srečala

Danska kraljica očarana nad Slovenijo
12. 10. 2001 00.00
Očarana sem nad Slovenijo, med obiskom sva s soprogom uživala, ogledala sva si veliko krajev in srečala številne ljudi, je pred koncem tridnevnega obiska v Sloveniji dejala danska kraljica Margareta II.

Tretja noč napadov
09. 10. 2001 00.00
Od 16. ure naprej ameriška letala znova napadajo cilje v Afganistanu, napovedujejo tudi napade podnevi.

Eksplozija v Skopju
03. 10. 2001 00.00
V eksploziji avtomobila-bombe v središču Skopja je umrla ena oseba, tri osebe so bile ranjene. Makedonsko notranje ministrstvo pa je sporočilo, da se bodo na območja, ki so bila doslej pod nadzorom albanskih upornikov, začele vračati policijske sile.

Iskanje krivcev za povojne poboje
02. 10. 2001 00.00
Generalna državna tožila Zdenka Cerar je po ogledu grobišča žrtev povojnih zločinov izjavila, da bodo poskušali storiti vse, da odkrijejo storilce.

Bo Bin Laden znova udaril?
29. 09. 2001 00.00
Britanski minister za evropske zadeve Peter Hain je za britanski BBC opozoril, da v prihodnjih tednih bin Laden načrtuje nove atentate.

Krhko premirje na Bližnjem vzhodu
21. 09. 2001 00.00
Nujno zasedanje izraelskega kabineta se je končalo brez odločitve o možnih posledicah zaradi najnovejših palestinskih napadov.

Na Bližnjem vzhodu le napredek
18. 09. 2001 00.00
Palestinski voditelj Arafat je potrdil zavezanost k premirju, izraelska vojska pa je zaukazala umik s palestinskih območij.

Peres in Arafat se ne bosta srečala
15. 09. 2001 00.00
Izraelskemu zunanjemu ministru Šimonu Peresu premiera Ariela Šarona ni uspelo prepričati, da dovoli srečanje s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom.

Izraelska vojska vdrla v Dženin
12. 09. 2001 00.00
Med jutranjim vdorom izraelskih tankov in buldožerjev v mesto Dženin na Zahodnem bregu, je bilo ubitih devet Palestincev.

Izraelci vdrli v Gazo
10. 09. 2001 00.00
Izraelske vojaške enote so prodrle globoko na palestinsko ozemlje na območju Gaze. Na Zahodnem bregu pa je Izrael uvedel omejitve za palestinski promet.

Izmenjava arhivskega gradiva
10. 09. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter je koroškemu deželnemu glavarju Jörgu Haiderju v Celovcu predala arhivsko gradivo, ki ga je doslej hranil Arhiv RS.

Georgievski vztraja pri začetku postopka
05. 09. 2001 00.00
Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Del Pontejeva v Sarajevu
05. 09. 2001 00.00
Carla Del Ponte, glavna tožilka haaškega sodišča, je dejala, da naj bi tudi sodišča v BiH prevzela sojenja osumljenim za vojne zločine. Dodala je še, da je na prostosti še vedno 38 haaških osumljencev, med njimi 11 s tajnih obtožnic.

Carla del Ponte v Beogradu
03. 09. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte je prispela v Beograd, kjer se bo srečala z vladnimi predstavniki.

Nove eksplozije na Bližnjem vzhodu
03. 09. 2001 00.00
V štirih bombnih eksplozijah v Izraelu je bilo ranjenih osem oseb. Napadi naj bi bili odgovor na nedavni uboj enega izmed vodij Palestinske osvobodilne armade.

Izraelci vdrli v begunsko taborišče
02. 09. 2001 00.00
Izraelska vojska je vdrla v palestinsko begunsko taborišče na jugu Gaze. V Hebronu na Zahodnem bregu pa so izraelski vojaki ubili dva Palestinca.

ZDA in Kitajska o raketah
23. 08. 2001 00.00
Po mnenju Washingtona je kitajski izvoz raketne tehnologije eden glavnih zadržkov pri izboljšanju odnosov med državama.

Nadaljevanje pogajanj v Makedoniji
15. 07. 2001 00.00
V Skopju se nadaljujejo pogajanja med makedonskimi in albanskimi strankami o mirovnem načrtu in ustavnih spremembah. Posrednika EU in ZDA, Francois Leotard in James Pardew, se bosta najprej ločeno srečala z voditelji dveh največjih makedonskih in albanskih strank, nato pa bodo pogovore nadaljevali skupaj z vsemi pogajalci hkrati.

Kučan sprejel beograjsko županjo
12. 07. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel županjo Beograda Radmilo Hrustanović, ki je na povabilo ljubljanske županje Vike Potočnik na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. Pogovarjala sta se o trenutnih razmerah v Beogradu in Srbiji ter o razvoju bilateralnih odnosov med Slovenijo in ZRJ, še posebej o možnostih razvoja gospodarskih odnosov. Del razgovora je bil namenjen tudi razmeram v jugovzhodni Evropi, še posebej krizi v Makedoniji, so sporočili iz predsednikovega urada.

Delegacija OZP v BiH
09. 07. 2001 00.00
Delegacija odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) pod vodstvom predsednika Jelka Kacina je danes prispela na tridnevni obisk v Bosno in Hercegovino, kjer se bo srečala s predstavniki parlamenta, vlade in predsedstva BiH ter mednarodne skupnosti, poleg Sarajeva pa bo obiskala še Mostar in Banja Luko.

ZDA čestitala Sloveniji ob 10 obletnici
27. 06. 2001 00.00
Ameriški senat je ta teden z aklamacijo sprejel posebno resolucijo, v kateri je Sloveniji čestital ob deseti obletnici samostojnosti. Kot je danes še sporočilo slovensko zunanje ministrstvo, je resolucijo predlagal republikanski senator iz Ohia George Voinovich, podprli pa so jo senatorji Joseph Biden, Mike DeWine in Tom Harkin.

Varnostni dialog s slovaško delegacijo
26. 06. 2001 00.00
Na ministrstvu za obrambo je potekal 1. del programa varnostnega dialoga med slovensko delegacijo, ki jo vodi državni sekretar Milan Jazbec in delegacijo slovaškega ministrstva za obrambo, ki jo vodi državni sekretar gospod Jozef Pivarči.

Nov poraz Barcelone
25. 06. 2001 00.00
Nogometaši Barcelone nadaljujejo z razprodajo ugleda, tako da ne čudi, da gledalci predčasno odhajajo z njihovih tekem. Sinočni povratni obračun španskega pokala s Celto iz Viga je bil še eno veliko razočaranje za privržence katalonskega kluba, ki je z izpadom zapravil zadnjo možnost za vsaj en naslov v eni najslabših sezon v več kot stoletni zgodovini kluba. Proti Celti so igrali neodločeno 1:1, kar je bilo ob zmagi Celte na prvi tekmi s 3:1 dovolj za napredovanje v finale, kjer se bo srečala z Zaragozo.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Irska ostaja zagovornica širitve EU
20. 06. 2001 00.00
Irskega "ne" pogodbi iz Nice nikakor ne gre razumeti kot zavračanja širitve Evropske unije, je na novinarski konferenci po pogovorih s predsednikom republike Milanom Kučanom zatrdila irska predsednica Mary McAleese, ki je dopoldne prispela na uradni obisk v Slovenijo. Irska ostaja zagovornica širitve EU, v kateri je tudi sama ogromno pridobila, in upa, da bo lahko leta 2004, ko bo znova na čelu unije, v njej pozdravila tudi Slovenijo, je dodala McAleesejeva.

Putin v Jugoslaviji
17. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po prvem srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Sloveniji dopotoval na prvi obisk v Beograd in se sestal z jugoslovanskim kolegom Vojislavom Koštunico, v nadaljevanju pa tudi z zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem in srbskim premierom Zoranom 195144inđićem. Osrednja tema pogovorov je bila kriza na Kosovu in Makedoniji, za katero naj bi Moskva po podatkih Beograda predložila nov mirovni načrt. Sogovorniki naj bi razpravljali tudi o vprašanju visokih dolgov obeh držav.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Delegacija GZS v Hong Kong in Shanghai
16. 06. 2001 00.00
Delegacija Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je v okviru nadaljevanja strategije nastopa slovenskega gospodarstva na Kitajskem odpotovala na štiridnevni uradni obisk v Hong Kong in kitajski Shanghai. 15-članska gospodarska delegacija, ki jo vodi podpredsednica GZS Marta Kos, spremlja pa vladna delegacija pod vodstvom državnega podsekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Bojana Škode, se v Shanghaiju med drugim obiskala sejem Autoshanghai 2001, kjer je postavljen tudi slovenski paviljon.

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Spopadi v Kašmirju
14. 06. 2001 00.00
Indijske vladne sile so okrepile napade na islamske gverilce v Kašmirju. V zadnjih spopadih je v spopadih umrlo vsaj 28 borcev na obeh straneh, je sporočila indijska policija. Indijske varnostne sile so 31. maja preklicale šestmesečno premirje, potem ko je bila pobuda vlade o začetku dialoga z islamskimi uporniki v Kašmirju neuspešna. Uporniki so v zadnjem času celo stopnjevali samomorilske napade na vladne sile.