stiski

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'

05. 12. 2021 07.06

Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Jure iz Delovne akcije: po gledanju oddaje se je sam ponudil, da priskoči na pomoč

04. 12. 2021 12.00

Delovna akcija je ena čustveno težjih oddaj, ki jih lahko spremljamo na POP TV. Vsak, ki si je ogledal kakšno epizodo te čudovite oddaje, ve, da je nabita s čustvi. Največkrat se dramaturški log začne s tragično zgodbo, vmes poteka prenova njihovega dela, kjer poleg Ane Praznik spremljamo še vse delavce, ki so odgovorni za prenovo, na koncu pa sledijo trenutki veselja in solze sreče, ko družina prvič vidi svoj prenovljeni dom.

Ana Praznik in njeni mojstri se vračajo

03. 12. 2021 20.07

Na male zaslone bo kmalu prišla že peta sezona zelo priljubljene oddaje Delovna akcija. Ekipa že zavzeto in zagreto zbira prijave in komaj čaka, da bo znova pričarala nasmehe ljudem, ki so se znašli v stiski. Veliko družin je Ani ostalo s spominu, v pretekli sezoni pa se je je najbolj dotaknila zgodba družine Zajfrid.

Društvo Humanitarček: Prazniki so za nekatere najtežji del leta

01. 12. 2021 18.58

Veseli december je tukaj, in medtem smo čez leto zaradi številnih obveznosti pogosto pozabljali, kako hvaležni smo lahko za vse, kar imamo, nas prazniki spomnijo na to. Božič je čas za družino, za druženje, a za vse prazniki niso veseli. Pozabljamo na tiste, ki bodo v prazničnih dneh popolnoma sami, pa ne zato, ker bi si tega želeli, ampak ker nikogar nimajo. Recept za srečo vsekakor ni kup daril ali polna miza hrane – srečo tvorijo čustvene vezi z ljubljenimi osebami in žal se tega najbolj zavedajo tisti, ki jih ne občutijo.

Arheologi v Peruju našli mumijo, staro vsaj 800 let

01. 12. 2021 12.45

Arheologi so izjemno dobro ohranjeno mumijo, za katero ocenjujejo, da je stara med 800 in 1200 let, odkrili blizu glavnega mesta Lime. Videti je bila, kot da je v stiski, saj je bila zvezana in si je z rokami prekrivala obraz. Najverjetneje je bil mladi fant, star med 25 in 30 let.

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden

01. 12. 2021 09.40

Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo

29. 11. 2021 09.52

Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo

28. 11. 2021 10.55

Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

'Vsak od nas lahko koga osreči, vsaka izpolnjena želja šteje'

27. 11. 2021 14.59

Člani društva Uresniči željo tudi letos niso pozabili na tiste, ki se prazničnih dni ne morajo veseliti brezskrbno. Zato pripravljajo decembrsko dobrodelno akcijo, s katero uresničujejo neslišane in zatrte želje ljudi v stiskah. S pomočjo spletnega seznama želja lahko vsakdo obdaruje, društvo pa bo poskrbelo, da bodo pozornosti romale v roke tistih, ki so materialno ogroženi in najbolj izključeni iz družbe. To so uporabnice varnih hiš, družine v materinskih domovih, brezdomci, osebe s težavami z duševnim zdravjem, žrtve nasilja in starejši.

Slemenški prostovoljni gasilci poklonili avto kolegom iz Srbije

25. 11. 2021 18.56

Gasilci ne pomagajo le ljudem v stiski, ampak tudi drug drugemu. Slemenški prostovoljni gasilci so tako kolegom iz Kovačice v Srbiji poklonili avto za prevoz gasilcev in nekaj opreme. Darila so bili prejemniki zelo veseli, saj so močno odvisni od donatorjev, pomaga jim tudi lokalna skupnost.

S Truhomo do učinkovitejše pomoči socialno šibkim

25. 11. 2021 16.29

Pred 12 leti je zaživela Anina zvezdica, s katero je ustanoviteljica Ana Lukner Roljić prisluhnila socialno šibkejšim in začela lajšati njihove stiske. Ob tem se je zavedala, da to nista njena zadnja ideja in končna rešitev. Zdaj je skupaj z ekipo in partnerji nadgradila svojo dobrodelnost in ustvarila Truhomo, globalno filantropsko platformo, s katero bo posodobila in izboljšala delovanje filantropije.

'Tišina je tista, ki daje rabljem varnost'

25. 11. 2021 12.00

Pred 20 leti je v študijske klopi sedla prva generacija študentov relacijske družinske terapije. Okroglo obletnico so obeležili na mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ne slučajno, in dogodek izpeljali pod sloganom "Slišimo te." Saj kot je poudarila skrbnica programa Zakonske in družinske terapije Tanja Repič Slavič, "tišina je tista, ki najbolj pomaga vzdrževati in ohranjati nasilje, in to daje rabljem varnost, zato je nujno treba začeti govoriti o teh zadevah."

Zdravstvenika, ki skrbita za covidne bolnike: Ne gre le za številke, gre za ljudi

24. 11. 2021 19.36

Tudi po 100 in več nadur mesečno oddela zdravstveno osebje, ki skrbi za bolnike s covidom-19. 22 12-urnih delovnikov na mesec, osem nočnih izmen in dva delovna vikenda v zadnjih dveh tednih, pri čemer je treba skrbeti za res hude bolnike, hkrati pa še uvajati osebje, ki prihaja na pomoč z drugih oddelkov. Takšne so izkušnje dveh mladih diplomiranih zdravstvenikov, ki že od začetka epidemije delata na covidnih oddelkih. A to niti ni najhuje, pravita: "Bistveno težje je, da za bolnike ne moremo poskrbeti tako dobro, kot bi lahko."

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente

23. 11. 2021 06.00

Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Uefina fundacija za otroke priskočila na pomoč beguncem na belorusko-poljski meji

22. 11. 2021 16.59

Uefina fundacija za otroke je s finančno donacijo priskočila na pomoč nevladni organizaciji Grupa Granica, ki pomaga beguncem na beloruski-poljski meji, so sporočili iz Uefe.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

50 odstotkov mladih pri sebi opaža porast stisk in tesnobe

20. 11. 2021 07.00

20. november je dan, ki ga je Unicef namenil otrokom. Letos ga v Sloveniji posveča duševnemu zdravju mladih. Številni strokovnjaki namreč opozarjajo, da se je med covidno epidemijo stiska otrok in mladostnikov izjemno povečala. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Rdeča nit Unicefove kampanje je: Kako se počutiš. In ker otroci želijo biti slišani, je Unicef Slovenija posnel poseben video, kjer so mladi spregovorili o duševnem zdravju. Svoje misli o stiskah mladih pa je z nami delila 16-letna Žana.

Med ljudmi v stiski strah pred napovedanimi podražitvami

19. 11. 2021 12.21

Prošnje, ki jih v zadnjem času prejemajo na Nadškofijski karitas Maribor, po besedah predsednika te organizacije Branka Mačka kažejo na strah med ljudmi, kako bodo poravnali vse svoje položnice, če se bodo napovedane podražitve uresničile. Potrebe po pomoči na širšem mariborskem področju so se že zdaj povečale za več odstotkov.

Študent s pomočjo 3D-tiskalnika ustvaril protezo za psa

19. 11. 2021 12.15

Štiriletna psička Sonia je kmalu po rojstvu zaradi prometne nesreče izgubila del svoje zadnje tačke. Od takrat se uči hoditi le s tremi nogami, a to vpliva na njeno držo in hojo, pojasnjuje lastnica Karolina Popecka. Toda pred Sonio je zdaj svetlejša prihodnost, saj so ji študentje poljske veterinarske fakultete ustvarili protezo. Študent Maciej Szczepanski doma izdeluje individualizirane 3D-tiskane proteze za pse, ki so v podobni stiski kot Sonia. Prepričan je, da lahko neenakomerna porazdelitev teže na tri tačke pri psu povzroči atrofijo sklepa. Kot še pojasnjuje, so njegove proteze primernejše za potrebe posameznih živali, poleg tega pa so veliko cenejše od tradicionalnih protez, ki so nameščene kirurško. Sonii so protezo že namestili, ni pa znano, koliko časa bo še trajalo, preden bo lahko spet normalno hodila, a lastnica upa, da bo to kmalu.

V slovenske bolnišnice na pomoč 30 zdravnikov in medicinskih sester italijanske vojske

18. 11. 2021 09.44

Kot je sporočil minister za obrambo Matej Tonin, bo italijanska vojska Sloveniji pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami v boju proti covidu-19. Zdravstveni sistem v Sloveniji je namreč zaradi priliva covidnih bolnikov na robu zloma. Kot je na novinarski konferenci dejal minister, je odziva naših sosedov zelo vesel, pomoč pa pričakuje v najkrajšem možnem času. Ob tem je dodal, da so se glede pomoči pogovarjali za letošnje leto, nato pa pričakujejo, da se bodo številke toliko znižale, da se bo slovenski zdravstveni sistem z okužbami uspel spopadati sam.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Kako si pri okužbi s koronavirusom lahko pomagamo sami doma?

16. 11. 2021 18.32

Mnogi od nas te dni prebolevajo koronavirusno bolezen. Na srečo v domači oskrbi. Kako se poleg pravil o samoizolaciji znajti s to boleznijo doma, kdaj obiskati zdravnika, meriti saturacijo ali ne. S temi vprašanji se sooča marsikdo, pa tudi z stisko, ki nastane, ko ne vemo, kako naprej. Nekaterim izolacija predstavlja psihično stisko in strah, kako naprej, če se stanje poslabša.

'Vlada naj zaradi rasti cen energentov hitro ukrepa'

16. 11. 2021 11.02

V DZ se je nadaljevala razprava o ukrepih za pomoč najranljivejšim zaradi povišanja cen energentov. Medtem ko koalicija izpostavlja delujoč ukrep regulacije cen kurilnega olja in poudarja, da ima pripravljene nekatere druge ukrepe, opozicija meni, da to ni dovolj in je treba ukrepati takoj.

Božiček za en dan že zavija darila, v Notranjih Goricah hitijo s pisanjem voščil

14. 11. 2021 19.46

Prostovoljcem akcije Božiček za en dan je v devetih letih uspelo osrečiti več kot 78.000 otrok in starostnikov. Veselja pa ne bodo v mlada in starejša srca socialno šibkejših nehali vlivati niti letos. Božičkov seznam obdarovancev je že izdelan. Tudi v Centru starejših Notranje Gorice ne bodo pozabili razvedriti obrazov starostnikov z božičnimi pismi. Nadaljujejo tradicijo Mala pozornost za veliko veselje in vabijo k sodelovanju. Tudi letos so si zastavili cilj osrečiti 21.000 starejših v domovih za ostarele, čeprav so že lani presegli to številko, saj so jih obdarovali kar trikrat več.

Velike temne oči enega izmed dečkov so bile prevečkrat žalostne

14. 11. 2021 17.30

Jon – otrok desetih let je ubesedoval svojo stisko in večkrat poudaril, da bi rad umrl. Da se bo ubil. Da mu tega ne bo mogel nihče preprečiti, ker ve, kaj bo storil….. V objemu se je končno umiril. Potreboval je pomoč in to takoj!

Maša

12. 11. 2021 20.00

V prvi avdicijski oddaji osme sezone šova Slovenija ima talent je s svojim nastopom navdušila violinistka Maša, ki se loteva elektronskih in popularnih glasbenih zvrsti. Od petega leta je odraščala z violino in vsekakor je to njena prva ljubezen.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...

11. 11. 2021 20.47

Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove

10. 11. 2021 18.44

"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.