne posrednike

09. 02. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je danes v pogovoru za agencijo Tanjug zavrnil možnost, da bi se v pogajanja med Srbijo in Albanci z juga Srbije vključili mednarodni posredniki. "Mislim, da ni nikakršne osnove niti potrebe po posredovanju," je menil 195144inđić in dodal, da sicer nikakor ne nasprotuje uslugam, če se zanje prosi, da pa bi sodelovanje tretje strani neposredno vplivalo na pogajanja.

Zoran Sokolović naredil samomor

07. 02. 2001 00.00

Srbsko notranje ministrstvo je danes uradno potrdilo smrt nekdanjega srbskega in jugoslovanskega notranjega ministra Zorana Sokoloviča. Eden najbližjih Miloševićevih sodelavcev je najverjetneje naredil samomor, so sporočili z notranjega ministrstva. Sokolovića so našli sinoči ustreljenega v zaklenjenem avtomobilu s pištolo v roki v bližini njegovega doma v vasi Lepena, 200 kilometrov južno od Beograda.

Bombni atentat v Beogradu

06. 02. 2001 00.00

V eksploziji, ki je v zgodnjih jutranjih urah odjeknila v Beogradu, je razneslo terensko vozilo predsednika poslanskega kluba vladne Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomirja Jovanovića. V ognju, ki je izbruhnil po eksploziji, so bila poškodovana še tri bližnja vozila. Policist na kraju dogodka je povedal, da še ni jasno, ali je avtomobil eksplodiral sam, ali pa je bila eksplozija namerno povzročena. Jovanović, član vodstva Demokratske stranke srbskega premiera Zorana Djindjića, napada ni želel komentirati, dokler policija eksplozije ne bo raziskala do konca. Pred tednom dni je neznanec streljal na voznika šefa nove srbske tajne obveščevalne službe in ga ranil. Za obema napadoma pa naj bi stali pripadniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.