stanje človekovih pravic

Gnečo na meji bodo poskušali reševati z dodatnim informiranjem in usmerjanjem

24. 04. 2017 14.12

Predstavniki lokalne skupnosti, policije, upravljavcev cest in državni sekretar Špenga so se v Brežicah pogovarjali, kako omiliti težave, ki so jih domačinom povzročila zadnja evropska navodila o nadzoru pri prehajanju schengenske meje. Na cestah ob mejnih prehodih bodo med drugim postavili ustrezno signalizacijo in drugo potrebno. Premier Cerar zagotavlja, da bomo še naprej izvajali poostren nadzor.

Židan glede terana: Bruseljski postopek se zaustavlja, treba je ugotoviti, če so dokumenti ponarejeni

06. 03. 2017 16.32

Slovenski trenutni cilj je, da se postopek začasno ustavi, da se preuči nova dejstva, ter da se potrdi ali ovrže sum ponarejenega dokumenta, pravi minister Dejan Židan. Zagotavlja, da se postopek v Bruslju ustavlja.

Državni svet ni izglasoval veta na novelo zakona o tujcih

01. 02. 2017 18.46

Državni svetniki niso izglasovali veta na novelo zakona o tujcih. Tako poslancem o noveli ne bo treba znova odločati. V zraku je sicer tudi ustavna presoja novele, a še ni jasno, kdo bi jo utegnil vložiti.

Poslanci potrdili novelo zakona o tujcih, nasprotniki vztrajajo, da uzakonja kršitev človekovih pravic

26. 01. 2017 07.16

Poslanci so sprejeli novelo zakona o tujcih, ki med drugim uzakonja možnost aktivacije posebnega ukrepa za omejitev vstopa tujcev v državo. Notranja ministrica je ponovila, da so človekove pravice vsakega posameznika omejene s pravicami drugih.

Györkös Žnidarjeva: Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj

21. 01. 2017 13.11

Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar zavrača poziv komisarja Sveta Evrope za človekove pravice državnemu zboru, naj zavrne novelo zakona o tujcih. Ocenjuje, da so takšni pritiski na poslance neprimerni in nedopustni. "Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj," meni.

Odzivi na smrt Castra: za nekatere surovež, za druge iskren in zanesljiv prijatelj

26. 11. 2016 10.16

Kdo se je že odzval na smrt Fidela Castra? Prihajajo izrazi sožalja in besede podpore kubanskemu narodu. A niso vsi tako žalostni. Nekateri so ob novici o Castrovi smrti začeli slavje. Kdo in kje?

Še ena interpelacija Kopač Mrakove. Primer isti, okoliščine nove

24. 10. 2016 09.50

Poslanci SDS so vložili novo interpelacijo zoper ministrico Anjo Kopač Mrak. Ministrici med drugim očitajo odgovornost pri posegu v ustavne pravice v primeru velenjskih dečkov, opustitev dolžnega ravnanja, odgovornost in vpletenost pri politizaciji dela CSD Slovenj Gradec. V SD so prepričani, da bo tudi v drugo ministrica preživela interpelacijo.

'S stališča kaznovanja je zagovornik brezzobi tiger, a to ne pomeni, da ni učinkovit'

11. 10. 2016 16.45

Vsakršna diskriminacija je za posameznika lahko huda, zato mora biti zagovornik načela enakosti odprt do popolnoma vseh okoliščin, je prepričan kandidat za to funkcijo Miha Lobnik. "Tukaj ne sme biti prioritet, saj mora biti vsaka okoliščina enakovredna," je poudaril.

Kaj pove pogovor z brezdomcem? Da se lahko zgodi vsakomur. Število ljudi, ki so pristali na dnu, narašča

09. 10. 2016 11.58

Število brezdomcev tudi v Sloveniji raste, zato ima letošnji svetovni dan brezdomcev, ki ga obeležujemo 10. oktobra, slogan Lahko se zgodi tudi tebi. In ko se zgodi, se je težko pobrati. Kot je pokazala raziskava društva Humanitarček, moški brezdomci na cesti preživijo povprečno kar 12 let, ženske pa štiri.

'Ljudje se za oporoko in njeno hrambo na sodišču odločajo med drugim tudi zato, ker naj bi bila ta institucija zaupanja vredna'

07. 10. 2016 16.13

Vrhovno sodišče opozarja, da ima trenutna zakonodaja glede shranjevanja oporok visoke elemente tveganja. Kdo bo povrnil morebitno škodo, ki je nastala zaradi nepravilnosti? Varuh opozarja, da mora država prevzeti odgovornost v primeru založenih oporok.

V 21. stoletju so v Sloveniji še vedno ljudje, ki morajo vodo iskati daleč od svojih domov

19. 09. 2016 12.22

Vlada bo namenila 30 tisočakov za nujno ureditev dostopa do pitne vode prebivalcem romskih naselij Goriča in Dobruška vas. Odločili smo se za takojšnje ukrepanje, so ob tem zapisali, a Romi so morali na to "takojšnje ukrepanje" čakati več let, obrnili pa so se tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Hrvaška trdi, da ni obveščena o slovenski tožbi v Strasbourgu: 'Imamo le informacije iz slovenskih medijev'

15. 09. 2016 13.27

Hrvaški zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Miro Kovač je izjavil, da v Zagrebu niso seznanjeni z meddržavno tožbo, ki jo je Slovenija vložila proti Hrvaški na Evropskem sodišču za človekove pravice zaradi kršitev pravic Ljubljanske banke pri izterjavi dolgov hrvaških podjetij. "Zaenkrat imamo le informacije iz slovenskih medijev", je dejal.

Upravna inšpekcija ugotovila kršitve, zastopniki starih staršev vztrajajo: Hočemo odstope!

21. 06. 2016 10.56

Pri obravnavi primera dveh velenjskih dečkov je upravna inšpekcija v nadzoru ugotovila, da je CSD Velenje pri izdaji ene odločbe kršil pravila upravnega postopka. V centru pravijo, da "nobeden od do sedaj opravljenih nadzorov ni ugotovil nepravilnosti pri delovanju centra v največjo korist otrok."

Sodišče: dečka iz Velenja naj do pravnomočne odločitve ostaneta pri rejnikih

14. 06. 2016 12.33

Vrhovno sodišče odločilo, da dečka iz Velenja ostaneta pri rejnikih, so potrdili na ministrstvu za delo. Gre za odločitev, da se otrok ne prestavlja iz enega doma v drugega, dokler o zadevi ni pravnomočno odločeno. Tri- in petletnega dečka so namestili pri rejnikih, potem ko so ju odvzeli starima staršema.

Direktorica CSD Velenje: Še vedno menim, da smo delovali strokovno in v dobrobit otrok

23. 05. 2016 11.40

Upravno sodišče je ugotovilo, da so bile ob odvzemu fantkov iz Velenja kršene ustavne in človekove pravice tako babici kot njunima vnukoma. Odvetnica CSD Velenje meni, da je sodišče odločalo le o posegu v pravico do družinskega življenja babice ter "ugotovilo, da je v največjo korist otrok, da ostaneta še nadalje nameščena v rejniški družini".

Nekoč so delavci umirali za svoj cilj, danes tiho stojijo v vrsti za brezplačen obrok

01. 05. 2016 06.27

Čeprav so bili majski dogodki konec 19. stoletja v Chicagu povod, da je 1. maj postal praznik dela, pa v ZDA na ta dan delavci ne praznujejo svojega dne. Ga pa v večini drugih držav po svetu, čeprav z vedno bolj grenkim priokusom. Zdi se namreč, da so težko pridobljene pravice vse bolj poteptane.

Napotitev dečkov v rejništvo: odločilno bo mnenje socialne inšpektorice

04. 04. 2016 10.21

Socialna inšpekcija preverja, ali je bila odločitev CSD o napotitvi dveh dečkov v rejništvo v največjem interesu dečkov, ki sta bila po umoru mame pri starih starših. Medtem sokrajani starih staršev v sredo načrtujejo protest v Velenju. Poslanska skupina SDS pa zahteva nujno sejo odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide.

VIDEO: Cerar: Ni podatkov, ki bi zahtevali dvig stopnje ogroženosti Slovenije. Fank: Policisti dobili navodila za poostritev ukrepov na mejah

22. 03. 2016 10.57

Šok in jeza. To so odzivi politikov na dogajanje v Bruslju. Premier Miro Cerar je dejal, da napadi v Bruslju ne vplivajo neposredno na varnostne razmere v Sloveniji. Policisti so kljub temu dobili navodila za poostritev ukrepov, predvsem na mejnih prehodih in letališčih, je dejal Fank.

Štrukelj: Nesprejemljivo je, da učitelji nastopijo na strani tistih, ki poglabljajo strah pred begunci

24. 02. 2016 09.09

"Zavračamo otroke, ki niso storili nič žalega, ker vanje projiciramo svoje iracionalne strahove in vidimo zlo tam, kjer ga ni." Tako so se na nasprotovanje – tudi 24 kranjskih profesorjev – nastanitvi mladoletnih oseb odzvali pedagoški delavci. Izjemno oster je bil tudi Branimir Štrukelj. "Zatajil je nek elementarni človeški čut za to, kaj je prav in kaj narobe," je prepričan.

'Otroci brez spremstva niso kriminalci, temveč so otroci, ki trenutno niti ne vedo, kje so njihovi starši'

23. 02. 2016 11.41

Odločitev je padla. Mladoletnih migrantov ne bodo nastanili v kranjski dijaški dom, temveč v azilni dom v Ljubljani. Ravnateljica je prepričana, da so izgubili lepo priložnost za vzgojo strpnosti. "Staršem sem rekla, da bo družba prihodnosti multikulturna, če mi to hočemo ali ne," je poudarila.

Odgovorni smo vsi: najprej s tem, da sovražnosti ne širimo, potem da se ustrezno odzovemo

11. 02. 2016 08.15

Sovražni govor in dejanja vsi po vrsti obsojajo, a ključno vprašanje je, kaj storiti, da bi ga bilo čim manj. V uradu varuhinje in predsednik državnega zbora menijo, da moramo o tem govoriti in predvsem izobraževati. Odgovornost za opozarjanje na primere sovražnosti pa nosimo vsi prebivalci.

Policist Černel, ki je pridržal mariborska vstajnika, oproščen

10. 02. 2016 15.20

Policist Marko Černel, ki je med tretjo mariborsko vstajo pridržal protestnika, je bil oproščen obtožbe nevestnega dela. Senat sodišča je odločil, da je Černel zgolj opravljal svojo dolžnost, kar je bilo v takratnih kaotičnih razmerah na Trgu svobode oteženo.

O krčenju človekovih pravic in porastu antisemitizma

27. 01. 2016 12.21

V organizaciji Human Rights Watch opozarjajo, da je begunska kriza povzročila krčenje človekovih pravic. Zakaj se iz preteklosti nič ne naučimo? Zakaj ne zaznamo signalov, ki kažejo, da smo zašli? Tudi v judovski skupnosti opozarjajo, da se neonacisti v Sloveniji ne skrivajo več.

Italija o pošiljanju vojakov na mejo ni obvestila Slovenije

11. 12. 2015 10.08

Bo Slovenija postavila žico ob celotni meji s Hrvaško? Hrvaško zunanje ministrstvo je zaradi žice ob meji Sloveniji poslalo že peto diplomatsko noto. Avstrija bo pleteno žično ograjo v Špiljah najela, za pol leta bodo zanjo odšteli 330 tisoč evrov. Italija pa o krepitvi varnosti in pošiljanju vojakov na mejo ni obvestila naše vlade.

Delajo nadure in brez počitka. Inšpektorji pišejo kazni, delodajalci pa jih plačujejo in nadaljujejo s kršitvami

09. 12. 2015 15.26

Največ kršitev pri razporejanju delovnega časa in nadurnem delu beležijo v gostinstvu in trgovini. "Inšpektorat je nemočen. Piše kazni, delodajalci pa jih plačajo in nadaljujejo s kršitvami, ker je to zanje ceneje," opozarja generalni sekretar sindikata delavcev trgovine Ladislav Rožič.

Po upadu števila beguncev in migrantov številke spet rastejo

08. 11. 2015 07.36

Avstrijsko notranje ministrstvo bo najkasneje v sredo sprejelo odločitev o načinu varovanja meje v Špilju, kjer prihaja v državo največ beguncev iz Slovenije. Italijanska policija je oktobra na eni od ladij z begunci v Sredozemskem morju odkrila tunizijskega člana islamske teroristične skupine in ga takoj vrnila v njegovo domovino.

'Vsak Madžar, vsak Slovenec, vsak državljan Evrope je odgovoren za celotno Evropo'

06. 11. 2015 06.41

"Več sto tisoč ljudi, ki so iz druge kulture, je že prestopilo naše meje in še več jih je pred pragom. Če tega ne bomo uspeli preprečiti, enostavno ne bo več takšne Evrope, za kakršno smo se toliko borili," je po srečanju s Cerarjem poudaril madžarski premier Orban.

FOTO in VIDEO: Konkretne zaveze: Slovenija bo begunce sprejemala na 2.000 sprejemnih mestih

29. 10. 2015 06.40

Države na balkanski begunski poti so se zavezale, da bodo zagotovile 12 tisoč sprejemnih mest, v Sloveniji naj bi jih bilo 2000. Na Šentilju se je nekaj beguncev prebilo na avstrijsko stran. Nevladniki pa opozarjajo na slabe razmere, v katerih so begunci, in ne izključujejo tožbe. Slovenija vlaga velike napore, da upočasni migrantski tok, je dejala ministrica za notranje zadeve.

VIDEO: Največ beguncev v Slovenijo še naprej prihaja na območju Rigonc

23. 10. 2015 06.06

Begunski val skozi Slovenijo se ne umirja. Najbolj obremenjeno ostaja območje Brežic, v Dobovi so začeli postavljati nov sprejemni center. Premier Miro Cerar pa je znova opozoril na omejeno sodelovanje Hrvaške.

VIDEO: Na poti proti Nemčiji val beguncev, ki želijo prehiteti strogo madžarsko zakonodajo

12. 09. 2015 07.32

Begunski val proti Evropi se le še krepi. Orban meni, da bi finančna sredstva, ki bi jih namenili Turčiji, Libanonu in Jordaniji ustavila naval beguncev v Evropo. Ker Madžarska zaostruje odnos do beguncev, bi se ti lahko preusmerili na druge poti, tudi skozi Slovenijo.