svobodnih sindikatov

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju

23. 04. 2024 10.43

Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Številni bodo regres izplačali še pred rokom, v nekaj podjetjih bodo zelo radodarni

09. 04. 2024 20.16

Številni delodajalci bodo regres za letni dopust letos izplačali še pred junijskim skrajnim rokom za izplačilo. Minimalni regres znaša 1.254 evrov, v kar nekaj podjetjih pa bodo, kot smo že poročali, precej bolj radodarni. V Zvezi svobodnih sindikatov so prepričani, da podjetja visoke regrese načrtno oglašujejo, ker želijo na ta način narediti vtis dobrega delodajalca. Inšpektorji sicer vsako leto odkrijejo tudi veliko kršitev, samo lani so obravnavali več kot 1.400 delodajalcev, ki so regres izplačali prepozno ali pa ga sploh niso, zgodilo pa se je tudi, da so delavci regres morali dvigniti z bančnega računa in ga v gotovini vrniti svojemu šefu.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?

07. 04. 2024 07.11

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Golob za mizo s sindikalisti: za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta

28. 03. 2024 16.36

Socialni dialog je edini način za reševanje ključnih izzivov ter doseganje trajnostnega gospodarskega in socialnega napredka, so sporočilo srečanja premierja Roberta Goloba s predstavniki reprezentativnih sindikalnih central povzeli v kabinetu predsednika vlade. Sogovorniki so se zato zavzeli za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek

11. 03. 2024 13.30

Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

Sindikati predčasno zapustili pogajanja z ministrom Mescem

08. 03. 2024 16.15

Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Evidentiranje delovnega časa: inšpektorji tudi v prihodnje sankcij še ne bodo izrekali

02. 03. 2024 10.07

Socialni partnerji še niso uskladili osnutka novele zakona o evidencah delovnega časa. Potem ko je ministrstvo za delo pripravilo delovno gradivo, ki med drugim kaže na popuščanje pri evidentiranju odmora, delodajalci pričakujejo še več omilitev. Inšpektorji medtem tudi po preteku roka nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo kot svetovalci. Na ministrstvu za delo so medtem potrdili, da je bila svetovalna vloga Inšpektorata RS za delo v zvezi z novelo zakona o evidencah delovnega časa podaljšana, iz tega so izvzete le večje kršitve.

Trije meseci evidentiranja: kakšne spremembe se obetajo?

20. 02. 2024 19.46

Takoimenovano obvezno evidentiranje je za nekatere nočna mora, ki še kar velja, kljub obljubam tudi v vladi in koaliciji, da bodo zakon naredili bolj življenjski. Po treh mesecih je čas za oceno. Na ministrstvo za delo je prispelo 218 pripomb, iskali bodo kompromise, pravijo. Gospodarstvo še vedno vztraja, da je zakon popolnoma nepotreben, sindikati pa: da evidentiranje pravzaprav pomeni izvajanje zakona o delovnih razmerjih.

Turški delavci preklicali napovedano stavko na drugem tiru

14. 02. 2024 13.53

Četrtkove stavke, ki so jo napovedali turški delavci na drugem tiru, ne bo. Na pogajanjih v torek so namreč delavci dosegli dogovor z vodstvom glede zvišanja plač in drugih stavkovnih zahtev. Družba 2TDK je dogovor med izvajalci gradbenih del in izvršnimi odbori sindikatov ter posledičen preklic stavke pozdravila.

Turškim delavcem prekipelo, na ministrstvu za delo 'pozdravljajo njihov pogum'

07. 02. 2024 10.38

Delavci štirih turških izvajalcev, ki sodelujejo pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača–Koper, so napovedali stavko. Delovne stroje nameravajo ugasniti prihodnji četrtek, 15. februarja. Med drugim zahtevajo dvig osnovnih plač vseh delavcev za 30 odstotkov, plačilo opravljenih nadur, ureditev varnosti in zdravja pri delu. V družbi 2TDK pravijo, da so se takoj po prejemu napovedi stavke sešli z vodstvi izvajalcev gradbenih del. Poudarjajo, pa da napoved stavke ne sme negativno vplivati na časovnico izvedbe projekta. Na ministrstvu za delo, kjer so spomnili na številne ugotovljene nepravilnosti pri inšpekcijskih nadzorih, "pozdravljajo pogum turških delavcev".

'Zaposleni na upravnih enotah so najslabše plačani javni uslužbenci'

29. 01. 2024 06.20

Zaposleni na večini upravnih enot po državi so začeli tridnevno stavko. V tem času bodo zagotavljali najnujnejše storitve, ponekod bodo zaprti krajevni uradi. V prvi vrsti zahtevajo primernejše plačilo za svoje delo, opozarjajo pa tudi na preobremenjenost zaposlenih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je poudaril, da so zaposleni na upravni enoti najslabše plačani javni uslužbenci. "Pripravljeni smo na pogovore, vendar za začetek potrebujemo bolj konkretne predloge," pravi predsednik Sindikata delavcev UE Ljubljana Dragan Stanković. Zaradi stavke je sicer delo okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali.

Leta 2022 rekord – za štiri nove infekcijske klinike izplačanih bolniških

28. 01. 2024 10.03

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. In neenakosti bolniškega sistema – na eni strani rekorder, ki je iz zdravstvene blagajne prejel dobrih 24 tisoč evrov za en mesec bolniške, na drugi pa glavnina, ki na bolniško niti ne upa, ker sicer ne preživi. Število bolnikov v dolgotrajni bolniški skokovito narašča. Če je bilo leta 2015 več kot eno leto bolniško odsotnih dobrih 4200 oseb, jih je bilo leta 2022 že 8500. Še vedno – kljub kozmetičnim popravkom – nimamo sistema, kako ljudi vračati nazaj na delo. Nocoj v rubriki 24UR Fokus zaokrožujemo preiskovalno zgodbo rubrike Dejstva in skozi oči bolnikov ter strokovnjakov razkrivamo neenakosti in pomanjkljivosti bolniškega sistema.

Ministrico stavka skrbi, Zdus poziva k ukrepom proti Fidesu

25. 01. 2024 12.20

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel priznava, da jih zaostritev zdravniške stavke skrbi. Medtem v Zvezi društev upokojencev Slovenije pozivajo zdravniško zbornico, naj zaradi zdravniške stavke ukrepa proti Fidesu. "Zavedamo se, da je stavka legitimna pravica, a vendarle je pri zdravnikih treba njihovo stavko presojati z etičnega vidika," so dejali.

Minimalna plača se bo zvišala na 1253,90 evra bruto

23. 01. 2024 12.12

Minimalna plača se bo v 2024 zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. V Zvezi svobodnih sindikatov sicer menijo, da je bila zamujena priložnost za višji dvig, a so kljub temu zadovoljni, da je vlada vsaj odstopila od prvotnega predloga. Medtem v GZS menijo, da je odločitev ministra prava tudi z vidika javnofinančnega primanjkljaja.

Sindikati in delodajalci na različnih bregovih, Mesec se bo posvetoval na vladi

19. 01. 2024 15.36

Socialni partnerji so opravili posvetovanje o uskladitvi minimalne plače za letošnje leto. Sindikati so predlagali vsaj 7,5-odstotno zvišanje, delodajalci pa so vztrajali pri 4,2-odstotni uskladitvi, kolikor je znašala decembrska letna inflacija. Minister za delo Luka Mesec naj bi odločitev sporočil v začetku prihodnjega tedna.

Predsednica ZSSS in izvršni direktor GZS o dvigu minimalne plače

18. 01. 2024 17.58

Ob vseh podražitvah je jasno, da se bo morala minimalna plača letos dvigniti za 4,2 odstotka, kolikor je decembra znašala letna inflacija, a je vse več glasnih opozoril, da je to absolutno premalo. Poleg odprtih stavk in front vlado zdaj ob zid stiska še Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki bo na petkovem sestanku zahtevala zvišanje minimalne plače za vsaj 7,5 odstotka. Po zakonu bi se minimalna plača z zdajšnjih 878 evrov dvignila na 902 evra neto, sindikalna zahteva pa bi minimalno plačo dvignila na 913 evrov neto. Situacijo sta pokomentirala predsednica ZSSS Lidijo Jerkič in izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?

18. 01. 2024 06.00

Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Na dan, ko bi delavcem morali nakazati plače, Modi Mi&Lan zablokirali račune

17. 01. 2024 11.34

Potem ko je sodišče v torek začelo stečajni postopek nad družbo Moda Mi&Lan, so odgovorni zaposlene zjutraj povabili na zbor delavcev. Na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi dosedanji direktor Marko Hozjan in stečajni upravitelj Drago Dubrovski, so izvedeli, da jim plač za december ne bodo izplačali, odpovedi pa bodo začeli vročati v ponedeljek.

Delodajalci: 7,5-odstotni dvig nas katapultira na sam vrh v EU

17. 01. 2024 06.00

Ob zdravniški in sodniški stavki bo vlada, kot kaže, morala ugrizniti še v eno kislo jabolko. Zveza svobodnih sindikatov namreč zahteva višje usklajevanje minimalne plače, kot je določeno z zakonom. Ta določa, da se minimalna plača uskladi z višino lanskoletne inflacije, ki znaša 4,2 odstotka. Sindikati pa delodajalcem in vladi pred petkovim sestankom sporočajo, da to ne bo dovolj, in zahtevajo dvig minimalne plače za 7,5 odstotka, kar bi pomenilo 913 evrov neto, po zakonu pa bi se minimalna plača dvignila na 902 evra neto. Zakaj takšna zahteva sindikatov, kaj nanjo pravijo delodajalci in kaj bodo vladi predlagali oni? V oddaji 24UR ZVEČER sta argumente soočila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič in predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš.

Sodišče začelo stečaj družbe Moda Mi&Lan

16. 01. 2024 15.47

Okrožno sodišče v Murski Soboti je začelo stečajni postopek nad družbo Moda Mi&Lan. Stečaj, ki ga je predlagala družba sama, je minuli teden napovedal lastnik Joc Pečečnik. Kot glavni razlog je navedel pomanjkanje kadra.

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'

16. 01. 2024 07.25

Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

Pečečnik: To podjetje bi moralo že pred enim letom ali prej v stečaj

11. 01. 2024 06.00

Tudi milijoni enega najbogatejših Slovencev niso bili dovolj, tekstilno podjetje z Goričkega Moda Mi&Lan gre v stečaj, več kot sto delavcev pa na Zavod za zaposlovanje. Zakaj se je Joc Pečečnik, potem ko je v podjetje vložil okoli dva milijona evrov, odločil, da podjetje pošlje v stečaj? Kako odgovarja sindikatom, ki pravijo, da je njegova napoved o stečaju delavce šokirala? Razburjenje med njimi pa je povzročila tudi Pečečnikova izjava, da bodo zaposlene na zavodu tako ali tako prejele skoraj takšen znesek, kot so ga zaslužile v Modi Mi&Lan.

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka

10. 01. 2024 16.22

Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

Moda Mi&Lan gre v stečaj, Costella bo postala Zala

10. 01. 2024 08.30

Joc Pečečnik je sporočil, da podjetje Moda Mi&Lan, ki se je znašlo 'pod vodo', odhaja v stečaj. Pojasnil je, da so v podjetje vložili dva milijona evrov, podjetje nima več perspektive, razlog za stečaj pa je tudi pomanjkanje usposobljenega kadra, ki preprečuje razvoj podjetja. Podjetje Costella, ki je prav tako v Pečečnikovi lasti, pa je ponovno aktivno, pripravili so ga na prihodnost, je zagotovil. Uspelo jim je ohraniti koncesijo. Podjetje Costella bo tako v nekaj tednih znova zaposlovalo, je razkril. Costella se bo sicer preimenovala v Zalo, ta pa bo na trgu že spomladi.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015

05. 01. 2024 06.00

Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let

04. 01. 2024 06.00

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

'Poskuša se varčevati na vseh koncih, zdaj pa povečujemo budžet politiki'

02. 01. 2024 21.08

Še bolj kot cestnine, elektrika in davki se bo podražila - politika. Poslanci so namreč lani izglasovali spremembo, po kateri bodo letos stranke v skupnem znesku prejele skoraj enkrat več denarja kot v zadnjih letih. Potem, ko so Slovenijo prizadele hude poplave in vlada zaradi popoplavne obnove klesti porabo na vseh področjih, je poteza, ki bo finančno najbolj okrepila Gibanje Svoboda in SDS, za socialne partnerje nesprejemljiva. Ko gre za lasten žep, vlada očitno ravna povsem drugače kot takrat, ko gre za prejemke drugih, ocenjuje sindikalistka Lidija Jerkič.