umetna inteligenca

AI nastavlja ogledalo: Če algoritem 'nahranimo z besno Twitter debato', dobimo fašista

01. 12. 2019 09.56

Umetna inteligenca je odraz ljudi, ki jo ustvarjajo, pravi danski strokovnjak Jonas Valbjørn Andersen. "Temeljno vprašanje torej je, katerih etičnih načel se držijo ljudje, ki pripravljajo podatke, na podlagi katerih nato algoritem pripravlja rešitve," poudarja. Opozarja, da nujno potrebujemo regulacijo področja, in to takšno, ki bo sposobna omejiti potencialne neželene učinke. To pa pomeni, da se bomo kot družba morali "temeljito pogovoriti o vrednotah".

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase

30. 11. 2019 07.00

"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

Bolni si svet lahko ogledajo s pomočjo robota

29. 11. 2019 20.48

Dokler je človek zdrav, je vse enostavno, ko pa je enkrat priklenjen na posteljo ali obsojen na štiri stene doma ali bolnišnice, je prikrajšan za stvari, ki se nam morda zdijo samoumevne. V nekaterih državah zato že uporabljajo umetno inteligenco - robote, ki namesto bolnih obiskujejo denimo šolo, gledališče in razstave, sami pa dogajanje v realnem času spremljajo z bolniške postelje.

Uradno: Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco bo v Ljubljani

25. 11. 2019 18.28

Generalna konferenca UNESCO v Parizu, ki se odvije vsaki dve leti in traja dva tedna, je potrdila sedež Mednarodnega raziskovalnega centra umetne inteligence v Ljubljani. Na konferenci so potrdili tudi odločitev, da bodo do naslednje konference pripravili priporočila glede etike umetne inteligence.

'Tehnologija predstavlja grožnjo razčlovečenja zdravstvene oskrbe'

17. 11. 2019 07.00

Tehnološka revolucija se je v medicini začela pojavljati prej kot na drugih področjih in med prvimi, ki so začeli uvajati nove tehnologije v procese zdravljenja, je bila prestižna ameriška Mayo klinika. S tamkajšnjim vodjo razvoja na področju umetne inteligence smo se pogovarjali o prihodnosti medicine in o tem, ali bodo roboti kdaj zamenjali zdravnike.

Bo stetoskop kmalu zgodovina?

16. 11. 2019 08.37

Bela halja in stetoskop okoli vratu – to sta dva najprepoznavnejša simbola zdravniškega poklica. Toda po dveh stoletjih od iznajdbe stetoskopa tej napravi grozi, da jo bo izpodrinila nova tehnologija.

Če bi zbrali več podatkov na spletu, bi lahko tudi napovedali 'prihodnost'

16. 11. 2019 07.00

Christopher Coomes je zaposlen v ameriškem tehnološkem gigantu Google, v oddelku za robotiko in inovacije. Kot sam pove, se zbira premalo podatkov, ki bi omogočali razvoj pravih analitičnih orodij, prav tako ljudje mislimo, da so naši osebni podatki pomembni, čeprav v praksi niso. Tudi glede varovanja podatkov je jasen: da bi dobili samo nekaj besed iz vašega elektronskega sporočila, bi potrebovali leta.

Algoritem krvni sliki pripiše 10 verjetnih bolezenskih stanj

17. 10. 2019 06.00

Raziskava slovenskih znanstvenikov je pokazala, da je z uporabo revolucionarnega algoritma strojnega učenja in običajnih, rutinskih krvnih preiskav mogoče predvideti določene bolezni in bolezenska stanja. Zdravnik, ki pozna pacientove simptome, lahko to združi in skok do končne diagnoze je kratek.

Elon Musk: To je jasen znak apokalipse

02. 10. 2019 17.18

Ameriški podjetnik Elon Musk pogosto – v šali ali bolj resnih pogovorih – rad napove konec sveta, kot ga poznamo. Tokrat pa je prepričan, da je apokalipsa res blizu, saj je izvedel, da obstaja folija z mehurčki, ki jih ne moremo počiti.

Nenavadno: Mors zadolžil zasebno podjetje, da mu išče drone

10. 09. 2019 06.00

Mors si je v zadnjem času privoščil nekaj nenavadnih potez, predvsem pri nabavi nove opreme. Pridobili smo dokument, iz katerega je razvidno, da je vojska izvedbo študije o nabavi brezpilotnih letal prepustil zasebnemu podjetju. Še več, to je v prvi fazi zgolj iskalec drugih podjetij.

S pomočjo umetne inteligence računalniki razumejo in sestavljajo besedila v slovenščini

08. 09. 2019 07.00

Napredki v razvoju programov in programiranja so v zadnjih desetih letih ustvarili novo vejo - globoko učenje. Gre za vrsto umetne inteligence, kjer računalnik oziroma program sam ustvarja razumljiva besedila, sam najde razlike na obrazih in bo lahko razumel posebnosti slovenskega jezika. S pomočjo novih tehnologij bo avtonomna vožnja avtomobilov v naslednjih letih postala cenovno dostopna realnost.

Novice na Facebooku odslej nič več v rokah umetne inteligence

25. 08. 2019 08.59

Facebook je potrdil načrte, po katerih bodo vsebine, ki jih bo prikazovala načrtovana nova ločena podstran za medijske vsebine, urejali novinarji. Doslej so o prikazu novic na Facebooku odločali računalniški algoritmi, ki so vsebino prikazovali med drugim na podlagi dejavnosti uporabnikov.

Mladi iz vse Slovenije ustvarjajo robote in vozila brez voznikov

23. 08. 2019 06.00

Kako bo čez desetletje videti naš svet? Odgovor poznajo mladi. Polni idej so se našli v Ljubljani, kjer ustvarjajo viteze, robote in vozila brez voznikov. Kot v filmu. Umetna inteligenca, avtonomna vozila, sestavljanje električnih, pa programiranje in sestavljanje robotskega manipulatorja. Z vsem tem se ukvarja več kot 140 mladih iz vse Slovenije.

Bi za sliko, ki jo je ustvaril robot, odšteli milijon dolarjev?

29. 06. 2019 07.22

Da dela priznanih umetnikov dosegajo vrednosti čez magično mejo milijon dolarjev (približno 878 tisoč evrov), ni nič nenavadnega. Kaj pa, če dela robota razglasijo za umetnost in dela, ki jih je ustvarila robotka Ai-Da, prodajajo za več kot milijon dolarjev? Umetniki dvigujejo obrvi, strokovnjaki pa se sprašujejo, ali so roboti res lahko umetniki. Ali je umetna inteligenca torej lahko ustvarjalna ali je ustvarjalnost lastnost, ki jo imamo samo ljudje?

'Prihodnost bodo namesto ljudi krojili računalniki'

04. 06. 2019 19.54

Ste se kdaj vprašali, kako boste nakupovali v prihodnosti, kdo bo oblikoval vaše obleke ali kdo vam bo pomagal pri delu v podjetju? To ne bo človek, ampak računalnik, pravijo v visokotehnološkem podjetju Ektimo, kjer s pomočjo umetne inteligence razvijajo rešitve, ki smo jih pred še nekaj leti videli le v futurističnih filmih.

'Pri izobraževanju potrebujemo pot do dosežkov'

18. 05. 2019 11.43

Družbena omrežja, nove tehnologije, umetna inteligenca – nam sodobni svet lajša življenje ali nas preizkuša, če bomo moč napredka zlorabili? Kako usmeriti prihodnje generacije, da bodo etično uporabljale tehnologijo? Je to sploh mogoče? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Marcom Prenskyjem, svetovalcem in inovatorjem na področju izobraževanja ter ustanoviteljem neprofitne organizacije Globalno izobraževanje za prihodnost.

'Ne znamo se pogovarjati, kakšni bosta naša prihodnost in vloga v svetu'

12. 05. 2019 07.00

Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se naglo spreminja, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. Digitalizacija je prinesla nov način komuniciranja tudi v politične vode, kar pogosto ustvarja pole. Kako vlada komunicira v tem razdvojenem svetu in kaj je glavni problem brexita? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali s Craigom Oliverjem, ki je obvladoval komuniciranje vlade Davida Camerona.

Igrače za velike: s pomočjo Lego Mindstorms in ekipnega dela do znanja avtomatike

16. 04. 2019 11.46

Na Fakulteti za elektrotehniko je že sedmič zapored potekal turnir Lego Masters, zanimanje zanj pa iz leta v leto narašča. V znanju avtomatike ter avtonomnih mobilnih sistemov se je tokrat pomerilo 28 dijaških in osem študentskih ekip. Namen tekmovanja je pritegnitev dijakov in študentov v svet avtomatike, ki je ena ključnih panog svetovnega gospodarstva.

Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco bo v Ljubljani

11. 04. 2019 14.41

Unesco je soglasno podprl predlog Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport za ustanovitev mednarodnega raziskovalnega centra umetne inteligence v Ljubljani. Predlog ministrstva predvideva, da bi na začetku center gostili na Inštitutu Jožefa Stefana, ki velja za pionirja tem področju.

Čas politične propagande in manipuliranja z volivci

06. 04. 2019 07.00

V času, ko se vse več volivcev odloča na podlagi čustvene intuicije in manj na podlagi razuma, politična propaganda pa ima v družbenih omrežjih neregulirano platformo za manipuliranje z volivci, ne gre nobenega volilnega izida vnaprej odpisati. Zmaga Donalda Trumpa je šolski primer tega, ni pa edini.

Milijarda evrov, 61.000 kristalov, vratolomni sprehod nad morjem in 'vsevedna' Zoe

09. 03. 2019 11.20

Več kot dve leti so delavci v francoski ladjedelnici gradili skoraj 172.000 ton težko, dobrih 315 metrov dolgo in 67 metrov visoko potniško ladjo MSC Bellissima. "Lepotica" premore vse, kar potniki običajno pričakujejo od udobne, sodobne ladje za križarjenja, še posebej pa bo navdušila ljubitelje tehnologije, saj je prva, ki ima čisto posebnega člana posadke, ki nikoli ne počiva – umetno inteligenco Zoe.

24ur.com in 630 milijonov sekund

10. 02. 2019 00.00

V nedeljo smo na 24ur.com praznovali rojstni dan. Pred 20 leti je tipka enter v svetovno spletno omrežje poslala danes najbolj brano slovensko spletno stran in s tem zapisala zgodovino internetnega prostora. V mediju, kjer se vse spreminja v hipu in je pomembna vsaka sekunda, je ekipi lepo upihniti 630 milijonov svečk. Hkrati pa imamo v rokah veliko odgovornost, spletno stran pripravljati na naslednjih 20 let.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?

25. 01. 2019 12.51

Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

Slovenska strokovnjakinja nad stranske učinke 'koktejlov zdravil' z umetno inteligenco

29. 12. 2018 07.20

"Algoritem, ki ve, ali je neka kombinacija zdravil za pacienta varna, ni sposoben odgovoriti na vprašanje, ali bo jutri na Triglavu snežilo ali kako visok je Triglav," o umetni inteligenci pravi strokovnjakinja Marinka Žitnik z Univerze v Stanfordu. Dodaja, da so zgodbe o umetni inteligenci, ki bo nekoč odločala o ljudeh, pretirane. Lahko pa umetna inteligenca - podobno kot nekoč odkritje mikroskopa - naredi nov preboj v znanosti, ocenjuje. Tudi v medicini.

Kako zveni glasba, na katero ‘pleše’ polarni sij?

29. 11. 2018 19.22

Polarni sij že tisočletja buri domišljijo ljudi. Ta enkraten naravni pojav se zdi kot nekakšen ples svetlobe na nočnem nebu. Tehnološki strokovnjaki in umetniki so s pomočjo umetne inteligence zdaj ta ples prevedli v zvok, simfonijo pa so premierno izvedli na Dunaju. Vas zanima, kako zveni?

Z umetno inteligenco v boj proti raku

03. 09. 2018 12.11

Britanski znanstveniki so naredili nov pomemben korak v raziskavah rakavih celic. Z umetno inteligenco Al bodo sedaj imeli boljši vpogled v razvoj in napredek različnih vrst tumorja, predvidevajo pa tudi, da naj bi z novim znanjem pacientom z rakom bistveno povečali možnosti preživetja.

10 najboljših robotskih filmov vseh časov

11. 08. 2018 09.28

Ljudje smo fascinirani nad roboti in to se odraža tudi v filmskem svetu, ki je poln teh tehnološko dovršenih bitij, pa naj bodo zlobni uničevalci, depresivni Marvini ali prikupni WALL-Eji. Zbrali smo 10 filmov, ki so po mnenju oboževalcev žanra najboljši vseh časov. Preverite, če je med njimi tudi vaš najljubši.

Umetna inteligenca je preučila ekipe in napovedala zmagovalca. Kdo je?

17. 06. 2018 13.48

Tehnološko podjetje Unanimous A. I. iz San Francisca je uporabilo umetno inteligenco, da bi napovedalo, kako se bo razpletlo svetovno nogometno prvenstvo v Rusiji.

Priljubljeni voditelj, ki je ostal brez glasu, spet govori: Glas je rahlo robotski, ampak to sem zdaj jaz

15. 06. 2018 08.32

Radijski novinar, ki je zaradi redke nevrološke bolezni izgubil sposobnost govora, se bo lahko vrnil na svoje delovno mesto zahvaljujoč umetni inteligenci, ki mu bo 'posodila' glas.

'Še malo in ljudje bodo hodili na digitalne počitnice, da se odklopijo'

13. 06. 2018 06.00

"Umetna inteligenca spreminja svet v vseh panogah. To ni temačen in nevaren novi svet. To je upanje in navdih za nove priložnosti," je prepričan Jeremy White. Ki pa opozarja – posvetiti se bomo morali tudi etičnim, moralnim in filozofskim vprašanjem, povezanim z novimi tehnologijami.