unije

'Slovenija si za leto 2030 postavlja izredno nizke cilje podnebne strategije'
04. 10. 2021 13.32
Slovenija je dolgoročno podnebno strategijo Evropski komisiji predložila z zamudo, v njej pa večino nujnih ukrepov neambiciozno prestavlja v obdobje po letu 2030, ugotavljajo v društvu Focus. Med državami sicer obstajajo razlike glede ambicioznosti strategij, politične odgovornosti in sodelovanja javnosti.

'Krize z dobavami ne bomo reševali z nenadzorovanim priseljevanjem'
03. 10. 2021 15.23
Britanski premier Boris Johnson je zavrnil možnost, da bi se Velika Britanija vrnila k svoji "pokvarjeni" različici gospodarstva pred brexitom ali pa k "nenadzorovanemu priseljevanju", da bi rešila težave z dobavo. V govoru ob začetku letnega srečanja konservativne stranke je posredno potrdil, da bi težave lahko vztrajale do božiča.

Volitve v Nemčiji in ekstremna sredina
02. 10. 2021 07.00
Prejšnji konec tedna so v Nemčiji potekale zvezne parlamentarne volitve. Te volitve označujejo konec 16 let trajajoče vladavine Angele Merkel. Dolgo je kazalo, da bodo Zeleni z Annaleno Baerbock uspešno izkoristili trenutek vidnosti in pomembnosti okoljskih gibanj in bojev, v uniji CDU/CSU je dolgo potekal srdit boj za mesto kanclerskega kandidata med Arminom Laschetom in Markusom Söderjem.

Evropska glavna tožilka znova ostro opozorila na problem z delegiranimi tožilci v Sloveniji
01. 10. 2021 16.33
Evropska glavna tožilka Laura Codruta Kövesi je znova ostro opozorila na problem zaradi neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji. Po štirih mesecih delovanja je to eden glavnih izzivov za evropsko javno tožilstvo, ki je ključno za zaščito proračuna EU, je poudarila pred odborom Evropskega parlamenta za nadzor proračuna.

Beograd in Priština umirila napetosti
30. 09. 2021 12.57
"Imamo dogovor," je sporočil posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslav Lajčak. Po dveh dneh intenzivnih pogajanj je bil tako dosežen dogovor o deeskalaciji in korak naprej.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00
Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Von der Leynova se je zavzela za dialog
29. 09. 2021 14.34
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je med obiskom na Kosovu zavzela, da se rešitev za trenutne napetosti, ki vladajo med Beogradom in Prištino, poišče v okviru dialoga pod vodstvom Evropske unije. Po njenih besedah je treba najti vzdržno rešitev. Kasneje je v Črni gori pozvala k političnemu dialogu.

Pogajanja vse bolj intenzivna, Scholzove sosede pa motijo policisti
29. 09. 2021 15.56
V Nemčiji po volitvah, na katerih so zmagali socialdemokrati – SPD, poteka živahno sestankovanje, ki naj bi pripeljalo do nove koalicije. Generalni sekretar FDP Volker Wissing je napovedal, da se bodo Zeleni in FDP po prvih pogovorih v petek še naprej pogovarjali "v večji skupini". Stranki sta se namreč dogovorili, da bosta opravili dvostranske pogovore – preden sedeta za mizo s potencialnim največjim koalicijskim partnerjem.

Sestavljanje semaforja, konec zatišja v CDU/CSU in nezadovoljstvo pri Zelenih
28. 09. 2021 15.40
Nemški socialdemokrati SPD se po zmagi na volitvah pripravljajo na koalicijske pogovore. Po poročanju nemških medijev se želijo Zeleni in FDP že jutri pogovoriti o možnih koalicijah. Medtem pa so v CDU/CSU vse glasnejši pozivi k odstopu Armina Lascheta, potem ko je stranka dosegla zgodovinsko slab rezultat.

Ali je prebolevnost res dosmrtna zaščita?
27. 09. 2021 18.53
Med državami Evropske unije smo skoraj najslabši, ko govorimo o visokih trendih okužb s koronavirusom. Smo na dnu lestvice, slabša od nas je le še Litva. In če so številne države slabšanje epidemiološke slike ustavile z zadostno precepljenostjo, tudi s tretjim odmerkom, pri nas medtem beležimo 53 odstotkov enkrat cepljenih, veliko pa se še vedno zanašamo na prebolevnost. Pa je protiteles lahko kdaj preveč? Bi si lahko, ko imamo še dovolj visoko zaščito, z dodatnim tretjim odmerkom cepiva bolj škodili kot koristili?

Za cepljenje skoraj 57 milijonov, Sloveniji tudi evropska sredstva za nakup testov
27. 09. 2021 16.39
Država je za cepljenje proti covidu-19 doslej namenila 56,97 milijona evrov, so pojasnili na Ministrstvu za zdravje. Od tega je šlo 39,79 milijona evrov za nabavo cepiv in 17,17 milijona za stroške izvedbe cepljenja. Medtem je evropska komisija 20 državam članicam EU dodelila nepovratna sredstva v skupni višini 95 milijonov evrov za nakup diagnostičnih testov za novi koronavirus, s čimer se bo olajšala izdaja digitalnih covidnih potrdil, zlasti tistim, ki se ne morejo cepiti. Med prejemnicami sredstev je tudi Slovenija.

Stopnjevanje napetosti na Kosovu: Vučić pozval NATO k ukrepanju
27. 09. 2021 16.22
Potem ko je Kosovo prepovedalo srbske registrske tablice, napetosti na meji med Srbijo in Kosovom pa se stopnjujejo, je srbski predsednik Aleksandar Vučić pozval NATO, naj se v 24 urah opredeli glede dogajanja, sicer bodo ukrepali sami. Tudi predsednik srbske narodne skupščine Ivica Dačić je Prištino pozval, naj konča enostranske akcije. Zavzel se je za spoštovanje bruseljskega sporazuma iz leta 2013 in dodal, da mora tudi EU povedati, ali ta sporazum še velja. NATO je medtem okrepil patrulje na Kosovu v bližini mejnih prehodov.

Države Zahodnega Balkana o vstopu v EU: 'Zaslužimo si iskren odnos'
27. 09. 2021 07.00
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je na Brdu pri Kranju gostil srečanje predsednikov parlamentov držav Zahodnega Balkana. Zorčič je poudaril, da mora EU tem državam dati jasen znak, kdaj lahko pričakujejo vključitev v EU. Za jasnost EU glede širitve sta se zavzela tudi predsednika srbskega in črnogorskega parlamenta.

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?
27. 09. 2021 06.13
Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Scholz slavi, Laschet bi bil kancler in ne preveč zadovoljni Zeleni
26. 09. 2021 07.11
V Nemčiji, največjem in najmočnejšem evropskem gospodarstvu so potekale 20. volitve zveznega parlamenta. Po kar štirih mandatih na čelu nemške vlade se Angela Merkel s tega položaja poslavlja, vprašanje pa je, kdo bo na čelu nove koalicije. Trenutni rezultati namreč kažejo, da je SPD v le rahli prednosti pred CDU/CSU. Številni menijo, da bo sestavljanje koalicije trajalo več mesecev.

Vučić dvignil raven pripravljenosti srbske vojske
26. 09. 2021 12.45
Blokada cest pri administrativnih prehodih Jarinje in Brnjak se nadaljuje, Srbi na severu Kosova so nezadovoljni s prerazporeditvijo specialnih sil in z odlokom Prištine o novih pravilih glede uporabe registrskih oznak za vozila, ki vstopajo na Kosovo s srbskimi registrskimi oznakami. Srbi zato že sedmi dan protestirajo. Srbija je dvignila raven pripravljenosti svoje vojske ob meji s Kosovom, enote pa je zjutraj obiskal obrambni minister Nebojša Stefanović.

Zorčič začenja srečanje s kolegi iz držav Zahodnega Balkana
26. 09. 2021 07.21
V Slovenijo prihajajo predsedniki parlamentov Severne Makedonije, Srbije, Bosne in Hercegovine, Črne gore in Kosova ter podpredsednica albanskega parlamenta. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič bo namreč gostil srečanje predsednikov parlamentov držav Zahodnega Balkana.

Telefonska linija za osamljene starostnike: 'Njihove izpovedi so dragocene'
25. 09. 2021 18.36
Prostovoljci iz Slovenske karitas so vzpostavili telefonsko linijo, prek katere praviloma enkrat tedensko oziroma po dogovoru klepetajo s starejšimi osebami, ki čutijo osamljenost. Linija sicer ni namenjena reševanju duševnih stisk, se pa, kot pravijo, prek nje stkejo prav posebne prijateljske vezi. Starostniki jim zaupajo svoje stiske, pa tudi drobna veselja, ki jim polepšajo dan.

'Že v ponedeljek bodo nazaj vsi problemi'
25. 09. 2021 10.58
Nemški volivci imajo le še danes čas, da razmislijo o tem, komu bodo na jutrišnjih volitvah zaupali glas – s tem pa za nekaj časa začrtali pot ne le Nemčije, ampak tudi Evropske unije in geopolitična razmerja. Odločiti se bo treba po kampanji, ki je v en glas obljubljala, da se ne bo veliko spremenilo – in da bo vse drugače, prav tako pa je preskočila veliko ključnih težav, ki s tem sicer niso rešene.

Pahor v ZN: Vsi večji izzivi so globalni in jih lahko rešimo le skupaj
24. 09. 2021 17.19
Predsednik Borut Pahor je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev ob začetku 76. zasedanja Generalne skupščine ZN poudaril, da so vsi glavni izzivi globalni in jih je možno rešiti le skupaj. Pri tem je izpostavil covid-19, podnebne spremembe ter mir in varnost. Kriza covida-19 je poslabšala položaj najbolj ranljivih, je opozoril. "V številnih družbah opažamo krčenje prostora za svobodo izražanja. Polno uveljavljanje človekovih pravic mora biti sestavni del okrevanja."

Komisarka Jourova v pismu Simonitiju: Vlada dolžna zagotoviti financiranje STA
24. 09. 2021 12.00
Slovensko vrhovno sodišče je nedavno potrdilo, da je v skladu z nacionalno zakonodajo vlada dolžna zagotoviti neodvisnost in ustrezno financiranje javne službe, ki jo zagotavlja STA. Ta obveznost velja ne glede na to, ali je sklenjena pogodba, je zapisala podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova v pismu ministru za kulturo Vasku Simonitiju.

Odsotnost vizije in vakuum, ki ga (še) ne znajo zapolniti
24. 09. 2021 10.32
Nemci bodo konec tedna z odhodom na volišča začrtali prihodnje obdobje države, pa tudi Evropske unije. To nikakor ni nepomembno – glede na to, kaj za slovensko gospodarstvo predstavlja Nemčija, bo njihova odločitev vplivala tudi na nas. Na volišča se bodo podali po kampanji, ki je, namesto da bi predstavila nacionalno, evropsko in geopolitično strategijo kandidatov po dolgi vladavini Angele Merkel, prinesla bledo debato. Ta se je pravzaprav izognila večini resnih izzivov, evropsko in globalno politiko pa pustila skoraj povsem ob strani.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Na Bledu slovesno obeležili dan športa kot državni praznik
23. 09. 2021 15.28
Osrednja prireditev ob državnem prazniku, dnevu športa, je bila na Blejski promenadi pod Festivalno dvorano na Bledu, po vsej državi pa so potekali številni športni dogodki. Na Gorenjskem potekajo športni dogodki v okviru predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije, pa tudi zasedanje generalnih državnih direktorjev za šport EU in seminarji. Praznični športni dan so po državi zveze in društva zaznamovali z različnimi športnimi prireditvami. Ena večjih je potekala v ljubljanskem parku Tivoli, kjer je več kot 2000 otrok z gosti iz Evrope sodelovalo v prek 30 različnih športnih aktivnosti in predstavitvah različnih disciplin.

Reci ne! spolnemu izkoriščanju otrok in spletnim spolnim zlorabam
23. 09. 2021 12.09
Slovenska policija je v letu 2019 obravnavala 134 primerov prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, lani 150. Zaskrbljujoč je podatek, da je EU največja gostiteljica tovrstnih posnetkov. Globalnega problema se je Slovenska policija lotila v sodelovanju z Europolom in policijami Zahodnega Balkana s kampanjo Reci ne! Z njo javnosti sporoča, da zanjo v skupnem boju za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje teh kaznivih dejanj ni meja, enako kot to realnost na spletu izkoriščajo storilci spolnih zlorab otrok in mladostnikov.

Spor zaradi rudnika lignita: dnevna kazen v vrednosti pol milijona evrov vse do zaprtja
21. 09. 2021 18.31
Poljska mora vsak dan plačati pol milijona evrov kazni, vse dokler ne bo zaprla površinskega rudnika lignita Turow blizu meje z Nemčijo in Češko. Sodišče Evropske unije je Poljski naložilo kazen zaradi nespoštovanja odredbe o takojšnjem zaprtju rudnika, izrečene maja letos. Spor zaradi rudnika je sprožila Češka, ker je ta črpal podtalnico na njenem ozemlju. Poleg tega se prebivalci obmejnega območja pritožujejo zaradi hrupa in prahu. Poljska vlada vztraja, da rudnika ne bo zaprla, ker bi s tem ogrozila poljski energetski sistem, zaprtje pa bi pomenilo tudi socialno katastrofo za jugozahodno poljsko regijo.

Vlada se trudi zagotoviti večje dobave cepiva Janssen
21. 09. 2021 12.37
Koordinator za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin je ob razpravi o obveznem cepljenju potrdil, da se vlada trudi zagotoviti dodatne količine cepiva proizvajalca Janssen, poleg odmerkov, ki so Sloveniji zagotovljeni glede na delež prebivalstva znotraj Evropske unije.

Beaune: Svet, ki ni prijazen in ni lahek, terja trdnost in enotnost Evropejcev
21. 09. 2021 12.33
Francoski državni sekretar za evropske zadeve Clement Beaune je napovedal, da bodo na oktobrskem vrhu EU razpravljali tudi o novem varnostnem zavezništvu Avstralije, Združenega kraljestva in ZDA za sodelovanje v indijsko-pacifiški regiji, imenovanem Aukus. Aukus po njegovih besedah potrjuje potrebo po krepitvi strateške suverenosti unije, ki je nujna, če želi unija obraniti svoje interese in si zagotoviti spoštovanje.

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'
19. 09. 2021 08.30
Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Reci ne! spolnim zlorabam otrok in mladostnikov na spletu
18. 09. 2021 15.51
Policija v sodelovanju z Europolom in policijami Hrvaške, Severne Makedonije, Srbije, Bosne in Hercegovine ter Črne gore začenja mednarodno kampanjo Reci ne!, s katero želi opozoriti na problematiko spletne spolne zlorabe otrok in mladostnikov. Po podatkih Europola se je v času epidemije povpraševanje po posnetkih spolne zlorabe otrok povečalo za 25 odstotkov.