umetna inteligenca

(Pre)širok nadzor nad sporočili v boju proti spolnim zlorabam otrok na spletu?
16. 07. 2021 09.35
Začasna pravila za odkrivanje spolnih zlorab otrok na spletu, ki so jih prejšnji teden sprejeli evropski poslanci, še vedno dvigujejo prah. Podpredsednik Evropskega parlamenta in Piratska stranka že napovedujeta, da bosta posegla tudi po pravnih sredstvih, saj sta prepričana, da gre za prevelik poseg v digitalno zasebnost.

Spletni velikan z orodjem za pomoč pri prepoznavi kožnih obolenj
19. 05. 2021 09.35
Ameriški tehnološki velikan je razvil orodje, ki s pomočjo umetne inteligence uporabnikom pomaga pri diagnosticiranju stanj oziroma sprememb na koži. Umetna inteligenca lahko prepozna že 288 kožnih stanj, vendar pa ni zasnovana kot nadomestek za uradno medicinsko diagnozo in zdravljenje, pa so ob tem sporočili iz Googla.

Kako lahko umetna inteligenca pomaga sladkornim bolnikom?
17. 04. 2021 08.03
Po objavi v Uradnem listu je začel veljati sklep, ki vsem bolnikom s sladkorno boleznijo tipa ena omogoča, da brez doplačil in ne glede na starost ali socialni status dobijo tehnološko najnaprednejši pripomoček za nadzorovanje bolezni, t. i. hibridno zaprto zanko. Ta s pomočjo umetne inteligence oceni, kolikšen odmerek inzulina bolnik potrebuje glede na stopnjo sladkorja v krvi.

Nick Cave odgovarja Slovencu: Umetna inteligenca ne bo nikoli napisala odlične pesmi
05. 01. 2021 12.02
Avstralski rock poet Nick Cave je pred dvema letoma napovedal, da bo oboževalcem odgovoril na katerokoli vprašanje brez moderatorja. Nekaj vprašanj in odgovorov je v nedeljo objavila britanska revija The Spectator, med drugim Petru iz Ljubljane o tem, ali bo umetna inteligenca lahko kdajkoli napisala dobro pesem. Nick Cave v to ni povsem prepričan.

Kako umetna inteligenca spreminja družbo
20. 12. 2020 07.13
Leto 2020 sta najbolj zaznamovala dva dejavnika, ki sta zaradi našega modernega načina življenja med seboj tesno povezana. Prvi dejavnik je digitalizacija, ki je kot proces prisoten že več desetletij, v zadnjih letih pa se še pospešuje na račun hitrega tehnološkega razvoja in spremenjenih navad ljudi. A pravi pospešek digitalizaciji je pravzaprav dal drugi dejavnik – pandemija covida-19 in reakcije držav ter nadnacionalnih institucij, ki so z ukrepi karanten in splošne socialne izolacije na stežaj odprle vrata pronicanju novih tehnologij in navad v širšo družbo.

V glasu je moč zaznati stres, zdravstveno stanje, celo okužbo z novim koronavirusom
22. 11. 2020 07.00
Hipni vtis o človeku si ustvarimo na podlagi njegovega videza in glasu. Pri vsakem pogovoru oblikujemo neko predstavo o govorcu. Ustvarimo si mnenje o njegovi izobrazbi, osebnostnih lastnostih in interesih. Raziskave so pokazale, da Slovenci najraje poslušamo primorsko narečje, kot najbolj moteče elemente pa ljudje zaznavamo momljanje in govorne napake. Način govora lahko vpliva celo na odločanje sodišč, najnovejše raziskave pa so pokazale, da človekov kašelj izda okužbo z novim koronavirusom.

Ko algoritem odloča o življenju in smrti: se bomo podredili tehnologiji?
21. 11. 2020 07.15
"Po tem, ko smo končno iznašli igračo, ki se je nikoli ne naveličamo, moramo zdaj začeti omejevati njeno uporabo," pravi filozof Tomaž Grušovnik, s katerim smo se pogovarjali o (moralnih) dilemah umetne inteligence. Sodobno tehnologijo in umetno inteligenco so namreč filozofi te dni vzeli pod drobnogled ob letošnjem svetovnem dnevu filozofije.

Ko neopazno postane vidno
07. 11. 2020 20.18
Ko smo pred letošnjim letom pomislili na digitalne tehnologije, sta nam na pamet najprej padli dve miselni podobi: računalnik v sobi in pametni telefon v roki. Oboje smo sicer uporabljali vsak dan, za delo in za prosti čas. Kljub temu smo ju obravnavali kot preprosti orodji, nič pomembnejši od izvijača ali vijaka. Na kratko, računalnik in telefon sta nam bila sicer nujni potrebi, vendar ne dosti več.

Nokia 5.3. Spodoben telefon za spodobno ceno
25. 10. 2020 15.32
Nokia je v letu 2020 ustvarila nekaj produktov, med njimi tudi Nokio 5.3, ki uporabniku ponuja spodoben telefon za privlačno ceno. Ni za najbolj zahtevne uporabnike, a za večino bo več kot zadostna.

Slovenci v samem vrhu boja za osvojitev vesolja
15. 10. 2020 10.04
Prva fotografija črne luknje v zgodovini človeštva, nedavno odkritje morebitnega življenja v oblakih Venere, izstreljevanje raket v vesolje, spremljanje domačega planeta, celo zdravljenje raka. Vsega omenjenega ne bi bilo mogoče brez slovenskih visokotehnoloških podjetij. Potem ko smo se pretekli mesec, zahvaljujoč satelitoma Nemo HD in Trisat, vpisali med tehnološki prestiž, se postavlja vprašanje, kaj je naslednji korak.

Umetna inteligenca pri odmerjanju inzulina enako varna kot zdravniki
02. 10. 2020 19.57
Pediatrična klinika v Ljubljani je v prestižni reviji Nature Medicine objavila tudi članek o uporabi umetne inteligence pri sladkornih bolnikih z inzulinsko črpalko. Ocena umetne inteligence, kolikšen odmerek inzulina potrebuje bolnik glede na stopnjo sladkorja v krvi, je bila najmanj tako dobra kot ocena zdravnikov specialistov iz najboljših svetovnih centrov. To pomeni, da lahko algoritem poveča raven skrbi za sladkorne bolnike tudi v državah, kjer nimajo tako dobrih strokovnjakov kot v najboljših klinikah.

Mariborski inštitut do 17 milijonov evrov 'težkega' superračunalnika
01. 10. 2020 16.05
Mariborski Inštitut informacijskih znanosti IZUM in Skupno podjetje EuroHPC sta podpisala 17 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu superračunalniškega sistema Vega z izbranim ponudnikom Atos. Novi superračunalnik Vega bo začel delovati marca 2021. Z zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo bi se danes uvrstil med 50 najzmogljivejših superračunalnikov na svetu.

Umetna inteligenca sporoča: 'Prav nobene želje nimam, da bi izbrisala človeštvo'
10. 09. 2020 19.27
Umetna inteligenca je poslala sporočilo človeštvu. Britanski Guardian je objavil esej, ki ga je spisal odprti generator jezika GPT-3. Jezikovni model so razvili v ameriškem podjetju OpenAI, britanski časnik pa je imel priložnost jezikovnemu robotu določiti vsebino članka. Zanimalo jih je, ali umetna inteligenca predstavlja grožnjo človeštvu in ali nas res čaka distopična prihodnost, v kateri bodo roboti uničili človeštvo in prevzeli oblast na planetu.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija
12. 08. 2020 12.20
Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Striček Joe Trumpa prehiteva po levi in po desni
13. 07. 2020 10.34
Demokratski predsedniški kandidat Joe Biden zadnje tedne ni imel veliko dela. Njegova kletna kampanja je skoraj nemo opazovala samouničevanje Donalda Trumpa, ki se vse bolj oddaljuje od drugega predsedniškega mandata. Potem je demokrat za dobro mero predstavil še vrsto političnih predlogov, na čelu s 700 milijard dolarjev vredno obnovo gospodarstva, ki močno diši po Trumpovem protekcionizmu, in zabil nov žebelj v krsto republikanca.

Slovenski znanstveniki ugotovili vpliv vremena na novi koronavirus
03. 07. 2020 19.45
Slovenski znanstveniki z Inštituta Jožef Stefan so uspeli kot prvi na svetu s pomočjo umetne inteligence dokazati vpliv vremena in nekaterih drugih spremenljivk na novi koronavirus. Osem znanstvenikov, ki se ukvarja z inteligentnimi metodami, strojnim učenjem in umetno inteligenco, že od začetka širjenja novega virusa raziskuje njegovo obnašanje.

Vesoljska obleka iz filma '2001: Vesoljska odiseja' gre na dražbo
02. 07. 2020 08.43
Na Beverly Hillsu bo 17. in 18. julija potekala dražba predmetov, povezanih z vesoljem. Med drugim bodo na dražbi ponudili vesoljsko obleko, ki naj bi jo v filmu '2001: Vesoljska odiseja' v režiji Stanleyja Kubricka nosil lik dr. David Bowman. Pričakujejo, da bo prodana za nekaj več kot 200.000 evrov.

Toaletni papir in kosilnice? Algoritmi ne razumejo našega 'koronavedenja'
17. 05. 2020 13.45
Izbruh novega koronavirusa ni zmedel le ljudi, ampak tudi algoritme, ki za kulisami področij, kot so prodaja, marketing in celo nadzor nad prevarami in goljufijami, namesto ljudi postorijo marsikaj. Tokrat se je izkazalo, da so hitre globalne spremembe zanje morda le prevelik izziv, pravijo strokovnjaki.

Center za umetno inteligenco IRCAI že v polnem zagonu
20. 04. 2020 21.23
Mednarodni center za umetno inteligenco (IRCAI), ki pod okriljem Unesca deluje v Ljubljani, je že v prvem mesecu po ustanovitvi v polnem zagonu. Center je že toliko prepoznan, da že tesno sodeluje pri aktivnostih Unesca, povabila pa prihajajo tudi s strani OECD, WHO in drugih mednarodnih organizacij.

Pikalo: Smo pionirji zgodbe o umetni inteligenci
10. 03. 2020 09.42
"Tam, kjer smo lahko in kjer imamo sredstva za to, lahko delamo prebojne stvari," je o mednarodnem raziskovalnem centru za umetno inteligenco, ki bo imel sedež v Ljubljani, dejal minister za izobraževanje, znanost in šport, ki opravlja tekoče posle, Jernej Pikalo. Poudaril je, da gre za Unescov center, ki torej ni evropski, pač pa globalen. Mi smo tisti, ki ga bomo imeli prvi, in bomo postavljali trende za vse ostale, je še dejal.

Podpisali pogodbo o ustanovitvi Unescovega centra za umetno inteligenco v Ljubljani
05. 03. 2020 14.38
Unesco je sporočil, da so s slovenskim Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport podpisali sporazum o ustanovitvi prvega globalnega centra za umetno inteligenco, ki bo imel sedež v Ljubljani. Po besedah ministra Jerneja Pikala je ustanovitev prvega tovrstnega globalnega centra priznanje za slovensko znanost in znanstvenike, ki to področje raziskujejo že desetletja.

Prešernova proslava, poleg umetnosti, ponudila tudi kritičen razmislek
07. 02. 2020 22.31
Proslava na predvečer kulturnega praznika je bila tudi letos prepletena s kritično mislijo o današnji družbi in položaju umetnosti v njej. Podala jo je predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Ira Ratej, ki je na lastno vprašanje, ali imajo takšni govori kakšen učinek, tudi odgovorila - "Prav nič od tega."

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19
Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?
23. 01. 2020 06.00
Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Kaj se zgodi z našo digitalno identiteto, ko umremo?
18. 01. 2020 11.27
Le majhen odstotek ljudi napiše oporoko, s katero izrazi jasno željo, kaj naj se zgodi z njegovo zapuščino. Še manj ljudi pa razmišlja o tem, kakšno zapuščino pušča na spletu. Družbeni mediji, elektronska pošta, dokumenti, fotografije, spletni pogovori … Kdo s tem upravlja po naši smrti? Kaj se z našimi podatki dogaja? Jih lahko kdo zlorabi? Vse to so vprašanja, s katerimi se bodo ljudje in družba morali čim prej spopasti, in o tem smo se pogovarjali s svetovno priznano pravno strokovnjakinjo, ki orje ledino na tem področju.

Poklici, pri katerih je pomembna empatija, ne bodo izginili
17. 01. 2020 06.12
Nekaterih poklicev, ki so bili včasih zelo razširjeni, danes ni več. Nekateri poklici počasi izginjajo. In vse bolj pomembni in razširjeni postajajo poklici, ki jih včasih sploh ni bilo. Številni iz generacije naših otrok pa bodo opravljali poklice, ki danes sploh še ne obstajajo ali pa zanje še nismo slišali.

Tehnologija prihodnosti: od 'robomačk', umetnih ljudi in hišnih robotov
12. 01. 2020 07.00
Na letošnjem tehnološkem sejmu CES v Las Vegasu so se obiskovalci znova lahko sprehodili med izdelki prihodnosti. V osredju je bila znova umetna inteligenca, poudarek pa je bil tudi na mobilnem omrežju pete generacije (5G), avtomobilski tehnologiji in digitalnem zdravju. Svoje izdelke prihodnosti je razstavilo več kot 4400 podjetij, med njimi 1200 start-upov.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija
14. 12. 2019 10.13
Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

Mariborski raziskovalci razvili pajka za raziskovanje vesolja
04. 12. 2019 08.35
Ekipa raziskovalcev z mariborske fakultete je razvila raziskovalno platformo v obliki pajka, ki bi bila lahko za raziskovanje vesolja celo bolj uporabna kot roboti roverji. SARA zaznava okolje, tako kot ga zaznava živo bitje, sposobna je nositi tovor, fotografirati in jemati vzorce. Za prvi cilj so si raziskovalci zadali priti s takšnimi pajki na Luno, uporabnost pa vidijo tudi v vojaški industriji.