tujini

V tujini blokirani dve milijardi
28. 07. 2000 10.52
Zvezna ministrica za sodelovanje z mednarodnimi finančnimi in drugimi organizacijami Borka Vučić je v pogovoru za vladno Borbo povedala, da sta v tujih poslovnih in mednarodnih finančnih ustanovah blokirani dve milijardi dolarjev sredstev, ki so last ZRJ, centralne banke ter poslovnih bank in podjetij. Vučičeva je zatrdila, da so sredstva blokirana v nasprotju z vsemi bančnimi pravili in konvencijami. Jugoslavija je po njenih besedah žrtev hudih gospodarskih sankcij zgolj zato, ker je želela ohraniti nacionalno in in gospodarsko identiteto in ker je želela pomagati pri pravičnem reševanju posledic razpada nekdanje skupne države. Ob uvedbi sankcij so bili ukinjeni tudi preferenciali ter uvedena prepoved naložb v ZRJ, finančnih transakcij in plačilnega prometa, je še poudarila. Beograjska revija Blic News pa je v najnovejši številki zapisala, da so tuji upniki zasegli pet milijonov dolarjev sredstev Beogradske banke v njeni londonski podružnici. Do zaplembe naj bi po pisanju časnika prišlo na podlagi sodnega sklepa o prisilni izterjavi 60 milijonov dolga Beogradske banke. Blic News piše, da so v londonski podružnici Beogradske banke zasegli le minimalni znesek dolga, zato imajo tuji upniki pravico do zaplembe tudi drugega premoženja te banke.

Burno o Ebnerjevem pismu
26. 07. 2000 20.28
Zunanji minister Lojze Peterle se je moral na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) soočiti s številnimi očitki na račun njegovega dela in predstavljanja Slovenije v tujini. Burno razpravo je sprožilo pismo sopredsedujočega skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta, poslanca Michla Ebnerja, štirim predsednikom - slovenske države, DZ, vlade in ustavnega sodišča. V pismu Ebner opozarja, da na letošnje parlamentarne volite v Sloveniji ne bi smela pasti niti senca dvoma zaradi neuveljavitve referendumske odločitve in razsodbe ustavnega sodišča glede volilnega sistema. Več članov OMO je menilo, da je pismo nenavadno. Zunanji minister je na očitke odgovoril, da zanj pismo ni nenavadno in da je v povezavi s političnimi kriteriji za vstop v EU iz koebnhavnskega svežnja, ki zadevajo spoštovanje človekovih pravic in delovanje demokracije.

DZ ratificiral štiri mednarodne akte
26. 07. 2000 19.04
DZ je v nadaljevanju izrednega zasedanja ratificiral tri mednarodne konvencije s področja pravosodja ter slovensko-italijanski memorandum o soglasju za gradnjo avtocestnih povezav s slovenskim avtocestnim omrežjem. Konvenciji o pridobivanju oz. vročitvi dokazov v civilnih ali gospodarskih zadevah v tujini skupaj s haaško konvencijo o civilnem postopku ter haaško konvencijo o olajšanju mednarodnega pristopa k sodiščem, v katerih je naša država že pridobila status države pogodbenice, zaokrožujeta področje nudenja t.i. male pravne pomoči v civilnih in gospodarskih zadevah in omogočata poenostavitev postopka pri pridobivanju oz. vročanju dokazov ali pri opravi drugih dejanj sodnega postopka v tujini. Za izvajanje prve konvencije skrbita zunanje in pravosodno ministrstvo, za izvajanje druge pa pravosodno ministrstvo.

Začetek poletne šole slovenskega jezika
24. 07. 2000 10.44
Ministrstvo za šolstvo in šport tudi letos organizira za otroke iz tujine poletno šolo slovenskega jezika. Letošnja deveta se je na Osnovni šoli Domžale pričela danes. Kot vsa prejšnja leta se je udeležujejo otroci stari med 7 in 17 let. Tokrat se jih je prijavilo 61 iz 15 držav, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.

Kmečka družba z naložbami v tujini
20. 07. 2000 15.00
Kmečka družba je kot prva slovenska družba za upravljanje od Agencije za trg vrednostnih papirjev dobila dovoljenje za naložbe v tujini. V strukturi portfelja vzajemnega sklada lahko tuji vrednostni papirji dosežejo največ 10 odstotkov, s prvimi naložbami izven Slovenije pa bo Kmečka družba začela 20. avgusta.

Je Slovenija nedemokratična država?
19. 07. 2000 22.02
Liberalna demokracija Slovenije je pripravila okroglo mizo na temo nediskriminatorne denacionalizacije. Nekdanja vladna stranka sicer priznava, da izvajanje zakona res poteka prepočasi, vendar denacionalizacija ne bi smela postati predmet izsiljevanja posameznih držav pri vključevanju v Evropsko unijo.

Vojska ZRJ bo preprečila vojno
18. 07. 2000 20.23
Predsednik Črne gore Milo Đukanović je obtožil vojsko, da se se vmešava v črnogorsko politiko in podpira jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki naj bi z amandmaji k ustavi ostal predsednik še osem let.

Neskladnost 17. člena ZEVP z ustavo
15. 07. 2000 16.49
Ustavno sodišče je v najnovejši, 64. številki Uradnega lista objavilo odločbo o ugotovitvi neskladnosti zakona o evidenci volilne pravice (ZEVP) oz. njegovega 17. člena z ustavo. Po mnenju ustavnih sodnikov je v neskladju z drugim odstavkom 14. člena ustave, ki govori o enakosti pred zakonom, to, da ZEVP ne ureja stalne evidence volilne pravice volilnih upravičencev s stalnim prebivališčem v tujini.

Soros se umika iz Slovenije
14. 07. 2000 15.14
Na <a href=http://www.soros.si target=_new> Open Society Institute Slovenija - Zavod za odprto družbo - Slovenija (OSI) </a> so v današnji izjavi Georga Sorosa za javnost naznanili, da bo OSI deloval še do konca leta 2000, svojo filantropsko dejavnost v Sloveniji pa bo nadaljeval v partnerstvu z Mirovnim inštitutom iz Ljubljane, ki se prav tako zavzema za načela odprte družbe in si je doslej znal zagotoviti sredstva iz lokalnih virov.

Slovenski managerji za nov sistem nagrajevanja
12. 07. 2000 08.11
Slovenski managerji se zavzemajo za uveljavitev novega sistema nagrajevanja managerjev in nadzornih svetov, ki bi bil odvisen od poslovne uspešnosti podjetja. Od poslovne uspešnosti naj bi bila odvisna kar tretjina prejemkov managerjev, ki bi se izplačevali v obliki udeležbe na dobičku, izplačane v gotovini, v obliki delnic gospodarske družbe ali pa nagrade prek opcije za nakup delnic. Združenje Manager meni, da bi s takim načinom nagrajevanja managerje spodbudili k čim bolj uspešnemu poslovanju in skrbi za rast delnic podjetij, pri tem pa se zavzema za enako nagrajevanje managerjev podjetij v zasebni lasti in managerjev tistih javnih podjetij, ki ustvarijo večino prihodkov na trgu. Po besedah predsednika združenja Bruna Koreliča so že leta 1997 z reprezentativnimi delodajalskimi organizacijami podpisali pogodbo o uveljavljanju kriterijev za individualne pogodbe o zaposlitvi managerjev, ki vsebuje tudi določila, po katerih bi bilo nagrajevanje v večji meri odvisno od uspešnosti poslovanja. ''Ti kriteriji, ki so v tujini že dolgo uveljavljeni, se v Sloveniji še vedno premalo uporabljajo,'' je povedal Korelič.

Slovenija ima več prebivalcev
11. 07. 2000 13.40
Marca je v Sloveniji živelo 1.988.230 prebivalcev, kar je v primerjavi s koncem leta 1999 za 475 več. V obdobju od januarja do konca marca se je najbolj povečalo število državljanov, brez tistih, ki začasno bivajo v tujini, in sicer za 344, število oseb z začasnim prebivališčem se je povzpelo za 147, število tujcev pa se je zmanjšalo za 16. Zaradi ugodno rešenih prošenj za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje v skladu z zakonom o urejanju statusa državljanov nekdanje SFRJ v Sloveniji se je število tujcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji v prvem četrtletju povečalo za 2693, so sporočili iz državnega statističnega urada.

Varnostni svet opozarja talibane
07. 07. 2000 11.23
Varnostni svet ZN je sinoči zahteval, da sprte strani v Afganistanu brez pogojev in odlašanja obnovijo pogajanja pod pokroviteljstvom ZN. VS ZN je talibanski režim obtožil, da ozemlje, ki ga nadzoruje, uporablja za urjenje teroristov in poskuse destabilizacije drugih držav. Pri tem je VS ZN še zagrozil, da je mogoče v prihodnje pričakovati nove ukrepe proti talibanom. Leta 1999 je VS ZN zamrznil finančna sredstva Afganistana v tujini in prepovedal zračni promet s to državo.

Goljovič v Ulker
07. 07. 2000 07.45
Najboljši strelec rednega dela evropske košarkarske lige Miljan Goljovič (Pivovarna Laško) je v Zagrebu podpisal dveletno pogodbo s carigrajskim Ulkerjem. Laščani, ki so tako poleg Boštjana Nachbarja ostali še brez prvega strelca, pravijo, da bodo zamenjavo zanj iskali zgolj v tujini.

Celovečerec o vojni v BiH
06. 07. 2000 21.21
V noči z nedelje, 9. julija, na ponedeljek, 10. julija, bo v vasi Bač pri Knežaku blizu Pivke padla prva klapa celovečernega filma Nikogaršnja zemlja režiserja in scenarista Danisa Tanovića. Gre za dramo o vojni v Bosni in Hercegovini, postavljeno v leto 1993, v čas, ko so divjali najhujši spopadi med sprtimi stranmi. Mednarodna filmska ekipa, v kateri so igralci Branko Djurić, Tanja Ribič, Zvone Hribar, Matej Recer, Filip Šovagović, Rene Bitorajac, Bogdan Diklić, Katrin Cartlidge, Simon Callow idr., bo snemanje končala predvidoma 19. avgusta. Svetovna premiera bo v tujini, slovenska pa predvidoma na 4. filmskem festivalu prihodnje leto v Portorožu.

Hrvaški zunanji dolg
03. 07. 2000 17.41
Hrvaški zunanji dolg je konec marca dosegel 9,947 milijarde dolarjev, kažejo podatki junijske številke Biltena Hrvaške narodne banke. Zunanji dolg je bil tako za 373 milijonov dolarjev višji kot mesec prej, a na podobno visoki ravni kot marca lani.

Predsedniške volitve v Mehiki
02. 07. 2000 20.15
V Mehiki so se danes začele predsedniške volitve, ki bodo morda pomenile spremembo na oblasti in konec najdaljšega obdobja enostrankarske vladavine na svetu. Zadnje javnomnenjske raziskave so pokazale, da ima vladajoča Institucionalna revolucionarna stranka (PRI) le še za las prednosti pred opozicijo.

Retrospektivna razstava Jakova Brdarja
01. 07. 2000 17.50
V vseh razstaviščih Obalnih galerij in na glavnih trgih Kopra in Pirana je bilo sinoči odprtje retrospektivne razstave kiparja Jakova Brdarja. Niz odpiranja razstavnih prostorov se je začel ob 20. uri z odprtjem razstave zadnjih, najnovejših Brdarjevih del v koprski Galeriji Loža ter razstavo umetniških fotografij na temo konjeniškega spomenika Rudolfu Maistru Žige Koritnika in predstavitev dokumentarnih filmov o Brdarjevi ustvarjalnosti v koprski Galeriji Meduza.

Poročili preiskovalnih komisij
29. 06. 2000 13.17
Poslanci državnega zbora so včeraj za zaprtimi vrati razpravljali o poročilih dveh parlamentarnih preiskovalnih komisij, t.i. Zamernikove, ki je raziskovala okoliščine vohunske afere pri Zavrču ter Mogetove, ki se ukvarja s trgovino z orožjem iz skladišča Ložnica in najdbo orožja na mariborskem letališču. Seja je bila za javnost zaprta, ker obe poročili nosita oznako vojaška skrivnost - strogo zaupno.

Obletnica delovanja multimedijskega centra Kibla
28. 06. 2000 15.49
Multimedijski center KiberSRCeLab - KIBLA bo v petek, 30. junija, ob 20. uri pripravil proslavo ob četrti obletnici delovanja. Ob tem bodo tudi slovesno odprli tablo KIBLA arhitekta in oblikovalca Dejana Štamparja. Center je bil ustanovljen leta 1996 kot projekt narodnega doma Maribor in Zavoda za odprto družbo Slovenija. Poleg njiju ga podpirata še kulturno ministrstvo in mestna občina Maribor.

Poletna šola slovenskega jezika
28. 06. 2000 14.22
Center za slovenščino na Filozofski fakulteti v Ljubljani je glavni nosilec jezikovnega načrtovanja slovenščine kot drugega/tujega jezika in izvajalec različnih študijskih programov in tečajev doma in v tujini. Tudi letos organizira Poletno šolo slovenskega jezika (PŠSJ), ki je že 19. po vrsti in bo potekala od 2. do 29. julija, udeležilo pa se je bo 190 udeležencev iz 29 držav. Slovesna otvoritev poletne šole bo 3. julija na Srednji zdravstveni šoli v Ljubljani, so sporočili iz Filozofske fakultete.

30. mednarodni festival komorne glasbe
25. 06. 2000 12.04
V okviru 30. mednarodnega festivala komorne glasbe v Grobljah pri Domžalah bo drevi ob 20.30 igral Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije s solistko, flavtistko Ireno Grafenauer.

Đukanović se je opravičil Hrvaški
24. 06. 2000 17.30
Črnogorski predsednik Milo Đukanović je na današnjem srečanju s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem v Cavtatu prosil Hrvaško, naj odpusti Črni gori zaradi njenega sodelovanja v napadih jugoslovanske vojske na Hrvaškem med vojno leta 1991. Črnogorski vojaki so namreč takrat sodelovali v ofenzivi jugoslovanske vojske na Dubrovnik in okolico.

Coca Coli uspel prodor v Severno Korejo
24. 06. 2000 13.11
Ameriškemu proizvajalcu brezalkoholnih pijač Coca Coli je uspel prodor na trg Severne Koreje. Prvi tovornjak s pošiljko kokakole je mejo komunistične države prečkal sredi minulega tedna, so sporočili s sedeža podjetja v Atlanti. Coca Cola bo sprva s svojo pijačo oskrbovala tamkajšnje hotele in restavracije. Prodaja v Severni Koreji je postala možna potem, ko so ZDA po uspelem korejskem vrhu odpravile večino sankcij proti komunističnemu severu.

Italijanska oddaja v živo iz Pirana
18. 06. 2000 14.14
Zasebna italijanska televizija Rete 4 iz televizijske skupine Silvija Berlusconija Mediaset je dopoldne v Piranu snemala oddajo La domenica del vilaggio in jo neposredno tudi predvajala v svoj program. Omenjena televizija oddaje o kulturnozgodovinskih značilnostih posameznih krajev, o gastronomiji in turizmu snema že tri leta. Letošnjo zadnjo oddajo, 40. po vrsti, so posneli, kot je običajno, v tujini, in sicer v kraju, kjer je pogovorni jezik tudi italijanščina. Piranska županja Vojka Štular meni, da je takšna promocija neprecenljivega pomena, še posebej tik pred začetkom glavne turistične sezone. Med drugim sta voditeljica in voditelj oddaje Piran predstavila kot ''slovenski biser na istrski obali''.

Ruski odzivi na izpustitev Gusinskega
17. 06. 2000 13.12
Ruski politični predstavniki so danes pozitivno sprejeli vest o izpustitvi znanega ruskega medijskega mogotca Vladimirja Gusinskega, ki so ga oblasti včeraj izpustile iz zapora pod pogojem, da ne bo zapustil Rusije.

Mercator ne bo izplačal dividend
17. 06. 2000 12.17
Ob 66-odstotni zastopanosti osnovnega kapitala so delničarji Poslovnega sistema Mercator sprejeli letno poročilo za leto 1999. V nadaljevanju zasedanja skupščine so sprejeli sklep o razporeditvi dobička družbe za leto 1999 v višini 2,954 milijarde tolarjev. V rezerve družbe bodo razporedili 2,633 milijarde tolarjev, 321 milijonov tolarjev pa bodo namenili za oblikovanje sklada lastnih delnic za primer, da se delnice ponudijo v odkup delavcem družbe ali z njo povezanih družb.

Afera Linostar se nadaljuje
15. 06. 2000 12.05
Afera z domnevno spornimi plenicami znamke Fixies in Linostar se nadaljuje. Predstavniki Linostara, ki z močno oglaševalsko akcijo želijo dokazati, da so njihove plenice varne, so danes obiskali mariborski Zavod za zdravstveno varstvo, ki je plenice testiral. S plenicami za enkratno uporabo ima velenjska pediatrinja Margareta Seher Zupančič v glavnem slabe izkušnje: ''Opažam namreč, da imajo otroci, katere starši previjajo v planice za enkratno uporabo, dosti več težav s kožo kot otroci, ki so poviti v navadne bombažne pleničke:''

Proizvajalci plenic odgovarjajo
14. 06. 2000 20.22
Na ugotovitve zdravstvene inšpekcije, da nekatere otroške plenice vsebujejo strupeno organokositrno snov TBT, se je z okrepljeno medijsko akcijo odzval italijanski proizvajalec plenic Linostar. Po podatkih tržnih raziskav je Linostar v zadnjih letih precej povečal svojo prodajo, tako da je zdaj med vodilnimi na slovenskem trgu, zato so mu objavljeni izsledki analize povzročili precej škode.

Končali so se Dnevi slovenskega sodstva
13. 06. 2000 14.21
Z vmesnim poročilom o dejavnosti Slovenskega sodniškega društva (SSD) so se končali Dnevi slovenskega sodstva, ki so letos potekali na temo Normativne spremembe na področju sodstva v Republiki Sloveniji. Kot je povedal predsednik SSD Aleš Zalar, je bila v enoletnem obdobju dejavnost SSD usmerjena predvsem v delovanje na zakonodajnem področju. Predstavniki društva so sodelovali v delovnih skupinah za pripravo zakonov o sodiščih, o sodniški službi in o notariatu pri ministrstvu za pravosodje. Poleg sodelovanja predstavnikov društva na vseh sejah odbora DZ za notranjo politiko in pravosodje je Zalar posebej uspešno ocenil sodelovanje v zvezi z amandmiranjem proračuna sodišč za leto 2000 in s spremembami ter dopolnitvami zakona o sodiščih.

Nejevolja bivših ministrov
12. 06. 2000 20.11
Po sredini izvolitvi nove vlade Andreja Bajuka so se danes na ministrstvih in vladnih uradih končale še zadnje primopredaje; izjema je le primompredaja na finančnem ministrstvu, ki jo bosta stari in novi minister lahko opravila čez kakšen teden, ko se bo Mitja Gaspari vrnil s poti po tujini. Nejevolja LDSovih ministrov, ki so ob primopredajah prejeli vprašalnike o svojem minulem delu, pa se še ni polegla.