svet kriza

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote

13. 09. 2020 10.00

Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

'Pri sagi o jedrni Evropi gre za umetno dilemo'

04. 09. 2020 13.16

Premier Janez Janša je danes v nagovoru zbora slovenske diplomacije dejal, da gre v "sagi o jedrni Evropi" za umetno dilemo, ki nakazuje na nesamozavest. A Slovenija nima kompleksa manjvrednosti, je dejal. Komentiral je tudi številne izzive, ki so pred EU, od brexita do novega vala pandemije covida-19.

Krek: Nekateri okuženi ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili

02. 09. 2020 10.28

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 1608 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 55 osebah. V bolnišnici se zdravi 26 bolnikov, od tega štirje na intenzivnem oddelku. Umrl je en pacient s covid-19. "Ni več vprašanje, kaj bo država storila za nas, ampak kaj bomo mi storili za državo," pa pravi šef NIJZ Milan Krek ob 55 novih primerih okužbe. Ta številka je tretja najvišja od izbruha pandemije, torej od marca. Krek še dodaja, da je veliko tudi primerov z neznanim virom okužbe, saj posamezniki ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah pa so potrdili še dve okužbi pri stanovalkah. Nobena od njiju ne kaže znakov okužbe.

ZDA ne bodo sodelovale z WHO pri razvoju cepiva, Avstralija v recesiji po 29 letih

02. 09. 2020 08.15

Skupno število potrjenih okužb s koronavirusom na svetu se približuje 26 milijonom. V Braziliji, drugi najhuje prizadeti državi, so zabeležili že skoraj štiri milijone primerov, porast okužb opažajo tudi v Indoneziji in Franciji. Večina evropskih učencev se je medtem, z maskami, vrnila v šolske klopi. Američani pa so sporočili, da ne bodo sodelovali s 'pokvarjeno' WHO pri razvoju in pravični distribuciji cepiva, študija, opravljena na Islandiji, pa daje novo upanje.

(Ne)varen svet: Evropska unija mora prevzeti več odgovornosti za lastno varnost

31. 08. 2020 17.22

Blejski strateški forum je letos pod drobnogled vzel tudi varnostne izzive. Varnostni vidiki so namreč v času pandemije še posebej prišli do izraza – tudi v obliki novih, kibernetskih nevarnosti – hkrati pa se spreminjajo globalna zavezništva in odpirajo nova žarišča, tudi tisto v Belorusiji.

Govorci BSF proti moderatorju. Janša: Javnost, ki šteje, so volivci, ne pa nevladniki ali še kdo

31. 08. 2020 09.13

Na Bledu je potekal 15. strateški forum BSF, ki se ga je letos udeležilo osem voditeljev držav v regiji, šest zunanjih ministrov, visoki zunanjepolitični predstavnik EU in številni drugi. Pod naslovom Izzivi in priložnosti v svetu po covidu-19 naj bi bila v središču razprava o prihodnosti EU po brexitu in pandemiji, ki pa se je precej usmerila na stanje demokracije v določenih državah in se sprevrgla v precejšnje besedno preigravanje med moderatorjem in politiki.

Eksponentna rast okužb v Franciji, policijska ura v Havani

28. 08. 2020 21.20

Številne države se še naprej soočajo z naraščanjem števila okužb z novim koronavirusom, med njimi Francija, kjer število okužb z novim koronavirusom narašča kar eksponentno. Vse večje so tudi težave na Kubi.

Delo od doma: prihodnost kliče po spremembah. Se ji bomo znali prilagoditi?

26. 08. 2020 19.02

Vsaka kriza prinaša nove priložnosti in v krizi, v kateri smo se znašli zaradi koronavirusa, nam je približala delo od doma. Med zaposlenimi po celem svetu so prej le trije odstotki svoje delo opravljali izključno od doma. Ko pa se je svet s pandemijo ustavil, se je ta številka drastično povečala. Premik iz delovnega mesta v domačo pisarno, pa ni vedno najbolj enostaven. Ste kos zbranosti za računalnikom ali vas pri tem zmoti že misel na neoprano perilo, skrb za otroke in priprava kosila?

Letovanje Rdečega križa: otroci počasi odhajajo, zamenjali pa jih bodo starostniki

25. 08. 2020 19.12

Poletne simpatije, večeri v sobah, klepet pozno v noč, sladoled in palačinke. Takšne izkušnje so izjemno potrebni temelji za vsakega otroka za prihodnost. Da je temu lahko tako, je letos na Debelem Rtiču skrbel Rdeči križ, ki zaključuje letovanje za otroke iz socialno šibkejših družin. In ni bilo malo otrok, ki so letos tako sploh prvič skočili v morje. Otroško veselje pa bo zdaj na Debelem Rtiču zamenjala modrost, Rdeči križ namreč morski oddih omogoči tudi starostnikom, ki brez pomoči prav tako ne bi bili deležni dopusta.

Luka Jezeršek: Konec šeste sezone prinaša drugačen finale

22. 08. 2020 08.00

MasterChef Slovenija se z nadaljevanjem šeste sezone vrača v četrtek, 3. septembra, ob 20. uri. Sodniki šova bodo znova priča izjemnim krožnikom ter odkritemu boju najboljših desetih tekmovalcev. Luka Jezeršek si je po uspešnih mesecih, ki so mu prinesli tudi prestižno Michelinovo nagrado, moči za nove jesenske podvige nabral na jadranju, raziskovanju Slovenije z električnim kolesom, čaka pa ga tudi ponovni vzpon na Triglav.

24 RUND: Povprečni gledalci bodo stavili na Tysona, a favorit bi moral biti Jones

21. 08. 2020 06.00

34. del spletne pogovorne oddaje 24 RUND je povsem boksarsko obarvan. Tadeju Vidrihu sta se pridružila trenutno najboljši slovenski profesionalni boksar Andrej Baković in boksarski trener Andraž Ciuha, ki sta zaupala svoje mnenje glede trenutnega položaja v svetu boksa in se dotaknila nekaterih zanimivih prihajajočih dvobojev, na čelu z obračunom legend med Mikom Tysonom in Royom Jonesom mlajšim.

Thunbergova od Merklove pričakuje pogum pri spopadanju s podnebno krizo

20. 08. 2020 20.24

Nemška kanclerka Merklova je v Berlinu sprejela mlade podnebne aktivistke, med njimi tudi Greto Thunberg. Aktivistke so nemško voditeljico pozvale, naj bo pogumna pri boju proti podnebnim spremembam in da naj podnebno krizo obravnava tako resno kot vsako drugo.

Trumpov slab odgovor na pandemijo glavno orožje demokratov na volitvah

20. 08. 2020 06.32

Končala se je prva virtualna demokratska nacionalna konvencija v zgodovini ZDA. Demokrati z Joejem Bidnom na čelu so skušali ameriškim volivcem pokazati, da obstaja boljša alternativa Trumpu, ki so ga kritizirali predvsem zaradi njegovega odgovora na pandemijo, ki je v ZDA zahtevala največ smrtnih žrtev. Kamala Harris pa je sprejela nominacijo za podpredsednico ZDA in opravila govor, v katerem je pozvala k čim večji volilni udeležbi za spremembo vodstva države.

Libanon: država z nekoč izjemnim zdravstvenim sistemom, danes v pesti hude krize

05. 08. 2020 19.22

Libanon je v 70-ih in 80-ih letih padel v krvavo državljansko vojno med krščanskim in muslimanskim delom države. V zadnjem času pa jo pesti huda politična kriza. Krepi se šiitsko gibanje Hezbollah s podporo Irana, brez katerega ni libanonske politike. Ta petek bo na mednarodnem sodišču padla sodba štirim pripadnikom Hezbollaha, ki naj bi pred leti v bombnem atentatu umorili nekdanjega libanonskega premierja. Libanon je tudi v hudi gospodarski krizi, njihova valuta je tik pred kolapsom, poglablja se tudi humanitarna kriza. O razmerah v Libanonu smo se pogovarjali s poznavalcem razmer na Bližnjem vzhodu, Boštjanom Videmškom.

'Pandemija covida-19 bo trajala še dolgo, njene učinke pa bo čutiti še več desetletij'

02. 08. 2020 08.24

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da bo pandemija covida-19 trajala še dolgo, njene učinke pa bo čutiti še več desetletij. Svet se medtem približuje 18 milijonom okužb z novim koronavirusom.

Fifa še razmišlja o možnostih za podelitev nagrad The Best

30. 07. 2020 12.09

Mednarodna nogometna zveza se spogleduje z idejo, da bi kljub koronavirusni pandemiji, ki je za nekaj časa povsem zaustavila svet športa, podelila nagrade za najboljše v letu 2020. Francoska revija France Football je za letos že črtala zlato žogo, krovna nogometna organizacija pa bi svojo nagrado z imenom The Best (Najboljši) vseeno rada podelila.

Plače med pandemijo: Barca in Atletico v 70-odstotno znižanje, Juve prihranil 90 milijonov

28. 07. 2020 10.52

Finančna kriza zaradi pandemije koronavirusa je dodobra posegla v svet športa, še posebej pa v nogomet, kjer se pretaka daleč največ denarja. Največji klubi so se z novonastalo težavo spoprijemali na različne načine, vsi pa so bili pri tem – kot za zdaj kaže – bolj ali manj uspešni.

Študija: Svet pred tempirano bombo stečajev

26. 07. 2020 08.21

Vlade po vsem svetu se trudijo sprejemati ukrepe za pomoč podjetjem, prizadetim zaradi širjenja novega koronavirusa, vendar pa se svet sooča s tempirano bomo stečajev. Število podjetij, ki jim grozi stečaj, se je namreč povečalo za tretjino, kaže študija skupine kreditnega zavarovanja Euler Hermes.

Koronakriza ob službo spravila mater samohranilko štirih otrok: 'Naučiš se živeti z danes na jutri'

23. 07. 2020 19.08

Družina iz okolilce Ljubljane se s finančnimi težavami bori že od leta 2018, ko je zaradi dviga vrednosti njihovega stanovanja mati ostala tudi brez denarne socialne pomoči. Mati že več let aktivno išče redno zaposlitev, a razmere v gospodarstvu so zaradi koronakrize negotove, marsikje težke in iskanje službe je zanjo velik izziv. "Naučiš se živeti iz danes na jutri," pove s solzami v očeh.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'

18. 07. 2020 07.00

Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Ameriško poletje prisilnih izselitev

08. 07. 2020 07.45

Ohladitve gospodarstva so težavne za vse, še posebej pa prizadenejo najrevnejše, ki nimajo prihrankov. Rast nezaposlenosti pomeni naraščanje revščine, povečuje se delež gospodinjstev, ki ne zmorejo plačevanja najemnin. Konec meseca naj bi se v ZDA iztekla državna pomoč brezposelnim, zato mediji po vseh zveznih državah opozarjajo, da grozi poplava deložacij in brezdomstva.

Cetinski velik nasprotnik cepljenja proti covidu-19: pripravljen žrtvovati kariero

02. 07. 2020 07.00

Priljubljeni hrvaški glasbenik je maja začel govoriti o cepivu proti covidu-19, ki ga trenutno želi ves svet, sam pa cepivu močno nasprotuje. Odkar je maja prvič spregovoril o pereči temi, se z zagovarjanjem stališča očitno ne namerava ustaviti. To je tema, zaradi katere je, kot kaže, pripravljen žrtvovati tudi svojo 30-letno kariero.

Spopad okrog Titove ceste v Radencih bi lahko trajal več mesecev

11. 06. 2020 12.49

V Radencih se konflikt med županom Romanom Leljakom in občani, predvsem stanovalci Titove ceste, zaostruje. Kot smo že poročali, občani nasprotujejo preimenovanju Titove ceste v Cesto osamosvojitve Slovenije. Občinski svet je spremembo podprl, stanovalci pa že zbirajo podpise za začetek referenduma. Župana medtem poziva vse javne uslužbence, predvsem učitelje in vzgojitelje, naj se v podpisovanje peticije "ne vpletajo". Pobudniki to dojemajo kot poskus pritiska na občane.

Bach: Mok razmišlja le o OI v Tokiu leta 2021, druge možnosti so špekulacije

10. 06. 2020 19.52

Izvršni odbor Mednarodnega olimpijskega komiteja je na videokonferenci potrdil zavezo olimpijskega gibanja, da olimpijske igre v Tokiu, zaradi pandemije novega koronavirusa prestavljene na naslednje leto, pripravijo med 23. julijem in 8. avgustom 2021. "Drugo so špekulacije, s katerimi se ne ukvarjamo," je dejal predsednik Moka Thomas Bach.

ECB pandemični program odkupov obveznic povečala za 600 milijard evrov

04. 06. 2020 15.30

Svet Evropske centralne banke (ECB) je na seji povečal izredni pandemični program odkupov obveznic (PEPP) za 600 milijard evrov na 1350 milijard evrov. Hkrati je njegovo trajanje podaljšal najmanj do junija 2021. Obrestne mere medtem ostajajo nespremenjene, prav tako redni program odkupov obveznic.

Princ Charles o koronavirusu: Dobro sem jo odnesel, a bojim se, da nas čaka nova grožnja

04. 06. 2020 13.40

V najnovejšem videointervjuju je britanski prestolonaslednik spregovoril o prebolevanju koronavirusa, pandemiji in splošnem stanju planeta ter človeštva. Povedal je, da se boji, da nas za naslednjim vogalom čaka nova grožnja, ker se do planeta ne obnašamo najlepše.

Ter Stegen: Ni možnosti, da bi že letos zapustil Barcelono

02. 06. 2020 11.37

Dolgoletni prvi čuvaj mreže Barcelone Marc-Andre ter Stegen pravi, da so se pogajanja z vodstvom kluba o podaljšanju obstoječe pogodbe že začela, a v isti sapi poudarja, da ne želi prehitevati z odločitvami o nadaljevanju svoje kariere.

V Hongkongu znova vre: tokrat zaradi zakona o himni

27. 05. 2020 15.56

V Hongkongu je policija pridržala najmanj 300 protestnikov, med njimi tudi dijake. V mestu namreč znova vre, tokrat zaradi zakonodaje, ki kriminalizira posmehovanje oziroma razžalitev kitajske himne. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec.

Petdeset let ikone Naomi Campbell

22. 05. 2020 15.26

Na današnji dan pred petdesetimi leti rojena manekenka bo zaradi trenutne situacije veliko slavje žal morala izpustiti, svoj dan pa bo vseeno preživela v družbi družine in najožjih prijateljev. Od petih desetletij je kar tri preživela na modnih pistah in si tako ustvarila imperij ter ime, ki v modnem svetu ne bo nikoli pozabljeno.

Kaj počnejo milijonarji in milijarderji med pandemijo?

16. 05. 2020 07.00

Ne tako daleč od nas, v Nemčiji, je eden izmed največjih podzemnih bunkerjev na svetu. V kraju Rothenstein, kjer je nekoč, v času hladne vojne imela skladišča sovjetska vojska. Bunker, imenuje se Evropa A, je zgrajen tako, da lahko v njem preživiš potres, poplavo in celo jedrski napad.