uKC

V dveh mesecih za zdravljenje bolnikov s covidom skoraj 96 milijonov evrov
13. 05. 2021 10.09
UKC Ljubljana bolnike s covidom zdravi tudi s pomočjo telemedicinske obravnave, kar pomeni, da so bolniki doma, dvakrat dnevno pa morajo rezultate meritev, ki jih opravijo s pomočjo izposojenih aparatov, sporočiti zdravniku. Takih bolnikov, kljub nekaterim informacijam, ne vodijo na seznamu hospitaliziranih in tako njihovo število ne vpliva na statistiko hospitaliziranih, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.

Nevrologinji Bojani Žvan sodišče prisodilo 10.000 evrov odškodnine
13. 05. 2021 09.34
Zaradi mobinga na delovnem mestu je sodišče odločilo, da mora UKC Ljubljana nevrologinji Bojani Žvan plačati 10.000 evrov odškodnine. Žvanova je bila razrešena z mesta predstojnice kliničnega oddelka za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo, njena razrešitev pa je bila nezakonita.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'
12. 05. 2021 14.20
12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

ZZZS: Cene zdravljenja covidnih bolnikov za do 50 odstotkov previsoke
12. 05. 2021 19.00
Stroški zdravljenja covidnih bolnikov so občutno previsoki, opozarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Zato predlagajo tudi za več kot polovico nižje cene – za bolnike brez zapletov denimo namesto osem tisoč nekaj več kot 3500 evrov. Stroški so v drugem valu resda nekoliko padli, a ne bistveno, pa odgovarjajo v bolnišnicah. Poleg tega zdravstvena blagajna pri covidnih bolnikih ne krije stroškov dodatnih storitev.

Strdki po cepljenju z vektorskimi cepivi zelo redki, ključna tudi hitra prepoznava
11. 05. 2021 18.02
Krvni strdki po cepljenju z vektorskimi cepivi proti covidu-19 so zelo redki, ob hitrem prepoznavanju pa jih je mogoče učinkovito zdraviti, je razvidno iz navodil oddelka za žilne bolezni UKC Ljubljana, objavljenih na spletnih straneh NIJZ. Odsvetujejo preventivno jemanje aspirina in podobnih zdravil, saj ni dokazov o koristnosti takih ukrepov.

Visoke plače v zdravstvu: infektologinja dobila 27.000 evrov bruto
11. 05. 2021 16.12
Potem ko je javnost izvedela za visoke plače v zdravstvu, med drugim, da je v ljubljanskem UKC zdravnica infektologinja decembra lani dobila dobrih 27.000 evrov bruto plače, so se začele na Infekcijski kliniki v Ljubljani pojavljati pošiljke z belim prahom. "Menim, da bi z objava imen samo pospešila in povzročila ogorčenje in tovrstna dejanja, za kar ni prav nobene potrebe in razloga," je prepričan v. d. direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič.

V ponedeljek potrdili 491 novih okužb
11. 05. 2021 09.42
V ponedeljek so pristojni opravili 3642 PCR-testov in potrdili 491 okužb z novim koronavirusom. Ob tem so opravili še 43.620 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. Umrle so tri osebe s covidom-19.

V sojenju zaradi preskakovanja čakalnih vrst sodišče oprostilo vse obdolžene
10. 05. 2021 14.52
Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je z oprostilno sodbo za vse obdolžene sklenilo sojenje v tako imenovani aferi preskakovanja čakalnih vrst v UKC Ljubljana.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati
08. 05. 2021 15.56
V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Novi direktor UKC Maribor bo Anton Crnjac
07. 05. 2021 18.20
Svet UKC Maribor je za novega direktorja te druge največje bolnišnice v državi z desetimi glasovi za in enim proti za naslednja štiri leta potrdil nekdanjega strokovnega direktorja Antona Crnjaca. Bil je edini kandidat, ki se je že predstavil članom sveta zavoda, na položaju pa bo nasledil Vojka Flisa, ki se ni odločil za ponovno kandidaturo.

V UKC Ljubljana zdravili 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom
06. 05. 2021 10.41
Od začetka epidemije so v UKC Ljubljana obravnavali 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom, povezanim s covidom-19. Največ otrok je zbolelo v drugem valu epidemije, medtem ko tretjega vala niso zaznali. "Od konca drugega vala zbolevajo posamezni otroci, to je približno dva otroka mesečno, podobno pojavnost pričakujemo tudi v bodoče," so sporočili.

53-letnico zajel ogenj, rešil jo je sosed
05. 05. 2021 13.54
Prejšnjo sredo je Alojz Zagoričnik iz Prebolda slišal krike na pomoč. Okoli 200 metrov od njegovega doma je našel žensko, vso v plamenih, ki je v bolečinah tekala po vrtu. Alojz ni pomišljal, takoj je stekel do nje in ji skupaj s sosedom pogasil goreča oblačila.

Nad zdravstvene delavce z grožnjami in žalitvami
04. 05. 2021 12.34
"Za svojega otroka tudi ubijam!" Tako je svoj telefonski pogovor z eno od pediatrinj končala nezadovoljna mati 17-letnika, ker ji ni uspelo izsiliti zdravniškega potrdila, da je njen sin zaradi morebitnih psihičnih posledic upravičen do nenošenja zaščitne maske. Zdravnica jo je prijavila policiji, ker je bila to njena dolžnost, pa tudi, ker jo je postalo strah zase in za svoje bližnje. To je le ena od zgodb, s katerimi se na Sekcijo za primarno pediatrijo obrača vse več pediatrov in pediatrinj, ki se znajdejo v konfliktnih situacijah z "vsevednimi" starši.

Več prometnih nesreč: z mopedom v kapelico, v Domžalah trčenje treh vozil
01. 05. 2021 20.10
Policija je na praznični dan obravnavala več prometnih nesreč. V Domžalah so trčila tri osebna vozila, pri čemer se je eno prevrnilo na bok, eno osebo so reševalci prepeljali na zdravljenje v UKC Ljubljana. V bližini naselja Gorjansko je motorist zapeljal s cestišča in trčil v drevo, v Ponovi vasi pa je moški z mopedom trčil v kapelico.

V četrtek potrdili 949 novih okužb, na poti je 79.000 odmerkov cepiva AstraZenece
30. 04. 2021 10.51
V četrtek so pristojni opravili 4442 PCR-testov in potrdili 949 okužb z novim koronavirusom. Ob tem so opravili še 31.650 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. V državi imamo 9395 aktivnih primerov okužb. Vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je na novinarski konferenci izpostavila, da se Slovenija v cepljenju proti covidu-19 s prvim odmerkom uvršča nekje na sredino evropskega povprečja. Maja in junija bomo prejeli dodatne odmerke cepiva AstraZenece, skupno število teh znaša 465.000.

'Tudi mi upamo na poletni dopust. Do takrat pa bomo opravljali svoje poslanstvo'
29. 04. 2021 16.00
Diagnostično-terapevtski servis naše največje bolnišnice, kjer zdravijo covidne bolnike z najhujšim potekom bolezni, kljub postopnemu umirjanju razmer, še naprej deluje s polno paro. Še več: največji covidni oddelek v državi je skoraj do konca obremenjen. Od 9. novembra lani, ko so sprejeli prvega bolnika, pa do danes, so skupno obravnavali že 875 pacientov. Tukaj delajo zdravniki vseh obstoječih intenzivnih terapij, anesteziologi, internisti in številni specializanti. Tudi medicinske sestre so z vseh področij, pa seveda fizioterapevti in radiološki inženirji. Vodstvo se ob tem nedvomno zaveda, da tako obsežen oddelek ne more delovati niti brez bolničarjev, čistilk, administratork. "DTS deluje zaradi požrtvovalnega dela ljudi, ki so tukaj zaposleni," so jasni.

398 novih okužb, povečuje se število oseb s postcovidnim sindromom
28. 04. 2021 09.44
Po podatkih Sledilnika covid-19 je bilo v torek opravljenih 2007 PCR-testov, potrjenih pa 398 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 19,8 odstotka. Hospitaliziranih je 621 bolnikov, 15 oseb s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se sicer še vedno zdravi precejšnje število covidnih bolnikov, zato po besedah direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana trenutno še ne morejo povečati obravnave bolnikov z drugimi boleznimi.

Potrdili 191 novih okužb, ukinjajo se kontrolne točke na meji z Avstrijo in Italijo
26. 04. 2021 09.31
Ob opravljenih 1354 PCR-testih so pristojni v nedeljo potrdili 191 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 14,1 odstotka. Po podatkih Sledilnika covid-19 imamo tako v Sloveniji 10.362 aktivnih primerov. Vlada je medtem sklenila, da se s sredo ukinjajo kontrolne točke na meji z Avstrijo in Italijo.

Pri zdrsu v globino na območju Velikega Rogatca umrl planinec
25. 04. 2021 18.27
Na območju Velikega Rogatca v Krnici v občini Luče je planinec zdrsnil v globino in pri tem umrl. O nesrečah v hribih in gorah poročajo tudi z območja PU Kranj. Na poti z Blegoša proti Čabračam so na pomoč oboleli osebi priskočili reševalci GRS Škofja Loka in dežurna ekipa HNMP Brnik. Na kraju so ugotovili, da je oseba umrla.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?
24. 04. 2021 20.00
Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Brecelj zanika, da bi za hitrejšo obravnavo bolnice prejel podkupnino
23. 04. 2021 13.41
S pričanjem kirurga Erika Breclja se je na Okrožnem sodišču v Ljubljani nadaljevalo sojenje v aferi preskakovanja čakalnih vrst v zdravstvu. Zanikal je, da bi za hitrejšo obravnavo onkološke bolnice prejel podkupnino, in ocenil, da je pri obtožbah podkupovanja šlo za izsiljevanje njegove žene sodnice, ki je enemu od obtoženih sodila v drugi zadevi.

V četrtek 16,8 odstotka pozitivnih testov
23. 04. 2021 09.58
V četrtek so sicer v Sloveniji opravili 5371 PCR-testiranj in potrdili 900 okužb z novim koronavirusom. Število pacientov, ki zaradi okužbe z novim koronavirusom potrebujejo bolnišnično oskrbo, še vedno ostaja visoko. Umrlo je šest oseb.

Za vas smo testirali, kako zanesljivi so testi za samotestiranje otrok
23. 04. 2021 06.00
Dijaki bi se morali po napovedih vlade že ves teden samotestirati, a država še kar validira teste, samotestiranje pa je prestavljeno za nedoločen čas. Kljub nastali zmedi pa so navodila za uporabo testa jasna. Za vas smo s pomočjo osnovnošolca Jakoba preizkusili test za samotestiranje in preverili, kako enostaven je za uporabo. Laik si brisa nazofarinksa ne more odvzeti sam, zato se pri samotestiranju uporablja bris začetnega dela nosu. "Ni težav, ne boli, ni neprijetno," je dejala Viktorija Tomič, vodja strokovne skupine za hitre teste in mikrobiološkega laboratorija na kliniki Golnik.

Nova sprememba cepilne strategije
22. 04. 2021 06.47
Svetovalna skupina za cepljenje proti covidu-19 odločila, da je cepivo Johnson & Johnson primerno za vse starejše od 18 let. S tem je sledila zapisom Evropske agencije za zdravila. Po besedah vodje posvetovalne skupine Bojane Beović imunost po cepljenju s tem cepivom glede na dokumentacijo agencije nastopi po 14 dneh. Vlada je medtem znova dopolnila cepilno strategijo.

Za razliko od hišnih živali rejne niso dovzetne za okužbo
21. 04. 2021 09.39
Okužbe s covidom-19 ne prizanašajo niti domačim živalim, predvsem hišnim ljubljenčkom. Do sedaj so pri nas tako okužbe potrdili že pri dihurju, mačkah in psu. Imamo pa srečo, da za okužbo niso dovzetne rejne živali, kot so prašiči, govedo in perutnina.

V torek delež pozitivnih 21,5-odstoten
21. 04. 2021 09.42
Ob opravljenih 4816 PCR-testih so v torek potrdili 1034 okužb z novim koronavirusom, delež je bil torej 21,5-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 24.995 oseb s hitrimi antigenskimi testi, pozitivne pa nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Hospitaliziranih je 631 oseb, od tega 155 na oddelkih za intenzivno terapijo. Štirje covidni bolniki so umrli. Sedemdnevno povprečje števila okužb se je zmanjšalo na 706.

Neuradno: v Avstriji aretirali Anisa Ličino
20. 04. 2021 15.20
Avstrijski varnostni organi so slovensko Policijo obvestili, da so v nedeljo v Avstriji, na podlagi nacionalnega naloga za prijetje, aretirali slovenskega državljana zaradi suma storitve kaznivih dejanj, povezanih s trgovanjem s prepovedanimi drogami. Po naših neuradnih informacijah gre za Anisa Ličino.

Ob opravljenih manj testih 20,3 odstotka pozitivnih, okužbe v treh domovih za starejše
20. 04. 2021 10.19
Znani so epidemiološki podatki za ponedeljek. Opravili so 3537 PCR-testov, pozitivnih je bilo 718 – delež je bil torej 20,3-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 39.436 oseb s hitrimi antigenskimi testi, kjer pa pozitivne nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V ponedeljek je umrlo pet covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 12.331 aktivnih primerov okužbe. Regija z najvišjo 14-dnevno in 7-dnevno incidenco ostaja primorsko-notranjska, z najnižjo pa obalno-kraška. Nove primere medtem beležijo v treh domovih za starejše – poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem.

Delež okuženih 14,6-odstoten, Logarjeva: To je tudi učinek zaprtja
19. 04. 2021 09.43
Zadnji epidemiološki podatki kažejo na izboljšanje: ob 1605 opravljenih PCR-testih so včeraj potrdili 234 novih okužb z novim koronavirusom. Delež okužb je tako padel na 14,6 odstotka. Pristojni so opravili tudi 6576 hitrih antigenskih testov, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrlo je osem covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 11.883 aktivnih primerov okužbe. Za spodbudne trende je po besedah vodje svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Mateje Logar zaslužno tudi 11-dnevno zaprtje države, ob hkratnem cepljenju.

Mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni: Od prvih simptomov do diagnoze lahko mine več kot deset let
19. 04. 2021 00.15
April je po vsem svetu tradicionalno znan kot mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni, ki prizadene približno 1 od 40.000 moških in 1 od 20.000 žensk. Gre za prirojeno presnovno bolezen, ki se začne z bolezenskimi znaki v otroštvu, napredujoče zdravstvene težave pa imajo bolniki predvsem v odraslosti.*