trgovinske

V Ljubljani se obeta izjemni operni dogodek: gostovanje Teatra Verdi s Tosco v Cankarjevem domu
04. 05. 1998 16.30
Gostovanja tujih opernih ansamblov v Sloveniji so redkost, med drugim zaradi zahtevnosti selitev predstav in velikosti ansamblov ter po tej strani velikih stroškov; zato gostovanje tržaškega opernega gledališča Teatro Verdi, ki bo 13. in 15. maja na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma (CD) predstavilo svojo zadnjo produkcijo, opero Tosca Giacoma Puccinija (1858-1924), poleg izjemnega umetniškega doživetja odpira vrata tudi neposrednemu spoznavanju kulture in glasbenih dosežkov v sosednji državi, je na predstavitvi gostovanja ob navzočnosti predstavnikov tržaškega opernega gledališča, tržaške območne trgovinske zbornice in glavnih ustvarjalcev predstave poudaril generalni direktor CD Mitja Rotovnik. Napovedal je tudi postopno krepitev sodelovanja z Verdijem, predvsem izmenjavo gostovanj, pa tudi poslovno sodelovanje obeh hiš: CD bo prek gledališča Verdi namreč jeseni vstopil v italijanski sistem prodaje vstopnic.

Začetek letnega ministrskega srečanja OECD
27. 04. 1998 11.52
V Parizu so se zbrali gospodarski ministri 29 članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Osrednje teme rednega letnega ministrskega srečanja OECD bodo posledice azijske finančne krize, evro in liberalizacija investcij.

Asem za odprte trge in proti špekulacijam
04. 04. 1998 10.09
Udeleženci vrhunskega srečanja Evropske unije in desetih azijskih držav (Asem) so v Londonu včeraj sprejeli posebno deklaracijo o azijski krizi. Z njo so se predsedniki držav in vlad zavezali, da ne bodo zapirali svojih trgov, ampak nasprotno še naprej spodbujali njihovo liberalizacijo, in napovedali ukrepe za zaščito finančnih sistemov pred špekulacijami.

Romunija osvaja azijski trg
30. 03. 1998 12.32
Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Clinton je pričel afriško turnejo
23. 03. 1998 11.47
Ameriški predsednik Bill Clinton je v družbi soproge Hillary danes prispel v Gano, kjer bo začel dvanajstdnevno turnejo po afriških državah. Na letališču v Akri, glavnem mestu Gane, ga je sprejel ganski predsednik Jerry Rawlings.

Kosovo: Nasilje med demonstracijami v Peći
18. 03. 1998 12.53
- Med današnjimi demonstracijami kosovskih Albancev v Peći je po podatkih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na albanske vire, policija ubila 50-letnega Albanca, pet naj bi jih ranila, več pa pretepla. Srbska tiskovna agencija Tanjug, ki je tudi poročala o demonstracijah v Peći, pa je zapisala, da ''policija ni posredovala, čeprav so albanski protestniki na policiste streljali in jih obmetavali s kamenjem''. Sklicujoč se na pokrajinski sekretariat za informacije je Tanjug še poročal, da so demonstranti v Peći, Klini, Prizrenu, Kosovski Mitrovici in Gnjilanu poškodovali nekaj policijskih vozil, razbijali trgovinske izložbe in policiste obmetavali s kamenjem. V Prištini pa se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zbralo tudi okoli 2000 Srbov, ki so se mirno sprehodili mimo sedeža Demokratske lige Kosova, kjer so takrat potekali pogovori med posebnim ameriškim odposlancem Robertom Gelbardom in albanskimi predstavniki. S predstavniki albanskih političnih strank na Kosovu se bo danes, kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, predvidoma srečal tudi namestnik ruskega zunanjega ministra Nikolaj Afanasijevski.

Vodstvo GZS na obisku v Moskvi
10. 03. 1998 17.03
Vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je danes pričelo v Moskvi pogovore z vodstvom moskovske in ruske industrijsko-trgovinske zbornice, so sporočili iz GZS.

Od 75 milijonov zaposlenih Kitajcev jih je polovica preveč
09. 03. 1998 08.17
Če naj kitajska državna podjetja poslujejo bolje, bi morali odpustiti polovico od vseh zaposlenih, torej vsakega drugega delavca. Če bi odpustili polovico od 75 milijonov zaposlenih v 300.000 podjetjih, "bi lahko izboljšali njihovo poslovanje," je povedal namestnik ministra gospodarske in trgovinske komisije Chen Qingtai v Pekingu. V primeru, da bi odpustili le tretjino delavcev, bi se po njegovem mnenju poslovanje podjetij ne spremenilo. Chen Qingtai je še povedal, da toliko delavcev, kot bi bilo potrebno, ni mogoče naenkrat odpustiti in da bo ta proces trajal več let.

Črnogorska vladno-gospodarska delegacija na obisku v Sloveniji
05. 03. 1998 16.19
Črnogorska vladno-gospodarska delegacija pod vodstvom ministra brez listnice, pristojnega za Slovenijo, Vojina Lazareviča se je v okviru tridnevnega obiska v Sloveniji danes mudila v Mariboru. Po srečanju z ministrom za malo gospodarstvo in turizem Jankom Razgorškom so se gostje iz Črne gore na območni gospodarski zbornici sestali tudi z mariborskimi gospodarstveniki.

Kučma napovedal konec rusko-ukrajinske trgovinske vojne
01. 03. 1998 12.30
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma, ki je na obisku v Rusiji, je danes izjavil, da je po petkovem podpisu gospodarskega sporazuma med Ukrajino in Rusijo "konec trgovinske vojne med državama".

Gingrich za ostrejši odnos ZN do Iraka
01. 03. 1998 11.01
Vodja republikanske večine v ameriškem kongresu Newt Gingrich je Združene države včeraj pisno pozval, naj z vetom zavrnejo vsako resolucijo Združenih narodov, ki ne bi predvidevala takojšnje vojaške akcije v primeru, če bi Bagdad oviral delo skupine za nadzor iraškega orožja za množično uničevanje. Gingrich je negativno ocenil stališče Francije in Rusije do resolucije Varnostnega sveta ZN, ki bi Združenim državam dopustila, da Irak "izpostavi zelo resnim posledicam", če ne bi spoštoval sporazuma z ZN. "Franciji in Rusiji ali katerikoli drugi državi ne moremo dovoliti, da bi naše legitimno delovanje oslabila s ciničnimi poskusi pridobitve diplomatske ali trgovinske prednosti pri iraškem režimu", je v izjavi zapisal Gingrich.

Naveza Turkish Airlines in Swissaira
26. 01. 1998 08.44
Letalski družbi Turkish Airlines in Swissair sta v soboto podpisali strateško pogodbo, s katero so, kot so sporočili, poglobili dolgoletne trgovinske stike. Sporazum vključuje široko sodelovanje, vključno s skupnimi kodami, službo za potnike, službo na zemlji, pogostimi poleti in prevozi blaga. Turkish Airlines bodo v skladu s sporazumom letele prek zueriškega letališča kot osrednjega postajališča na poletih v Južno Ameriko in Južno Afriko, medtem ko bo Swissair v srednjo Azijo in na Bližnji vzhod poslej letel prek Carigrada, je na novinarski konferenci povedal direktor družbe Turkish Airlines Cem Kozlu. Dodal je, da bodo povečali tudi število poletov med Carigradom in Zuerichom.

Kako poslovati z Rusko federacijo?
22. 01. 1998 15.38
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je danes v Ljubljani pripravila posvet Kako poslovati z Rusko federacijo, na katerem so predstavniki GZS, ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, Nove ljubljanske banke in ruskega veleposlaništva v Sloveniji skušali predstaviti možnosti za izboljšanje meddržavnih trgovinskih in gospodarskih odnosov med Rusko federacijo in Slovenijo. Interes slovenskih podjetij za vstop na ruske trge dokazuje množična udeležba, saj se je posveta udeležilo kar 121 podjetij.

Zasedanje kmetijskih ministrov EU
20. 01. 1998 10.04
Na zasedanju v Bruslju so se danes prvič pod britanskim predsedovanjem sešli ministri Evropske unije za kmetijstvo.

Dini v JAR
15. 01. 1998 10.04
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je davi dopotoval na uradni obisk v Južnoafriško republiko, kjer se bo še dopoldne srečal s podpredsednikom države Thabom Mbekijem ter zunanjim ministrom Alfredom Nzojem, v načrtu pa so srečanja še z nekaterimi drugimi visokimi predstavniki. V središču pogovorov bodo dvostranski odnosi, še zlasti naraščajoče trgovinske menjave med državama.

Bolgarija odpravila uvozne carine za osebne avtomobile iz EU
02. 01. 1998 08.56
Bolgarija je v začetku leta odpravila uvozne carine na osebne avtomobile iz članic Evropske unije in držav, s katerimi ima sklenjene sporazume o prosti trgovini. Ukrep velja tako za uvoz novih kot tudi rabljenih vozil, je poročal bolgarski tednik SEGA. Doslej je za uvoz avtomobilov iz teh držav veljala šestodstotna carinska dajatev. Novo določilo prinaša prednosti tudi za korejske in japonske avtomobile ter za vozila ameriških proizvajalcev, izdelana v Evropi. Za uvoz novih avtomobilov iz Rusije bodo morali Bolgari še naprej plačevati 16-odstotne oz. za uvoz rabljenih 25-odstotne carine. Ta država namreč s Sofijo še ni sklenila sporazuma io prosti trgovini, niti ni članica Svetovne trgovinske organizacije.

WTO: Obseg svetovne trgovine večji za 7 odstotkov
19. 12. 1997 10.13
Obseg svetovne trgovine se utegne v letu 1997 po ocenah Svetovne trgovinske organizacije (WTO) kljub finančni krizi v jugovzhodni Aziji povečati za sedem odstotkov, ugotavlja letno poročilo WTO, ki so ga danes objavili v Ženevi.

Sklenitev sporazuma o svetovni liberalizaciji finančnih storitev
13. 12. 1997 11.24
132 članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je sklenilo "zgodovinski" sporazum o svetovni liberalizaciji finančnih storitev, je sporočil generalni direktor WTO Renato Ruggiero. Na podlagi sporazuma bo marca 1999 na 95 odstotkih svetovnega trga začela veljati liberalizacija mednarodne dejavnosti bank, zavarovalnic in borznoposredniških družb. Sklenitev sporazuma so takoj pozdravile vse pomembnejše države in podjetja. Kljub dejstvu, da prav ZDA do zadnjega trenutka niso skrivale dvoma v sklenitev sporazuma, je ameriški predsednik Bill Clinton nemudoma po koncu pogajanj pozdravil uspešno dogovarjanje pogajalcev in dejal, da sporazum "spričo trenutne finančne nestabilnosti vliva upanje, saj so z njim številne države naredile korak naprej." Tudi evropski komisar Leon Brittan je z ozirom na azijske finančne pretrese dejal, da lahko sporazum preko industrijskega sektorja, ki naj bi bil "katalizator gospodarske rasti" postane "vir zaupanja".

Minister Porges o prostotrgovinskem sporazumu s Slovenijo
09. 12. 1997 15.16
Hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges je poudaril, je za Hrvaško, ki ni niti članica Svetovne trgovinske organizacije niti Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), uspešen konec pogajanj o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma s sosednjo Slovenijo še posebej pomemben.

Sporazum med Mehiko in EU
08. 12. 1997 16.24
Evropska unija in Mehika sta danes ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju podpisali dva sporazuma o krepitvi sodelovanja in spodbujanju trgovinske menjave.

Janez Podobnik pri Antonioneju
04. 12. 1997 10.29
Delegacija državnega zbora pod vodstvom predsednika Janeza Podobnika se bo danes v Trstu sestala s predsednikom deželnega sveta Furlanije- Julijske krajine Robertom Antonionejem, nato pa še z vodstvom tržaške Trgovinske zbornice.

Slovenija v drugi polovici držav z največjimi pravicami in odprtostjo
02. 12. 1997 13.26
Ameriški sklad Heritage je izdal najnovejše poročilo, v katerem je severnoameriške in evropske države razvrstil glede na stopnjo gospodarske svobode. Lestvica zajema kategorije trgovinske, davčne, monetarne in bančne politike, stopnjo vladnih poseganj v gospodarstvo, pretok kapitala in tujih naložb, nadzor plač in cen, odprtost trgovanja z nepremičninami in obseg sive ekonomije. Ocene za gospodarsko svobodo posameznih nacionalnih ekonomij se gibljejo med ena za najboljšo in pet za najslabšo, Slovenija pa je dobila oceno 3,10 točke.

Slovenska vladna gospodarska delegacija na obisku v Indoneziji
01. 12. 1997 18.17
Vladna gospodarska delegacija pod vodstvom državne sekretarke v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar je danes začela delovni obisk v Indoneziji. S predstavniki ministrstva za industrijo in trgovino ter ministrstva za zunanje zadeve je podpisala sporazum o gospodarskem, znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med državama. Sporazum o sodelovanju so podpisali tudi predstavniki obeh gospodarskih zbornic.

Konferenca o slovensko-britanskih gospodarskih odnosih
25. 11. 1997 16.32
Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Londonu srečala s predstavniki britanskega ministrstva za trgovino in industrijo. Osrednjo pozornost so namenili širitvi Evropske unije, pri čemer so britanski predstavniki poudarili nujnost prilagajanja slovenske zakonodaje evropski. V prostorih londonske trgovinske in industrijske zbornice pa se je dopoldne začela poslovna konferenca, ki se je udeležuje približno 50 britanskih in slovenskih podjetij.

Rusija pripravlja višje uvozne carine
17. 09. 1997 00.00
Ruska vlada bo povečala uvozne carine za tuje izdelke, da bi tako zaščitila domače proizvajalce. Odločitev naj bi že sprejela vladna komisija za zaščitne stopnje v zunanji trgovini in carinsko-tarifno politiko. Rusija naj bi se v prihodnje ravnala po tristopenjskem carinskem modelu: uvozne carine za surovine naj bi znašale pet odstotkov, za polproizvode od 5 do 15 odstotkov, za končne izdelke pa naj bi znašale od 15 do 30 odstotkov. Omenjene carinske stopnje naj bi bile tudi v skladu z zahtevami Svetovne trgovinske organizacije, katere članica naj bi Rusija kmalu postala.