unije

Po točno enem letu je proti covidu-19 polno cepljenih 56 odstotkov Slovencev
27. 12. 2021 06.39
Pred točno enim letom se je v Sloveniji začelo prostovoljno cepljenje proti covidu-19. Cepiva, ki so bila sprva namenjena najbolj ogroženim skupinam, so danes dostopna vsakomur, za prvi odmerek pa se je doslej odločilo 59 odstotkov prebivalcev. Polno cepljenih je 56 odstotkov prebivalcev Slovenije, kažejo podatki NIJZ.

Mineva leto dni od začetka cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji
26. 12. 2021 14.30
V ponedeljek bo minilo eno leto, odkar se je v Sloveniji začelo cepljenje proti covidu-19. Ob omejenih količinah so bili sprva do njega upravičeni le stanovalci domov za starejše in najbolj izpostavljeni zdravstveni delavci. Cepiva so danes dostopna vsakomur, možno pa se je tudi cepiti s poživitvenim odmerkom. Tega je do zdaj prejelo 445.596 oseb. Za prvi odmerek se je medtem odločilo 59 odstotkov prebivalcev, polno cepljenih pa je 56 odstotkov celotne populacije. Kakšni so glavni poudarki po letu cepljenja?

'Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo'
26. 12. 2021 07.46
Z današnjim praznikom samostojnosti in enotnosti obeležujemo razglasitev rezultatov plebiscita za samostojno Slovenijo pred 31 leti, ko se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev odločilo za odcepitev od SFRJ in samostojno državo. Državna proslava in slavnostna seja DZ ob prazniku sta bili v četrtek, na njih pa so poudarili pomen enotnosti.

Leto kasneje: predvsem se ruši, bolj malo pa sanira
26. 12. 2021 10.01
Na Hrvaškem se v teh dneh spominjajo rušilnih potresov, ki sta 28. in 29. decembra prizadela območje kraja Petrinja. V potresih je nastala ogromna gmotna škoda, umrlo pa je tudi sedem ljudi. Obnova prizadetih krajev je v polnem teku, a prebivalci Petrinje niso povsem zadovoljni.

Projekt 'na čakanju': srbski protestniki ustavili multinacionalko?
24. 12. 2021 08.43
Rio Tinto je ustavil projekt srbskega rudnika litija. Izvršna direktorica si zdaj prizadeva za javni dialog in meni, da so protesti proti rudniku ovirali vsako razumno razpravo.

Logar: Predsedovanje Svetu EU izboljšalo ugled slovenske diplomacije v svetu
23. 12. 2021 11.15
Zunanji minister Anže Logar je ob zaključku slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije poudaril, da je to izboljšalo ugled, mesto in tudi domet slovenske diplomacije v svetu. Uspešno predsedovanje pa je po njegovih besedah tudi dobra popotnica za kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov.

Težave pri vstopu v Avstrijo in različne razlage pri uslužbencih na smučiščih ali v hotelih
22. 12. 2021 12.25
Še vedno ni povsem jasne razlage, kdo in kako lahko v Avstrijo potuje brez dodatnih omejitev. Kot je dejal vodja konzularne službe Andrej Šter, si avstrijski organi zelo različno interpretirajo odlok. Opozarja, da obravnava oseb, cepljenih s cepivom Janssen in dodatnim odmerkom, v veljavnem odloku o vstopu v Avstrijo ni posebej opredeljena. Podobno velja tudi za osebe, ki so covid prebolele in bile cepljene. Potniki morajo biti pozorni še na druge razlike. Potrdilo o prebolevnosti v Avstriji velja tri mesece, in ne šest kot pri nas. Okužba po cepljenju pri nas velja kot poživitveni odmerek, pri Avstrijcih pa ne. Če ste zgolj v tranzitu, pa PCT pogoja za vstop v Avstrijo ne boste potrebovali.

EU sprožila sodni postopek proti Poljski zaradi neodvisnosti sodstva
22. 12. 2021 12.52
Evropska komisija je sprožila sodni postopek proti Poljski, s katerim bo ugotavljala kršitve. Kot je navedla komisija, so zelo zaskrbljeni zaradi nedavnih odločitev tamkajšnjega ustavnega sodišča. Gre predvsem za julijsko in oktobrsko sodbo o neskladnosti pogodb EU s poljsko ustavo, s čimer so ustavni sodniki pod vprašaj postavili primarnost prava EU.

Bruselj: Poljska medijska zakonodaja pomeni resna tveganja za svobodo medijev
20. 12. 2021 16.53
V Evropski komisiji z zaskrbljenostjo spremljajo najnovejši razvoj dogodkov v povezavi s poljsko medijsko zakonodajo. Predlog zakonodaje, ki ga je v petek potrdil poljski parlament, pomeni resna tveganja za svobodo in pluralizem medijev na Poljskem, ki so že sedaj v težkem položaju, so poudarili.

Članice EU dosegle dogovor o skupnih ukrepih v zdravstvenih krizah
20. 12. 2021 16.07
Države članice EU so sklenile politični dogovor o nujnem okviru za izredne zdravstvene ukrepe, ki bo med drugim olajšal nakup zdravil, cepiv in aktiviral izredno financiranje v primeru novih zdravstvenih kriz. Gre za še en pomemben korak v pripravljenosti EU na morebitne izredne zdravstvene razmere, kot je pandemija covida-19.

Evropska komisija zagotovila 20 milijonov dodatnih odmerkov cepiva Pfizer
19. 12. 2021 17.57
Države članice Evropske unije bodo v prvih treh mesecih leta 2022 prejele dodatnih 20 milijonov odmerkov cepiva proizvajalcev Pfizer/BioNTech za boj proti nalezljivi novi koronavirusni različici omikron, so sporočili iz Bruslja.

Talibani prosijo za pomoč, so pa popravili opremo za izdajanje potnih listov
19. 12. 2021 14.48
Visoki talibanski uradniki so pozvali k mednarodni pomoči za boj proti vse hujši gospodarski krizi, ki je državo zajela po njihovem prevzemu oblasti. Zaradi razmer v državi se krepi strah pred begunskim valom iz Afganistana.

Najlepše poti z vlakom, med njimi tudi iz Ljubljane do Budimpešte
18. 12. 2021 17.00
Zaradi pandemije je leto 2021 postalo izziv za vse, ki poskušajo slediti spreminjajočim se evropskim železniškim voznim redom. Urniki so se pogosto spreminjali, pogosto z zelo pozitivnimi rezultati. Junija se je tako vzpostavila nova neposredna dnevna povezava Eurocity od Dunaja do Trsta, prav tako pa se je poleti začela tudi nova sezona nočnih vlakov iz Bratislave in Dunaja v Split.

Premier Janša v Bruslju predstavil rezultate predsedovanja
17. 12. 2021 08.15
Premier Janez Janša je po koncu vrha EU v Bruslju predstavil rezultate šestmesečnega predsedovanja Svetu EU. Predsedniki Evropskega sveta, Evropske komisije in Francije so se mu zahvalili za odlično sodelovanje, uspešno delo in stalno razpoložljivost. Vseeno je bilo med predsedovanjem precej burno predvsem na relaciji Janez Janša in del Evropskega parlamenta. Del evropskih poslancev namreč skrbi dogajanje v Sloveniji.

Voditelji članic EU brez soglasja glede visokih cen energije
17. 12. 2021 06.46
Voditelji članic EU na srečanju v Bruslju niso uspeli doseči soglasja glede visokih cen energije, saj so bila precejšnja razhajanja v pogledih pri dveh vprašanjih, trgu električne energije in taksonomije. Vrh tako ni sprejel sklepov o tem vprašanju, h kateremu se bodo voditelji vrnili na prihodnjih srečanjih.

Na vrhu EU poudarili pomen poživitvenega odmerka in usklajenega odziva na epidemijo
16. 12. 2021 12.45
Voditelji držav članic EU so v Bruslju poudarili pomen cepljenja in poživitvenega odmerka v spopadanju s pandemijo covida-19, ki se tudi zaradi nove različice omikron znova zaostruje. Pozvali so k prizadevanjem za premagovanje obotavljivosti glede cepljenja, zavzeli pa so se tudi za usklajen pristop pri odzivanju na krizo med članicami EU.

Ostrejši ukrepi pri vstopu v Italijo: obmejni prebivalci in čezmejni delavci izjema
15. 12. 2021 16.57
Za obmejne prebivalce in čezmejne delavce se kljub novim ukrepom na italijanskih mejah v četrtek pri vstopu v Italijo ne bo spremenilo nič, so zagotovili na italijanskem ministrstvu za zdravje. Drugi bodo morali medtem predložiti negativen izvid testa na novi koronavirus, tisti, ki niso cepljeni proti covidu, pa bodo morali v karanteno. V italijanskem turističnem sektorju so bili medtem kritični do ukrepov. Bojijo se, da bo zaradi tega manj obiskovalcev iz tujine.

Bruselj predlaga prenovo schengna, tudi okrepljeno policijsko sodelovanje
14. 12. 2021 16.12
Evropska komisija je predlagala prenovo schengenskega prostora, da bi to območje, na katerem naj ne bi bilo sistematičnega preverjanja potnih listin, obranila pred stalnim nadzorom na notranjih mejah zaradi migracijskih, terorističnih, zdravstvenih in hibridnih groženj, kakršna je izkoriščanje migrantov v politične namene v Belorusiji. Med drugimi želijo z reformami spodbuditi alternativne ukrepe, ki naj bi jih članice uvajale namesto nadzora na notranjih mejah, kot so ciljno usmerjene policijske kontrole in okrepljeno policijsko sodelovanje.

Sodišče EU za okrepitev pravic istospolnih družin v Uniji
14. 12. 2021 13.30
Sodišče EU je v primeru deklice z dvema materama odločilo, da morajo odnose med otrokom in starši, ki jih priznava ena članica EU, priznati tudi vse druge države članice. Bolgarija namreč ni želela priznati španskega rojstnega lista deklice, češ da ni jasno, ali je Bolgarka njena biološka mama.

Opozorilo Dodiku: EU lahko v 24 urah v BiH pošlje več tisoč vojakov
13. 12. 2021 09.38
Najvišji predstavniki OVSE so opozorili oblasti Republike Srbske, da njihove poteze nevarno ogrožajo mir v BiH in regiji, Zeleni v Evropskem parlamentu pa so dejali, da je Unija pripravljena tudi vojaško reagirati in v BiH nemudoma poslati 6000 vojakov.

Sankcije proti ruski skupini Wagner: prepoved potovanja na ozemlje EU in zamrznitev premoženja
13. 12. 2021 08.33
Zunanji ministri EU so razpravljali o razmerah v Afganistanu, kjer so po umiku sil zveze Nato avgusta oblast znova prevzeli talibani. Ob tem pa so potridili tudi sankcije proti skupini ruskih plačancev Wagner zaradi hudih zlorab človekovih pravic v Ukrajini, Siriji, Libiji, Srednjeafriški republiki, Sudanu in Mozambiku. Kompleksen sveženj sankcij, med katerimi sta tudi prepoved potovanja na ozemlje unije in zamrznitev premoženja v uniji, se nanaša na to skupino in še tri pravne osebe ter osem posameznikov.

Revidiranim lekarnam negativno mnenje računskega sodišča
13. 12. 2021 11.06
Računsko sodišče je izvedlo prečno revizijo pravilnosti nabave zdravil v letu 2020 v treh javnih lekarniških zavodih – v Pomurskih lekarnah Murska Sobota, Lekarni Velenje in Lekarni Sevnica. Ugotovili so, da so revidirane lekarne zdravila v letu nabavljale v nasprotju z Zakonom o javnem naročanju.

Parlament EU začenja z decembrskim zasedanjem, v četrtek o Sloveniji
13. 12. 2021 08.22
V Strasbourgu začenjajo zadnje letošnje plenarno zasedanje Evropskega parlamenta, na katerem bodo v četrtek glasovali o resoluciji o vladavini prava v Sloveniji. V njej bodo, če jo bodo podprli, izrazili veliko zaskrbljenost zaradi globoke razklanosti v državi in pozvali k spoštljivi javni razpravi.

Po tragični smrti deklice: Evropa kljub številnim smrtim zaostruje migracijsko politiko
12. 12. 2021 19.54
Tragična smrt turške deklice, ki je utonila v reki Dragonji, znova odpira vprašanje evropske migrantske politike. Nevladniki opozarjajo, da ta migrante, ki zase in za svoje družine v Evropi iščejo svetlejšo prihodnost, sili v nezakonito prečkanje meja na poti h končnemu cilju. Evropska politična retorika pa se še zaostruje. Minister Hojs je ob zadnjem srečanju z notranjimi ministri držav članic Unije skupno izjavo, ki migracijskim tokovom zapira vrata Evrope, označil celo za enega izmed največjih uspehov slovenskega predsedovanja.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?
11. 12. 2021 16.45
V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Projekt EMBEDDIA: Brezplačna orodja za uvajanje umetne inteligence v medijih
11. 12. 2021 07.00
V poplavi informacij, aktivnem udejstvovanju na spletu in omejenih virih se vse več novinarskih redakcij nagiba k uporabi umetne inteligence, da bi določene stvari avtomatizirali. Programi že obstajajo, a so bolj kot ne omejeni na svetovne jezike. Skupina raziskovalcev v projektu EMBEDDIA pa se je usmerila na manj številčne jezike, med drugim tudi slovenščino.

Macron: Cilj francoskega predsedovanja Svetu EU suverena Evropa
09. 12. 2021 21.54
Francija si bo v času svojega polletnega predsedovanja Svetu Evropske unije v prvi polovici leta 2022 prizadevala za močno in suvereno EU, je napovedal francoski predsednik Emmanuel Macron. Zavzel se je za zaščito zunanjih meja EU in reformo schengenskih pravil ter poudaril pomen boja proti manipulacijam določenih regionalnih sil na Balkanu.

Bodo države EU prikimale devetmesečni veljavnosti covidnega potrdila?
09. 12. 2021 19.20
Bruselj naj bi od držav članic Evropske unije pričakoval, da se bodo strinjale s predlagano devetmesečno veljavnostjo covidnih potrdil. Ta so bila uvedena tudi z namenom olajšanja potovanj, zato številne države zdaj skrbi, da bi omejen rok trajanja potrdil predstavljal še dodatno oviro pri prehajanju med državami. Ob tem pa naj bi izvršni organ EU na internem srečanju v strahu pred novo različico omikron predlagal tudi obvezno PCR-testiranje za vse potnike, ki prihajajo izven evropske celine.

Notranji ministri EU: Hrvaška pripravljena na vstop v schengen
09. 12. 2021 18.37
Notranji ministri EU so sklenili, da je Hrvaška pripravljena na vstop v schengen. Sprejetje sklepov o tem je nujen korak na poti do končne odločitve o novi širitvi schengenskega prostora. Kdaj bo unija sprejela končno odločitev, za zdaj ni znano. Notranji minister Aleš Hojs verjame, da bodo naslednji koraki sledili razmeroma hitro.

Resen položaj na Cipru: 'Balkanske poti so še zelo žive'
09. 12. 2021 12.33
Migracijske razmere na meji EU z Belorusijo se umirjajo, a osredotočiti se je treba na druga žarišča, na primer zelo resen je položaj na Cipru, je v Bruslju dejal notranji minister Aleš Hojs. Notranji ministri EU danes med drugim razpravljajo o izkoriščanju migrantov v politične namene oziroma o migracijah kot orodju za hibridne napade. Minister Hojs je optimističen tudi glede tega, da bodo notranji ministri EU v Bruslju sprejeli sklepe glede pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen.