unije

'Ne pričakujem radikalnih sankcij, ki bi Rusijo spravile na kolena'

23. 02. 2022 08.32

V Rusijo in Ukrajino so sploh po odločitvi dume, da lahko ruski predsednik Vladimir Putin v najvzhodnejšo pokrajino Ukrajine napoti vojsko, uprte vse oči. Po številnih obsodbah, ki jih je bila po priznanju neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku deležna Rusija, se je Putin odzval, da je dogovor iz Minska že zdavnaj mrtev, a da cilj Rusije ni obnovitev ruskega imperija. A če se bo Ukrajina demilitarizirala, odpovedala zvezi NATO in ostala nevtralna, bo tudi Rusija izpolnila svoje zaveze, je dejal. Dežujejo tudi sankcije - Evropska unija z ukrepi proti bankam, ZDA pa tudi z dodatnimi ukrepi.

EU soglasno sprejela sveženj sankcij proti Rusiji, nove sankcije naznanil tudi Biden

22. 02. 2022 08.16

Članice EU so dosegle soglasen dogovor o sprejetju svežnja sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku na vzhodu Ukrajine. Ta sveženj bo močno bolel Rusijo, je poudaril Josep Borrell. Ameriški predsednik Biden pa je sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Šef Nata: To je najnevarnejši trenutek za evropsko varnost v času te generacije

22. 02. 2022 18.03

Potem ko je Moskva priznala samooklicani proruski republiki Lugansk in Doneck na vzhodu Ukrajine, je v Bruslju potekalo izredno zasedanje zaveznic in Ukrajine, ki ga je sklical Nato. Kot je poudaril generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, Rusija še naprej načrtuje obsežen napad na Ukrajino. Kremelj je znova pozval, "naj izbere pot diplomacije". Ukrajina je medtem pozvala Zahod k okrepljeni dobavi orožja.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo

22. 02. 2022 05.49

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Napeto: Putin v separatistični regiji v Ukrajini pošilja vojsko

21. 02. 2022 06.55

Ruski predsednik Vladimir Putin je odredil napotitev ruske vojske za "ohranjanje miru" v separatistični regiji Doneck in Lugansk v Ukrajini, ki ju je priznal kot neodvisni državi. Ni sicer še jasno, kdaj naj bi ruski vojaki krenili čez mejo. Voditelja samooklicanih Ljudskih republik Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine sta ruskega predsednika že predhodno pozvala, naj prizna neodvisnost obeh ukrajinskih ozemelj, ki ju nadzorujejo ruski separatisti. V EU in zvezi Nato opozarjajo, da je to očitna kršitev ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine, zato napovedujejo sankcije.

Med državami, ki ne nasprotujejo sankcijam proti Dodiku, tudi Slovenija

21. 02. 2022 17.47

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je v Bruslju posvaril, da se ne sme podcenjevati resnosti razmer v BiH. Zunanji ministri Unije bodo po njegovih besedah morali sprejeti odločitve in preprečiti, da država razpade na koščke, je opozoril. Medtem pa Milorad Dodik očitno izgublja zaveznike v državah, ki do zdaj niso podpirale predloga za uvedbo sankcij proti njemu. Nasprotovanja sankcijam naj danes ne bi izrazile Grčija, Slovaška in Slovenija. Prav izguba podpore Slovenije je zanj precej boleča, ocenjujejo bosanski mediji.

Proruski separatisti v Donecku napovedali evakuacijo civilistov v Rusijo

18. 02. 2022 09.37

Proruski uporniki na vzhodu Ukrajine so obtožili vladne sile za bombardiranje več naselij, medtem ko ruski mediji poročajo, da pehotne in oklepne enote še naprej zapuščajo vadišča v bližini ukrajinske meje in se vračajo v oporišča v notranjosti države. Vodja proruskih separatistov v Donecku je napovedal množično evakuacijo civilistov v Rusijo, Putin pa je obljubil denarno pomoč za begunce. Na zahodu so medtem še vedno prepričani, da se bo ruska invazija začela vsak čas. Britanski The Times se znova sklicuje na obveščevalne podatke, ki pravijo, da je Putin odločitev o napadu sprejel v zadnjih 24 urah. Rusko zunanje ministrstvo je medtem v pismu Washingtonu ZDA pozvalo k umiku njenih enot iz vzhodne in srednje Evrope.

Biden znova: Nevarnost ruske invazije v Ukrajino "zelo velika"

17. 02. 2022 07.09

Potem ko je Rusija naznanila nadaljnje umikanje vojaških sil z območij blizu Ukrajine, so zahodni zavezniki do tega skeptični. ZDA so navedbe Rusije o umikanju svojih vojakov z meje z Ukrajino že predhodno zavrnile kot napačne, Biden pa je znova zatrdil, da je nevarnost ruske invazije 'zelo velika. Po poročilih o obstreljevanju v Ukrajini ZDA in Nato opozarjata pred ruskimi provokacijami.

Janša: Nadaljnje stopnjevanje konfliktov ne prinaša zmagovalcev, temveč zgolj poražence

17. 02. 2022 15.10

V Bruslju je potekalo neformalno zasedanje voditeljev članic EU o ukrajinski krizi, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša. Kot je dejal po srečanju, Slovenija v celoti podpira napore EU za deeskalacijo. Ob tem je ocenil, da nadaljnje stopnjevanje konfliktov in napetosti ne prinaša zmagovalcev, temveč zgolj poražence. Slovenija bo sicer Ukrajini pri spoprijemanju z rusko grožnjo pomagala s tehnično opremo, na primer s premičnimi kuhinjami in ogrevanimi šotori, ter z opremo za dvojno uporabo, ne pa tudi z orožjem, je pojasnil obrambni minister Matej Tonin.

Bolgarski evroposlanec med razpravo v EP dvignil roko v nacistični pozdrav

17. 02. 2022 10.38

Veliko prahu je v evropskem prostoru dvignil evropski poslanec Angel Džambazkija iz bolgarske nacionalistične stranke VMRO, ki je po svojem govoru med razpravo o stanju pravne države na Poljskem in Madžarskem dvignil roko v nacistični pozdrav. Dejanje je obsodilo že več evropskih politikov. "To je žalitev zame in vse druge v Evropi," je dejala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Džambazki pa je nad očitki šokiran, saj pravi, da ni šlo za nacistično gesto.

Sodišče EU zavrnilo tožbi Poljske in Madžarske, Varšava: Gre za napad na poljsko suverenost

16. 02. 2022 10.04

Sodišče Evropske unije je v Luksemburgu zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji Unije o pogojevanju evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Sodišče je izrek sodbe prvič prenašalo po spletu. Medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odločitev sodišča pozdravila, pa iz Budimpešte prihajajo kritike, da je bila odločitev politična.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Slovenska podjetja prestavljajo poslovne poti v Ukrajino

14. 02. 2022 18.18

Slovenska podjetja, ki delujejo na ukrajinskem trgu, zaradi zaostrovanja odnosov med Ukrajino in Rusijo še niso občutila izpada poslovanja. Zavedajo pa se morebitnih tveganj za poslovanje v obeh omenjenih državah. Poslovne poti v Ukrajino trenutno prestavljajo na poznejši čas.

Koritnik: Dvomim, da bi se lahko vlada do torka opredelila do zahtev sindikatov

14. 02. 2022 15.46

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik dvomi, da bi se lahko vlada do zahtev sindikatov javnega sektorja opredelila do torka, kar je sicer rok, ki so ga postavili sindikati. Spomnil je, da ima vlada seje ob četrtkih. Sindikati zahtevajo, da se plača vsem zaposlenim v javnem sektorju zviša za šest plačnih razredov. Z odzivom odločevalcev so nezadovoljni tudi v Zdravniški zbornici Slovenije. Kot so poudarili, nadaljne odlašanje rešitve poglablja nezaupanje in težave v javnem zdravstvu.

Ruski napad na Ukrajino: kakšen je najbolj črn scenarij?

14. 02. 2022 06.00

Če bi Rusija dejansko napadla Ukrajino, bi bila to največja in potencialno najbolj krvava vojaška akcija v Evropi po drugi svetovni vojni. V najslabšem možnem scenariju bi pripeljala do več deset tisoč smrtnih žrtev med vojaki in civilisti ter na milijone beguncev, ki bi bežali v Evropo. Kako realna je grožnja? Eden ključnih datumov je 20. februar, opozarjajo analitiki.

Frank-Walter Steinmeier znova izvoljen za nemškega predsednika

13. 02. 2022 07.48

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je bil pričakovano izvoljen za nov petletni mandat. Na volitvah v posebni volilni skupščini v Berlinu je že v prvem krogu prejel 1045 od 1425 veljavnih glasov.

Digitalizacija Evropske unije – aktualno stanje in prihodnost

12. 02. 2022 16.46

Digitalizacija oziroma digitalna transformacija družbe je trend, o katerem se je bolj resno začelo govoriti v zadnjih nekaj letih, čeprav proces digitalizacije poteka že več kot desetletje. Eden izmed ključnih katalizatorjev digitalne transformacije družbe in povečane uporabe digitalnih orodij je prav gotova pandemija koronavirusa.

Slovenija ob zaostrovanju ukrajinske krize slovenskih državljanov še ni pozvala k umiku

11. 02. 2022 21.22

Vse več držav se ob zaostrovanju ukrajinske krize odloča za umik svojih državljanov iz Ukrajine. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je namreč napovedal, da bi se lahko napad Rusije zgodil še pred koncem zimskih olimpijskih iger. A kot pravi vodja konzularnega sektorja Andrej Šter, se Slovenija za zdaj še ni odločila, da slovenske državljane pozove k umiku. "Situacijo pozorno spremljamo in smo neprestano v stiku s slovenskim veleposlaništvom v Kijevu," pravi Šter.

V Italiji brez obveznih mask na prostem, WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala že letos

11. 02. 2022 16.42

Zaradi zmanjševanja števila novih okužb so v Italiji sprostili določene ukrepe. Tako od zdaj maske na prostem niso več obvezne, še naprej pa sicer ostajajo obvezne v notranjih prostorih, na javnem prevozu, na prostem pa le v večji množici ljudi. Pri naših zahodnih sosedih se ob tem znova odpirajo diskoteke. Francija bo konec februarja medtem stopila še korak dlje – ljudem namreč ob določenih pogojih mask ne bo treba nositi niti v zaprtih prostorih. Potujočim v Veliko Britanijo, ki so polno cepljeni, pa se ni več treba testirati na novi koronavirus. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva.

Lani več kot 524.650 klicev na pomoč, kmalu bodo omogočeni tudi klici v sili prek aplikacij

10. 02. 2022 13.37

Da v petek, 11. februarja, obeležujemo dan številke 112, so sporočili z Ministrstva za obrambo. Dnevu na čast je Boštjan Tavčar, vodja službe za informatiko in komunikacije na Upravi za zaščito in reševanje, na novinarski konferenci predstavil kratko zgodovino številke 112, statistične podatke o številki 112 za preteklo leto in predstavil letošnjo vodilno temo, to je naslednja generacija klica v sili NG112 prek omrežja PEMEA.

Bruselj Sloveniji znižal napoved letošnje rasti

10. 02. 2022 11.34

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti v Sloveniji za letos poslabšala za 0,4 odstotne točke na 3,8 odstotka, za prihodnje leto pa nekoliko izboljšala na 3,6 odstotka. Rast naj bi bila tako v Sloveniji letos nekoliko pod povprečjem v območju evra, prihodnje leto pa občutno nad povprečjem.

Posledice brexita za zdaj negativne

09. 02. 2022 12.56

Višji stroški, več birokracije in zamude – to so trenutno edine opazne posledice brexita za britanska podjetja, ocenjuje poročilo, ki ga je pripravil odbor britanskega parlamenta za javne finance. Kot dodaja, se bodo razmere letos verjetno še poslabšale. Na Otoku so sicer medtem dobili novega državnega sekretarja za "priložnosti brexita".

Meta: Nikakor si ne želimo in se ne nameravamo umakniti iz Evrope

08. 02. 2022 12.12

Tehnološki gigant Meta je v ponedeljek sporočil, da družbenih omrežij kljub sporom glede prenosa evropskih podatkov v ZDA ne namerava umakniti iz Evrope. Prenos podatkov med EU in ZDA je namreč ključnega pomena za oglaševalsko dejavnost družbe. Umik iz Evrope bi družbo namreč stal kar 25 odstotkov prihodkov.

Pahor in Mattarella o vprašanju miru, okrevanju po pandemiji in evropski prihodnosti

08. 02. 2022 11.37

Italijanski predsednik Sergio Mattarella je v zasebnem delu predsedniške palače Kvirinal v Rimu na večerji sprejel slovenskega predsednika Boruta Pahorja. Izmenjala sta mnenja o vseh aktualnih dvostranskih vprašanjih, zlasti pa o vprašanju miru in varnosti v severni in vzhodni soseščini Evropske unije.

Italija rahlja protikoronske ukrepe, Izrael opušča covidna potrdila

07. 02. 2022 07.27

Italijanska vlada je po tem, ko je število potrjenih primerov z novim koronavirusom začelo upadati, razrahljala nekatere ukrepe, med drugim je spremenila pravila glede pouka na daljavo, odpravila šestmesečno omejitev za t. i. super covidno potrdilo in skrajšala karanteno za necepljene. Izrael pa je kljub rekordnemu številu covidnih bolnikov praktično opustil politiko covidnih potrdil. Avstralija pa z 21. februarjem odpira meje za turiste, vendar le za polno cepljene.

Mladi zdravniki: Po 11 do 14 letih študija delamo za 9 evrov na uro

07. 02. 2022 10.15

Po tem, ko je v javnem sektorju završalo, ker je vlada z zdravniškim sindikatom sklenila dogovor o zvišanju plač, so se oglasili v organizaciji Mladi zdravniki. "Osnovna neto plača zdravnika specialista po 11 do 14 letih izobraževanja in izpopolnjevanja znaša 1572 evrov. In to naj bi bila plača, ki 'ruši javni sistem'," so začudeni. Kot so izpostavili, to, da so zdravnike specialiste uvrstili v 45. plačni razred, pomeni, da delajo za 9 evrov na uro. Postavka zdravnikov specializantov je še nižja, in sicer 7 evrov na uro (1230 evrov na mesec).

Doživite Evropo na popolnoma nov način

07. 02. 2022 00.15

Hiša EU vabi na edinstveno popotovanje po Evropski uniji. Obiščite Hišo EU na Dunajski 20 v Ljubljani, vsak delovni dan med 9. in 18. uro. Obisk je brezplačen, najdete pa nas tudi na spletu.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Hrvati izbrali: kuna na evrskem, zemljevid na dvoevrskem kovancu

04. 02. 2022 11.09

Hrvaška je izbrala motive, ki bodo krasili evrske kovance. Na dvoevrskem kovancu bo zemljevid, na evrskem kuna, na kovancih za 50, 20 in deset centov Tesla, na kovancih za pet centov, dva centa in en cent pa glagolica. Na vseh apoenih bo tudi motiv šahovnice.

Hojs proti predlogu možnosti finančne pomoči namesto sprejema migrantov

03. 02. 2022 20.41

Notranji ministri EU so na neformalnem zasedanju v Lillu podprli francoska predloga za vzpostavitev schengenskega sveta za okrepitev političnega vidika upravljanja tega območja in postopno sprejemanje migracijskega pakta. Ima pa načrt tudi svoje nasprotnike. Med njimi slovenskega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je izrazil nasprotovanje, da bi članice EU, ki ne želijo sprejeti migrantov v okviru sistema premeščanja, prispevale finančno pomoč. Hojs namreč želi ovrednotenje pojma solidarnosti.