uKC

Dobra novica: Tandeja premestili z intenzivnega na travmatološki oddelek UKC
31. 03. 2021 14.25
Norveški smučarski skakalec Daniel Andre Tande, ki je na finalu svetovnega pokala prejšnji teden v Planici grdo padel na letalnici bratov Gorišek, je danes zapustil oddelek intenzivne nege, poroča norveška televizija NRK. Tandeja bodo premestili na travmatološki oddelek ljubljanskega kliničnega centra.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?
30. 03. 2021 06.00
Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

V drugi polovici aprila bi lahko zasedli že 200 intenzivnih postelj
29. 03. 2021 19.59
S sprejetimi ukrepi rešujemo celoten problem zdravstva, ne le covidnih bolnikov, pravijo v strokovni skupini. Ozko grlo so namreč tudi tokrat intenzivne postelje, ki pa se polnijo bistveno hitreje kot v drugem valu. Če je takrat intenzivno nego potrebovalo 15 odstotkov sprejetih v bolnišnico, je v tretjem valu na intenzivnem oddelku že vsak četrti hospitalizirani bolnik. Le v zadnjem tednu je število najtežje bolnih poskočilo z 92 na 112. Če bi tako nadaljevali, bo že v drugi polovici aprila zasedenih 200 intenzivnih postelj, kar bi pomenilo ponovno odlaganje nenujnih pregledov in posegov.

Logarjeva: Če ne bi uvedli teh ukrepov, bi bilo stanje čez 14 dni zelo slabo
29. 03. 2021 09.20
V Sloveniji smo v nedeljo opravili 1774 PCR-testov in potrdili 287 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je znašal 16,2 odstotka. Hospitaliziranih je bilo 526 oseb, 27 več kot dan prej. Umrlo je šest bolnikov s covidom-19. Glede najnovejših ukrepov za zajezitev širjenja virusa in zaprtja države je vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar dejala, da je to bila "edina možnost, da zmanjšamo pritisk na bolnišnice".

Tande se je zbudil iz umetne kome in že komunicira z družino
29. 03. 2021 08.42
Norveški smučarski skakalec Daniel Andre Tande, ki je v četrtek v poskusni seriji finala svetovnega pokala v smučarskih skokih na letalnici v Planici grdo padel, se je ponoči zbudil iz umetne kome in že komuniciral z najbližjimi.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas
28. 03. 2021 07.30
"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

Tande je stabilnem stanju in v fazi prebujanja
28. 03. 2021 14.26
Norvežan Daniel Andre Tande, ki je v četrtek v poskusni seriji finala svetovnega pokala v smučarskih skokih na letalnici v Planici hudo padel, je še vedno v kirurški intenzivni enoti UKC Ljubljana. "Njegovo stanje je stabilno in je v fazi zbujanja," je pojasnila anesteziologinja Špela Štupnik Pirtovšek, članica zdravniške ekipe v Planici.

Vlada razrešila glavnega zdravstvenega inšpektorja Darka Mehikića
26. 03. 2021 21.38
Vlada je na dopisni seji s položaja glavnega zdravstvenega inšpektorja Republike Slovenije razrešila Darka Mehikića. Razloga za razrešitev niso navedli, v veljavo pa bo stopila s 30. marcem. Prav tako je vlada razrešila dosedanje in imenovala nove predstavnike sveta javnega zdravstvenega zavoda UKC Maribor.

Tande v stabilnem stanju, Norvežani hvaležni vsem Slovencem
26. 03. 2021 15.36
Zdravstveno stanje norveškega smučarskega skakalca Daniela Andreja Tandeja, ki je v četrtek v poskusni seriji v Planici hudo padel, je stabilno. "Najnovejše zdravniške napovedi so dobre, upamo, da bo jutri še boljše in bo lahko že govoril z nami," je na finalu svetovnega pokala dejal Clas Brede Braathen, športni direktor norveške ekipe.

V četrtek potrdili 1032 okužb z novim koronavirusom
26. 03. 2021 10.59
V četrtek so potrdili 1032 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6637 PCR-testiranj, kar pomeni, da je bilo pozitivnih 15,5 odstotka testiranj. Umrlo je deset covidnih bolnikov. V bolnišnicah se zdravi 500 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 108.

Dobra četrtina vseh hospitaliziranih je mlajša od 60 let
25. 03. 2021 19.48
Še bolj kot naraščanje števila okužb stroko skrbi vztrajno naraščanje števila covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Pritisk narašča tudi na oddelkih intenzivne terapije. Ponavlja se scenarij jesenskega drugega vala, a z eno razliko – povprečna starost hospitaliziranih zaradi precepljenosti starostnikov pada.

Kobajašiju zmaga v Planici, Pavlovčič tik pod stopničkami
25. 03. 2021 14.16
Planica gosti zaključni del sezone svetovnega pokala v smučarskih skokih. Na prvi tekmi v posamični konkurenci je zmagal Japonec Rjoju Kobajaši, drugi je bil Nemec Markus Eisenbichler, tretji njegov rojak Karl Geiger. Bor Pavlovčič je bil na koncu peti, Domen Prevc pa osmi, oba sta bila po prvi seriji še v boju za zmago. V poskusni seriji je grdo padel Norvežan Daniel Andre Tande, ki so ga s helikopterjem odpeljali v ljubljanski UKC.

Zbrali dovolj sredstev še za eno napravo: 'Imamo jo, imamo to mašino!'
25. 03. 2021 09.39
Kampanja zbiranja donacij za vzpostavitev celične terapije CAR-T na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana je presegla vsa pričakovanja. Že pred dvema tednoma so njeni pobudniki sporočili, da so zbrali dovolj sredstev za nakup naprave, še eno je sam kupil anonimni donator, zdaj pa so javnosti predstavili nov mejnik: zbrali so dovolj donacij za nakup še enega inštrumenta, ki bo osrednji napravi omogočil izdelavo celičnih pripravkov CAR-T kar za dva bolnika hkrati. V celotni akciji je sodelovalo več kot 4000 donatorjev, od tega 250 podjetij, pa tudi številni posamezniki z donacijami prek SMS in nakazili na transakcijski račun. Kampanja je z današnjim dnem tako zaključena, prve bolnike pa bi na tak način lahko zdravili že konec letošnjega leta.

V torek potrdili 1288 novih okužb s koronavirusom
24. 03. 2021 09.37
V torek so ob 6979 PCR-testiranjih potrdili 1288 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je devet covidnih bolnikov. Hospitaliziranih je 500 bolnikov s covidom-19, 99 jih potrebuje intenzivno nego. Kot je izpostavila epidemiologinja Eva Grilc, se epidemiološka situacija zaostruje. Nekoliko se je povečalo tudi število obolelih osnovnošolcev, srednješolcev in pedagoških delavcev. Pomembno mesto okužbe ostajata družina oziroma skupno gospodinjstvo, pa tudi delovno mesto, je poudarila.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?
22. 03. 2021 11.16
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

'Nihče ni imel v mislih izključno pomoči, hotel je tudi zaslužiti'
21. 03. 2021 06.00
Od vojne za maske do sumov korupcije in klientelizma. To je bilo leto izrednih razmer, izrednih nakupov in domnevno spornih manevrov, ki so pod drobnogledom revizorjev in preiskovalcev. Tri četrtine ventilatorjev, ki jih je kupila država, ni bilo uporabnih za covidne bolnike, kupovale so se maske brez ustreznih certifikatov, neustrezne kakovosti, v igri so bile tudi vrtoglave marže. V nabavo pa so se vpletali prijatelji, tudi sorodniki odločevalcev. Kaj je šlo narobe?

972 novih okužb. Okužbe z britanskim in južnoafriškim sevom so se podvojile
18. 03. 2021 09.55
V sredo smo ob 5442 PCR-testiranjih potrdili 972 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 17,9-odstoten. Umrle so tri osebe s covidom-19. Smo v eksponentni rasti, število primerov britanske in južnoafriške različice se je v zadnjem tednu podvojilo, opozarja direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik.

72-letnik v Miklavžu na Dravskem polju trčil v otroka
18. 03. 2021 10.30
V Miklavžu na Dravskem polju je še ne 5-letni otrok stekel na cesto, ko je mimo pripeljal 72-letni voznik osebnega avtomobila. S sprednjim levim bočnim delom vozila je trčil v otroka, ki je utrpel hudo telesno poškodbo.

Prenovljeni prostori enote za intenzivno nego in terapijo Pediatrične klinike
17. 03. 2021 18.51
Kje se skriva razlog, da je mariborski UKC, ki je leta in leta opozarjal na prostorske težave, zdaj vendarle deležen precejšnjega državnega financiranja? Že so odprli prenovljene prostore enote za intenzivno nego in terapijo Pediatrične klinike za zdravljenje najmlajših, tudi nedonošenčkov, ob kirurški stolpnici pa se končno gradijo požarna dvigala, ki jih več desetletij stolpnica ni imela. Strokovni direktor UKC pa napoveduje tudi prenovo najbolj dotrajanega dela bolnišnice – Oddelka za infekcijske bolezni.

Kako pogoste so venske tromboze in kateri dejavniki vplivajo na nastanek?
16. 03. 2021 18.42
Alarme pri cepivu AstraZenece so prižgali domnevni stranski učinki: krvni strdki, venske tromboze in pljučne embolije. Huda bolezenska stanja, ki prestrašijo marsikoga od nas. Vendar je na tem mestu ključno poudariti to, da se te težave lahko tudi sicer pojavljajo med ljudmi, ne da bi bili cepljeni. Kako pogoste so venske tromboze, kdo je najbolj izpostavljen in kateri so dejavniki, ki vplivajo na njihov nastanek?

Na voljo več milijard, a za zdravstvo malo denarja
16. 03. 2021 14.44
Stare stavbe, dotrajana inštalacija, velika prostorska stiska (ne le za paciente, tudi za medicinsko osebje), le še približno 20 odstotkov opreme je, ki ni povsem iztrošena. Stanje v naših bolnišnicah kliče po vlaganjih. Slovenija pričakuje skoraj 6 milijard evrov evropskega denarja, ki ga bo dobila dodatno, in sicer za spopadanje s posledicami krize zaradi covida-19. Koliko od teh milijard bomo namenili za zdravstvo, za modernejše bolnišnice? Ne veliko.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni
16. 03. 2021 06.00
V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

V nedeljo 205 novih okužb. Pozitivno mnenje za umik starostne omejitve pri AstraZeneci
15. 03. 2021 10.04
V nedeljo smo ob 1625 PCR-testiranjih potrdili 205 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Umrle so štiri osebe. Čeprav vzročnih povezav med krvnimi strdki in cepljenjem za zdaj ni, se je Slovenija odločila, da začasno prekine cepljenje z omenjenim cepivom. Marko Pokorn s pediatrične klinike pa je dejal, da so podali predlog, naj se s cepivom Pfizer cepi kronične bolnike od 16. leta starosti dalje.

Male črne obleke študentov za zdravljenje bolnikov z limfomom in levkemijo
14. 03. 2021 21.20
Izbrana oblačila študentov oblikovanja tekstilij in oblačil ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete, ki so jih predstavljali na razstavi Mala črna obleka, bodo dobila dobrodelno noto. Na njihovi katedri so se namreč odločili, da ob zaključku razstave priredijo dražbo. Vsa sredstva bodo namenili Slovenskemu združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, ki po uspešni akciji zbiranja denarja za nakup naprave za CAR-T zdaj zbira sredstva za nakup dodatnega instrumenta.

Komentar: Očka, kaj si delal med zadnjo veliko pandemijo?
14. 03. 2021 07.00
Izredne razmere nas vedno zaznamujejo. Iz nas potegnejo najboljše in najslabše. Nič drugače ni bilo v Sloveniji v zadnjem prelomnem letu. Le redki so, ki se jih virus ni tako ali drugače dotaknil. Ko bo vse minilo, pa se bomo pogledali v ogledalo. Si postavili vprašanje. Sem v redu? Sem naredil vse, kar sem lahko, da smo tega vraga skupaj premagali? Kaj bomo odgovorili otrokom, vnukom čez dvajset, trideset let? Kaj smo počeli med pandemijo? Sem bil sila za dobro ali sila za slabo? Sem se držal le ob strani in pustil, da drugi rešujejo človeštvo in življenja? Sem lajšal človeške bolečine ali sem na njih zaslužil?

Upad hospitaliziranih, nekatere bolnišnice zapirajo covid oddelke
13. 03. 2021 20.12
Število obolelih s covidom-19, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se pri nas še naprej zmanjšuje. Po zadnjih podatkih je hospitaliziranih 436 covidnih bolnikov. Kakšna je zdaj strategija države? Bolnišnici Brežice in Izola nita več covid bolnišnice, ostale pa so prepolovile število postelj za paciente s to boleznijo. Na številnih oddelkih se delo zato vrača v stare tirnice.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24
V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

V hudem trčenju pri Cerkvenjaku udeležena tri vozila
12. 03. 2021 06.44
Pomurska avtocesta je bila zaradi prometne nesreče med Cerkvenjakom in predorom Cenkova dlje časa zaprta. Nastajali so daljši zastoji. Po besedah predstavnika PU Maribor Mirana Šadla so bila v nesreči udeležena tri vozila – tovornjak in dva kombija. V nesreči so štiri osebe utrpele hude telesne poškodbe, dve pa lažje. Tri poškodovane so z reševalnimi vozili prepeljali v UKC Maribor, tri pa v SB Rakičan.

Novih 770 okužb. Hospitaliziranih manj kot 500, 7-dnevno povprečje padlo pod 700
12. 03. 2021 10.48
V četrtek smo v Sloveniji ob 5222 odvzetih brisih s PCR-testi potrdili 770 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov tako ostaja podoben kot že ves teden, danes znaša 14,7 odstotka. Po podatkih vlade se je v bolnišnicah v četrtek zdravilo 437 covidnih bolnikov, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa je padlo pod 700 in znaša 689. Za prehod v rumeno fazo mora pasti pod 600, drugi pogoj, manj kot 500 hospitaliziranih, je izpolnjen že nekaj dni.

Zdravljenje hospitaliziranega bolnika je v povprečju stalo 14 tisoč evrov
11. 03. 2021 20.54
Da so bolnišnice dobile več denarja, kot so ga dejansko potrebovale za oskrbo pacientov, priznavajo celo v zdravstvenih zavodih. Večina jih je, za razliko od preteklih let, lani poslovala z zelenimi številkami. "Pavšal za hospitalizacijo pacienta brez zapletov, v vrednosti 8.000 evrov, je previsok in za našo blagajno nevzdržen znesek," ugotavljajo v zdravstveni zavarovalnici. Ministrstvo naj bi zato kmalu pripravilo nov "cenik".