stanje človekovih pravic

Predsednica DZ o kandidaturi na evropskih volitvah, referendumih in Palestini
04. 04. 2024 06.00
"Komisarka Vera Jourova uživa močno podporo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen," je Bruselj namenil prvaku stranke SDS Janezu Janši in evroposlancu Milanu Zveru, ki sta komisarko pozvala k odstopu. V največji opozicijski stranki so namreč prepričani, da se je komisarka marca lani, ko se je sestala s predsednikom Ustavnega sodišča Matejem Accetom, vmešavala v notranje in ustavnopravne zadeve Republike Slovenije. In kaj o tem meni predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki se je tudi sama lani sestala z evropsko komisarko? In kaj pravi o ugibanjih, ali bo kandidirala na prihajajočih evropskih volitvah?

'Parlamentarna preiskava ne sme biti namenjena političnemu obračunavanju'
21. 03. 2024 14.04
Državni svetniki so na sredini seji sprejeli pobudo za ustanovitev preiskovalne komisije o poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter domnevnem nezakonitem financiranju Gibanja Svoboda. V Gen-I so zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije označili za nezakonito in neustavno. Njen cilj je pridobiti najširšo mogočo količino podatkov, ki bi jih lahko uporabili za diskreditacijo družbe, so prepričani pri največjem trgovcu z elektriko v državi. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da morajo vse preiskave potekati zakonito in v skladu z ustavo.

Pretresljiv zapis: bo invalid zaradi stavke Fidesa izgubil službo?
10. 03. 2024 11.18
Igor Plohl, slovenski mladinski pisatelj in geograf, je delil pretresljiv zapis o tem, kaj konkretno za invalide pomeni odločitev Ambulante za voznike invalide v Soči v Ljubljani. Tam namreč zaradi stavke Fidesa ne podaljšujejo vozniških dovoljenj invalidom, saj, kot pravijo, ne gre za nujno storitev. A kot opisuje Plohl, se mu bo zaradi te odločitve življenje postavilo na glavo. Izgubi lahko celo službo.

Pirc Musarjeva zapela Siddhartino pesem Ledena in požela stoječe ovacije
08. 03. 2024 15.29
Čeprav smo skozi leta prizadevanj feminističnih gibanj priča napredku in premikom k pravičnejši družbi, je zavzemanje za pravice in dostojanstvo žensk še vedno ključnega pomena, je na slovesnosti v predsedniški palači ob mednarodnem dnevu žensk poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. "Naj nas ideja 8. marca spremlja vsak dan znova," je dodala. S sodelavko je tudi zapela Siddhartino pesem Ledena. Pomen boja za pravice žensk pa so izpostavile tudi ministrice slovenske vlade.

Predsednica in EU iz zelene v vojaško obleko?
22. 02. 2024 07.00
Vzdušje v Bruslju je vse bolj napeto, še okrog sto dni je do novih volitev, ki jih marsikdo označuje kot za morebiti celo prelomne, ko gre za prihodnost Evropske unije. Zakaj?

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig: delavci napovedujejo protest
13. 02. 2024 17.25
V sindikatu in svetu delavcev Salonita Anhovo so kritični do Zakona o varstvu okolja. "Ta zakon žal ne prinaša rešitev za okolje, ampak diskriminatorne ukrepe za uspešna podjetja," so prepričani in napovedujejo protestni shod. Tamkajšnji župan Miha Stegel zatrjuje, da občina v ničemer ne omejuje dela delavcev. "Naše prvo sporočilo je: Pustite prebivalcem živeti. Vemo, da se dimne pline, ki so enaki kot pri sosežigalnicah, da očistiti. Prepričan sem, da se nobeno podjetje ne bo zaprlo zaradi očiščenja plinov," je dejal. Po njegovi oceni se bo podjetje zaprlo le, če bo še naprej kršilo okoljevarstveno dovoljenje.

'Vrhovni sodniki podpiramo prizadevanja kolegov za uresničitev ustavne odločbe'
07. 02. 2024 06.13
Slovenski sodniki bodo na javnih shodih, ki bodo po vsej Sloveniji potekali pod geslom "100 tog za vladavino prava", protestirali proti zlorabi oblasti, popolni ignoranci, ki jo vlada in državni zbor kažeta do sodstva in sodnikov ter proti ignoranci vladajočih do pravnega reda Republike Slovenije, so sporočili iz sodniškega društva. Tožilci medtem, kljub sestanku s pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, že razmišljajo o novi stavki.

Đoković in Nadal oktobra na ekshibicijskem turnirju v Savdski Arabiji
06. 02. 2024 17.20
Prvi teniški igralec sveta Novak Đoković in Španec Rafael Nadal bosta glavna nosilca novega ekshibicijskega teniškega turnirja, ki bo oktobra v Savdski Arabiji, so sporočili organizatorji.

Prepričljiva zmaga Bukeleja: na volitvah prejel 85 odstotkov glasov
05. 02. 2024 07.28
Predsednik srednjeameriške države Salvador Nayib Bukele je razglasil zmago na predsedniških volitvah za svoj drugi mandat. 42-letni politik, ki mu kljub uspešnemu boju proti nasilju tolp številni očitajo avtokratsko vladanje in kršitve človekovih pravic, je po lastnih navedbah osvojil 85 odstotkov glasov.

Srbske volitve pod drobnogledom: primeri lažnih glasovnic in korupcije?
18. 12. 2023 10.09
V nedeljo so v Srbiji potekale predčasne parlamentarne volitve, pokrajinske volitve v Vojvodini ter lokalne volitve v Beogradu in še 65 drugih lokalnih samoupravah. S terena pa so prihajale tudi informacije o domnevnih incidentih in nepravilnostih na voliščih. Med drugim naj bi na več volilnih mest v Beogradu prepeljali neprijavljene volivce, ena od nevladnih organizacij pa trdi, so jim pred policijsko postajo s palicami uničili avtomobil in jim preprečili opazovanje volitev. Mednarodni opazovalci so sicer sporočili, da so volitve potekale brez večjih težav.

'Zažig mavrične zastave je strahopetno dejanje sovražne manjšine'
10. 12. 2023 14.52
Vrstijo se obsodbe homofobnega dejanja, ki je v soboto pospremilo začetek 39. festivala LGBT filma. Premier Robert Golob je poudaril, da "mavrična zastava simbolizira ponos in pravice LGBTQ skupnosti". Predsednica države Nataša Pirc Musar je medtem poudarila, da grožnja družbi niso mavrične zastave, "ampak vsakodnevno javno korakanje nestrpnosti in sovraštva". Že v soboto je dejanje obsodila tudi kulturna ministrica Asta Vrečko, zdaj pa se je odzvala še zunanja ministrica Tanja Fajon, ki jo žalosti, da mora sovražno dejanje zoper LGBTQ+ skupnost obsoditi prav na svetovni dan človekovih pravic in ob 75. obletnici SDČP.

Bolniki množično v tožbe po operacijah oči na Hrvaškem
30. 11. 2023 06.00
Bolniki, ki so opravili hkratno operacijo sive mrene in odprave dioptrije na Hrvaškem, zdaj množično vlagajo pritožbe in tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta jim namreč ne želi povrniti stroškov za operacijo sive mrene, čeprav naj bi jim posredniška agencija, preko katere so opravljali te posege na Hrvaškem, to obljubila. Po naših informacijah gre za agencijo Doktor 1A, direktor agencije pa z nami ni želel govoriti. Koliko bolnikov je ostalo brez povračila stroškov? Po naših informacijah jih je v pritožbe oz. tožbe šlo več kot 80.

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?
28. 11. 2023 18.16
Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'
25. 11. 2023 07.00
Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Obsojenci z Doba so postali socialni oskrbovalci
14. 11. 2023 15.02
Socialni oskrbovalec je poklic, ki postaja ob vse bolj starajoči se populaciji zelo iskan, zaželen. Kadra kronično primanjkuje, saj je delo zahtevno, tako fizično kot tudi psihično.

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'
12. 11. 2023 15.48
Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

'Naša deklica se lahko uči na domu, ne more pa iti v šolo'
16. 10. 2023 10.55
September je za nami in z njim tudi prvi mesec novega šolskega leta. Za skoraj vse otroke. Spomladi smo pisali o deklici Ariani, ki zaradi hudega zdravstvenega stanja ne more v šolo, šola pa nikakor "noče" priti k njej. Takrat so se nakazovale rešitve, videti je bilo, da se bo deklica, čeprav doma, vendarle lahko šolala brez dodatnih preprek. Kako smo se motili.

'Pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večine'
02. 10. 2023 12.59
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je obiskal občine Škocjan, Sevnica in Radeče, kjer se je srečal z župani in odprl Varuhov kotiček. V Škocjanu so ga seznanili s težavami, ki jih imajo s posameznimi Romi. Ob tem je Svetina poudaril, da pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večinskega prebivalstva.

'Ljudje so obupani, stradajo in umirajo zaradi pomanjkanja zdravil'
18. 08. 2023 07.35
Severna Koreja vse bolj krši človekove pravice, ljudje v nekaterih delih države so vse bolj obupani in naj bi zaradi poslabšanja gospodarskih razmer stradali, je dejal visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice.

Milanović: Ne morem razumeti, da se greš na gostovanje zgolj pretepat
13. 08. 2023 14.25
Predsednik Republike Hrvaške Zoran Milanović je v nedavnem pogovoru z domačimi mediji med drugim poudaril, da imajo tudi nasilneži kot državljani svoje pravice, a da v isti sapi preprosto ne more sprejeti dejstva, da se skupina ljudi odpravi na gostovanje, da bi se zgolj pretepala z navijaškimi predstavniki nasprotnega moštva.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00
V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'
14. 06. 2023 18.46
"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0
09. 06. 2023 07.12
DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

V Vrtojbi imajo dovolj smradu, hrupa in prahu
03. 06. 2023 18.20
Civilna iniciativa Vrtojba je pripravila miren protestni shod, s katerim so opozorili na onesnaževanje in nesprejemljivo bližino asfaltne baze. Nekdanja gramoznica je za okolje moteča zaradi smradu, hrupa in prahu, kar moti tako prebivalce Vrtojbe kot tudi Štandreža na italijanski strani državne meje. Zato si želijo njenega zaprtja.

Gregorčič in Avbelj s pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice
29. 05. 2023 06.32
Predsednik programskega sveta RTVS in prvopodpisani pobudnik za začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o RTVS Peter Gregorčič ter pravnik in avtor pobude Matej Avbelj menita, da je ustavno sodišče z odpravo začasnega zadržanja novele o RTVS pobudnikom odvzelo "edino pravno sredstvo, ki nam je bilo v Republiki Sloveniji na voljo", zato sta se s pritožbo obrnila na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Kdo si lasti vsebine, ki jih ustvari umetna inteligenca?
23. 04. 2023 17.37
Za zdaj ni jasno, ali je izdelek, ki ga ustvari umetna inteligenca, sploh varovan kot avtorsko delo ali ne. Ali lahko pravice zahteva uporabnik, ki je ChatGPT-ju ukazal (angl. prompt), naj ustvari neko umetniško besedilo, ali je to podjetje, ki je lastnik orodja umetne inteligence OpenAI? Trenutno namreč velja, da z umetno inteligenco ustvarjena fotografija ali besedilo ni avtorsko delo in pri tem izdelku nihče nima avtorskih pravic, ampak je v javni domeni in jo lahko vsak prosto uporablja.

Litva z zakonom, ki 'odpira vrata mučenju migrantov'?
21. 04. 2023 15.19
Litovski parlament je z veliko večino v prvem branju sprejel predlog kontroverznega zakona, ki omogoča prostovoljcem iz EU, da se pridružijo pripadnikom mejne policije in na patruljah tudi uporabijo silo proti nezakonitim migrantom, ki prihajajo iz Belorusije. Evropska komisija zaenkrat ne komentira volje parlamentarcev baltske države, je bil pa v odzivu oster Amnesty International, kjer pravijo, da nova zakonodaja odpira vrata mučenju ljudi.

'Muslimanska ruta je najbolj stereotipiziran in politiziran kos oblačila'
02. 04. 2023 18.43
Po incidentu, ki se je zgodil na eni izmed ljubljanskih srednjih šol, ko učitelj učenke, ki je nosila hidžab, ni želel poučevati, se je marsikomu porodilo vprašanje, kakšna sploh so pravila na tem področju? Ali lahko muslimansko dekle pri pouku nosi hidžab, nikab ali burko? Odgovor: lahko. Slovenski zakoni in ustava namreč narekujejo versko svobodo in svobodo verskega izražanja. "V Sloveniji se v pravno formalnih okvirjih muslimanska zakrita ženska vsekakor lahko udeležuje izobraževanja," pove religiologinja Nadja Furlan Štante. A vse ni tako enostavno, v določenih primerih se lahko to svobodo namreč tudi omeji. "Vsaka takšna omejitev mora biti seveda vnaprej predpisana in skrbno pretehtana," opozarja varuh človekovih pravic.

Zamejski Slovenci v Italiji morajo za šumnik na vozniški doplačati 60 evrov
31. 03. 2023 20.26
Pripadniki slovenske manjšine v Italiji so znova na nogah. Če želijo v vozniškem dovoljenju imeti zapisano ime s šumniki, jih to stane dodatnih 60 evrov, na samo dovoljenje pa morajo zato čakati dlje. Gre za eklatantno nepravilnost in kršenje zakona, ki ščiti Slovence v Italiji, pravi slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc. Številni se sprašujejo, ali to pomeni vračanje v temne čase sovraštva do vsega slovenskega. Tudi zato, ker avstrijska manjšina na južnem Tirolskem nima takšnih težav in ne doplačuje za to, da jim v dokument natisnejo umlaut.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?