učitelji

Štrukelj: Testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju bo morala plačati država
21. 07. 2021 12.28
Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bodo hitri testi 23. avgusta postali plačljivi – razen za izjeme. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj ob tem opozarja, da testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju trenutno ni obvezno. "Če pa bodo oblasti znova uveljavile obvezno testiranje zaposlenih, ga bodo morale tudi plačati," je dejal.

Poklukar: Če se bodo ljudje cepili, potrebe po testiranju ne bo
21. 07. 2021 06.00
"Z dopusta iz tujine se vrnite do 15. avgusta, četrti val je že tukaj," je dejal prvi človek NIJZ Milan Krek. Minister za zdravje Janez Poklukar je medtem dejal, da je Slovenija za testiranja zapravila že več kot 120 milijonov evrov, hitri testi pa bodo tako od 23. avgusta, razen za izjeme, plačljivi. Pojasnil je, da naj bi bilo kar 80 odstotkov testov opravljenih za potrebe v prostem času. Med drugim je dejal še, da za varno družbo v jeseni potrebujemo 75-odstotno precepljenost, in ponovno pozval k cepljenju.

'V Sloveniji vse bolj sovražno medijsko okolje, vlak pelje v smer Madžarske in Poljske'
05. 07. 2021 10.09
Partnerji Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so predstavili zaključke in ugotovitve iz nedavno objavljenega poročila, ki proučuje zaskrbljujoče nazadovanje svobode medijev v Sloveniji, razpravljali pa so tudi o ključnih izzivih za medijsko svobodo in predstavili priporočila. Kot so poudarili, gredo "vsi vlaki v napačno smer", saj "slovenska vlada sistematično spodkopava neodvisnost medijev v državi.

Burni odzivi na Plenkovića: 'Tega izsiljevanja družba ne sme sprejeti'
02. 07. 2021 21.39
Napoved hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da bo kot pogoj za subvencijo uvedel cepljenje, je med ljudmi sprožila burne odzive. Delodajalci so se odločno uprli Plenkovićevi napovedi, na noge pa so skočili tudi gostinci, saj menijo, da ukrep preprosto ni izvršljiv. Hrvaški zdravstveni minister medtem miri, da gredo njihove ideje predvsem v smeri cepljenja tistih, ki so vsakodnevno v stiku z večjim številom ljudi.

Misija MFRR: Slovenska vlada sistematično spodkopava kritične medije
30. 06. 2021 13.08
Partnerji pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev MFRR, ki so v začetku meseca v Sloveniji izvedli "virtualno misijo", ugotavljajo, da je medijska svoboda v Sloveniji vse bolj ogrožena, saj vlada sistematično spodkopava kritične medije. V poročilu so opozorili predvsem na pritiske na Slovensko tiskovno agencijo in prizadevanje vlade za okrepitev nadzora nad mediji.

Z znanjem v boljše čase
26. 06. 2021 00.15
Vaši sodelavci, prijatelji ter sorodniki in tudi vi razmišljate o dolgoročnih ciljih, kako v boljših časih kakovostno živeti, osebno rasti, napredovati, uspeti. V času negotovosti nas pogosto prevzema bojazen, kaj nas čaka. A potrebe, želje in cilji ostajajo. In vaš cilj je boljše živeti.

Šolski delavci ob zaključku leta opozarjajo: Socialne razlike med otroki so vse večje
23. 06. 2021 13.52
Šolski svetovalni delavci so ob koncu šolskega leta zaskrbljeni, saj opažajo, da se je duševno zdravje otrok med epidemijo močno poslabšalo. Ogorčeni so, ker jih pristojni ne poslušajo glede potrebnih sprememb v svetovalni službi, ki da so kadrovsko podhranjene. Šolski sindikat Sviz je napovedal, da bo storil "vse, da se ta problematika reši".

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Nasilje med vrstniki se pojavlja kljub pandemiji
21. 06. 2021 09.40
Letošnje šolsko leto je bilo zaradi pandemije nekoliko drugačno, a to ne pomeni, da je minilo brez nasilja med vrstniki. Pomembno je, da znamo prepoznati znake, da je otrok žrtev nasilja. Prav zato PU Koper to sredo organizira preventivno delavnico, ki bo potekala prek aplikacije Zoom. Na delavnico so povabljeni tako otroci in mladostniki kot tudi starši, učitelji in ostali, ki jih ta tematika zanima.

Kako si pomagati v duševni stiski?
11. 04. 2021 11.15
Korona davek plačujemo vsi, otroci, mladostniki, študenti, odrasli. Otroška psihiatrija je polna. Čakalne vrste nevarno dolge. Vsak četrti študent razmišlja o samomoru, skoraj 90 odstotkov jih je depresivnih in anksioznih, posegajo po drogah, alkoholu. Odraslim popuščajo zavore, ujeti so v primež naveličanosti, obupa, stisk. Kje so rešitve?

Ko 'slab dan' traja več tednov
17. 06. 2021 06.00
Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Tri italijanske dežele se vračajo v 'normalnost', Britanci pa drsijo v tretji val?
31. 05. 2021 12.19
Na Nizozemskem so se z današnjim dnem učenci vseh šol vrnili k pouku v učilnicah, od naslednjega tedna pa bo takšen način poučevanja znova obvezen. Medtem so tri italijanske dežele, Sardinija, Molize in Furlanija - Julijska krajina postale t. i. bela območja, na katerih veljajo le še blagi ukrepi za omejitev širjenja novega koronavirusa. Bolj zaskrbljeni so v Veliki Britaniji, kjer naj bi se že znašli v zgodnji fazi tretjega vala. V Palau pa so potrdili šele prvi primer okužbe z novim koronavirusom.

Psihoterapevti: Učitelji, držite se minimalnega števila ocen
26. 05. 2021 10.54
"Ne gre za znanje, gre za otroke in mladostnike. Veliko napako delamo, če pozornost usmerimo v ozko krpanje lukenj v kognitivnem znanju in ob tem pozabimo na psihofizično zdravje otrok in mladostnikov. Tovrstno 'krpanje' ran bo posledično veliko daljše in težje kot krpanje lukenj v znanju," ob zaključku šolskega leta opozarjajo v SKZP.

Žrtev spletnega 'groominga' med otroki vse več: na kaj moramo biti pozorni?
25. 05. 2021 16.24
Z mednarodno kampanjo Ples petih korakov Policija opozarja na vse večjo problematiko spletnega 'groominga' – pojava, ko posameznik z otroki in mladostniki naveže stik, običajno po spletu, nato pa jih preslepi in prisili v spolno dejanje, pri čemer lahko otroka celo posname. Žrtev groominga je vse več, kar je predvsem posledica epidemije, postanejo pa lahko tudi žrtve spolnih zlorab, izkoriščanja in trgovine z ljudmi, še opozarja Policija.

17.113 podpisov šolnikov pod poziv k odstopu Simone Kustec
21. 05. 2021 11.47
Na sedež Sindikata vzgoje in izobraževanja je v le dveh tednih prispelo kar 17.113 podpisov šolnikov pod poziv k odstopu ministrice Simone Kustec. Da bi morala oditi, jih torej meni več kot tretjina. V sindikatu so prepričani, da ministrica tega ne more prezreti.

Odlična britanska mednarodna šola v Ljubljani vabi k vpisu
21. 05. 2021 00.15

Samotestiranje se začenja prihodnji teden, potekalo bo v domačem okolju
20. 05. 2021 10.29
Samotestiranje dijakov se bo pričelo prihodnji teden, v osnovnih šolah pa predvidoma v začetku junija. Potekalo bo na domu vsakih sedem dni in bo prostovoljno. Kolikšen je trenutno interes med dijaki, ni znano, na šole pa so poslali 180.000 testov. O pozitivnem testu bodo morali starši obvestiti osebnega zdravnika, ki bo učenca nato napotil na PCR-test.

V streljanju na šoli v Rusiji ubitih več ljudi
11. 05. 2021 09.54
Na srednji šoli v ruskem Kazanu se je odvil strelski napad. Čeprav so prve informacije kazale, da sta bila napadalca dva, pa se je kasneje izkazalo, da je streljala le ena oseba. Policija je napadalca, starega 19 let, pridržala. Ubil je najmanj devet oseb. Šolska streljanja so v Rusiji sicer razmeroma redka. Eden zadnjih večjih incidentov se je zgodil na Krimu, priključenem Rusiji, leta 2018.

Po 'uspešnem' začetku mature bo Sviz zbiral podpise za odstop Kustečeve
04. 05. 2021 16.13
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je ob obisku Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju ocenila, da se je izvedba letošnje splošne mature začela uspešno. Glede na prve informacije ministrice večjih težav pri začetku spomladanskega roka ni bilo. Ji bo pa težavo morda povzročil sindikat Sviz, ki bo v sredo med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju začel zbirati podpise pod poziv za odstop Kustečeve. S tem želijo predvsem jasno sporočiti, kako ocenjujejo vodenje šolskega resorja v zadnjem letu.

Začetek splošne mature: kakšen bo protokol v primeru karanten in okužb?
03. 05. 2021 14.24
V torek, 4. maja, se bo s pisanjem eseja iz materinščine začela letošnja splošna matura. Kljub temu da so se dijaki bistveni del letošnjega šolskega leta šolali od doma, koledarja obeh matur ostajata nespremenjena. Ob odreditvi karantene, ki je posledica rizičnega stika, lahko maturanti največ 24 ur pred izpitom opravijo PCR-test. V primeru, da je test negativen, se mature lahko udeležijo. Vsi, ki so potrjeno okuženi z novim koronavirusom, pa bodo imeli z ustreznimi dokazili možnost opravljanja mature v jesenskem roku.

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja
03. 05. 2021 08.24
Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

Merc: Občutek varnosti je zelo pomemben za otrokovo uspešnost
01. 05. 2021 07.00
20-letnik z Gorenjske, ki je načrtoval maščevalni morilski strelski pohod, je v priporu v forenzični enoti mariborske psihiatrične bolnišnice. K sreči so ga policisti s pomočjo ameriških kolegov razkrinkali in preprečili najhuje. Motiv za napad naj bi bilo maščevanje nekdanjim sošolcem, domnevno zaradi vrstniškega nasilja v času šolanja. Nekdanji ravnatelj Dušan Merc je pri medvrstniškem nasilju poudaril vlogo učiteljev in dejal, da niso zgolj "učitelji predmetov, ampak tudi tisti, ki jim morajo otroci zaupati".

Osumljeni pripravil obsežen seznam z imeni in lokacijami napada
29. 04. 2021 17.53
Policija je na domu 20-letnika, ki je načrtoval množični poboj, našla natančen seznam na več deset straneh. Na njem pa imena nekdanjih sošolcev in pedagogov, kako so ga prizadeli, ter lokacije napada, med katerimi se je znašla tudi bazilika Marije Pomagaj na Brezjah. Podobno tragedijo smo v Sloveniji, tudi s pomočjo ameriških obveščevalcev, preprečili pred leti. Šlo je za osnovnošolca, ki je več let trpel ustrahovanje in nasilje. Strokovnjaki tako opozarjajo, da si pred medvrstniškim nasiljem ne smemo zatiskati oči.

Zakaj je igra golfa primerna za vse
29. 04. 2021 00.15
O golfu obstajajo številni miti, ki marsikoga odvrnejo od enega najlepših športov, ki se jih lahko rekreativno loti zelo široka populacija. Veliko gibanja v objemu zelene narave in druženje na prostem, je tisto kar prepriča bodoče golfiste, da se odpravijo na tečaj golfa, kjer osvojijo prva znanja in se kasneje samostojno podajo na zelenico. Za nepoznavalce je golf pogosto nezanimiva igra, kjer se sprehajate s palico po igrišču in udrihate po žogicah, saj pravil ne poznate. Poleg tega pa mnoge od igranja golfa odvrne mit, da je to igra bogatašev. Vse našteto pa je samo kup neresnic. Za razbijanje mitov o golfu pa smo se pogovarjali z Miho Repovžem, ki skrbi za urejenost zelenic igrišča CUBO golf v sončnem Smledniku, ki je od Ljubljane oddaljen le 20 minut.

V Avstriji samotestiranje 'vstopnica' za pouk, v Italiji test le po rizičnem stiku
22. 04. 2021 06.00
Če so še nedavno v Sloveniji optimistično napovedovali ukrep samotestiranja v šolah, se je zapletlo že pred samim začetkom, posledično pa je testiranje prestavljeno za nedoločen čas. V sosednji Avstriji tovrstnih težav nimajo. Hitri test je vstopnica za pouk, ukrepu pa večina staršev ne nasprotuje. V Italiji, kjer vlada prilagaja ukrepe glede na epidemiološke razmere v posamezni regiji, samotestiranje v praksi ne poteka. Je pa nenehno spreminjanje ukrepov že pustilo posledice na učencih, ki upajo, da se bo življenje kmalu vrnilo v običajne tirnice.

Novi rektor Univerze v Ljubljani je Gregor Majdič
21. 04. 2021 08.08
V drugem krogu rektorskih volitev za mandatno obdobje 2021–2025, ki so potekale na ljubljanski univerzi, je zmagal Gregor Majdič, profesor na veterinarski fakulteti. Med štirimi kandidati sta se v prvem krogu prejšnji teden najbolje odrezala prav Majdič in Igor Papič, ki sta tokrat zopet merila moči. Zaradi epidemioloških razmer so volitve izvedli elektronsko na vseh 26 članicah in rektoratu hkrati.

Za maturante predvidena izjemna prekinitev karantene s PCR-testom
21. 04. 2021 12.21
"Matura v tem šolskem letu seveda bo," je dejala ministrica Kustec in dodala, da koledarja obeh matur ostajata nespremenjena. Predvidene so tudi nekatere druge prilagoditve, med drugim bodo lahko dijaki ob odreditvi karantene, ki je posledica stika z okuženo osebo, največ 24 ur pred maturitetno obveznostjo izvedli PCR-test in se mature vseeno udeležili. Maturanti, ki bodo v času opravljanja mature v spomladanskem roku imeli potrjeno okužbo z novim koronavirusom, pa bodo z ustreznimi dokazili imeli možnost opravljanja mature v jesenskem roku s priznavanjem za nazaj.

Sodnica ustavila postopek zoper dijaka, ki je protestiral za vrnitev v šolo
20. 04. 2021 09.44
Mariborska okrajna sodnica je ustavila prekrškovni postopek zoper dijaka, ki je februarja sodeloval na mirnem protestu na Trgu svobode v Mariboru, s katerim so dijaki zahtevali vrnitev v šolske klopi. Zagovornik Dino Bauk pričakuje takšno odločitev tudi v primeru ostalih dveh dijakinj, ki sta se znašli v enakem postopku.

Začetek mature bo, kot predvideno, 4. maja
17. 04. 2021 19.49
Prednostno cepljenje maturantov je predlagala državna komisija za splošno maturo pri državnem izpitnem centru. Njena predsednica pravi, da pokončno stoji za svojim predlogom, saj da je njihova obveza zagotoviti maturantom kar najbolj normalno izvedbo zrelostnega izpita. Dodala je tudi, da za predlogom stoji stroka, le da ne zdravstvena, temveč pedagoška. Cepljenje maturantov bo tako potekalo zadnji dan pred prvomajskimi počitnicami, maturitetni esej pa bo, kot predvideno, 4. maja.

Jerala: Maturanti naj se cepijo takrat, ko pridejo na vrsto, ko bodo cepljeni tisti, ki so najbolj ogroženi
17. 04. 2021 07.00
Kaj prinaša politična odločitev, da dijake, ki bodo letos opravljali maturo, uvrstijo med prioritetne skupine za cepljenje, ko pa po državi ostajajo necepljeni celo 70-letniki? Med drugim naj bi odločitvi botrovalo tudi medijsko poročanje o stiskah dijakov, ki pa jih novica o cepljenju za zdaj ne pomirja. Zanje ostaja še veliko neznank, tudi ta, kaj bo z izpitnimi roki. Kako na uvrščanje dijakov na prednostni seznam za cepljenje gledajo strokovnjaki, je pojasnil Roman Jerala s Kemijskega Inštituta.