stanje človekovih pravic

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'

10. 10. 2021 14.45

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Pretresljiv posnetek: zamaskirani moški v uniformah pretepali migrante

07. 10. 2021 08.08

V oddaji Potraga na hrvaški televiziji RTL so objavili posnetek, v katerem več moških z zamaskiranimi obrazi s palicami tolče po migrantih. Dogodek je bil posnet na obali reke Korane, ki teče na meji med Hrvaško in Bosno in Hercegovino. Na Hrvaškem so po objavi posnetkov napovedali preiskavo, Bruselj pa skrbi, da gre za orkestrirano nasilje na zunanjih mejah EU in da obstajajo prepričljivi dokazi o zlorabi evropskih sredstev, kar je treba temeljito preiskati.

SPS: Varuh človekovih pravic naj uvede neodvisno preiskavo o ravnanju vodstva Policije

06. 10. 2021 21.07

Ker se v javnosti pojavljajo dvomi o njihovem ravnanju, policisti in policistke pa so "zaradi (morebitnih) nezakonitih, nestrokovnih ali netaktnih ukazov operativnega štaba oz. vodstva Policije, neutemeljeno podvrženi veliki kritiki javnosti", v Sindikatu policistov Slovenije menijo, da bi moral Varuh človekovih pravic nemudoma izvesti neodvisno preiskavo. Ta je nujna za zaščito ugleda policistov, so prepričani.

Varuh človekovih pravic pritiske na novinarje označil kot nedopustne

27. 09. 2021 19.38

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je letno poročilo Varuha za lansko leto predstavil tudi članom odbora DZ za kulturo. V poročilu je opozoril na kršitve pri vodenju postopkov za pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi in pravice do plačila prispevkov za socialno varstvo. Pritiske na novinarje pa je označil kot nedopustne.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Dikaučiču vprašanja o vladavini prava in evropskih tožilcih, kritike zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika

01. 09. 2021 16.35

Pravosodni minister Marjan Dikaučič je pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta zagotovil, da si Slovenija prizadeva za čimprejšnjo celovito vzpostavitev delovanja evropskega javnega tožilstva. Razpravo je sicer zasenčila kritika poslancev zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika na predhodni razpravi o vladavini prava.

G7 od talibanov zahteva varen prehod tudi po 31. avgustu

24. 08. 2021 07.18

O Afganistanu, ki je 15. avgusta dokončno padel v roke talibanov, so razpravljali predstavniki skupine G7. Med drugim so govorili o podaljšanju roka za evakuacijo, čemur novi režim v Kabulu odločno nasprotuje. Predsednik ZDA Joe Biden tudi po vrhu skupine G7 vztraja pri umiku ameriških sil iz Afganistana do 31. avgusta. Britanski premier Boris Johnson pa je dejal, da voditelji skupine ostajajo zavezani Afganistanu.

'Ta režim bomo ocenjevali po dejanjih, ne besedah'

18. 08. 2021 12.45

EU, ZDA in še 18 drugih držav so v skupni izjavi talibane pozvale, naj zagotovijo zaščito in pravice žensk in deklic v Afganistanu. Medtem se nadaljujejo evakuacije ameriških in evropskih državljanov ter njihovih afganistanskih sodelavcev. Ameriška vojska je doslej iz Afganistana evakuirala več kot 3200 ljudi, od tega 1100 v torek. V Nemčiji pa je zgodaj davi pristalo letalo s 130 evakuiranimi osebami iz Kabula.

Biden: Trdno stojim za odločitvijo. Nikoli ni bil primeren čas za umik

16. 08. 2021 10.51

Ameriški predsednik Biden, ki je deležen ostrih kritik zaradi umika ameriške vojske iz Afganistana, je prvič po tem, ko so talibani prevzeli oblast v tej državi, nagovoril javnost. Dejal je, da je bil namen ameriške misije preprečiti teroristične napade na ameriških tleh in da nikoli ni bil primeren čas za umik ameriških sil. Na nujni seji Varnostnega sveta ZN pa je generalni sekretar Guterres pozval k poenotenju mednarodne skupnosti. Kitajska je sicer že sporočila, da je pripravljena na prijateljske odnose z novo vlado Afganistana, Rusija pa se bo o tem odločila glede na njihova dejanja.

Razočarani odzivi iz Slovenije: '20-letna prizadevanja končana v 10 dneh'

16. 08. 2021 20.22

Politične stranke so se v odzivih na dogajanje v Afganistanu večinoma s kritiko ali razočaranjem ozrle na dolgoletno prisotnost zahodnih sil v tej državi in prizadevanja za preobrazbo družbe. Premier Janez Janša je razmere v tej državi označil za največji poraz za zvezo Nato v zgodovini in dodal, da smo kot del zavezništva zanj soodgovorni. V večini strank opozarjajo, da mora tudi Slovenija pomagati ljudem, ki bežijo iz Afganistana.

Afganistan: Kaj čaka ljudi, ki bodo živeli v novem režimu?

15. 08. 2021 13.58

Talibani so v zadnjem tednu zavzeli skoraj celoten Afganistan, nadzorujejo več kot polovico večjih mest v državi. Kako so videti prevzemi mest in kaj čaka ljudi, ki bodo živeli v novem režimu? Ko so prišli v njegovo mesto, so 17-letniku v roke potisnili orožje in ga prisilili v napad na policijsko postajo. Ženskam se bo medtem pisalo slabše kot pričakovano, za zdaj kaže, da ne bodo smele hoditi ne v šole ne v službe. Še isti dan, ko so talibani prispeli v Kabul, so prebarvali reklamne oglase z ženskami.

Sindikat delavcev gostinstva in turizma ostro nad vladne ukrepe

30. 07. 2021 15.21

Sindikat delavcev gostinstva in turizma se je zaradi zaostrovanja ukrepov za omejevanje širjenja koronavirusa, pritiskov ter delitev na cepljene in necepljene, s pismom obrnil na varuha človekovih pravic Petra Svetino. Zaostrovanja ukrepov po besedah sindikata povzročajo razdor med zaposlenimi. Stanje ocenjujejo kot alarmantno in od varuha pričakujejo posredovanje pri pristojnih.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Slovenija skupaj s Kolumbijo, Etiopijo, Čadom in Mjanmarom na radarju zaradi kršitev človekovih pravic

23. 06. 2021 06.10

Slovenija je dodana na seznam držav, v katerih je pred kratkim naglo upadlo spoštovanje temeljnih državljanskih svoboščin. Vlada Janeza Janše z ukinjanjem financiranja slabi civilnodružbene organizacije ter napada novinarje in slovensko tiskovno agencijo, kar vodi do krčenja državljanskih svoboščin v državi, ugotavlja Civicus.

Beloruski režim državljanom dodatno omejil izhod iz države

02. 06. 2021 08.27

Beloruski režim pod vodstvom Aleksandra Lukašenka je uvedel dodatne omejitve glede tega, kdo lahko zapusti državo. Po novem jo bodo lahko zapustili le še tisti beloruski državljani, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v kateri drugi državi, ne pa tudi dovoljenja za začasno bivanje.

'Splet kriz bistveno presega to vlado'

29. 05. 2021 07.42

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke v Sežani opozoril na krize zadnjih let. Po njegovem mnenju je Levica edina stranka prihodnosti v Sloveniji, ker si ne dela iluzij, da bo po odhodu vlade Janeza Janše konec težav, ki jo splet kriz presega. V Levici bodo storili vse, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka, napoveduje.

Ali lahko Evropska unija ustavi razkroj medijske svobode?

18. 05. 2021 08.21

Medijska svoboda je eden od glavnih stebrov demokracije in najmanj demokratične države EU se tega zavedajo, za bruseljski Politico pišeta Adam Bodnar, poljski ombudsman, in John Morijn, komisar Nizozemskega inštituta za človekove pravice. Vladi Poljske in Madžarske sta namreč v zadnjih letih kooptirali veliko javnih medijev ter izvršili lastniške prevzeme zasebnih. "Pluralnost mnenj je v teh državah praktično izginila, nekaj preostalih neodvisnih medijev pa je na robu preživetja," v uvodu pišeta avtorja.

'Nihče ni znal odgovoriti, kaj bi se zgodilo, če bi se eden od nas vrnil v vreči'

09. 05. 2021 08.37

Zadnji meseci, tedni in dnevi prisotnosti mednarodnih sil v Afganistanu se iztekajo. Z njimi pa se zapira tudi zadnje poglavje najdaljše vojne, v kateri je bila udeležena Slovenija. 30 let stara država Slovenija je (bila) vanjo vključena dobrih 17 let. Vsak človek ima o nekem času svojo zgodbo in slovenski vojaki so jih iz Afganistana odnesli skoraj 1400. K sreči v deželi pod Hindukušem nihče od Slovencev ni spisal zadnjega poglavja, čeprav bi se lahko izteklo tudi drugače. O izkušnjah z afganistanskih misij sta z nami spregovorila slovenska vojaka.

Navalni nadaljuje z gladovno stavko, Slovenija zahteva njegov izpust

18. 04. 2021 10.10

"Zaprtemu ruskemu opozicijskemu voditelju Alekseju Navalnemu se zdravstveno stanje močno poslabšuje, grozi mu odpoved ledvic," po dveh tednih gladovne stavke opozarja sindikat poklicnih zdravnikov, ki ga ruske oblasti povezujejo z opozicijskim gibanjem. Zadnji rezultati preiskav naj bi kazali na izredno visoke ravni kalija v krvi, zaradi česar mu grozi tudi srčni zastoj. "Eden najglasnejših Putinovih kritikov bi lahko umrl vsak trenutek," so jasni zdravniki. V zaporu pa mu sedaj grozijo s prisilnim hranjenjem. Več kot 70 znanih osebnosti medtem v pismu Putinu zahteva njegovo zdravstveno oskrbo.

Poročilo AI: Tudi v Sloveniji prihajalo do napadov na človekove pravice

07. 04. 2021 12.19

V poročilu o stanju človekovih pravic v letu 2020 Amnesty International ugotavlja, da je pandemija razkrila sistemsko neenakost ter da so jo svetovni voditelji izkoristili za intenziviranje napadov na človekove pravice. Tudi v Sloveniji je prihajalo do napadov na človekove pravice pod pretvezo boja proti covidu-19, izhaja iz poročila. V njem izpostavljajo omejevanje pravice do zbiranja, prisilne vrnitve beguncev in migrantov na Hrvaško ter visoko število covidnih smrtnih žrtev v domovih za starejše.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital

31. 03. 2021 06.00

Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

Po najbolj krvavem dnevu v Mjanmaru: 'Absolutno nezaslišano in nesprejemljivo'

29. 03. 2021 09.47

Napeto stanje v Mjanmaru se ne umirja, ampak le še stopnjuje. Kaže, da se ulični protesti in spopadi med prebivalci in vojsko ter policijo zaostrujejo, število žrtev pa narašča. Iz številnih držav se medtem vrstijo obsodbe nasilja, ZDA in EU sta zaradi represije uvedli tudi sankcije. Glede dogajanja v Mjanmaru pa se bo sestal tudi Varnostni svet ZN.

V Evropskem parlamentu znova o medijih: Janša spet odklonil udeležbo

23. 03. 2021 13.57

Skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije namerava v petek nadaljevati razpravo o medijski svobodi v Sloveniji, kljub temu, da sta premier Janez Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti znova odklonila udeležbo, ker da ne bosta fizično prisotna v Bruslju. Še vedno bi sicer lahko sodelovala preko videokonference.

'Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarje ni več'

05. 03. 2021 07.25

V skupini Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije so se v javnem spletnem pogovoru seznanili z razmerami na področju medijske svobode v Sloveniji. Lesjak Tuškova je opozorila, da pritisk na medije postaja koordiniran in sistematičen, napadi na novinarje pa osebni, brezsramni in brezobzirni obračuni. "Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarstvo ni, da imamo samo desničarske in levičarske aktiviste. Ni več mogoče preiskovati, ne da bi se dejstva izpodbijala, normalna razprava ni več mogoča," pa je opozoril preiskovalni novinar Lenart Kučić.

Freedom House: vnovičen upad ravni svobode po svetu, v Sloveniji najvišja po letu 2017

03. 03. 2021 18.13

Ameriška nevladna organizacija Freedom House v svojem letnem poročilu opozarja, da so že 15. leto zapored zabeležili upad ravni svobode po svetu. Lani je manj kot petina ljudi živela v popolnoma svobodnih državah, so sporočili iz organizacije. Slovenija je po metodologiji dosegla 95 točk, kar je najboljši rezultat po letu 2017.

Nazaj k Platonu

20. 02. 2021 08.55

V zraku je čutiti precej pesimizma in negotovosti glede naše prihodnosti. Govori se o koncu sveta, kot ga poznamo – na eni strani se soočamo z grožnjo človeštvu v obliki potencialne ekološke apokalipse, na drugi strani se liberalne demokratične družbe na Zahodu začenjajo sesedati same vase.

Opozicijske stranke vnovič vložile konstruktivno nezaupnico

10. 02. 2021 07.22

Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS so v parlamentarni postopek ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Predlog so podprle z 10 poslanskimi podpisi, vsaka od strank predlagateljic je prispevala dva, so potrdili v DeSUS. Glede na poslovniške roke bi tako lahko o nezaupanici poslanci razpravljali in odločali že v petek, najpozneje pa prihodnjo sredo.

Sodišče odločilo: Navalni mora v zapor za dve leti in pol

02. 02. 2021 18.09

Ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni je v pridržanju že od 17. januarja, ko je njegovo letalo pristalo v Moskvi. Sodišče je odločilo, da bodo njegovo pogojno kazen zaradi kršitev spremenili v zaporno. Navalni se ruski policiji ni javljal od avgusta, čeprav je bilo vsem znano, da po zastrupitvi z novičokom okreva v Nemčiji. Za zapahe bo moral za dve leti in pol, saj so upoštevali leto, ki ga je preživel v hišnem priporu. K takojšnji in brezpogojni izpustitvi je pozvalo več držav, tudi Slovenija.