trgovinske

Spopadi med mehiškimi študenti in policijo
12. 12. 1999 12.24
Sinoči je v mehiškem glavnem mestu Ciudad de Mexico prišlo pred ameriškim veleposlaništvom do spopadov med mehiškimi študenti in policijo. Ranjenih je bilo najmanj 30 oseb, 90 pa so jih aretirali, je sporočila tamkajšnja policija.

Milanska Scala odprla sezono z Beethovnovim Fideliom
12. 12. 1999 12.06
Milanska Scala je odprla letošnjo sezono z Beethovnovo opero Fidelio pod taktirko Riccarda Mutija. Medtem, ko je znotraj svetovno znane operne hiše potekala Beethovnova mojstrovina o pravicah in svobodi, so se pred Scalo zbrali tradicionalni protestniki, ki so protestirali proti uporabi krzna in proti vodstvu Svetovne trgovinske organizacije. Premiere se vsako leto udeležijo znani politiki, gospodarstveniki, igralci, finančniki in modni oblikovalci, ki za najboljše sedeže zapravijo tudi do dva milijona lir.

Senjur ocenil konferenco WTO
04. 12. 1999 15.42
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je ocenil, da je bilo na 3. ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) preveč pritiskov, da bi se lahko pogovori o sprožitvi novega kroga pogajanj o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine uspešno končala.

ZDA in EU z novimi pogajanji
04. 12. 1999 12.39
ZDA in Evropska unija bosta kljub neuspehu prizadevanj za nadaljevanje pogajanj o svetovni trgovini o vprašanju trgovine s kmetijskimi izdelki razpravljali prihodnje leto. Predstavniki EU so še nakazali, da pogajanja kljub določenemu napredku, ki so ga dosegli na konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Seattlu, ne bodo lahka, težava pa je predvsem v tem, da na pogovorih niso bili osnovani temelji za nova pogajanja. Komisar EU Franz Fischler je povedal, da, bodo na podlagi člena 20, ki so ga sprejeli leta 1994, začeli nova pogajanja, pri tem pa bodo morali začeti pri osnovah.

Protest v Ljubljani
03. 12. 1999 16.12
V Ljubljani je danes približno 20 protestnikov, ki so se za to priložnost poimenovali ''Borci in borke za novo humanost in senzibilnost'', protestiralo v podporo demonstrantom na ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Seattlu. Po besedah enega izmed udeležencev Andreja Kurnika gre za skupino ljudi, po mnenju katerih tržno gospodarstvo in zakonitosti niso prave zakonitosti, že nasprotovanje takšni logiki pa pomeni, da ''nimaš legitimnosti za opozicijo''. Protestniki so se zbrali na Prešernovem trgu, kjer so razobesili transparente z napisoma ''Mi smo kriminalci in razbojniki'' in ''Naš svet, naše ulice''. V Ljubljanski banki na Trgu republike so prebrali izjavo, v kateri so med drugim zapisali, da nasprotujejo ''demokratični tiraniji WTO in globalizaciji neoliberalnega kapitalizma.'' Nato so se ustavili še pred poslopjem Dela, kjer so zažgali izvod Dela in pred poslopjem RTV. Po dveurnem protestu se je akcija končala.

Odločilna faza pogajanj WTO
03. 12. 1999 14.35
Pogajanja o mandatu za naslednji krog pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine v Seattlu so vstopila v odločilno fazo.

Nadaljevanje protestov v Seattlu
02. 12. 1999 21.52
450 aretiranih in 40 ranjenih oseb v spopadih s policijo - to je dosedanji izid nasilnih protestov v Seattlu, naperjenih proti trgovinski globalizaciji. Dobro organizirane protestnike je že včeraj policija poskusila razgnati s solzilcem, ko so pritiskali na varnostno območje, ki so ga varnostniki ustvarili okoli stavbe, v kateri poteka konferenca.

Senjur in Smrkolj na konferenci WTO
02. 12. 1999 13.55
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur bo na ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije nastopil danes okrog polnoči po srednjeevropskem času, v sredo pa je sodeloval v delu odborov, prav tako tudi minister za kmetijstvo Ciril Smrkolj.

Clinton na konferenci WTO
02. 12. 1999 10.15
Ameriški predsednik Bill Clinton je v prvem nastopu na ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije v Seattlu poudaril, da je treba vztrajati pri nadaljnjem odpiranju svetovnih trgov in zmanjševanju ovir, pri tem pa morajo ZDA ohraniti vodilno vlogo pri doseganju večjega sodelovanja in odpiranja trgov.

Ministrska konferenca WTO v znamenju protestov
30. 11. 1999 11.04
Začetek ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije v Seattlu v ZDA napoveduje, da bodo pogajanja o novih smernicah svetovne trgovine izredno naporna, nenazadnje zaradi eksplozivnega ozračja v katerem konferenca poteka. Ob nekaj čez 2000 delegatov iz več kot 160 držav sveta se je v Seattle zlilo več kot 50.000 protestnikov, ki predstavljajo pisano paleto interesov od varstva okolja, delavskih in človekovih pravic, borcev proti genetsko pridelani hrani, pri čemer je vsem skupni imenovalec odpor do nadaljnje liberalizacije svetovne trgovine. Protestniki so za zdaj v ospredju dogajanj na konferenc, medtem ko so teme, o katerih se bodo pogajali predstavniki 134 držav članic WTO potisnjene v ozadje.

WTO zahteva odprtje trgov za najrevnejše države
28. 11. 1999 18.49
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore je pozval k odprtju trgov za najrevnejše države. Po njegovih besedah naj bi ministri za trgovino na konferenci WTO, ki se bo začela v torek v Seattlu, objavili svojo namero, ''da odstranijo vse ovire za uvoz iz najmanj razvitih držav''. Moore je svoj poziv objavil v ponedeljkovi izdaji francoskega časnika Le Monde.

Končan vrh ACP
27. 11. 1999 12.30
V Santu Domingu se je včeraj končal vrh afriških, karibskih in pacifiških držav (ACP). V sklepni izjavi so udeleženci iz 71 držav članic pozvali Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), naj sprejme klavzulo o statusu quo, v skladu s katero bi se države članice WTO strinjale, da ne bodo sprejele ukrepov za zmanjšanje možnosti dostopa držav ACP na določene trgovinske, zlasti evropske trge.

Ukrepi za izboljšanje financ
21. 11. 1999 08.52
Indijski premier Atal Bihari Vajpayee je v soboto indijske zvezne države pozval, naj sprejmejo ukrepe za izboljšanje svojih financ. Finančna disciplina bo namreč po njegovih besedah prednostna naloga vlade.

Minister Senjur danes v Trstu
12. 11. 1999 13.40
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes obiskal Trst, kjer se bo srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ) in s predsednikom vlade dežele Furlanije Julijske krajine Robertom Antonionijem.

Minister Senjur na Harvardu
04. 11. 1999 19.09
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se bo 5. in 6. novembra udeležil delavnice s temo Dežele v razvoju in novi krog multilateralnih trgovinskih pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Delavnico organizira Center za mednarodno sodelovanje Univerze Harvard iz Cambridgea v ameriški zvezni državi Massachusetts.

Konferenca WTO o kmetijstvu in storitvah
02. 11. 1999 19.16
Na ministrski konferenci Evropske komisije in držav kandidatk za vstop v EU o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki jo je dopoldne v madžarski prestolnici odprl evropski komisar za trgovino Pascal Lamy, so največ pozornosti namenili sproščanju trgovine s kmetijskimi izdelki in storitvami. Države kandidatke so na konferenci izrazile pripravljenost za usklajevanje z EU glede skupnih ciljev v novem krogu trgovinskih pogajanj, saj želijo postati polnopravne članice te evropske integracije. Vendar so ob tem opozorile na nujnost upoštevanja različnih pogojev, ki so si jih izpogajale z vstopom v WTO.

O novem krogu pogajanj v okviru WTO
01. 11. 1999 17.23
V madžarski prestolnici bo jutri potekala ministrska konferenca držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji ter Evropske komisije o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Slovensko delegacijo bo na enodnevni konferenci vodil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Pritožba ZDA nad sklepom WTO
29. 10. 1999 20.03
ZDA so se uradno pritožile nad sklepom Svetovne trgovinske organizacije (WTO), da davčne olajšave, ki jih ZDA nudijo ameriškim podjetjem s hčerinskimi podjetji v tujini, kršijo mednarodna pravila.

EU zavzela stališče do svetovnotrgovinskih pogajanj
26. 10. 1999 16.30
Ministrski svet EU je danes še formalno potrdil pred dnevi doseženo skupno stališče petnajsterice do novega kroga večstranskih pogajanj o nadaljnji trgovinski liberalizaciji, ki se v okviru Svetovne trgovinske organizacije decembra letos začenjajo v Seattlu. Stališče, naj bo nov krog pogajanj poglobljen in tematsko širok, bo v imenu petnajsterice Evropska komisija zagovarjala že na novembrskem pripravljalnem sestanku, na katerem bo dogovorjena tematika novega kroga pogajanj. O tej so pogledi precej različni. ZDA na primer menijo, da bi moral biti nov krog osredotočen na liberalizacijo kmetijskega trga, sicer pa se zavzemajo za tematsko manj obsežen dnevni red. EU - v tem pogledu se z njo strinja tudi Japonska - pa skuša doseči, da bi bila prihodnja večstranska pogajanja posvečena tudi temam kot so nova trgovinska pravila na področju investicij, konkurence, intelektualne lastnine. Poudarek želi EU dati tudi okoljskim vprašanjem in namerava med drugim braniti pravico do posebnih odnosov, ki jih je razvila z državami v razvoju.

EU o zaščiti geografske označbe imena Lipicanec
21. 10. 1999 21.10
Evropska komisija je danes v Ženevi na zasedanju Svetovne trgovinske organizacije sprožila vprašanje slovenskega predloga oziroma uredbe o zaščiti geografske označbe imena Lipicanec. Bruselj ima namreč pomisleke o skladnosti uredbe, ki govori o zaščiti tržne znamke Lipicanec, z določili mednarodnega sporazuma o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine.

Drnovšek v Budimpešti
20. 10. 1999 16.02
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v nagovoru na srečanju premierov sedmih držav pogodbenic sporazuma CEFTA v Budimpešti pozdravil ugodne rezultate trgovinske menjave med pogodbenicami, obenem pa opozoril na kmetijsko problematiko in uvajanje zaščitnih ukrepov. Kot je dejal, je zlasti pomembno, da kmetijski sektor pripravimo na vstop v Evropsko unijo, ko bomo v celoti prevzeli skupno trgovinsko politiko EU do vseh držav, ki niso njene članice, tudi v trgovanju s kmetijsko-živilskimi izdelki.

Ameriški poslovneži v Severni Koreji?
19. 10. 1999 16.32
Ameriška trgovinska zbornica se skuša s Severno Korejo dogovoriti o obisku desetčlanske delegacije poslovnežev, ki bodo skušali Severno Korejo odpreti za poslovanje s svetom. Ameriška delegacija naj bi Severno Korejo predvidoma obiskala konec novembra.

Petrol po novem koncern
15. 10. 1999 18.46
Nadzorni svet delniške družbe Petrol je sprejel strateški poslovni načrt Petrola. Po njem naj bi se Petrol preoblikoval v koncern, bistvo njegovega ustvarjalnega delovanja pa bo usmerjeno predvsem v poglabljanje energetskega delovanja in širjenje trgovinske dejavnosti.

Predstavniki EU na Bahamih
12. 10. 1999 14.21
Predstavniki držav članic EU in njihovih nekdanjih kolonij so včeraj na Bahamih začeli pogovore o oblikovanju novega sporazuma o pomoči in trgovini.

Srečanje ministrov za zunanjo trgovino EU
01. 10. 1999 14.54
Ministri za zunanjo trgovino EU so danes začeli neuradno srečanje, na katerem bodo določili skupno strategijo za prihodnja mednarodna trgovinska pogajanja.

Združevanje Exxon-Mobil in BP Amoco-Arco
29. 09. 1999 18.10
Nadzorni organi Evropske unije so danes Exxonu odobrili 82 milijard dolarjev vreden nakup Mobila, potem ko sta družbi zagotovili vse protimonopolne koncesije za posel, ki bo na svetovno tržišče vrgel največjo naftno družbo. Na področju naftnega združevanja je evropska komisija danes odobrila tudi združitev BP Amoco z Atlantic Richfield.

Zasedanje evropskih kmetijskih ministrov
28. 09. 1999 07.23
Kmetijski ministri držav članic EU so včeraj v Bruslju začeli redno mesečno srečanje, na katerem razpravljajo predvsem o kmetijskih vprašanjih v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Srečanje so zvečer prekinili, dogovora o skupnem stališču za prihodnji krog pogovorov v WTO pa še niso dosegli.

Madžarska podjetija pri razvoju reškega pristanišča
19. 09. 1999 18.30
Predstavniki reškega pristanišča in družbe Ganz-Port Rijeka so v petek v madžarski prestolnici podpisali sporazum, ki madžarskim podjetjem omogoča sodelovanje pri razvoju pristanišča na Reki.

Mike Moore novi generalni direktor WTO
01. 09. 1999 15.38
Nekdanji novozelandski premier Mike Moore je danes uradno nastopil funkcijo generalnega direktorja Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki ima sedež v Ženevi.

Predzadnji krog pogajanj o novem sporazumu med EU in državami ACP
29. 07. 1999 11.30
Evropska unija in države z območja Afrike, Karibov in Pacifika (ACP) danes v Bruslju začenjajo dvodnevni in hkrati predzadnji krog ministrskih pogajanj o partnerskem sporazumu, ki bo februarja prihodnje leto nasledil četrto Lomejsko konvencijo. Strani sta si za cilj zastavili, da bosta pogajanja končali na prihodnjem, novembrskem krogu pogajanj.