učitelji

Cepljenje maturantov priporočila državna komisija, posvetovalna skupina je bila proti

16. 04. 2021 10.48

Prednostno cepljenje maturantov je že konec marca vladi priporočila Državna komisija za splošno maturo, ki je opozorila na škodljive posledice za dijake, ki se ne bi mogli udeležiti spomladanskega roka mature zaradi okužbe ali karantene. Po drugi strani je posvetovalna skupina za cepljenje tej odločitvi nasprotovala, njeni člani opozarjajo, da gre za politično odločitev.

Zagovor prve mariborske dijakinje. Podporniki: 'Vse skupaj je absurdno'

15. 04. 2021 16.02

Na mariborskem okrajnem sodišču se je odvil prvi prekrškovni postopek zoper dijakinjo, ki je v začetku februarja mirno in z upoštevanjem epidemioloških ukrepov pozivala k vrnitvi v šole. Pred sodiščem so se v znak podpore zbrali dijaki, učitelji, upokojenci, starši in mnogi drugi. Odvetnik dijakov je dejal, da pričakuje, da bo sodišče postopek ustavilo.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Papič

13. 04. 2021 17.51

Profesor na veterinarski fakulteti Gregor Majdič in aktualni rektor Igor Papič se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo v sredo, 21. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 29,7 odstotka, Papič pa 35,5 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

'Vsak dan sem v stiku s 150 učenci, prav je, da ščitimo drug drugega'

12. 04. 2021 20.32

Kdaj se bo začelo samotestiranje učencev? Z ministrstva za zdravje so sporočili, da predvidoma v petek, čeprav testov, s katerimi se bodo učenci in dijaki testirali, še ni v Sloveniji. Začetek novega tedna sicer ni prinesel odgovorov – v šolah še vedno čakajo na navodila, kako točno bo potekalo testiranje in kakšna bo pri tem vloga učiteljev. Govorili smo z učiteljem na eni od ljubljanskih osnovnih šol, ki testiranje podpira.

Testiranje dijakov bo potekalo v šolah, učitelji ob tem opozarjajo na stigmo otrok

10. 04. 2021 19.51

Se bodo otroci vendarle morali samotestirati v šoli, in ne doma, kot je še v ponedeljek obljubljal zdravstveni minister? Na sestanku ravnateljev srednjih šol z vlado in NIJZ so šolnike seznanili, da bo treba samotestiranju enkrat na teden posvetiti čas v šoli. Učenci se bodo testirali sami, rezultate bo odčital učitelj. Ne le, da se zdaj učitelji sprašujejo, kako varno je za učitelja rokovanje s testi, zanima jih tudi, kako testirati srednješolce, ki imajo na programu prakso. In ne razumejo, zakaj je še v ponedeljek minister govoril drugače kot v petek na sestanku.

Stiske dijakov vse večje: 'Prikrajšani so za pristno in zdravo odraščanje'

10. 04. 2021 09.00

"Po podatkih svetovalne službe je evidentno, da smo izgubili relativno veliko dijakov, ki so mimo obveznosti zašli v svoje svetove in tam obstali," pove profesorica slovenščine na Gimnaziji Poljane Katarina Torkar Papež. Stisko letošnjih maturantk in maturantov povečujejo negotove razmere, pristojno ministrstvo pa na njihova vprašanja še vedno ne odgovarja. "Kako je mogoče, da mesec dni pred začetkom nimamo vsaj okvirnih usmeritev o izvedbi letošnje mature?" se sprašujejo tudi njihovi učitelji.

Dijaki bodo s samotestiranjem začeli prihodnji petek, testi iz skupnega razpisa EU

09. 04. 2021 15.31

Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci potrdil, da se bodo dijaki samotestirali v šoli. S samotestiranjem in poučevanjem o njem bodo začeli v petek, 16. aprila. V šoli se bodo samotestirali tudi učenci tretjega triletja, je dejal. Teste bo Slovenija nabavila iz skupnega razpisa EU.

Bi cepljenje proti covidu-19 lahko postalo obvezno? Kaj pravi zakon?

08. 04. 2021 21.17

Evropsko sodišče za človekove pravice je presodilo, da obvezno cepljenje otrok na Češkem ni nezakonito oziroma ne krši pravice do zasebnega življenja. Ali to pomeni, da se lahko države v času epidemije odločajo tudi za obvezno cepljenje vseh državljanov proti covidu-19, morda tudi za obvezno testiranje otrok, ki se vračajo v šole? V Franciji strokovnjaki na to že namigujejo. Odvetnik Blaž Kovačič pa izpostavlja, da je pri cepljenju proti covidu-19 "pravica države manjša kot v primeru, o katerem je odločalo evropsko sodišče".

'Verjeti v otroke pomeni verjeti v našo skupno, lepšo prihodnost'

04. 04. 2021 10.15

Miha si je na začetku sedmega razreda zaželel, da bi bil končno uspešen. Ker je vedel, da vse to zmore. Celo razmišljal je o nadaljevanju šolanja in poklicu, ki bo prekinil gordijski vozel večgeneracijske revščine. In prav v tistem letu se mu je sesul svet sanj. Bližal se je konec šolskega leta. Vedel je, da bodo ocene slabe. Kljub trudu – kljub prizadevanjem biti slišan, viden, sprejet. Prezrt od šole, vrstnikov in vse bolj osamljen je posegel po sebi.

V skupinah nujnega varstva v šolah učenci istega razreda, ocenjevanja ne bo

29. 03. 2021 18.48

Ministrstvo za izobraževanje je srednje, osnovne in glasbene šole z okrožnico tudi uradno obvestilo, da bo pouk od četrtka do prihodnjega petka znova potekal na daljavo. Osnovnim šolam nalaga, naj skupine v nujnem varstvu oblikujejo iz učencev istega razreda, za preverjanje in ocenjevanje pa priporoča, naj ga preložijo na čas po vrnitvi.

V šolah upajo, da bo zaprtje trajalo le 11 dni. Pa potem? Se vračajo vsi?

29. 03. 2021 12.26

V slovenskih šolah niso navdušeni nad vnovično vrnitvijo k pouku na daljavo. Kot pravijo ravnatelji, so namreč po nedavni vrnitvi v šole ravno dodobra vzpostavili rutino. Upajo, da bo prekinitev res trajala le 11 dni. Na srednjih šolah bo največ težav za maturante. Za otroke s posebnimi potrebami pa bo šolanje še naprej potekalo v živo. Mateja Logar, vodja strokovne skupine za covid-19, pa je na novinarski konferenci povedala, da se 12. aprila šola nadaljuje po modelu C. Na ministrstvu medtem pravijo, da o tem še sploh ni bilo govora.

Brezplačna uporaba aplikacije Kobi TO: učenje z njeno pomočjo je lažje

26. 03. 2021 19.28

Šolanje na daljavo je, posebej pri najmlajših učencih, prineslo številne izzive, s katerimi so se srečevali tako učitelji kot starši. Učenje črk, glasov in branja je namreč ena od najpomebnejših osnov za poznejše pridobivanje znanja. Da zaradi pandemije najmlajši ne bi utrpeli škode pri opismenjevanju, so se v podjetju Hopalai odločili, da v brezplačno uporabo dajo svojo aplikacijo Kobi TO! Učenje izgovarjave, vezava dveh glasov in branja je z njeno pomočjo veliko lažje, ugotavljajo pedagogi in logopedi.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

Nove zamenjave v Policiji

23. 03. 2021 11.45

Na Policiji se nadaljujejo kadrovske rošade. Dolgoletnega vodjo Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Koper, Deana Juriča, bodo aprila premestili na Upravo avtocestne policije. Tako se bo strokovnjak za preiskovanje kriminala po novem ukvarjal s problemi na avtocestah. Že nekaj časa se je govorilo, da je Jurič naslednja tarča za zamenjavo.

Tretji val v Evropi: Naraščanje okužb, zaostrovanje ukrepov in protesti

21. 03. 2021 15.55

Epidemiološke razmere po svetu se zaostrujejo. Številne evropske države se odločajo za nove protikoronske ukrepe in zaustavljajo javno življenje. Medtem v več evropskih državah potekajo protesti proti ukrepom, ponekod je izbruhnilo tudi nasilje med policijo in demonstranti. Na Hrvaškem pa se oblasti soočajo s kritikami po razkritju, da velike količine cepiva ostajajo v skladiščih.

Kurz prepričan, da bodo zaradi cepiva poleti znova zaživeli normalno

20. 03. 2021 12.00

V Franciji in na Poljskem so v veljavi ostrejši ukrepi za zajezitev novega koronavirusa, za katere so se v obeh državah odločili po vnovičnem porastu števila okužb. Na Poljskem so za tri tedne zaprli vse nenujne trgovine. Medtem sta se tako Belgija kot Švica v petek odpovedali predvidenemu sproščanju ukrepov za zajezitev novega koronavirusa, saj se obe soočata s poslabšanjem epidemiološkega stanja. Avstrijski kancler pa je prepričan, da se bo poleti življenje vrnilo v normalne tirnice.

V primorsko-notranjski regiji se odpirajo gostinski lokali, obalno-kraška znova oranžna

17. 03. 2021 20.49

Vlada je na seji sprejela nekatere spremembe odlokov. Odslej bodo po vsej državi dovoljeni shodi, ki se jih lahko udeleži do 10 ljudi. Obalno-kraška regija se je obarvala oranžno, primorsko-notranjska regija pa rumeno, zato bo odslej tam dovoljena strežba pijače in jedi na gostinskih terasah. V glasbenih šolah pa bo poleg individualnega pouka dovoljen tudi pouk baleta in sodobnega plesa.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'

17. 03. 2021 13.59

Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Kuharski izzivi v šolskih klopeh

17. 03. 2021 08.00

V nedeljski oddaji šova Mali šef Slovenije smo spremljali najmlajšo tekmovalko vseh sezon, ki nam je pokazala, kaj vse se z voljo in trudom že pri devetih letih lahko doseže. Veliko volje pa vsi otroci potrebujejo še med procesom uravnoteženega odraščanja, katerega del so tudi izkušnje malih šefov, ki jih pridobivajo s sodelovanjem v šovu.

Leto dni od ene največjih revolucij v zgodovini našega šolstva

16. 03. 2021 17.34

Leto dni mineva od dneva, ko so šolarji namesto v šolske klopi sedli za domače računalnike in se je začelo šolanje od doma. Na začetku so iskali opremo, prilagajali so se vsi, učitelji in učenci. V drugem valu pa je ob strahu in prilagajanju v ospredje vse bolj stopalo vprašanje, koliko znanja bodo šolarji prinesli nazaj v učilnice. Kako velik bo primanjkljaj in kakšne bodo posledice šolanja od doma? To zadeva vso generacijo, ki šteje malo manj kot milijardo ljudi.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje

15. 03. 2021 06.10

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Večji del Italije obarvan v rdeče, covidne bolnike iz Pariza premeščajo drugam

15. 03. 2021 08.40

V večjem delu Italije od danes znova veljajo strožji ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Zaprti so lokali, restavracije in vse nenujne trgovine, prav tako pouk poteka na daljavo. Med velikonočnimi prazniki pa bo celotna Italija veljala za rdeče območje. Francoska vlada medtem namerava okrog 100 covidnih bolnikov z enot za intenzivno nego na širšem območju Pariza premestiti drugam, saj so tamkajšnje bolnišnice zaradi velikega števila novih primerov preobremenjene.

Cepljenje šolnikov se nadaljuje, na velenjski šoli v ponedeljek spet pouk

14. 03. 2021 19.20

Konec tedna se je nadaljevalo cepljenje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki bo potekalo tudi prihodnji teden. V ponedeljek pa bo znova v polnem obsegu stekel pouk na velenjski OŠ Mihe Pintarja Toleda, potem ko je v petek odpadel, ker je bilo več učiteljev odsotnih zaradi močne reakcije po cepljenju proti covidu-19.

'AstraZeneca se bo morala zamisliti, tako se v poslovnem svetu ne obnaša'

12. 03. 2021 10.09

Slovenija nadaljuje uporabo cepiva AstraZenece, je ob obisku cepilnega mesta v ZD Kamnik povedal koordinator za cepljenje proti covidu-19 Jelko Kacin. "V Velenju so včeraj na veliko tarnali zaradi bolečin v ramenih," je komentiral Kacin in dodal, da je stališče svetovalne skupine za cepljenje glede nadaljnje uporabe enotno. Napoveduje dvig starostnega praga za uporabo tega cepiva nad 65 let, potem ko cepijo šolnike. Dotaknil se je tudi novice, da bo AstraZeneca dobavila 25 odstotkov manj cepiva, kot je obljubila: "Tako se v poslovnem svetu ne obnaša."

Po cepljenju več bolniških odsotnosti med učitelji: v Velenju odpadel pouk

11. 03. 2021 21.18

Na velenjski osnovni šoli Miha Pintar Toledo, kjer so cepili 2/3 učiteljev, jih je zaradi reakcije na cepivo bolniško odsotnih 26. Ker za takšno število odsotnih niso uspeli zagotoviti menjav, bo pedagoški proces jutri v celoti odpadel. Neuradno smo izvedeli, da se še na več šolah soočajo z večimi bolniških odsotnostmi. Kot poudarjajo strokovnjaki, so takšne reakcije po cepljenju s cepivom AstraZeneca povsem običajne.

Raper Diddy znova odprl vrata šole v Bronxu

11. 03. 2021 19.04

Zvezdnik, ki je svojo šolo v newyorški četrti odprl lansko jesen, jo je moral zaradi pandemije znova zapreti. Sedaj pa se ustanovi v Bronxu obetajo lepši časi, saj je šola znova odprta in ob rednem pouku ponuja tudi obilo obšolskih dejavnosti ter športnih aktivnosti.

Učitelji pod pritiskom staršev, ki nasprotujejo nošenju mask v šolah

10. 03. 2021 20.54

Učitelji ponekod opozarjajo, da so v šolah pod nenehnimi pritiski zaradi nekaterih staršev, ki nasprotujejo nošenju mask v šolah. Posamezniki so šli celo tako daleč, da so eni od odvetniških pisarn naročili pravno mnenje, s katerim zatrjujejo, da nošenje mask krši ustavno pravico otrok do nedotakljivosti oziroma telesne in duševne celovitosti. "Ukrepe uvaja vlada in ne šole," pravijo ravnatelji. In poudarjajo, da je nošenje mask solidarnosten ukrep, s katerim skušamo doseči dobro za celotno družbo.

V torek potrdili 952 okužb, število hospitaliziranih spet padlo pod 500

10. 03. 2021 09.58

V torek je bilo ob 6017 opravljenih PCR-testih potrjenih 952 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako zelo podoben kot dan prej, 15,8-odstoten (v ponedeljek 15,7-odstoten). V bolnišnicah se zdravi 485 oseb s covidom-19, je sporočila vlada. Eden od pogojev za prehod v rumeno fazo (manj kot 500 hospitaliziranih) je tako izpolnjen, drugi pa še ne – sedemdnevno povprečje potrjenih primerov mora namreč pasti pod 600, trenutno pa znaša 728.

Učiteljica za milijon dolarjev

09. 03. 2021 14.29

Letos smo v Sloveniji prvič izbirali učiteljico ali učitelja, ki nas bo zastopal na mednarodnem tekmovanju Teacher Global Prize za najboljšega učitelja na svetu v Parizu. Zmagovalec bo prejel kar milijon ameriških dolarjev. Starši, učenci in tudi učitelji so tokrat izbrali učiteljico razrednega pouka Nino Jelen, ki navdušuje s svojimi inovativnimi pristopi k učenju in predvsem s tem, da učenje spremeni v zabavo. Njene učne lekcije, ki jih je v času karantene objavljala kar na spletu, da bi pomagala tudi drugim, pa imajo že na tisoče ogledov.

Ponekod na vrsti za cepljenje že 50-letniki? 'Opravili bomo inšpekcijski nadzor'

09. 03. 2021 12.11

Da v Sloveniji trenutno cepimo s cepivi treh proizvajalcev, pričakuje pa se, da bo v kratkem odobreno še cepivo podjetja Johnson & Johnson, s katerim bi v aprilu, maju in juniju lahko cepili okoli 230.000 ljudi, je povedal koordinator za cepljenje proti covidu-19 Jelko Kacin. Trenutno najbolj intenzivno cepijo starostnike, stare od 75 do 79 let. Na vprašanje, zakaj po nekaterih zdravstvenih domovih še niso cepili niti vseh 80-letnikov, ponekod pa na cepljenje že vabijo zdrave 50-letnike, je Kacin odgovoril, da bo v teh primerih zdravstvena inšpekcija opravila nadzor.