ugrabili

Zanikanja o zajetih specialcih
30. 09. 2001 00.00
Afganistanske varnostne sile naj bi včeraj blizu meje z Iranom ujele pet ameriških specialcev, je poročala katarska televizija. Uradni Kabul in State Department poročila zanikata.

FBI objavil slike domnevnih teroristov
29. 09. 2001 00.00
Ameriški pravosodni minister John Ashcroft in direktor <a href="http://www.fbi.gov" target="-blank">FBI</a>-ja Robert Mueller sta na novinarski konferenci objavila slike teroristov, ki so ugrabili štiri potniška letala in z njimi napadli WTC in Pentagon.

Ukaz o sestrelitvi potniških letal
28. 09. 2001 00.00
Ameriški obrambni minister Rumsfeld in načelnik štaba združenih poveljstev general Shelton sta na skupni novinarski konferenci v Pentagonu skušala pomiriti ameriško javnost, glede predsednikovega ukaza o sestrelitvi civilnih potniških letal, ki bi ogrožala cilje na zemlji.

Del WTC-ja bo ostal za spomin
27. 09. 2001 00.00
Newyorški župan Giuliani je dejal, da bodo del ruševin jeklenega zidu Svetovnega trgovinskega centra (WTC), ki je bil porušen po terorističnih napadih, najverjetneje ohranili in uporabili v spominske namene.

Bush išče podporo
23. 09. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je umaknil sankcije proti Indiji in Pakistanu, ki so jih ZDA uvedle leta 1998, zaradi izvajanja jedrskih poskusov. ZDA pa še naprej kopičijo orožje v Perzijskem zalivu in Indijskem oceanu, kjer je v enotah ameriške vojske že več kot 10.000 razervistov.

Lov na teroriste
17. 09. 2001 00.00
Preiskovalci napadov v New Yorku in Washingtonu so doslej prejeli več kot 40.000 namigov in sledi, vse bolj pa kaže, da so napad načrtovali iz baze na Floridi.

Osama bin Laden – najbolj iskani terorist na svetu
14. 09. 2001 00.00
Trenutno najhujši sovražnik Zahoda in eden glavnih osumljencev za teroristične napade v ZDA Osama bin Laden, je za družbo ABC NEWS leta 1996 privolil v enega redkih intervjujev.

Drama na ugrabljenih letalih
13. 09. 2001 00.00
Na dan prihajajo kruti podatki o tem, kaj se je v zadnjih minutah dogajalo na ugrabljenih letalih. Izpisi klicev z mobilnih telefonov nekaterih potnikov kažejo na to, da so teroristi, oboroženi s tapetniškimi noži in namišljenimi bombami, delovali zelo usklajeno in po dobro izdelanem načrtu.

FBI že prijel več oseb
12. 09. 2001 00.00
Ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI) je v povezavi s torkovimi napadi na ZDA po navedbah CNN v nekem bostonskem hotelu in na Floridi prijel več oseb.

Uporniki ugrabili skupino policistov
12. 07. 2001 00.00
Nepalski maoistični uporniki so v napadu na policijsko postajo v Holeriju na skrajnem severozahodu Nepala ugrabili 71 policistov. Med napadom je bil ubit en policist, eden pa je bil težje ranjen, je sporočilo obrambno ministrstvo.

V Makedoniji v glavnem mirno
11. 07. 2001 00.00
V Skopju se nadaljujejo pogajanja med predstavniki političnih strank in strokovnjaki o ustavnih spremembah, ki jih zahteva albanska skupnost v Makedoniji. Kot se je izvedelo iz neuradnih virov, albanski predstavniki nočejo popustiti pri svojih zahtevah po koreniti reformi ustave.

Izročitev ni presenetila nikogar
02. 07. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Milošević telefoniral družini
30. 06. 2001 00.00
Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Izpustili nogometnega funkcionarja
28. 06. 2001 00.00
Kolumbijski uporniki so izpustili podpredsednika tamkajšnje nogometne zveze FCF Hernana Mejio Campuzana, ki so ga ugrabili v soboto na poti na severovzhod države v provinci Choh, je sporočila njegova sestra Martha Mejia Campuzano.

Alžirska vojska ubila 26 upornikov
28. 06. 2001 00.00
Alžirska vojska je v spopadih z islamskimi uporniki v tem tednu ubila najmanj šestindvajset upornikov v območju Relizane, ki se nahaja okoli 280 km zahodno od glavnega mesta Alžir. Trupla enaindvajsetih upornikov so našli v krajih Ain Tarik in Ammi Moussa, kjer so potekali huda topniška obstreljevanja in helikopterski napadi vladnih sil. Ostalih pet so ubili med ofenzivo proti skrivališčem radikalne Oborožene islamske skupine (GIA). Islamski uporniki so ta teden umorili šestčlansko družino nomadov, dve ženski pa ugrabili.

Troha redkobeseden
27. 06. 2001 00.00
Na ljubljanski policijski upravi so v torek opravili triinpolurni informativni pogovor z nekdanjim pripadnikom Slovenske vojske Ladislavom Troho, ki so ga po večmesečnem iskanju v soboto našli pri Vrhniki. Na ljubljanski policijski upravi o podrobnostih pogovora niso želeli dajati izjav. Kriminalisti sicer nadaljujejo z zbiranjem obvestil o okoliščinah njegovega izginotja.

Troha zapustil bolnišnico
25. 06. 2001 00.00
Ladislav Troha, nekdanji pripadnik Slovenske vojske, ki so ga po več mesečnem iskanju v soboto zjutraj našli pri naselju Vrhnika, je v nedeljo v spremstvu svojcev zapustil klinični center in je trenutno v domači oskrbi pri družini na Dolenjskem. Takoj po prihodu v bolnišnico so kriminalisti z njim opravili informativni pogovor. "Kriminalistom sem povedal vse, česar sem se v tistem trenutku spomnil, ker želim, da bi na osnovi tega lahko nadaljevali s preiskavo. Da bi odkrili ljudi, ki so to storili."

Spopadi med vojsko in Abu Sajafom
25. 06. 2001 00.00
Filipinska vojska je na otoku Basilan na jugu države včeraj izsledila skupino pripadnikov militantnega islamskega gibanja Abu Sajaf in se spopadla z njimi. V 15-minutnem spopadu so bili ranjeni štirje islamski skrajneži in vojak. Kot je danes sporočil tiskovni predstavnik filipinske vojske Edilberto Adan, vojska ni našla 20 talcev, ki jih zadržujejo pripadniki gibanja Abu Sajaf, zato domnevajo, da se glavnina pripadnikov Abu Sajaf zadržuje drugje.

Našli Ladislava Troho
24. 06. 2001 00.00
Pri Vrhniki na cesti proti Strmici so v soboto zjutraj ob 6. uri našli zvezanega pogrešanega Ladislava Troho, ki naj bi ga neznani trije ugrabitelji zadrževali na neznani lokaciji ter večkrat tudi pretepli. Policisti so ga takoj odpeljali v ljubljanski Klinični center, saj je kazal znake dehidriranosti.

Ugrabitelji v Tadžikistanu izpustili štiri talce
16. 06. 2001 00.00
Oboroženi neznanci, ki so v Tadžikistanu ugrabili vsaj 12 pripadnikov nemške nevladne organizacije Agroaction, so pozno dopoldne izpustili štiri talce, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Ugrabitelji so talce, ki so bili na obisku na območju Tavildara, približno 180 kilometrov vzhodno od glavnega mesta Dušanbe, sicer zajeli že sinoči, od tadžikistanskih oblasti pa zahtevajo izpustitev vseh, ki so bili aretirani ob umoru namestnika notranjega ministra Habiba Sanginova 11. aprila.

V Tadžikistanu ugrabili 12 ljudi
16. 06. 2001 00.00
Oboroženi neznanci so danes v Tadžikistanu ugrabili vsaj 12 zaposlenih v tamkajšnji nemški kmetijski družbi, poročata ruski tiskovni agenciji Itar-Tass in Interfax. Po navedbah tadžikistanskega notranjega ministra teroristi zahtevajo izpustitev vseh, ki so bili aretirani ob umoru namestnika notranjega ministra Habiba Sanginova 11. aprila. Po navedbah ministra so med zajetimi talci tudi Američan, dva Nemca in trije Rusi.

Uporniki ugrabili 20 turistov
27. 05. 2001 00.00
Filipinski uporniki so na jugu države v letovišču Dos Palmas ugrabili 16 turistov in štiri tamkajšnje uslužbence. Po besedah predstavnika filipinske vojske zaenkrat še ni jasno, kdo jih je ugrabil, ne izključujejo pa možnosti, da za zajetjem turistov stoji uporniška skupina Abu Sajaf, ki se bori za samostojno muslimansko državo na jugu Filipinov in ki je lani že ugrabila 40 turistov.

Soočenje perujskih kandidatov
20. 05. 2001 00.00
V Peruju so dva tedna pred drugim krogom volitev končno objavili uradne izide prvega kroga predsedniških volitev, ki je potekal 8. aprila. Populist Alejandro Toledo iz stranke Peru Posible je prejel 36,51 odstotka glasov, za nekdanjega predsednika, socialdemokrata Alana Garcio iz stranke Apra, pa je glasovalo 25,78 odstotka volilcev.

Napad na angolsko sirotišnico
09. 05. 2001 00.00
Neznani napadalci so napadli neko sirotišnico v Angoli ter ubili več kot 200 ljudi. Po sicer neuradnih podatkih naj bi pri tem ugrabili 60 otrok in njihovo vzgojiteljico. Domnevajo, da so za napad odgovorni pripadniki Nacionalne zveze za popolno neodvisnost Angole, ki se proti vladi v Luandi bojuje že od razglasitve angolske neodvisnosti dalje. Predstavniki humanitarnih organizacij in Združenih narodov opozarjajo, da so podobni napadi in ugrabitve otrok pogosti. Angolski uporniki naj bi jih namreč uporabljali kot živi ščit med vojskovanjem ali pa jih prodajali v suženjstvo.

Ugrabitelji izpustili potnike
27. 04. 2001 00.00
V četrtek pozno zvečer je skupina študentov, oboroženih s pištolami in ročnimi granatami, nad Etiopijo ugrabila vojaško letalo in pilota prisilila, da je letalo preusmeril v prestolnico Sudana. Po devet urnih pogajanjih s sudansko policijo so se ugrabitelji predali in izpustili 51 potnikov in članov posadke.

Blokade cest v Kosovski Mitrovici
18. 04. 2001 00.00
Srbi s severa Kosova še vedno blokirajo ceste, ki vodijo na območje severno od Kosovske Mitrovice, kjer živi večinoma srbsko prebivalstvo. Na ta način protestirajo proti uvedbi dajatev za blago, ki prihaja iz Srbije. Dajatve za vse blago razen sadja, zelenjave in žita veljajo od nedelje, uvedla pa jih je misija ZN na Kosovu. Kosovski Srbi trdijo, da uvedba dajatev pomeni postopno uvajanje neodvisne kosovske države. Protestniki predstavnikom Kfor in UNMIK še ne dovolijo vožnje po mestu. Po mestu se lahko vozijo le prebivalci.

Srbi s Kosova blokirali ceste
17. 04. 2001 00.00
Srbi s severa Kosova, ki nasprotujejo odločitvi misije ZN v pokrajini (UNMIK) o uvedbi carinskih nadzornih točk na administrativni meji s Srbijo, so blokirali ceste, ki vodijo do Kosovske Mitrovice. Protestniki naj bi zaprli cesti v mestih Leposavič in Zvečan.

Pet milijonov mark za podjetnika
10. 04. 2001 00.00
Predsednika družbe Delta holding Miroslava Miškovića, ki so ga ugrabili v ponedeljek zjutraj blizu polsovne stavbe Geneksa v Novem Beogradu, so v torek zjutraj izpustili. Ugrabitelji so od podjetja in družine zahtevali, naj ne obveščajo policije, poleg tega pa tudi odkupnino okoli 10 milijonov mark. Po neuradnih podatkih naj bi se zadovoljili s petimi milijoni. Miškovića je službeni voznik vozil proti zgradbi Geneksa, ko ju je ustavil audi temnomodre barve, iz katerega so skočili štirje oboroženi in zakrinkani napadalci. Miškovića so stlačili v prtljažnik audija in odpeljali v neznani smeri, voznika pa pustili.

Razlike v DOS so normalne
09. 04. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.