stiski

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove

10. 11. 2021 18.44

"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

V nedeljo potrjenih 1282 novih okužb

08. 11. 2021 09.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil epidemiološke podatke za nedeljo, ki kažejo, da so pristojni tokrat potrdili 1282 okužb. Opravili so 2958 testov PCR. Delež pozitivnih testov je znašal 43,3 odstotka. UKC Maribor je medtem predstavil razmere na Kliniki za kirurgijo. Kirurgi so opozorili, da se je zaradi povečanega števila covidnih pacientov močno zmanjšalo število operativnih posegov za ostale bolnike. Čakalne dobe za operacije, ki niso nujne, se tako še podaljšujejo. Bolniki zato čakajo na operacije, včasih tudi predolgo, opozarjajo.

Travis Scott po stampedu med svojim nastopom: Skrušen sem

07. 11. 2021 12.14

Teksaške oblasti v mestu Houston še raziskujejo, kako se je zgodil stampedo na festivalu Astroworld, med katerim je umrlo osem ljudi, več sto pa je bilo ranjenih. Množica pod odrom je začela pritiskati proti odru, na katerem je nastopal raper Travis Scott. Ta je koncert ustavil, ko je ugotovil, da se med občinstvom nekaj dogaja. Scott je sedaj podal tudi izjavo, v kateri je zapisal, da je popolnoma skrušen.

De liri

05. 11. 2021 20.00

Duo De liri sestavljata Zala Kores in Julija Bratec Veleski. Mariborčanki si želita publiki predstaviti harfo kot inštrument, ki lahko odlično deluje v vseh glasbenih žanrih. S svojim čarobnim nastopom sta v peti avdicijski oddaji prepričali žirante, si prislužili lepe komentarje in navdušenje občinstva.

Nove maksimalne kapacitete: 300 intenzivnih in 1200 postelj na navadnih covidnih oddelkih

05. 11. 2021 13.56

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so se z vodstvi bolnišnic dogovorili za dodatne kapacitete na covidnih oddelkih. Nove maksimalne kapacitete so 300 intenzivnih postelj in 1200 navadnih postelj. Ukinili bodo programe v referenčnih ambulantah in centrih za krepitev zdravja, zaposlene pa bodo usmerili v covidne bolnišnice. Trenutne kapacitete v UKC Ljubljana so sicer na robu zmogljivosti, stanje pa je "alarmantno" tudi v UKC Maribor in drugih bolnišnicah.

Bi lahko novo pogodbo, ki bi STA rešila pred stečajem, podpisali že ta teden?

02. 11. 2021 16.37

V. d. direktorja STA Igor Kadunc se je sestal z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo. Seznanil ga je s stanjem na področju urejanja osnov za nemoteno delovanja STA do konca leta in za prihodnje leto, so po njunem sestanku sporočili z STA. Urbanija pa je Kaduncu predal osnutek pogodbe med STA in Ukomom o opravljanju javne službe, ki med drugim predvideva takojšnje izplačilo 845.000 evrov. V.d. direktorja STA je optimističen in prepričan, da "zastoji v plačevanju niso taki, da se jih ne bi dalo premagati".

Teden solidarnosti Rdečega križa: poštne pošiljke in vozovnice za 17 centov dražje

01. 11. 2021 19.51

Za poštne pošiljke in vozovnice boste ta teden – za dober namen – odšteli 17 centov več. In vsak cent bo šel ljudem v stiski, predvsem tistim, ki so prizadeti v naravnih nesrečah – požarih, suši, toči, potresih. 17 centov se morda ne sliši veliko, a je na ta način Rdečemu križu – v okviru lanskoletnega tedna solidarnosti – uspelo zbrati kar 240.000 evrov. Velik kos sredstev so lani namenili tudi hrvaški Petrinji.

'Za pomoč ljudem pod pragom tveganja revščine je potreben celostni pristop'

31. 10. 2021 07.00

Ker je stisk, prošenj in nemoči med družinami, otroki, mladostniki in drugimi najranljivejšimi vse več, je skrajni čas za sistemske premike v celostni podpori in pomoči ljudem pod pragom tveganja revščine. Za to je potreben celostni pristop, ki ga nudi program Verige dobrih ljudi. Potrebna je vera v ljudi, da zmorejo, če imajo ob sebi nekoga, ki verjame vanj, ga sliši in vodi do izhoda iz stiske.

Izgnani obveščevalec: Savdski prestolonaslednik je 'psihopat'

25. 10. 2021 15.40

Nekdanji višji savdski obveščevalec je zatrdil, da je prestolonaslednik Mohamed bin Salman psihopat brez empatije. Med drugim naj bi se nekoč hvalil, da bi lahko z lahkoto ubil takratnega vladarja, kralja Abdulaha, prestol pa bi tako zasedel njegov oče.

Številne družine s praznim hladilnikom, skladišča humanitarnih organizacij se praznijo

25. 10. 2021 09.54

Na ZPM Ljubljana Moste-Polje, ki izvaja več vseslovenskih humanitarnih programov in prostočasnih projektov za otroke in družine, opozarjajo na družbene in socialne posledice koronavirusa, saj je samo v tem letu v okviru celostnega programa pomoči Verige dobrih ljudi za pomoč zaprosilo več kot 2.500 uporabnikov iz vse Slovenije, v Botrstvo pa je vključenih kar 6.430 otrok iz vse Slovenije.

V Avstriji nove omejitve za necepljene, razmere v Bolgariji in Romuniji kritične

23. 10. 2021 12.14

Kljub hitremu naraščanju števila okuženih z novim koronavirusom v Veliki Britaniji tamkajšnja vlada ne načrtuje novega zaprtja države. "Zahvaljujoč cepivu smo v povsem drugačnem položaju kot pred enim letom," je za časnik Times dejal finančni minister Rishi Sunak, ki pa ne izključuje nekaterih ukrepov za zajezitev širjenja čez zimo. Medtem pa na Dunaju razmišljajo o zaostritvi ukrepov. V primeru večje obremenjenosti oddelkov za intenzivno nego bodo morali necepljeni v "lockdown".

Ponudniki dražijo energente, odjemalce pa pošiljajo po pomoč k humanitarnim društvom

23. 10. 2021 20.05

Medtem ko cene energentov letijo v nebo, je na drugi strani vse več energetske revščine. Številni trepetajo pred zimo, saj so zneski na položnicah čedalje višji. O stiskah priča tudi zgodba gospe z Dolenjske, ki že dalj časa ni bila zmožna plačevati računov za ogrevanje. Ker se je dolg večal, gospa pa se je zdaj znašla na mrzlem, jo je Petrol naslovil na humanitarno društvo UP-ornik, ki ga vodi Boris Krabonja. Ta opozarja na paradoks, ko ponudniki dražijo energente, hkrati pa odjemalce pošiljajo po pomoč k njim. Petrol medtem odgovarja, da jih je društvo pred leti kontaktiralo samo, da jim odstopijo težje primere.

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi

16. 10. 2021 07.00

Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

Ženske v stiski zaradi spornega zakona o splavu pomoč iščejo zunaj teksaških meja

15. 10. 2021 06.00

Sporni teksaški zakon, ki prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti, lahko ostane v veljavi, je znova odločilo zvezno prizivno sodišče. Medtem pa je ameriško pravosodno ministrstvo sporočilo, da bo zaprosilo Vrhovno sodišče, da blokira zakon, dokler ne bodo zaključene vse sodne obravnave.

Zaradi dviga cen energentov se dražijo tudi osnovne življenjske potrebščine

15. 10. 2021 19.21

Pred drastičnim dvigom cen se, kot kaže, ne morejo ubraniti niti osnovna živila. V soboto praznujemo že 41. svetovni dan hrane in v teh desetletjih se je naše dojemanje hrane in oskrbe z njo precej spremenilo. Ne le količina, zavedamo se tudi, kako pomembna je kakovost hrane. A koliko in kakšno kakovost si bomo v teh časih, ko hrana postaja žrtev 'eksplozije cen' energentov in inflacije, sploh lahko privoščili? Posledice dviga cen energentov se bodo namreč pokazale tudi v rasti cen osnovnih življenjskih potrebščin.

V Severni Koreji hudo pomanjkanje hrane, najbolj ogroženi otroci in starejši

13. 10. 2021 20.59

Severna Koreja se zaradi mednarodnih sankcij in pandemije covida-19 nahaja v hudi gospodarski krizi, v svojem poročilu ugotavlja strokovnjak Združenih narodov. Kot je opozoril, so zaradi pomanjkanja hrane najbolj ogroženi otroci in starejši prebivalci. Mednarodno skupnost je pozval k ukinitvi sankcij.

Zažgal naj bi soprogo: Ne razumem, zakaj je prišlo do take tragedije

11. 10. 2021 18.52

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je z zaslišanjem zadnje priče nadaljevalo sojenje Martinu Zaviršku, obtoženemu umora žene avgusta lani. V zagovoru pred sodnim senatom je povedal, da obžaluje, da se je vse to zgodilo in da svoji ženi nikoli ni hotel nič žalega. Sojenje se bo s sklepnimi besedami nadaljevalo 25. oktobra.

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.

11. 10. 2021 18.16

Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'

10. 10. 2021 14.45

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje

10. 10. 2021 12.48

Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Je solzivec za policijske pse in konje škodljiv?

08. 10. 2021 18.23

Na policijo te dni ne letijo le očitki, da je pri obvladovanju protestov nesorazmerno ukrepala, pač pa tudi, da je izpostavila policijske konje in pse ogromnim količinam dima in solzivca ter jih s tem mučila. Društvo za zaščito živali Lajka napoveduje, da bo policijsko ravnanje prijavila inšpektoratu, zahtevajo tudi spremembo zakonodaje, da službene živali na protestih sploh ne bi smele sodelovati.

Politico o sporu med Janšo in von der Leynovo glede svobode medijev

07. 10. 2021 11.46

Voditelji EU, ki so se na Brdu pri Kranju zbrali glede demokratičnih reform v državah, ki želijo pristopiti EU, so se morali soočiti tudi s svobodo medijev v posameznih državah. Kot piše Politico, je bila država gostiteljica na tarči predvsem zaradi svojih domnevnih neuspehov pri spoštovanju demokratičnih načel EU. Kamen spotike je bilo (ne)financiranje STA. Janez Janša je na eni strani trdil, da gre v tem primeru za politične igre, ki jih nekateri igrajo proti vladi, Ursula von der Leyen pa je poudarila, da so sredstva "pomembna za njeno neodvisnost".

Dan molka na STA: 'V razmislek, ker vlada že 279 dni ne plačuje poštenega dela'

06. 10. 2021 17.05

'279 dni brez plačila za opravljeno delo. 279 dni negotovosti in vztrajanja. 279 dni nespoštovanja dveh zakonov. Sprevračanj in novih zahtev. Prezrtih pozivov domačih, evropskih in mednarodnih institucij. Pa tudi solidarnosti in pomoči.' Ta zapis na simbolični črni podlagi je, da bi opozorila na svoj položaj, na svoji strani objavila Slovenska tiskovna agencija.

'Naš glavni očitek vladi je - ne vladajte z odloki'

05. 10. 2021 14.54

Vlada naj bi do danes sprejela že okoli 2700 odlokov, povezanih s covidom. Številni so se hitro spreminjali, ker so jih po sprejetju podrobno pregledale še neodvisne državne institucije – Urad informacijskega pooblaščenca, Varuh človekovih pravic, Zagovornik načela enakosti. Ob njih so tukaj še nevladne organizacije in sindikati, ki lahko vlagajo pobude za presojo ustavnosti. Doslej so prav vsi med njimi vzpostavili številne dvome v ustreznost odlokov in odkrili nepravilnosti. Kot zadnji branik je tukaj še Ustavno sodišče.

Na razpisu za direktorja STA ena prijava

05. 10. 2021 14.07

Na razpis, ki se je iztekel 1. oktobra, je prispela ena prijava, je potrdil predsednik nadzornega sveta družbe Mladen Terčelj. Nadzorni svet se bo sestal v sredo, ko se bo seznanil tudi z odstopom direktorja STA Bojana Veselinoviča. Tiskovna agencija je v finančni stiski, ogroženih pa je tudi okoli 90 delovnih mest.

Matej Markovič in 24-letna Lana za en dan združila Slovence

05. 10. 2021 12.09

Podnevi in ponoči, v dežju, mrazu ali vročini – teče, plava in kolesari. Nekoč le zaradi premagovanja lastnih meja in za pokale svetovnih prvenstev, že dobrih deset let pa tudi za višje cilje. Matej Markovič je ekstremni športnik, triatlonec, osebni trener, nekdanji vojak, oče, predvsem pa humanitarec, ki združuje Slovence. Pred enajstimi leti se je odločil svojo strast osmisliti s pomočjo bližnjim in ustanovil športno-humanitarno društvo Vztrajaj – NEVER GIVE UP. To ima danes skoraj 10 tisoč sledilcev, podpornikov, ki so ta vikend znova stopili skupaj za dober namen. Za 24-letno Lano, navdušeno športnico, ki zaradi prometne nesreče zdaj ne hodi, ne govori in ne vidi.

Strokovnjaki opozarjajo na pomen kakovostne igre

04. 10. 2021 13.24

Ob letošnjem tednu otroka so strokovnjaki na posvetu Razigran uživaj dan! izpostavili pomen iger, igranja in kakovostnega preživljanja prostega časa. To je namreč ključno za uravnotežen razvoj otroka. Ob tem so sodelujoči na posvetu opozorili še na to, da so otroci v zadnjem letu in pol zaradi epidemioloških ukrepov živeli manj aktivno življenje.

Voda popolnoma uničila dom dveh družin: 'Zgodilo se je v 10 minutah'

04. 10. 2021 06.00

Voda je v prestolnici v sredo zvečer poplavila več kot 500 objektov. Dvema družinama, ki živita v pritličnih podnajemniških stanovanjih, pa je uničila vse: od pohištva in aparatov do oblačil in šolskih knjig. Obe družini skrbi, da bo sanacija stanovanj trajala predolgo. Pri obeh sta zaposlena le očeta, dodatnih sredstev za reševanje stiske, v kateri so se zdaj znašli, pa nimajo.