sredstva EU

Rusija v povračilnih ukrepih ne bo sodelovala

20. 09. 2001 00.00

Pakistan se zaradi podpore ZDA izpostavlja vse hujšim notranjim nemirom, Rusija pa je sodelovanje pri morebitnih oboroženih akcijah zavrnila.

Ashcroft za poostritev kazni

17. 09. 2001 00.00

Ameriški pravosodni minister Ashcroft je pozval kongres k sprejemu zakona o povišanju zaporne kazni za tiste, ki sodelujejo s teroristi ali jim nudijo zatočišče. Medtem pa reševalci nadaljujejo iskanje morebitnih preživelih napada na WTC.

Sredstva za odpravo posledic suše

13. 09. 2001 00.00

Vlada je sprejela sklep o zagotovitvi 1,8 milijarde tolarjev za odpravo posledic lanske suše.

Pahor s predstavniki KGZS

10. 09. 2001 00.00

Predsednik KGZS Peter Vrisk je na srečanju s predsednikom DZ Borutom Pahorjem poudaril, da bi v Sloveniji morali sprejeti zakon o odpravi posledic pozebe, toče in suše v letu 2001.

Kako trdna je koalicija?

10. 09. 2001 00.00

Po zaostritvi odnosov v vladni koaliciji zaradi zdravstvenih težav prometnega ministra Jakoba Presečnika, se je po večkratni preložitvi v ponedeljek pozno popoldne sestal izvršilni odbor SLS+SKD.

V Portorožu o pristopnih pogajanjih

08. 09. 2001 00.00

Vodje pogajalskih skupin šestih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju v Portorožu napovedali, da bodo države na podpis pristopnih pogodb pripravljene že pred koncem leta 2002.

Smisel državnih subvencij za kmetijstvo

29. 08. 2001 00.00

Država namenja subvencijam v kmetijstvu velike vsote proračunskega denarja.Podobno je tudi drugje v Evropi in nad tem ne bi bilo vredno izgubljati besed, če ne bi bodle v oči nekatere podrobnosti, ki postavljajo pod vprašaj smisel tovrstnega početja.

Na sejmu brez rejcev

26. 08. 2001 00.00

V Gornji Radgoni se nadaljuje 39. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki ga bojkotirajo rejci goveda, svinj in drobnice.

Srečanje Slovencev z vsega sveta

03. 07. 2001 00.00

V slovenskem parlamentu je danes potekalo srečanje Slovencev z vsega sveta, ki ga je pripravila državnozborska komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Gre za prvo tovrstno srečanje, ki so se ga udeležili predstavniki slovenskih društev in organizacij iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške, BiH, Makedonije, Nemčije, Švice, Francije, Švedske, Argentine, Avstralije, ZDA in Kanade. Po grobih ocenah zunaj meja Slovenije živi pol milijona Slovencev.

Pomoč EU za schengensko mejo

29. 06. 2001 00.00

Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Sprejeto poročilo o napredku

28. 06. 2001 00.00

Vlada je sprejela svoje letošnje poročilo o napredku Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, ki bo Evropski komisiji služilo kot ena od podlag za pripravo rednega letnega poročila o napredku kandidatk za članstvo. Slovenija mora - tako kot druge kandidatke - poročilo o lastnem napredku Bruslju oddati do konca junija, septembra pa ga bo še imela možnost dopolniti. Evropska komisija naj bi letos poročila o kandidatkah - že četrtič zapored - objavila 13. novembra.

Nizozemski premier v Sloveniji

26. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je na Gradu Brdo sprejel svojega nizoze mskega kolega Wima Koka, ki se mudi na uradnem obisku v Sloveniji.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku

30. 05. 2001 00.00

Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

EU beleži proračunski presežek

30. 05. 2001 00.00

Evropska unija je proračun za leto 2000 sklenila z 11,6 milijarde evrov presežka. Kot so danes povedali na Evropski komisiji, bo od te vsote članicam, ki so lani v skupno denarnico nakazale skupaj okrog 91 milijard, v obliki znižanja nacionalnih prispevkov v letošnji proračun vrnjenih 7,5 milijarde evrov, preostali presežek pa bo porabljen za dodatne potrebe na področju prednostnih skupnih politik in za plačilo britanskega "proračunskega popusta".

Obisk nizozemskega zunanjega ministra

21. 05. 2001 00.00

Nizozemska ne podpira dolgih prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile iz bodočih novih članic EU, razume pa skrbi držav, ki bodo verjetno najbolj prizadete, kot sta Nemčija in Avstrija. Rešitev bo treba najti s pogajanji, je na novinarski konferenci dejal nizozemski zunanji minister Jozias van Aartsen, ki je danes na delovnem obisku v Sloveniji. Vodja nizozemske diplomacije, ki se je srečal s kolegom in gostiteljem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, s predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom in s premierom Janezom Drnovškom, je sicer izrazil prepričanje, da bo Slovenija v EU vstopila v prvem valu širitve in da se bo to zgodilo čim prej.

Seja vlade

17. 05. 2001 00.00

Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o bančništvu, energetsko bilanco za leto 2001, dala soglasje k poslovnemu načrtu Pošte Slovenije za letošnje leto ter k spremembi sestave nadzornih svetov Slovenske razvojne družbe, Slovenskih železnic in Aerodroma Ljubljana. Poleg tega je vlada z uredbo določila, da višina trošarine za mineralna olja in plin tudi po začetku veljave spremenjenega zakona o trošarinah z 21. majem ostane nespremenjena. Ministri so sprejeli še amandma k noveli zakona o sodniški službi ter sklepa o povišanju sodnih in upravnih taks, za sprejem po skrajšanem postopku pa pripravili še novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS.

Pahor sprejel Pattisona

19. 04. 2001 00.00

Irske izkušnje v procesu vstopanja v Evropsko unijo so za Slovenijo zelo dragocene, saj se iz njih Slovenija lahko nauči, kako je mogoče dobro in uspešno izkoristiti strukturne sklade EU za demokratizacijo družbe, dvig gospodarske rasti ter za zagotavljanje večje socialne varnosti, je po današnjih pogovorih s predsednikom predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusom Pattisonom, ki se mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, poudaril njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pattison je pozdravil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v EU in poudaril, da je Irska zaveznica Slovenije pri njenih prizadevanjih za vstop v povezavo. Sogovornika sta se posvetila tudi dvostranskim odnosom in ob tem poudarila potrebo po tesnejšem gospodarskem sodelovanju med državama.

Korak bližje ustavnim spremembam

19. 04. 2001 00.00

Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

O vzpostavitvi bodoče zunanje meje EU

18. 04. 2001 00.00

Slovenska vlada naj bi na četrtkovi seji sprejela lokacijski načrt za mejni prehod Obrežje in s tem naredila prvi velik konkreten korak k vzpostavljanju bodoče zunanje meje Evropske unije na slovenski južni meji s Hrvaško. Ta mejni prehod bo namreč na od treh osrednjih cestnih mejnih kontrolnih točk, na katerih se bo po vstopu Slovenije v EU izvajal popoln varnostni, carinski in inšpekcijski nadzor. Kot prvi od treh bo prehod predvidoma zgrajen do maja 2002.

V Izoli odprli sodobno tovarno Droge

13. 04. 2001 00.00

Premier Janez Drnovšek, predsednik uprave Droge Matjaž Čačovič, zaposleni Droge z najdaljšim delovnim stažem in vodja projektov Mirka Potočnik so včeraj prerezali slavnostni trak ob odprtju nove tovarne Droge v izolski industrijski coni, kjer na 40.000 kvadratnih metrih proizvodnih površin že mesec dni poteka poskusni zagon proizvodnje kave, čaja in mesnega programa. Z novo tovarno je Droga tehnološko posodobila celoten poslovno-proizvodni sistem, s čimer so se proizvodne kapacitete povečale za 50 odstotkov.

But zadovoljen s proračunom

14. 03. 2001 00.00

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

Internet za boljše odnose z javnostmi

13. 03. 2001 00.00

Razvoj digitalne tehnologije in interneta spreminja delovne navade in načine izvajanja programov odnosov z javnostmi. Dobro komuniciranje s številnimi javnostmi je ključni dejavnik uspešnega izvajanja vsakdanjega dela. V 21. stoletju bodo odnosi z javnostmi postali ključno komunikacijsko orodje, še posebej zato, ker bodo mediji postali še bolj raznoliki, tudi s pomočjo interneta in digitalne televizije. Z ukrepi za liberalizacijo telekomunikacijskega trga bo vlada dosegla zniževanje cen in s tem omogočili širšo uporabo interneta, je v nagovoru obiskovalcem vladne spletne strani napovedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Rupel napovedal dobre odnose

12. 03. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Podpis sporazuma o pomoči Sapard

05. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za kmetijstvo Franci But bo z evropskim komisarjem za kmetijstvo Franzom Fischlerjem podpisal večletni sporazum o črpanju predpristopne kmetijske pomoči Sapard, ki jo EU v okviru priprav na članstvo državam kandidatkam namenja za ukrepe v kmetijstvu in razvoj podeželja. Ob večletnem sporazumu za obdobje od leta 2000 do 2006 pa bosta But in Fischler podpisala tudi letna finančna sporazuma za prvi dve leti programa, ki bosta konkretna podlaga za črpanje sredstev. Minister But se bo v Bruslju sestal tudi z glavnim pogajalcem EU za Slovenijo Jaimejem Garcio Lombarderom.

Projekt mednarodnega podvodnega parka

28. 02. 2001 00.00

V Kopru so se sestali predstavniki Tržaške pokrajine, občine Milje in mestne občine Koper skupaj s slovensko-italijansko strokovno skupino in predstavili projekt podvodnega mednarodnega rekreacijskega območja, umeščenega v območje obeh držav med Debelim Rtičem in italijansko Punto Sottile. Čezmejno oblikovanje parka je prvi poskus ustanavljanja mednarodnega podvodnega parka v EU, je povedal vodja koprskega koordinacijskega odbora in koprski podžupan Alberto Scheriani.

Na Bledu sprejeli Blejsko deklaracijo

25. 02. 2001 00.00

Na Bledu se je danes končala tridnevna mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, na kateri je sodelovalo več kot 150 strokovnjakov, politikov, verskih dostjanstvenikov z omobčja in predstavnikov mednarodnih organizacij. Udeleženci so sprejeli Blejsko deklaracijo, v kateri so predlagali načine za ureditev razmer v JV Evropi, hitrejše razvijanje sodelovanja in vključevanje regije v sodobne civilizacijske tokove Evrope. Potrdili so tudi program t.i. Mariborske pobude, ki jo je na predlog Pakta stabilnosti za JV Evropo prevzela Slovenija, zavzema pa se za prispevek različnih verskih skupnosti k spravi na območju. Kot je znano, Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, t.j. omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Pomoč proizvajalcem hrane

24. 02. 2001 00.00

Madžarska vlada je sklenila, da bo letos iz državnega proračuna namenila 191 milijard forintov (približno 1,4 milijarde mark) pomoči proizvajalcem hrane. To je nominalno za 52 milijard forintov več kot v letu 2000, ob upoštevanju desetodstotne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu pa se bo državna pomoč za madžarsko živilsko industrijo realno povečala za 38 milijard forintov. V okviru regionalnega razvoja bo na voljo dodatnih 23 milijard forintov, upravičenci pa bodo lahko zaprosili tudi za sredstva predpristopne pomoči iz programa EU Sapard.

Tovornikova v Bruslju

21. 02. 2001 00.00

Državna sekretarka na slovenskem zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik se je danes v Bruslju udeležila donatorske konference za prvo delovno omizje Pakta stabilnosti za JV Evropo, t.j. delovno omizje za demokratizacijo in človekove pravice, ki mu v prvi polovici leta sopredseduje Slovenija. Tovornikova je srečanje, ki so se ga udeležile vse države EU ter ZDA in Kanada, označila kot zelo uspešno. Na srečanju so donatorji jasno povedali, da pričakujejo čim hitrejše konkretne rezultate na posameznih področjih. Slovenija pozna regijo, zato to zahtevo donatorjev razume in podpira, je v izjavi za STA povedala Tovornikova. Donatorji so tudi poudarili pomen regionalnega pristopa, kar se prav tako ujema s prizadevanji Slovenije za tesnejše sodelovanje z državami, ki jih projekti pakta stabilnosti zadevajo, je zatrdila Tovornikova.

Evropska pomoč slovenskemu okolju

13. 02. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Ljubljani Eric van der Linden sta danes v Lendavi podpisala finančni memorandum za kanalizacijski sistem in gradnjo centralne čistilne naprave, v Celju pa finančni memorandum za čistilno napravo. Finančna memoranduma spadata v okvir pristopnega instrumenta finančne pomoči ISPA za leto 2000 in sta prva tovrstna investicijska okoljska projekta v Sloveniji.

Vlada danes o proračunu

06. 02. 2001 00.00

Vlada je opoldne začela proračunsko sejo, na kateri naj bi dokončno uskladila in sprejela letošnji proračun. Kot med drugim predvideva predlog proračuna, ki so ga pripravili na finančnem ministrstvu, naj letošnji javnofinančni primanjkljaj ob predvideni 4,5-odstotni gospodarski rasti in 7,8-odstotni inflaciji ne bi presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Finančnemu ministru Antonu Ropu se je doslej s proračunskimi uporabniki na odhodkovni strani proračuna uspelo uskladiti do višine 1193 milijard tolarjev, na današnji seji pa naj bi omenjeno številko skušali znižati še za 20 milijard tolarjev. Predvideni prihodki proračuna naj bi znašali 1125 milijard tolarjev.