učijo

Bi hodili v šolo na drevesu? Ameriški osnovnošolci počnejo prav to
29. 06. 2018 06.00
Sanje marsikaterega otroka so, da bi imel svojo hišico na drevesu. Kaj pa, da bi namesto v šolo hodili v šolo na drevesu? Prav takšno šolo imajo osnovnošolci v ameriški zvezni državi Pennsylvanija. Pravijo namreč, da je narava neizčrpen učbenik, iz katerega se lahko otroci, ki si tega želijo, nenehno učijo.

S pomočjo tujih jezikov do osebnostne rasti otrok
18. 06. 2018 00.01
Znanje tujega jezika ni nujno težavno, če se ga uči na igriv način. Še posebno poleti! Učenje bi moralo biti sproščeno in umirjeno, da lahko hkrati spodbuja domišljijo in odpira mislim prosto pot. Širi besedni zaklad, ob tem pa ustvari še celo zakladnico drugih znanj. Med drugim je pomembno, da otroci krepijo tudi socialne veščine.

KOMENTAR: Mesec, ko lahko brez opravičil živimo v nogometnem svetu
14. 06. 2018 22.01
Največji dogodek na svetu se je začel! Posledično se je planet po štirih letih spet ustavil, kot je pred leti zapisal cenjeni nogometni fanatik Juan Vasle. Šele čez mesec dni se bo življenje vrnilo v ustaljene tirnice, dotlej bomo imeli opravičila za vse neumnosti, ki jih bomo počeli, izrekli ali zapisali, saj bomo v svojem, nogometnem svetu.

Ženski zapor prihodnosti, dom za ostarele z živalskim vrtom, osveženi Rog
07. 06. 2018 14.27
Kako bi bil lahko videti ljubljanski UKC, kako nekdanja tovarna Rog? Ali je slovenska arhitektura pripravljena na spremembe pri načrtovanju stavb, ki jih danes sploh še ni? Šole, študentski domovi, vojašnice, zdravstveni domovi, zapori, azilni domovi že na pogled vzbujajo togo, formalno strukturo. Kako bi jih študenti arhitekture rešili iz teh okov? O dilemah, problemih in rešitvah v arhitekturi so pripravili razstavo.

Prva obeležitev ustanovitve 'Bavčarjevega' odbora: Pahor Bavčarja ni povabil
06. 06. 2018 16.13
Na sprejemu, ki ga je ob 30. obletnici ustanovitve odbora za varstvo človekovih pravic gostil predsednik republike Borut Pahor, je bilo slišati predvsem pozive k medsebojnemu sodelovanju, kakršnemu smo bili priča tudi ob izbruhu afere JBTZ pred 30 leti. "Enotni obstanemo, razdeljeni pa propademo," je dejal Pahor.

Slovenski kirurg izumil simulator prsnega koša, na katerem se učijo svetovni kirurgi
01. 06. 2018 19.21
Kirurg Tomaž Štupnik, ki je pred tremi leti prvi v Sloveniji odstranil tumor na pljučih skozi en sam rez, je izumil poseben simulator za učenje te malo-invazivne tehnike – dejansko poenostavljeno repliko človeškega prsnega koša. Na tem modelu se je te dni, ko je v Ljubljani potekal Evropski torakalni kongres, učilo približno 160 kirurgov in bodočih kirurgov.

Pahor bo mandatarstvo ponudil relativnemu zmagovalcu volitev. Se bo ponovilo leto 2011?
24. 05. 2018 12.42
Državnozborske volitve so tik pred vrati, vedno glasnejša pa so namigovanja, da bo zmagovalec volitev težko oblikoval vlado. Predsednik Pahor je dejal, da bo ponudil mandatarstvo za sestavo nove vlade relativnemu zmagovalcu volitev, saj je prepričan, da mora prav on to zmago konzumirati.

Mufti Grabus: Ni razlik med ljudmi, razen v tem, ali so dobri ali slabi
16. 05. 2018 06.25
Že 12 let muslimane v Sloveniji predstavlja in vodi mufti Nedžad Grabus, ki si je za svoj karierni in osebni cilj zastavil, da dokonča džamijo v Ljubljani. Ob začetku postnega meseca ramazana smo se z njim pogovarjali o tem projektu, o težavah, s katerimi se soočajo muslimani v Sloveniji, pa tudi o o izzivih Evrope zaradi množičnih migracij.

Žoge, loparje, kolebnice, balinčke, frizbije na plano! Slovenija se bo igrala kot nekoč
11. 05. 2018 06.00
Se še spomnite, kako lepo smo se imeli v stari Jugi na skupinskem preživljanju počitnic na morju? Pa vonja po žaru v družbi sosedov za blokom? Časa, ko so starši pri sosedih pili kavo in klepetali vse popoldne, otroci pa smo se zunaj brezskrbno igrali? Če je vaš odgovor da in si vse te občutke želite obuditi, se jutri pridružite projektu Slovenija se igra.

Čez vikend pobegnite na sončni Kras!
14. 05. 2018 01.23
Karra je ustvarjalka izjemnih doživetij na Krasu. Ljubi sobe pobegov (na prostem), love za zakladom, avtentična doživetja, izvirne team buildinge in gurmanska razvajanja.

Konopljin burek: Brez skrbi, ne boste plezali po kozolcih ali bili 'zadeti'
11. 05. 2018 06.00
Raper Trkaj je nedavno z ekipo spletne strani konoplja.net in trafike z bureki Olimpija predstavil konopljin burek, ki je takoj postal hit. Povprašali smo ga o tej najnovejši pogruntavščini in tudi o tem, kako je po njegovi zaslugi Prešeren spet postal "kul" ...

Pahor mladim ob dnevu Evrope: Med nami ne sme biti nikoli prostora za sovraštvo
09. 05. 2018 06.12
Predsednik Borut Pahor je dan Evrope obeležil z mladimi. V predsedniški palači je ob tej priložnosti sprejel okoli 350 otrok štirih osnovnih šol in treh vrtcev ter mladim namenil poslanico. 9. maj pa je tudi dan zmage nad fašizmom in nacizomom in praznik Ljubljane.

Nasvidenje v naslednji vojni?
09. 05. 2018 10.45
9. maja 1945 si je svet vsaj malo oddahnil, to je dan, ko se je v Evropi uradno končala 2. svetovna vojna, to je dan, ko praznujemo zmago nad nacizmom in fašizmom. Ker je bila druga svetovna vojna tako izredno pomembna za Evropo, za predvojne in povojne generacije, smo preverili, kaj se o njej danes učijo v osnovnih in srednjih šolah oziroma kakšno je znanje in vedenje otrok o teh dogodkih.

Kaj in koliko se v šolah učijo o drugi svetovni vojni?
08. 05. 2018 13.28
Ponekod do druge svetovne vojne sploh ne pridejo, nekateri učitelji ob tej temi še vedno doživljajo pritiske. Snov o drugi svetovni vojni je sicer na vrsti čisto na koncu devetletke, v gimnaziji tik ob koncu četrtega letnika. Ker ni časa, pripovedujejo profesorji, poenostavljamo.

Karra: butična, po vaši meri narejena doživetja na Krasu
08. 05. 2018 00.30
Karra je ustvarjalka izjemnih doživetij na Krasu. Ljubi sobe pobegov (na prostem), love za zakladom, avtentična doživetja, izvirne team buildinge in gurmanska razvajanja.

Bo Slovenija dobila prvo dvonadstropno 3D natisnjeno hišo?
27. 04. 2018 11.11
Medtem ko si Danci pišejo slavospev, da so s pomočjo tiskalnika natisnili prvo 3D hišo v Evropi, imajo slovenski strokovnjaki zaslugo, da so tiskalniki česa takega sploh zmožni. Jože Abram iz Krškega je oče tiskalnikov BetAbram in eden izmed prvih na svetu, ki je začel graditi zgodbo tiskanih hiš. In prav ti Danci, ki so postavili prvo tiskano hišo, so se o tej izjemni tehnologiji zanimali tudi pri njem.

Ksenija Benedetti ne razmišlja o politiki. 'Od takega življenja se umikam'
24. 04. 2018 06.00
Doslej je skrbela za to, da naša država oziroma njeni predstavniki vselej pustijo dober vtis v mednarodnem svetu in doma, odslej pa bo skrbela za to, da bodo znanje o lepem vedenju učitelji prenašali na otroke. Ksenija Benedetti pravi, da ljudi uči spoštovanja. V pogovoru nam je razkrila, kateri protokolarni dogodki so se ji najbolj vtisnili v spomin, pa tudi, kako si polni baterije in zakaj skriva tetovaže.

'Trump je zelo drugačen. Gre za jezikovno presenečenje stoletja'
21. 04. 2018 08.00
Kakšna prihodnost čaka slovenščino in ali ji vplivi iz angleščine in drugih jezikov škodijo ali koristijo? Kako rešiti problem sporazumevanja z migranti, ki prihajajo v našo državo? O tem smo se pogovarjali z legendarnim britanskim jezikoslovcem Davidom Crystalom, ki med drugim pravi tudi, da je Trump jezikovno presenečenje stoletja.

Svetovni dan voda: peticijo za ohranitev Mure podpisalo več kot 77.000 ljudi
22. 03. 2018 07.09
22. marca obeležujemo svetovni dan voda. Tokratna tema je narava za vodo. Mnoge rešitve za težave, kot so poplave, suše in onesnaženost vode, nam namreč ponuja narava sama. Da smo ljudje s svojimi posegi v vodne ekosisteme naredili precejšnjo škodo, so opozorili predstavniki kampanje Rešimo Muro, ki so pod peticijo za ohranitev naravne struge in proti gradnji hidroelektrarne Hrastje-Mota zbrali 77.310 podpisov.

FOTO in VIDEO: 'Posledic naslednji dan nisem samo čutil, ampak sem jih tudi videl'
13. 03. 2018 06.00
Pred nami je že peti del oddaje Dan za Trening. Tokrat se bo Klemen Bučan spopadel z oranžnimi zmaji – moško odbojkarsko ekipo. Še pred tem pa se je Klemen spopadel s plesom ob drogu, kjer je spoznal, da dotični trening ni mačji kašelj. Poglejte, kako mu je šlo.

Stiskali so pesti za vse tekmovalce
12. 03. 2018 07.22
Najbolj spektakularen šov letošnje pomladi je že s prvo nedeljsko oddajo povzročil pravo evforijo. Od plesnih parov, plesnih točk do sodniških rezultatov. S tem se strinjajo tudi nekateri lanskoletni tekmovalci, ki so si prvo oddajo Zvezde plešejo ogledali v živo.

FOTO in VIDEO: Šolniki ne bodo popustili - če jim vlada ne bo prisluhnila, se 14. marca obeta nova stavka
14. 02. 2018 06.28
Kongresni trg v Ljubljani so napolnili učitelji in vzgojitelji. Po navedbah sindikata Sviz se jih je na shodu zbralo okoli 20.000. Kot je poudaril glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, delajo dobro, država pa jih plačuje slabo in manj kot druge. In če vlada ne pristane na njihove zahteve, bo 14. marca znova stavka v vzgoji in izobraževanju.

Milena Miklavčič o odnosih nekoč in danes: Posilstva so nekaj vsakdanjega, ženska še nikoli ni bila tako izrabljena
10. 02. 2018 07.00
Seksualne navade naših babic in dedkov niso tema, o kateri bi razpravljali ob kavi in sladoledu, čeprav to vodi v začaran krog – da se namreč o njej nato ne pogovarjamo niti znotraj lastne družine. Zato smo s pisateljico Mileno Miklavčič ob bližajočem se valentinovem "zagrizli" v odnose nekoč in danes. Ženskam v preteklosti ni bilo lahko, a tudi zdaj jim ni nič lažje.

Inovativni in kreativni dijaki Gimnazije Franceta Prešerna s projektom MyMachine na 2. svetovnem kongresu UNESCO
08. 02. 2018 07.44
Na Gimnaziji Franceta Prešerna (GFP) bodo v šolskem letu 2018/19 vpisovali v tri programe: gimnazijo, ekonomsko gimnazijo in športni oddelek ekonomske gimnazije.

Dobin model online študija – regionalni zmagovalec
08. 02. 2018 07.21
Učimo se vse življenje. Danes to velja bolj kot kadarkoli prej. Ne glede na to, na katerem področju delamo, se stvari spreminjajo s tako naglico, da moramo svoje znanje sproti dopolnjevati.

Luka Klasinc: Za učenje drsanja ni nikoli prepozno
05. 02. 2018 09.00
Kot otroku ali najstniku so mi bila morda najtežja odrekanja, najlepši pa trenutki uspehov, ko sem bil poplačan za ves trud, o svoji drsalni karieri pravi nekdanji umetnostni drsalec Luka Klasinc. Z njim smo se pogovarjali o rekreativnem drsanju, za katerega, pravi, nikoli ni prepozno. Pomembno je, kako pademo, nič manj pa, kako se potem poberemo.

'Tudi travme ob našem rojstvu lahko vplivajo na to, kako se odzivamo na spremembe v življenju'
04. 02. 2018 11.00
Se res rodimo kot nepopisan list ali imamo že ob rojstvu neke spomine in izkušnje? Čeprav so nekoč verjeli, da se otrok pred rojstvom ne zaveda sveta okoli sebe, vse več raziskav kaže, da se naše učenje in zavedanje začne že mnogo prej kot šele takrat, ko se začnemo odzivati. Izkušnje, ki jih doživljamo v zgodnjem obdobju, pa vplivajo tudi na razvoj naše osebnosti, pravi madžarska klinična psihologinja Katalin Orosz.

Predstavljamo 12 zvezdnikov, ki se bodo vrteli v šovu Zvezde plešejo
31. 01. 2018 11.58
Zvezdniški plesalci Dejan Krajnc, Uroš Bitenc, Ivica Vergan, Sašo Stare, Natalija Gros, Gorka Berden, Gašper Rifelj, Rok Kunaver, Natalija Bratkovič, Sanja Modrić, Werner in Rebeka Dremelj, ki se bodo spomladi potegovali za plesni globus, se že učijo prvih plesnih korakov.

Delodajalci in delojemalci v letu 2018: Šefi naj se namesto z ukazovanjem ukvarjajo z vizijo, delavci naj prevzamejo več odgovornosti
09. 01. 2018 07.25
Tudi slovenska podjetja bodo letos iskala nove kadre in marsikatero jih ne bo našlo. Ob objektivnem pomanjkanju delovne sile z določenimi specifičnimi lastnosti strokovnjaki menijo, da je težava tudi ta, da se vsi delodajalci in delojemalci še niso prilagodili sodobnemu svetu.

'Osamljenost je problem sodobnega časa. Ne bi se je smeli sramovati'
27. 12. 2017 07.00
"Imajo veliko znancev, prijateljev na Facebooku, hodijo na kavice, prireditve, se razumejo s sodelavci, so v kontaktu s starši. V resnici pa z nikomer niso čustveno povezani tako, da bi bili povsem iskreni." Koliko osamljenih je v resnici med nami?