srečala

Petrinova zadovoljna z obiskom

08. 03. 2001 00.00

V okviru dvodnevnega obiska v bavarski prestolnici se je ministrica za gospodarstvo Tea Petrin danes srečala z bavarskim ministrom za gospodarstvo, promet in tehnologijo Ottom Wiesheujem, s katerim sta govorila o razvoju transportne infrastrukture, o investicijah nemških podjetij v Sloveniji in slovenskih v Nemčiji ter o sodelovanju omenjenih podjetij na tretjih trgih. Dogovorila sta se za ponovno srečanje letos v Ljubljani, kjer bosta uresničila dogovore, ki so bili podani na današnjem srečanju, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

O prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo

27. 02. 2001 00.00

Delegacija ministrstva za gospodarstvo pod vodstvom državne sekretarke na omenjenem ministrstvu Renate Vitez je danes v Skopju podpisala dodatni protokol k sporazumu o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo in Memorandum med vladama Slovenije in Makedonije o dani nevračljivi investicijski pomoči v letu 2000 v višini 448.000 ameriških dolarjev. Delegacija se je srečala s podpredsednikom vlade Makedonije Zoranom Kostevskim in z namestnikom ministra za finance Zoranom Tavrovskim, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

Belgijski obrambni minister v Sloveniji

26. 02. 2001 00.00

Gostitelj, minister za obrambo Anton Grizold in obrambni minister Kraljevine Belgije Andre Flahaut, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, sta se dopoldne srečala v prostorih ministrstva. Po pogovorih delegacij slovenskega in belgijskega obrambnega ministrstva sta Grizold in Flahaut podpisala pismo o nameri, v katerem sta zapisala, da "nameravata skleniti sporazum o dvostranskem sodelovanju na vojaškem področju, z namenom krepitve odnosov med obema državama in vzpostavitve osnov bodočega sodelovanja". Kot sta v izjavah za novinarje poudarila oba ministra, so tokratni pogovori "pospešili in konkretizirali" sodelovanje med ministrstvoma, predvsem pri izmenjavi znanja in izkušenj. Belgijskega gosta bosta popoldne sprejela tudi predsednik države in zunanji minister, Milan Kučan in Dimitrij Rupel, v DZ pa se bo Flahaut pogovarjal s predstavniki odborov za obrambo in za zunanje zadeve. Predsednik vlade Janez Drnovšek bo belgijskega obrambnega ministra sprejel drevi na Brdu.

Powell poziva k ustavitvi nasilja

25. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je v Ramali Izraelce in Palestince znova pozval k ustavitvi nasilja na palestinskih ozemljih. Po s rečanju s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom je ponovil, da ostajajo ZDA zavezane k miru na Bližnjem vzhodu, ob tem pa poudaril, da si "Washington ne more želeti miru bolj kot vpletene strani same". Arafat pa je zahteval obnovo pogajanj z Izraelom na podlagi doslej doseženih dogovorov. "Zavzemamo se za obnovo mirovnih pogajanj na točkah, kjer so se ustavila," je pojasnil.

Težave Stardusta z računalnikom

19. 02. 2001 00.00

Ameriška samodejna vesoljska sonda Stardust, ki bo po načrtu leta 2004 zbrala vzorce kometa Wild 2, ima težave z računalnikom. Sonda je 15. januarja letos letela mimo Zemlje. Tako si je povečala hitrost in popravila tirnico. Nadzorniki poleta na Zemlji so ugotovili, da računalnik sonde daje nepotrebna povelja za vključitev raketnih motorjev za usmerjanje.

Premiera Labodjega jezera

17. 02. 2001 00.00

V ljubljanski Operi in baletu je premiero doživela baletna predstava Labodje jezero avtorja Petra Iljiča Čajkovskega, ki sodi v železni repertoar vsake baletne hiše. Koreografinja Irina Lukašova se je v slovenskem prostoru z Labodjim jezerom srečala že leta 1990 na velikem odru Cankarjevega doma. Pri tokratnem koreografiranju se je osredotočila na lik Princa v izvedbi Dejana Srhoja in duhovno rast človeka.

Potočnikova v Atenah

16. 02. 2001 00.00

Ljubljanska županja Vika Potočnik se je v okviru uradnega obiska Aten srečala z namestnico grškega zunanjega ministra, pristojno za evropske zadeve, Elisabet Papazoi ter s predsednikom Grčije Constantinosom Stephanopoulosom. Predmet pogovorov je bila predvsem dosledna podpora Grčije pri vključevanju Slovenije v EU, pri čemer je bila s strani gostiteljev zagotovljena vsa nadaljnja podpora slovenskim prizadevanjem. Oba sta tudi poudarila, da sodelovanje med Ljubljano in Atenami bistveno prispeva k dobrim odnosom med državama.

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha

15. 02. 2001 00.00

6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Carla Del Ponte v Črni gori

14. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na obisk v Črno goro, v okviru katerega bo izdala zaporne naloge za obtožene iz te jugoslovanske republike. Po poročanju beograjskega radia B92 naj bi predala zaporne naloge za tri osebe, vpletene v jugoslovansko bombardiranje Dubrovnika leta 1991.

Evropska delegacija v Moskvi

14. 02. 2001 00.00

Na dvodnevni obisk v Moskvo je danes prispela evropska delegacija, v kateri so švedska zunanja ministrica Anna Lindh, evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Visoki evropski predstavniki bodo z gostitelji govorili o obrambi, varnosti in posledicah širitve EU za rusko najbolj zahodno ležečo enklavo Kaliningrad. Ob prihodu na moskovsko letališče Šeremetjevo je delegacijo pozdravil podpredsednik ruske vlade Viktor Hristenko, ki je pristojen za odnose z EU.

Carla del Ponte odhaja v Črno goro

14. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije iz Haaga Carla Del Ponte naj bi danes prispela v Podgorico, kjer se bo srečala s črnogorskimi oblastmi in jim izročila tiralice za črnogorske državljane, obsojene vojnih zločinov. Na začetku obiska danes popoldne se bo Del Pontejeva srečala s črnogorskim premierom Filipom Vujanovićem in notranjim ministrom Vukašinom Marasom, jutri pa naj bi se srečala tudi s predsednikom Milom Djukanovićem. Črnogorski zakoni ne nasprotujejo izročitvi haaškemu sodišču oseb, ki so na seznamu vojnih zločincev, je poudaril podpredsednik črnogorske vlade Dragiša Buzan. Na seznamu naj bi bili trije Črnogorci, ki naj bi sodelovali v obstreljevanju Dubrovnika leta 1991, je poročal radio B-92.

Rihterjeva na Nizozemskem

13. 02. 2001 00.00

Ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je na delovnem obisku na Nizozemskem, se je včeraj sestala s predsednico Zveze nizozemskih muzejev Annemarie Vels Heijn, s katero sta govorili o skupnem projektu izobraževanja Management v muzejih. Projekt se je začel izvajati pred dvema letoma in se bo zaključil v marcu, ko bo na Nizozemsko odpotovalo 15 slovenskih muzealcev. Projekt se je izkazal kot zelo uspešen, zato bodo predstavniki nizozemskih muzejev junija obiskali Slovenijo in se s slovenskimi kolegi dogovorili o nadaljnem sodelovanju.

Čokova sprejela švedskega veleposlanika

09. 02. 2001 00.00

Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok je sprejela švedskega veleposlanika Johna - Christerja Ahlanderja, s katerim je izmenjala informacije o sodelovanju na področju izobraževanja in znanosti med državama.

Protesti pred prihodom Solane

08. 02. 2001 00.00

Evropska trojka na čelu s predsedujočo ministrskemu svetu Evropske unije, švedsko zunanjo ministrico Anno Lindh, ki je davi dopotovala v Beograd, se je kmalu po prihodu sestala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem. Trojka, v kateri sta tudi evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, se bo srečala tudi s srbskim premierom Zoranom Djindjićem. Glavne teme pogovorov so sodelovanje med ZR Jugoslavijo in EU, razmerah na jugu Srbije in o odnosih v jugoslovanski federaciji.

Minister Bizjak v Kopru

02. 02. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak in državni sekretar na ministrstvu Karl Erjavec se bosta danes mudila na delovnem obisku v Kopru. Sestala se bosta s predsedniki sodišč z območja Višjega sodišča v Kopru in se seznanila s stanjem na posameznem sodišču ter problemi, s katerimi se soočajo, so sporočili s pravosodnega ministrstva.

Bizjak na obisku v Kopru

02. 02. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak in državni sekretar na ministrstvu Karl Erjavec sta se v Kopru srečala s predsedniki sodišč z območja Višjega sodišča v Kopru, z vodjo koprskega Višjega državnega tožilstva ter vodji okrožnih državnih tožilstev v Kopru in Novi Gorici. Gosta sta se seznanila s stanjem na tamkajšnjih sodiščih in problemi, s katerimi se soočajo predstavniki sodne veje oblasti. Sogovorniki so izpostavili problem reševanja zaostankov v sodstvu, dotaknili pa so se tudi vloge pristojnega ministrstva pri reševanju nekaterih težav s spremembami zakonodaje ali pa z ukrepi na področju pravosodne uprave in logistike.

Nemško-francoski vrh pri Strasbourgu

01. 02. 2001 00.00

Francoski in nemški voditelji so se sinoči v kraju Blaesheim pri Strasbourgu pogovarjali o težavah, ki tarejo proces evropskega združevanja in ki že vse od vrha EU v Nici obremenjujejo tudi odnose med državama. Na prisrčni večerji ob tradicionalnih alzacijskih jedeh sta se srečala nemški kancler Gerhard Schröder in francoski predsednik Jacques Chirac, družbo pa jima delajo tudi francoski premier Lionel Jospin, oba zunanja ministra Joschka Fischer in Hubert Vedrine ter drugi ugledni predstavniki. Fischer je že pred večerjo miril duhove in prisegel na francosko-nemško enotnost. Po Fischerjevem mnenju Francija za Nemčijo ostaja nezamenljivi partner,&nbsp

Slovenska podjetja o evru

31. 01. 2001 00.00

Slovenska podjetja skupno evropsko valuto evro doživljajo precej pasivno, v njej ne vidijo posebnih prednosti, z njo pa se srečujejo predvsem na pobudo svojih evropskih partnerjev, je pokazala raziskava z naslovom Evro in slovenska podjetja avtorice Mirande Brataševec. Raziskava je tudi potrdila pričakovanje, da ima evro večji vpliv na večja podjetja, medtem ko manjša o njem zaenkrat ne razmišljajo veliko.

Seleznjov nagovoril poslance DZ

30. 01. 2001 00.00

Slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je srečala s predsednikom ruske dume Genadijem Seleznjovom, s katerim se je pogovarjala o možnostih povečanja obsega blagovne menjave in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Rusijo. V okviru srečanja je Seleznjov Petrinovi predal povabilo ruskega ministra za industrijo, znanost in tehnologijo Aleksandra Dondukova na delovno srečanje, ki bo konec marca v Moskvi.

Gospodarstveniki ponovno v Beograd

29. 01. 2001 00.00

V organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije je danes v Beograd odpotovala številčna delegacija pod vodstvom predsednika GZS Jožka Čuka, ki jo sestavlja 40 predstavnikov večjih slovenskih podjetij. V okviru obiska naj bi predstavniki slovenske in jugoslovanske gospodarske zbornice podpisali tudi sporazum o medsebojnem sodelovanju. V Beograd pa se danes prav tako, v organizaciji dveh zasebnih podjetij, odpravlja 70-članska gospodarska delegacija 32 slovenskih podjetij.

Misija EU začela obisk v Mjanmarju

29. 01. 2001 00.00

Delegacija Evropske unije je danes začela tridnevni obisk v Mjanmarju, med katerim se bo srečala tako s predstavniki oblasti kot tudi z vodjo opozicije, Nobelovo nagrajenko za mir, Aung San Suu Kyi. Delegacijo unije sestavljata predstavnika sedanje in prihodnje predsedujoče Švedske in Belgije, predstavnik Evropske komisije in visoki predstavnik za diplomacijo. Misija naj bi ocenila politični položaj v Mjanmarju po začetku dialoga med predstavniki oblasti in opozicije lani oktobra.

Gospodarstveniki ponovno v Beograd

28. 01. 2001 00.00

V organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije bo jutri v Beograd odpotovala številčna delegacija pod vodstvom predsednika GZS Jožka Čuka, ki jo sestavlja 40 predstavnikov večjih slovenskih podjetij. V okviru obiska naj bi predstavniki slovenske in jugoslovanske gospodarske zbornice podpisali tudi sporazum o medsebojnem sodelovanju. V Beograd pa se prav tako jutri v organizaciji dveh zasebnih podjetij odpravlja 70-članska gospodarska delegacija 32 slovenskih podjetij.

Srečanje Drnovška in Koštunice

28. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Del Pontejeva februarja v Črni gori

26. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte bo 15. in 16. februarja obiskala Črno goro, se je izvedelo iz krogov blizu tožilke. Del Pontejeva se bo ob tej priložnosti srečala s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem in premierom Filipom Vujanovićem. Črna gora že več kot leto dni sodeluje s haaškim sodiščem, še navaja vir.

Svetovni ekonomski forum

26. 01. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je odpotoval v švicarski Davos na 31. Svetovni gospodarski forum, ki se je začel v četrtek. Spremlja ga minister za finance Tone Rop. Drnovšek in Rop naj bi se v soboto predvidoma srečala z danskim in norveškim predsednikom vlade Rasmussenom in Stoltenbergom ter s hrvaškim predsednikom Mesičem, v nedeljo pa bo Drnovšek sodeloval v razpravi o obnovi in stabilnosti na Balkanu.

Izžvižgali Del Pontejevo

24. 01. 2001 00.00

Glavno tožilko haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carlo Del Ponte je danes ob prihodu na jugoslovansko zunanje ministrstvo, kjer se je sestala z ministrom Goranom Svilanovićem, izžvižgalo kakih 300 protestnikov. Vhod ministrstva je varoval policijski kordon. Med protestniki so bili predvsem srbski begunci s Kosova, katerih bližnji so izginili v času spopadov v tej pokrajini v letih 1998 in 1999. Delegacija protestnikov je dobila dovoljenje za vstop v poslopje ministrstva, kjer naj bi se srečala z Del Pontejevo. Sicer so se demonstracij udeležili tudi pristaši nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki ga želi glavna tožilka videti v Haagu. Del Pontejeva, ki je obisk v Beogradu začela včeraj, se bo popoldne srečala še z jugoslovanskim notranjim ministrom Zoranom Živkovićem ter z ministrom za pravosodje Momčilom Grubcem.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Rupel pisal Albrightovi

22. 01. 2001 00.00

Rupel je v pismu Albrightovi zapisal, da sta državi dosegli visoko raven medsebojnega razumevanja in poglobili sodelovanje. Med njenim mandatom sta Slovenija in ZDA izvrstno sodelovali v Varnostnem svetu ZN in v drugih mednarodnih organizacijah, vrhunec v odnosih pa je bil dosežen z obiskom ameriškega predsednika Billa Clintona v Sloveniji, je zapisal vodja slovenske diplomacije. V pismu je še izrazil prepričanje, da se bodo dobri odnosi med ZDA in Slovenijo nadaljevali in se razvijali. Izrazil je tudi željo, da se bosta z nekdanjo državno sekretarko še srečala in izmenjala poglede na pomembna mednarodna vprašanja. Rupel je Albrightovo povabil, naj obišče Slovenijo.

Drnovšek ocenil srečanje z Račanom

21. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je na svoji spletnih straneh ocenil petkovo srečanje s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Tudi po zadnjem srečanju ostajajo najzahtevnejša vprašanja še vedno odprta.

Del Pontejeva verjame Koštunici

20. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo Carla del Ponte je izjavila, da verjame, da bo ZRJ sodelovala s haaškim sodiščem, pred katerim je potrebno soditi vsem posameznikom, ki jih je obtožil mednarodni tožilec . V Beograd prihaja 23. januarja z namenom, da se s predstavniki oblasti dogovori, kako začeti sodelovanje in o obvezah ZRJ. Po njenih besedah si želijo neposrednega srečanja pravosodni minister, minister za notranje zadeve in drugi predstavniki oblasti, le predsednik Vojislav Koštunica je tisti, ki je malce rezerviran, vendar verjame, da se bosta srečala. Carla del Ponte je tudi oporekala obtožbam, da je haaško sodišče politično &#8211