unije

Posledice brexita za zdaj negativne

09. 02. 2022 12.56

Višji stroški, več birokracije in zamude – to so trenutno edine opazne posledice brexita za britanska podjetja, ocenjuje poročilo, ki ga je pripravil odbor britanskega parlamenta za javne finance. Kot dodaja, se bodo razmere letos verjetno še poslabšale. Na Otoku so sicer medtem dobili novega državnega sekretarja za "priložnosti brexita".

Meta: Nikakor si ne želimo in se ne nameravamo umakniti iz Evrope

08. 02. 2022 12.12

Tehnološki gigant Meta je v ponedeljek sporočil, da družbenih omrežij kljub sporom glede prenosa evropskih podatkov v ZDA ne namerava umakniti iz Evrope. Prenos podatkov med EU in ZDA je namreč ključnega pomena za oglaševalsko dejavnost družbe. Umik iz Evrope bi družbo namreč stal kar 25 odstotkov prihodkov.

Pahor in Mattarella o vprašanju miru, okrevanju po pandemiji in evropski prihodnosti

08. 02. 2022 11.37

Italijanski predsednik Sergio Mattarella je v zasebnem delu predsedniške palače Kvirinal v Rimu na večerji sprejel slovenskega predsednika Boruta Pahorja. Izmenjala sta mnenja o vseh aktualnih dvostranskih vprašanjih, zlasti pa o vprašanju miru in varnosti v severni in vzhodni soseščini Evropske unije.

Italija rahlja protikoronske ukrepe, Izrael opušča covidna potrdila

07. 02. 2022 07.27

Italijanska vlada je po tem, ko je število potrjenih primerov z novim koronavirusom začelo upadati, razrahljala nekatere ukrepe, med drugim je spremenila pravila glede pouka na daljavo, odpravila šestmesečno omejitev za t. i. super covidno potrdilo in skrajšala karanteno za necepljene. Izrael pa je kljub rekordnemu številu covidnih bolnikov praktično opustil politiko covidnih potrdil. Avstralija pa z 21. februarjem odpira meje za turiste, vendar le za polno cepljene.

Mladi zdravniki: Po 11 do 14 letih študija delamo za 9 evrov na uro

07. 02. 2022 10.15

Po tem, ko je v javnem sektorju završalo, ker je vlada z zdravniškim sindikatom sklenila dogovor o zvišanju plač, so se oglasili v organizaciji Mladi zdravniki. "Osnovna neto plača zdravnika specialista po 11 do 14 letih izobraževanja in izpopolnjevanja znaša 1572 evrov. In to naj bi bila plača, ki 'ruši javni sistem'," so začudeni. Kot so izpostavili, to, da so zdravnike specialiste uvrstili v 45. plačni razred, pomeni, da delajo za 9 evrov na uro. Postavka zdravnikov specializantov je še nižja, in sicer 7 evrov na uro (1230 evrov na mesec).

Doživite Evropo na popolnoma nov način

07. 02. 2022 00.15

Hiša EU vabi na edinstveno popotovanje po Evropski uniji. Obiščite Hišo EU na Dunajski 20 v Ljubljani, vsak delovni dan med 9. in 18. uro. Obisk je brezplačen, najdete pa nas tudi na spletu.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Hrvati izbrali: kuna na evrskem, zemljevid na dvoevrskem kovancu

04. 02. 2022 11.09

Hrvaška je izbrala motive, ki bodo krasili evrske kovance. Na dvoevrskem kovancu bo zemljevid, na evrskem kuna, na kovancih za 50, 20 in deset centov Tesla, na kovancih za pet centov, dva centa in en cent pa glagolica. Na vseh apoenih bo tudi motiv šahovnice.

Hojs proti predlogu možnosti finančne pomoči namesto sprejema migrantov

03. 02. 2022 20.41

Notranji ministri EU so na neformalnem zasedanju v Lillu podprli francoska predloga za vzpostavitev schengenskega sveta za okrepitev političnega vidika upravljanja tega območja in postopno sprejemanje migracijskega pakta. Ima pa načrt tudi svoje nasprotnike. Med njimi slovenskega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je izrazil nasprotovanje, da bi članice EU, ki ne želijo sprejeti migrantov v okviru sistema premeščanja, prispevale finančno pomoč. Hojs namreč želi ovrednotenje pojma solidarnosti.

Bruselj vztraja pri opredelitvi jedrske energije in plina kot prehodno zelenih dejavnosti

02. 02. 2022 13.44

Evropska komisija je predstavila dopolnjen predlog glede obravnave jedrske energije in zemeljskega plina v procesu doseganja cilja podnebne nevtralnosti, v katerem kljub kritikam vztraja pri opredelitvi, da gre za prehodno zeleni dejavnosti. Ta opredelitev v okviru sistema taksonomije je pomemben vodnik za vlagatelje.

Obrambna ministra predvsem o sodelovanju med državama

02. 02. 2022 06.28

Ministra za obrambo Slovenije in Velike Britanije Matej Tonin in Ben Wallace sta danes na srečanju v Ljubljani precej pozornosti namenila razmeram v Ukrajini in na Zahodnem Balkanu. "Boljši je slabši mir kot pa dobra vojna," je glede razmer na rusko-ukrajinski meji dejal Tonin, Wallace pa je Moskvo znova pozval k dialogu.

Europol dobil več pooblastil za zbiranje informacij

02. 02. 2022 08.17

Europol bo v skladu s sporazumom, ki so ga v torek sklenili pristojni organi EU, za boj proti hudim kaznivim dejanjem in terorizmu lahko uporabljal informacije zasebnih partnerjev in razvijal nove tehnologije.

'Teater na seji občinskega sveta začetek predvolilne kampanje'

01. 02. 2022 12.33

Na koprski seji občinskega sveta so padale ostre besede, ki so po mnenju nekaterih začetek predvolilne kampanje. Iskrilo se je med svetnikoma italijanske narodne manjšine, v ozadju pa naj bi bila možna kandidatura ene izmed njih na državnozborskih volitvah.

Biden: V Vzhodno Evropo bomo kmalu napotili dodatne vojake

29. 01. 2022 10.46

ZDA nameravajo v Vzhodno Evropo v bližnji prihodnosti napotiti dodatne vojake, je v petek povedal ameriški predsednik Joe Biden. Dodal je, da vojakov ne bo veliko, vendar točnega števila ni navedel. Medtem v Pentagonu menijo, da Moskva odločitve o napadu na Ukrajino še ni sprejela. "Če se Rusija odloči za invazijo, ta ne bo brez cene v smislu žrtev in drugih bistvenih posledic," pa meni načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA general Mark Milley, ki Putina poziva, naj se odloči za diplomatsko pot.

Zelenski: ZDA poskušajo dramatizirati razmere, panika nam povzroča veliko škodo

28. 01. 2022 21.09

Potem ko so v zadnjih dneh in tednih predvsem iz Washingtona vztrajno opozarjali na nevarnost "skoraj neizbežne" ruske invazije na Ukrajino, je predsednik te države Volodimir Zelenski Američane pozval k umiritvi retorike. "Bela hiša poskuša nevarnost ruske invazije prikazati najbolj dramatično, kar se da. Po mojem mnenju je to napaka," je dejal in poudaril tudi, da "neuravnotežena in nerazumna informacijska politika" njegovi državi povzročila veliko ekonomsko škodo. S tem so se potrdila poročila nekaterih medijev, da na liniji Washington-Kijev obstajajo nekatera nesoglasja glede razmer v tej državi.

Von der Leynova mora pokazati, kaj si je dopisovala s šefom Pfizerja

28. 01. 2022 12.28

Nadzorni organ Evropske unije je danes očital predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, da je skrivala sporočila generalnega direktorja Pfizerja o nakupu odmerkov cepiva proti covidu-19. Varuhinja človekovih pravic EU Emily O'Reilly je ocenila, da je šlo za nepravilno upravljanje predsednice komisije in izdala uradno priporočilo, v katerem je uradu von der Leynove naročila, naj posreduje besedila na podlagi zahteve za dostop do informacij, ki jo je vložil novinar.

Filipini se odpirajo za polno cepljene turiste iz 157 držav

28. 01. 2022 10.26

10. februarja se bodo Filipini ponovno odprli za vse polno cepljene turiste iz 157 držav, ki so že pred začetkom pandemije imeli dovoljenje za vstop v državo brez vizumov. Po pojavu različice omikron so prejšnji načrt za sprejem turistov od 1. decembra namreč začasno ustavili.

'Predlog programa cepljenja ne prinaša nujno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19'

27. 01. 2022 16.43

Na Kliničnem inštitutu za medicino dela ocenjujejo, da bi bilo cepljenje proti covidu-19 po predlogu programa cepljenja za leto 2022 v trenutni situaciji svetovano večini zaposlenih. A kot dodajajo, predlog po njihovi oceni za zaposlene ne prinaša tudi nujno uvedbe obveznega cepljenja. Verjetneje je, da bo cepljenje po vzoru gripe priporočeno.

Vlada obšla upravni odbor ARRS in ni potrdila imenovanja v. d. direktorja

27. 01. 2022 15.29

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je ogorčen zaradi domnevnega vpletanja vlade v odločanje upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS glede imenovanja vršilca dolžnosti direktorja agencije. Vlada namreč ni potrdila dr. Lidije Tičar Padar, ki sta ji pred tem zeleno luč prižgala tako upravni odbor kot stroka. Ob tem je vlada v agenciji, ki odloča o financiranju znanstvenih raziskav, zamenjala štiri člane upravnega odbora.

'Poslavljamo se od omejitev in pozdravljamo življenje, ki smo ga poznali pred pandemijo'

27. 01. 2022 11.27

Kljub rekordnemu ali zelo visokemu številu primerov se številne države odločajo za odpravo ali zmanjšanje omejitev. S februarjem tako omejitve odpravljajo na Danskem, v Angliji pa so skoraj vse ukrepe že sprostili. Italija bo medtem s februarjem sprostila omejitve ob vstopu v državo. Potniki bodo tako za vstop potrebovali le potrdilo PCT, ne pa tudi negativen rezultat testa na covid-19.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?

27. 01. 2022 07.15

Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Opozicija kritična do spremembe zunanjepolitične strategije Slovenije

26. 01. 2022 12.10

Zunanjepolitični odbor državnega zbora (OZP) se je seznanil s posodobljeno strategijo slovenske zunanje politike. Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Gašper Dovžan je ob predstavitvi dejal, da je bila strategija najbolj spremenjena v opisu mednarodnega okolja. Člani OZP iz vrst opozicije spremembam niso bili naklonjeni.

Pahor: 'Slovenija dosledno zagovarja načelo ene Kitajske'

25. 01. 2022 20.18

Predsednik republike Borut Pahor in premier Janez Janša sta na Brdu pri Kranju gostila približno 85 diplomatov. Janša je med drugim izpostavil, da celovita in svobodna Evropa kliče po novem začetku. Pahor se ni izognil odnosom s Kitajsko in Rusijo, pri čemer je poudarjal, da morata vselej prevladati mir in dialog. Kako pa stopnjevanje napetosti v rusko-ukrajinskem konfliktu spremljajo tuji diplomati? In zakaj med zbranimi ni bilo kitajskega veleposlanika? Je na to vplivala tudi izjava premierja o Tajvanu?

Hojs v Zagrebu izpostavil naklonjenost vstopu Hrvaške v schengen

25. 01. 2022 17.16

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je v Zagrebu sestal s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem. Srečanje sta namenila pregledu dosežkov slovenskega predsedovanja Svetu EU na področju notranjih zadev, med katerimi so posebej izpostavljeni sklepi Sveta o izpolnjevanju pogojev za celovito uporabo schengenskega pravnega reda na Hrvaškem.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Leteči avtomobil dobil dovoljenje za letenje na Slovaškem

24. 01. 2022 19.51

Znanstvena fantastika vse bolj postaja realnost. Slovaška agencija za promet je namreč avtomobilu, ki lahko v dobrih dveh minutah vzleti in leti na 2500 metrih višine, izdala potrdilo o plovnosti.

ZDA in Britanija odredile evakuacijo družin diplomatov v Kijevu, diplomati EU za zdaj ostajajo

24. 01. 2022 06.13

Zunanje ministrstvo ZDA je družinam zaposlenih na ameriškem veleposlaništvu v Kijevu naročilo, naj zaradi naraščajočih napetosti v regiji zapustijo državo. Za evakuacijo osebja se je odločila tudi Velika Britanija. Francoske oblasti so svojim državljanom medtem svetovale, naj preložijo nenujna potovanja v Ukrajino. Svojim diplomatom in njihovim sorodnikom bosta pri umiku iz Ukrajine pomagali tudi Nemčija in Avstralija, slednja je k umiku pozvala tudi druge Avstralce v državi.

Zaradi napetosti na ukrajinski meji v pripravljenosti 8.500 ameriških vojakov

24. 01. 2022 14.27

Tiskovni predstavnik Pentagona, John Kirby, je sporočil, da je zaradi napetosti na ukrajinski meji v pripravljenosti okoli 8500 ameriških vojakov. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je medtem v Bruslju posvaril pred "živčnim zlomom" glede krize v Ukrajini, Pariz pa je napovedal, da bo v sredo gostil srečanje predstavnikov Rusije in Ukrajine.

Talibani prispeli v Norveško, pričeli so se pogovori o Afganistanu

23. 01. 2022 12.08

Predstavniki talibanov so v večernih urah pristali na letališču Gardermoen v Oslu z zasebnim letalom, ki ga je plačala norveška vlada. Talibanska 15-članska delegacija, ki jo sestavljajo sami moški, vodi afganistanski zunanji minister Amir Kan Mutaki.

'Ni človeka, ni problema'

23. 01. 2022 10.16

Tragična nesreča, ko je v deroči Dragonji utonila 10-letna kurdska deklica, je razgalila vso krutost, neusmiljenost in brutalnost slovenskega azilnega sistema. Dekličino mamo so namreč potem, ko so jo rešili iz mrzle reke, takoj predali hrvaški policiji. Zakaj je slovenska migracijska politika tako omejevalna, ostra? Zakaj izčrpava? Kako je na južni meji, ko zaide sonce in pritisne mraz? Od kod diskurz, da so ljudje, ki prihajajo, nevarnost, ki nas bo preplavila? Kako je pribežati v Slovenijo?