telesna teža

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15
Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00
Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več
08. 09. 2022 13.32
Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Zvezdnik serije Stranger Things za vlogo izgubil 34 kilogramov
24. 07. 2022 07.00
David Harbour, ki trenutno navdušuje z vlogo šerifa v priljubljeni seriji Stranger Things, je na svojem Instagram profilu s sledilci delil, kako je transformiral svoje telo za potrebe serije. Igralec, ki je priznal, da je bila pot do izklesanega telesa naporna, se je po snemanju četrte sezone serije sicer moral nazaj zrediti, saj je tik po koncu enega snemanja moral na snemanje drugega, kjer je stopil v čevlje legendarnega Božička.

Dončić: Ne zanimajo me rekordi, želim si le zmagovati
13. 07. 2022 08.32
Slovenski košarkarski superzvezdnik Luka Dončić, ki si klubski kruh služi v vrstah lanskega polfinalista najmočnejše košarkarske lige na svetu Dallas Mavericks, se je v daljšem pogovoru za španski športni časnik Marca dotaknil številnih aktualnih tem. Med drugim je spregovoril tudi o kritikah na račun svoje fizične pripravljenosti, klubskih in reprezentančnih željah ter (nepričakovani) zamenjavi na klopi madridskega Reala, od koder se je pred štirimi leti odpravil v Združene države Amerike.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56
Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Raziskava: Kemična onesnaževala povezali s padcem kakovosti sperme
10. 06. 2022 11.32
V novi raziskavi so koktelj kemičnih onesnaževal povezali s padanjem kakovosti sperme. Znanstvenike sicer že dlje časa skrbi padec v kakovosti sperme. Vzroki za povečanje tovrstnih težav znanstveniki še preučujejo, a doslej so predvidevali, da so glavni razlog za to hormonski motilci.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

'Ničesar v življenju ne obžalujem. Za vse, kar sem napačnega storil, sem plačal'
05. 03. 2022 09.11
Iz uporniškega mladeniča se je izoblikoval v spoštovanega odvetnika, iz razgrajača, ki je popival in noči prebedel za rešetkami, v abstinenta, ki v usta 40 let ni dal niti bonbona z likerjem. Že 18 let hodi v isti fitnes, obiskal je več kot sto držav in zrl v oči morilcem, a se kljub temu ni nikoli bal za svoje življenje. Ker velja za odvetnika, ki za svojega klienta stori vse, kar more in kar mu dopušča zakonodaja, so ga označili za neetičnega, nespodobnega, mafijskega. Primer Perić, ki mu je posvetil tretjino svoje kariere, ga še vedno preganja.

Žan Kranjec ima srebrno medaljo!
13. 02. 2022 08.54
Slovenski alpinec Žan Kranjec, šele osmi po prvi vožnji, je s fantastično predstavo v drugem teku osvojil srebrno odličje v veleslalomu na olimpijskih igrah v Pekingu. Zlata kolajna je pripadla Švicarju Marcu Odermattu, bronasta pa Francozu Mathieju Faivreju. Slovenec se je v finalni vožnji odločil za drug par smuči kot v prvi vožnji in nato odpeljal tekmo kariere. Kranjec je Sloveniji priboril šesto medaljo v Pekingu. Kako superioren je bil, pove dejstvo, da je s postavitvijo kot edini opravil pod 66 sekundami. Njegov čas 1:05.83 je bil za 59 stotink sekunde boljši od vse konkurence!

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04
V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?
22. 01. 2022 07.00
Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

Mike Pompeo izgubil 41 kilogramov v šestih mesecih
07. 01. 2022 12.30
Nekdanji ameriški državni sekretar Mike Pompeo je v zadnjega pol leta izgubil kar 41 kilogramov. V času, ko se je vlada v Združenih državah zamenjala in je Pompeo funkcijo prepustil Antonyju Blinknu, se je ta odločil, da je napočil tudi čas, ko mora bolj zdravo zaživeti. Po Pompeovih besedah je odločilni trenutek prinesla številka na osebni tehtnici, ki je pokazala 136 kilogramov.

Molnupiravir doslej pri nas prejela le peščica bolnikov
30. 12. 2021 10.20
Zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju za bolnike s tveganjem za hujši potek covida-19, je doslej v Sloveniji prejelo le 10 bolnikov. Za osem bolnikov so zdravilo izdali v lekarni UKC Ljubljana in za dva v Kliniki Golnik, medtem ko v mariborskem UKC in celjski bolnišnici tega zdravila še niso izdali za nobenega bolnika. Infektologinja Tatjana Lejko Zupanc pravi, da mnogi covidni bolniki pridejo do zdravnika šele takrat, ko je že prepozno za predpis tega zdravila.

V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, kako do njega?
13. 12. 2021 12.28
V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19. Pred izdajanjem bo sicer treba uskladiti protokol na državnem nivoju. Po napovedih naj bi bilo zdravilo na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh UKC, v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik. Namenjeno je odraslim bolnikom, ki imajo vsaj en dejavnik tveganja za težek potek bolezni. Zdravilo predpiše osebni zdravnik ali zdravnik, s katerim je imel bolnik prvi stik, so sporočili iz UKC Maribor.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo
08. 12. 2021 11.40
Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Starejši od 65 let naj zdravnika ob okužbi povprašajo o zdravilu regeneron
11. 10. 2021 14.54
V Sloveniji imamo od sredine poletja na voljo zdravilo regeneron, ki temelji na uporabi monoklonskih protiteles. Uporablja se za zgodnje zdravljenje bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo in za zaščito po stiku z okuženo osebo, če obstaja tveganje za hud oziroma težji potek bolezni. "Smotrno je, da se starejši od 65 let ob pozitivnem PCR-testu posvetujejo z zdravnikom o morebitni napotitvi v dnevno bolnišnico na infuzijo zdravila regeneron," je opozoril minister za zdravje Janez Poklukar.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje
10. 10. 2021 12.48
Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta
23. 09. 2021 00.15
Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Covid-19 pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni ali njeno stanje poslabša
21. 09. 2021 06.00
V Sloveniji živi več kot 34.000 oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo še trije ljudje in zato demenca predstavlja enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih problemov sodobne družbe. Ljudi z demenco je dodatno obremenila še epidemija, bolniki so bili prikrajšani za stik s svojci, poleg tega raziskave kažejo, da covid pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni. Pri bolnikih z demenco, ki so preboleli okužbo s koronavirusom, se lahko pojavi poslabšanje kognitivnih in vedenjskih oz. psihičnih simptomov, tako zaradi izolacije kot posledic okužbe.

Dopustniške fotografije Vina Diesla z zaobljenim trebuhom preplavile splet
11. 09. 2021 16.28
Priljubljeni igralec Vin Diesel, ki že več let navdušuje v vlogi Dominica Toretta v filmski franšizi Hitri in drzni, si je z družino privoščil počitnice v italijanskem obmorskem kraju Portofino. Zvezdnik seveda ni ostal neopažen, njegove fotografije z dopusta, kjer je presenetil z zaobljenim trebuhom, pa so hitro zaokrožile po družbenih omrežjih.

Tiha ubijalka: hipertenzija povzroča srčno-žilna obolenja
17. 05. 2021 19.13
Vzroki za povišan krvni tlak so: preveč soljena hrana, premalo telesne aktivnosti, čezmerna telesna teža in prepogosto pitje alkoholnih pijač. In glede na to, da hipertenzija povzroča srčno-žilna obolenja, ki so glavni vzrok smrti v razvitem svetu, se je na svetovni dan hipertenzije smiselno zazreti vase in poiskati pomoč, če jo potrebujete. O normalnem krvnem tlaku govorimo, kadar je sistolični oziroma zgornji 120 in diastolični ali spodnji 80 milimetrov živega srebra. Če si tlaka ne merite, niti ne boste opazili, da imate hipertenzijo, zato ji rečemo tudi tiha ubijalka.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva
08. 04. 2021 15.45
Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?
28. 03. 2021 16.37
Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.

Davek epidemije: dodatni kilogrami, manj gibanja in več nezdrave hrane
16. 03. 2021 14.35
Raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje ljudi kaže, da velika večina še vedno upošteva predpisane ukrepe za preprečevanje širjenja virusa, najnižjo podporo pa ima nočna omejitev gibanja. Med posledicami epidemije je poslabšanje življenjskega sloga prebivalstva, pričakujejo pa tudi porast kroničnih nenalezljivih bolezni.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom
28. 02. 2021 12.00
V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?
17. 01. 2021 07.00
Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.