unije

Sodišče EU Poljski naložilo milijon evrov dnevne kazni zaradi neupoštevanja sodbe
27. 10. 2021 13.27
Zaradi odločitve Poljske, da bo prezrla sodbo EU o reformi pravosodja v Varšavi, je Sodišče EU državo kaznovalo z milijonom evrov dnevne denarne kazni. Kazen je dobila zaradi spodkopavanja pravosodnega sistema, konkretno v povezavi z delovanjem disciplinske zbornice vrhovnega sodišča, ki ogroža neodvisnost sodnikov.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'
27. 10. 2021 07.00
Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

ECDC svari pred hudo sezono gripe pri starejših
26. 10. 2021 16.31
Prihajajoča sezona gripe bi lahko bila za starejše ljudi huda, so posvarili v Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni. V državah EU namreč prevladuje podtip gripe, ki nesorazmerno prizadene starejše ljudi.

EU dosegla podnebne cilje za leto 2020, Sloveniji pri enem spodletelo
26. 10. 2021 14.45
Evropska agencija za okolje je sporočila, da je Evropska unija, kot kažejo doslej zbrani podatki, dosegla podnebne cilje za leto 2020. Cilji so bili zastavljeni na področju zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov ter povečevanja deleža obnovljivih virov energije in energetske učinkovitosti. Kot kaže, je Sloveniji pri enem spodletelo.

Za predsednico nemškega parlamenta izvoljena socialdemokratka Bas
26. 10. 2021 06.59
Nemški parlament se je po septembrskih volitvah sestal na ustanovni seji. Za predsednico parlamenta so izvolili socialdemokratko (SPD) Bärbel Bas. Sejo je kot poslanec z najdaljšim stažem odprl sedanji predsednik bundestaga Wolfgang Schäuble iz krščansko-demokratske unije (CDU). V tokratnem nemškem parlamentu je rekordnih 736 poslancev.

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi
26. 10. 2021 06.19
Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Iz Sredozemskega morja rešili skoraj 300 migrantov
24. 10. 2021 17.39
Nevladna organizacija Zdravniki brez meja je v več akcijah rešila skoraj 300 migrantov iz osrednjega dela Sredozemskega morja. Medtem italijanski mediji poročajo, da ima Italija novo Lampeduso na jugu Kalabrije. Med rešenimi je bilo veliko žensk in otrok.

Na Brdu pri Kranju mešanica lokalnih dobrot, kuharskega mojstra in dobre družbe
24. 10. 2021 14.45
V Elegans hotelu Brdo začenjajo s serijo nedeljskih brunchev lokalnih dobrot s kuharskim mojstrom Tomažem Kavčičem. Prvega bruncha se je udeležilo več kot 70 gostov, potekal pa je ob klavirski spremljavi v obliki samopostrežnega bifeja s kombinacijo priprave hrane pred gosti in z aperitivom.

Von der Leyenova: EU ne bo financirala bodeče žice in zidov na svojih mejah
22. 10. 2021 20.52
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Bruslju dejala, da Evropska unija ne bo financirala bodeče žice in zidov na mejah unije, da bi s tem preprečila vstop migrantom. K temu je na srečanju EU v Bruslju, na katerem so voditelji sedemindvajseterice razpravljali tudi o migracijah, pozvalo več držav članic.

Razprava o Poljski in vladavini prava kljub drugačnim napovedim minila mirno
22. 10. 2021 06.20
Razprava voditeljev članic EU o nedavni sodbi poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava, je bila po navedbah virov pri EU "mirna". Predsednik Evropskega sveta, Charles Michel, je po njej sklenil, da je treba nadaljevati politični dialog, da se poiščejo rešitve. Voditelji so opozorili tudi na potrebo po tem, da članice ostanejo budne glede pojava in širjenja morebitnih novih različic novega koronavirusa.

Žižek in Varufakis razglabljala o kapitalizmu in 'tehnofevdalizmu'
21. 10. 2021 21.57
V ljubljanski Cukrarni se je odvil zanimiv pogovor med vodilnim slovenskim filozofom Slavojem Žižkom in nekdanjim grškim ministrom za finance, ekonomistom Janisom Varufakisom, v katerem sta obdelala reševanje grške finančne krize in preučevala, v kakšnem stanju sta danes kapitalizem in svet ter kam nas vodi tehnologija.

Pahor italijanskemu predsedniku Mattarelli podelil najvišje državno priznanje
21. 10. 2021 08.45
Začelo se je na Bevkovem trgu sredi Nove Gorice, končalo pa slovesnostjo na Trgu Evrope - na meji med državama. Predsednika Slovenije in Italije, Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle, sta obiskala obe Gorici, ki bosta leta 2025 skupaj postali Evropska prestolnica kulture. Pahor je italijanskemu kolegu ob koncu srečanja vročil najvišje slovensko državno odlikovanje, red za izredne zasluge.

Med državami, ki pozivajo k oblikovanju sil EU za hitro odzivanje v krizah tudi Slovenija
21. 10. 2021 18.08
Slovenija je skupaj z Nemčijo, Finsko, Nizozemsko in Portugalsko pripravila dokument s pozivom k preoblikovanju obstoječih bojnih skupin EU v sile za hitro odzivanje v krizah. Gre za novo pobudo, h kateri so skupino držav vzpodbudile izkušnje ob umiku tujih sil iz Afganistana, ko se je pri evakuaciji pokazala vojaška odvisnost od ZDA. Predlagani koncept predvideva preoblikovanje že obstoječih bojnih skupin EU v sile za krizno odzivanje, ki bi imele večjo udarno moč in bi jih bilo mogoče hitreje vpoklicati. V ta namen naj bi uporabili tudi vesoljske in kibernetske zmožnosti ter strateške kapacitete zračnega transporta.

Vrh EU pred težavno razpravo o Poljski in primarnosti evropskega prava
21. 10. 2021 17.46
Voditelje članic EU čaka danes v Bruslju težavna razprava o tem, kako se odzvati na nedavno sodbo poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava. Nemška kanclerka Angela Merkel je pozvala h kompromisu. Nizozemski premier Mark Rutte pa vztraja, da se je treba odzvati odločno, tudi z odtegnitvijo denarja za Poljsko.

Bo Evropi uspelo omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija?
21. 10. 2021 15.42
Evropski parlament se je v resoluciji o konferenci ZN o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu zavzel za krepitev podnebne ambicije tako v EU kot v svetu. Po njegovi oceni bi morali podnebni okvir unije iz 10-letnega spremeniti v petletnega, do leta 2025 pa bi morali odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva.

Slovenija Kosovu namenja materialno pomoč za boj proti covidu
20. 10. 2021 17.24
Prek mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite bo Slovenija Kosovu za preprečevanje širjenja pandemije covida-19 zagotovila materialno pomoč v obliki osnovne zaščitne opreme, je sklenila vlada. Celotna ocenjena vrednost pomoči skupaj s prevozom znaša 116.000 evrov.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42
V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Lani pet oseb krivih kaznivega dejanja trgovanja z ljudmi
18. 10. 2021 09.04
V letu 2020 je policija obravnavala 29 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi, v teh primerih so identificirali 27 žrtev. V kazenskih postopkih je bilo v preteklem letu obravnavanih 33 fizičnih in tri pravne osebe, pristojna tožilstva pa so za navedeno kaznivo dejanje vložila dve obtožnici zoper šest fizičnih oseb. V Sloveniji glede na obliko trgovine z ljudmi prevladuje izkoriščanje zaradi prostitucije in spolnih zlorab. Na splošno je Slovenija prepoznana kot ciljna država izkoriščanja žrtev trgovine z ljudmi, pa tudi kot tranzitna država za osebe iz jugovzhodne Evrope, ki prek Slovenije nadaljujejo pot v druge države članice EU. Slovenija na področju boja proti trgovini z ljudmi pripisuje velik pomen mednarodnemu sodelovanju, pri čemer posebno pozornost namenja regiji Zahodni Balkan.

Zdravljenje je že lahko prilagojeno posamezniku
18. 10. 2021 00.15
Inovacije nam morajo pomagati živeti kakovostno življenje. Roche prinaša rešitve za pravo zdravljenje za pravega posameznika ob pravem času.

'Hrvaški policisti so mi vzeli čevlje in me nagnali nazaj v Bosno. Bos sem hodil 25 kilometrov'
17. 10. 2021 07.49
O nezakonitem nasilnem vračanju ilegalnih migrantov iz Hrvaške v Bosno in Hercegovino so spregovorili migranti sami. V taboru v Veliki Kladuši so pripovedovali o tem, kako so se nad njimi izživljali hrvaški policisti. Medtem pa je skrb vzbujajoče tudi pričanje predstavnika danskega sveta za begunce, ki navaja večje število primerov nasilja na mejah.

Precepljeni tuji obiskovalci bodo lahko v ZDA potovali od 8. novembra
15. 10. 2021 15.19
Iz Bele hiše so sporočili, da bodo sprostili omejitve za potovanja v ZDA. Od 8. novembra bodo tako lahko tuji obiskovalci, ki so prejeli oba odmerka cepiva, znova potovali v ZDA.

Število ilegalnih prehodov meje EU se povečuje, Vzhodna Evropa želi zgraditi ograje
15. 10. 2021 19.09
Vzhodna Evropa se želi obdati z zidom in tako migrantom preprečiti nezakonite prehode meje. Poljski poslanci so že potrdili gradnjo trdne, visoke pregrade z nadzornim sistemom in detektorji gibanja na meji z Belorusijo. Poljska je sicer konec avgusta na meji že začela postavljati dva in pol metra visoko ograjo iz bodeče žice in na objemna območja poslala vojsko. Zaščitno ograjo na meji z Belorusijo postavlja tudi Litva, ki se prav tako sooča z vse več ilegalnimi prestopi meje. Za postavitev ograj ali drugih ovir na zunanjih mejah Unije se zavzema še deset članic. Danska, Latvija, Estonija, Avstrija, Slovaška, Češka, Madžarska, Bolgarija ter Ciper in Grčija tudi predlagajo, da bi postavitev zidu financirala Evropska unija, kar je podprla tudi Slovenija.

Lani brez enega primera gripe, kaj lahko pričakujemo letos?
14. 10. 2021 19.53
Nacionalni inštitut za javno zdravje prebivalce spodbuja k cepljenju proti gripi, ki se bo začelo prihodnji teden. Država je v letošnjem letu naročila več cepiva kot običajno. V lanski sezoni sicer v Sloveniji ni bil uradno zabeležen niti en primer gripe. Po mnenju strokovnjakov je bila to posledica zaprtja šol, nošenja zaščitnih mask in drugih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa. Letošnjo jesen respiratorne okužbe krožijo prej kot običajno, ponekod v Evropi pa se že pojavlja tudi gripa.

Pahor in Čaputova poudarila pomen EU za reševanje problemov
14. 10. 2021 06.57
Predsednik Slovenije Borut Pahor in predsednica Slovaške Zuzana Čaputova sta se ob njenem obisku v Ljubljani strinjala, da so odnosi med državama odlični. Poudarila sta pomen sodelovanja v okviru dvostranskih odnosov in EU za reševanje socialnih, političnih in gospodarskih problemov. Pozdravila sta tudi nedavni vrh EU-Zahodni Balkan.

Weber četrtič izvoljen za vodjo EPP v Evropskem parlamentu
13. 10. 2021 12.47
Največja politična skupina v Evropskem parlamentu, desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP), je za mandat dveh let in pol za svojega vodjo še četrtič izvolila Nemca Manfreda Webra, ki je na tem položaju od leta 2014.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'
13. 10. 2021 09.06
Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

ZDA v novembru odpirajo meje za cepljene turiste
13. 10. 2021 08.30
ZDA bodo v začetku novembra za cepljene proti covidu-19 odprle kopensko mejo z Mehiko in Kanado, je v torek naznanila Bela hiša. Odprtje bo časovno sovpadalo s sprostitvijo potovanj za mednarodni letalski promet, ki ga je Washington prav tako za cepljene potnike napovedal že septembra. Točen datum naj bi bil znan kmalu.

Do zime zagotovo ne bomo zadostno precepljeni, novo zdravilo prejelo 72 okuženih
12. 10. 2021 18.40
Slovenija je po precepljenosti daleč pod povprečjem EU. Pri nas se zadnji mesec cepi le še približno tisoč ljudi dnevno, zato do zime zagotovo ne bomo dosegli zadostne precepljenosti, opozarjajo strokovnjaki. Ob tem stroka ponovno poudarja, da sta tako cepivi Moderne kot Pfizer, s katerima zdaj prednostno cepimo, varni. Obe sta prestali vse faze zelo strogih testiranj tako evropske kot ameriške agencije za zdravila. Roman Jerala s Kemijskega inštituta pričakuje tudi skorajšnjo uradno odobritev zdravila Regeneron, ki preprečuje hujši potek bolezni. Pri nas ga s privolitvijo bolnika že uporabljamo.

Nemški virologi: Zaščita po prebolelem covidu traja najmanj leto dni
12. 10. 2021 19.51
Dobra novica za prebolevnike. Zaščita po okužbi traja najmanj eno leto in ne šest mesecev, kot je sprva kazalo, ugotavljajo nemški virologi. Po njihovem mnenju bi morali zato prebolevnike vsaj leto dni obravnavati enako kot cepljene. Kar pa ne pomeni, da cepljenje za prebolevnike ni smiselno in da je prebolevanje boljše kot cepljenje, poudarja infektolog Andrej Trampuž. Cepivo namreč ščiti pred težjim potekom bolezni, novimi različicami in dolgim covidom.

EU napovedala milijardo pomoči za Afganistan: 'To ne pomeni priznanja vlade talibanov'
12. 10. 2021 15.17
Medtem ko je v Dohi potekalo prvo skupno osebno srečanje predstavnikov talibanov, Evropske unije in ZDA, so v Bruslju napovedali, da bodo namenili milijardo evrov pomoči za Afganistan, da bi tako preprečili socialno-gospodarski zlom države. V EU poudarjajo, da srečanje s talibani ne pomeni priznanja njihove vlade.