uporaba sile

Ruske sile pripravljene za nove akcije

04. 12. 1999 19.59

Ruski vojaški aparat je pripravljen povečati pritisk na osrednjo Čečenijo, potem ko so včeraj popolnoma obkolili Grozni. Vojaški predstavnik je povedal, da nameravajo danes končati >>čiščenje<< mesta Angun, osem kilometrov vzhodno od Groznega, ki so ga zavzele včeraj. Naslednji cilj ruske vojske je tako zavzeti zadnje mesto, ki ga še nadzorujejo čečenski uporniki, Urus-Martan, zapreti Grozni ter poslati sile proti gorskim predelom na jugu, kjer naj bi se še zadrževali uporniki.

Ruske sile zavzele Gudermus

12. 11. 1999 21.18

Ruska vojska je okrepila letalske in topniške napade na čečensko prestolnico Grozni in Bamut, ruske sile pa so danes zavzele mesto Gudermes. Obe strani sta imeli v zadnjih bojih velike izgube.

Stepašin na obisku v Avstriji

30. 06. 1999 21.56

Na Dunaju sta se danes sešla predsednik avstrijske vlade Viktor Klima in njegov ruski kolega Sergej Stepašin. Osrednja tema pogovorov je bila ureditev položaja na Balkanu ter odnosi med Rusijo in Avstrijo, s poudarkom na gospodarskem sodelovanju med državama.

Cohen: Družinski člani vojaških uslužbencev zapuščajo ZRJ

13. 05. 1999 08.55

Družinski člani visokih jugoslovanskih vojaških predstavnikov začenjajo zapuščati ozemlje ZRJ, je v sredo povedal ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki je dodal, da je to znak zmanjšanega zaupanja v predsednika ZRJ Slobodana Miloševića.

Vojna na Kosovu v ospredju srečanja odbora ministrov SE

07. 05. 1999 21.05

Vojna na Kosovu in prizadevanja za njeno mirno rešitev so bila v ospredju današnjega srečanja odbora ministrov Sveta Evrope v Budimpešti.

Janez Podobnik o krizi na JV Evrope

27. 04. 1999 20.11

Na sedmem srečanju predsednika Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov držav, ki sodelujejo v procesu širitve Evropske unije, so največ časa posvetili razpravam o aktualnih dogodkih, povezanih z ZRJ. Predsednik slovenskega DZ Janez Podobnik je med drugim poudaril, da Slovenija nedemokratičen režim v Beogradu pojmuje kot stalno in resno grožnjo za varnost jugovzhodne Evrope. Slovenija poskuse mednarodne skupnosti, ki jih vodi zveza NATO, označuje za najbolj odločilne korake za končanje nestabilnosti v tem delu Evrope. Uporaba sile kot zadnja faza vseh dosedanjih poskusov v tej regiji naj bi pomenila le prvi korak v bolj zavezujočih in premišljenih mednarodnih prizadevanjih za dosego miru in stabilnosti ter za zagotovitev normalnih političnih, gospodarskih, trgovinskih in drugih povezav med narodi in državami v JV Evropi, je navedel Podobnik. Zato Slovenija zelo resnih in tragičnih posledic sedanjega beograjskega režima ne jemlje kot notranjo zadevo ZRJ ali pa kot problem, s katerim naj se ukvarja le zveza NATO, saj je to tudi problem vseh sosednjih in partnerskih držav. Udeležencem je pojasnil tudi razpad nekdanje Jugoslavije in opozoril na vojaške konflikte, ki so se iz Slovenije preselili na Hrvaško, v BiH in zdaj na ZRJ, kjer najbolj prizadevajo prebivalce Kosova, obenem pa Srbijo potiskajo nazaj kot še nikoli doslej. Sprejeli so izjavo v zvezi z razmerami v JV Evropi, v kateri so izrazili svoje ogorčenje zaradi razmer in etničnega čiščenja v regiji in njihovo globoko skrb zaradi humanitarne katastrofe in ostalih posledic nadaljevanja vojaškega konflikta na omenjenem območju. Jutri, zadnji dan srečanja, bo v Sofiji namenjen razpravi o prihodnjih vidikih parlamentarnega sodelovanja, potrdili pa bodo tudi datum naslednjega srečanja, ki naj bi bilo jeseni v Sloveniji.

SKGZ: Italija naj prevzame vidnejšo vlogo v diplomatskem povezovanju

02. 04. 1999 19.00

Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) s prizadetostjo spremlja zaostrovanje razmer v ZRJ in obžaluje, da sta v minulih dneh propadli mirovni pobudi Rusije in Svetega sedeža. Še posebej skrb zbujajoče je dejstvo, da je bila zavrnjena pobuda za velikonočno premirje, ki jo je oblikoval Vatikan, so sporočili iz SKGZ.

Črna gora poziva k ustavitvi napadov na ZRJ

30. 03. 1999 17.47

Črnogorski predsednik Milo Djukanovič je zvezo NATO danes ponovno pozval, naj ustavi letalske napade na ZRJ, da bi tako omogočili nadaljevanje mirovnih pogajanj o Kosovu.

Ruski osnutek za konec napadov na ZRJ doživel neuspeh v VS

26. 03. 1999 20.00

Ruski osnutek resolucije za ustavitev letalskih napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo je danes v Varnostnem svetu ZN doživel neuspeh. Zanj so namreč glasovale samo tri od 15 držav članic, preostalih dvanajst pa jih je glasovalo proti.

D'Alema računa na kratko operacijo zveze NATO v ZRJ

26. 03. 1999 18.33

Italijanski premier Massimo D'Alema je danes pred poslansko zbornico parlamenta v zvezi z napadi zveze NATO na ZR Jugoslavijo dejal, da računa na kratko operacijo, ki bo strogo omejena na zastavljene cilje.

Annan upravičil napade zveze NATO na ZRJ

25. 03. 1999 01.36

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je nocoj v izjavi za javnost upravičil napade zveze NATO na ZRJ, hkrati pa poudaril, da bi moral biti Varnostni svet ZN vključen v vsakršno odločitev o uporabi sile.

Slovensko zunanje ministrstvo o vojaškem posegu na Kosovu

24. 03. 1999 21.32

Slovensko zunanje ministrstvo obžaluje, da je razvoj dogodkov v Zvezni republiki Jugoslaviji privedel do točke, ko so bila izčrpana vsa diplomatska sredstva in ko je vojaški poseg NATO v ZRJ postal neizbežen. Večstranski in dolgotrajni napori mednarodne skupnosti za rešitev krize po diplomatski poti in za preprečitev še večje humanitarne katastrofe ter jasna opozorila ZRJ so ostali neuspešni zaradi zavrnitve oblasti v Beogradu, da sprejmejo sporazum o miru in samoupravi Kosova iz Rambouilleta in da spoštujejo zahteve mednarodne skupnosti, kakršne izhajajo iz resolucij Varnostnega sveta OZN 1160, 1199 in 1203, je v sporočilu za javnost zapisalo slovensko zunanje ministrstvo.

Rusija še naprej odločno proti uporabi sile proti ZRJ

23. 03. 1999 17.05

Ruski premier Jevgenij Primakov je danes zvezo NATO vnovič opozoril pred napadi na ZR Jugoslavijo. Rusija odločno nasprotuje napadom na Kosovo in meni, da ti v nobenem pogledu niso upravičeni, je dejal Primakov med krajšim postankom na Irskem na poti v ZDA. Po njegovem mnenju še niso bile izkoriščene vse možnosti za politični dialog.

Annan: Uporaba sile na Kosovu utegne biti neizogibna

26. 01. 1999 17.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes v Ženevi opozoril, da bi utegnila biti uporaba sile na Kosovu neizogibna v primeru, če bi se politične razmere še poslabšale.

Jelcinov komentar o zaustavitvi napadov

21. 12. 1998 11.25

Ruski predsednik Boris Jelcin je pohvalil prenehanje napadov ameriških in britanskih sil na vojaške cilje v Iraku. Izjavil je, da bi morala mednarodna skupnost oceniti te >>nesmiselne<< napade. Uporaba sile, ki je niso odobrili niti Združeni Narodi, naj bi samo otežila reševanje iraške krize. Jelcin je ocenil, da bi morala biti vloga Združenih Narodov pri reševanju krize večja, s tem pa bi se sankcije v končni fazi odpravile.

Rusija nasprotuje uporabi sile proti Iraku, Iran za mirno rešitev

12. 11. 1998 08.53

Rusija je sinoči, na izrednem posvetu VS ZN, ostro kritizirala ameriške grožnje o uporabi sile v Iraku. Ruski veleposlanik ZN Sergej Lavrov je opozoril, da bi imela uporaba sile ''zelo resne posledice, in sicer ne le za nadaljevanje operacije nadzora orožja v Iraku, pač pa tudi za stabilnost na celotnem Bližnjem vzhodu''.

Washington: Uporaba sile še naprej opcija za Kosovo

26. 10. 1998 10.52

Zoper Zvezno republiko Jugoslavijo bi lahko uporabili silo, če predsednik Slobodan Milošević ne bo spoštoval sporazuma o umiku vojske in policije s Kosova, je sinoči opozoril svetovalec ameriškega predsednika za državno varnost Sandy Berger.

Rusija ne podpira vojaškega posega na Kosovem

25. 09. 1998 15.39

Rusija se je odzvala na resolucijo Združenih narodov z mnenjem, da nič ne opravičuje uporabo vojaške akcije proti srbski vojski, ki se bojuje na Kosovu.

Telefonski pogovor Ivanov-Albright o Kosovu

17. 09. 1998 16.19

Tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva je danes povedal, da je novi vodja ruske diplomacije Igor Ivanov v včerajšnjem telefonskem pogovoru ameriški kolegici Madeleine Albright pojasnil, da je kakršnakoli uporaba sile za rešitev krize na Kosovu za Rusijo nesprejemljiva in brez možnosti za uspeh.

Inšpektorji komisije ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo delo

07. 08. 1998 11.10

Dve skupini inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom) danes nadaljujejo delo, poroča francoska tiskovna agencija. Sicer po poročanju ZN Bagdad tudi včeraj ni onemogočal dela inšpektorjev komisije Unscom.

Na Kosovu enaka oblika etničnega čiščenja kot v BiH

05. 08. 1998 08.57

Ameriška administracija je sinoči prvič zavzela stališče, da srbske sile na Kosovu proti Albancem izvajajo enako obliko etničnega čiščenja kot v BiH. ''Jasno nam je, da je uporaba sile usmerjena proti eni etnični skupini. To je precej podobno obliki etničnega čiščenja v minulih letih v BiH,'' je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin. Dodal je, da so vojaški strokovnjaki zveze NATO izdelali načrte akcije, ki jih lahko sprejmejo, če bo to zahteval položaj na terenu. Na vprašanje, kako hitro lahko NATO deluje in kaj bi lahko sprožilo akcijo, je Rubin odgovoril, da se ne more nič zgoditi, preden 16 voditeljev držav članic Severnoatlantske zveze ne preuči položaja in odobri posredovanja.

State Department: Nato odobril načrte za intervencijo na Kosovu

04. 08. 1998 08.32

Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin je dejal, da je vojaška zveza Nato odobrila načrte za uporabo sile proti srbskim silam na Kosovu. Američani so zaskrbljeni zaradi nadaljevanja srbske ofenzive, ki grozi, da bo izzvala humanitarno katastrofo zaradi množice novih beguncev.

Kofi Annan pozdravil diplomatska prizadevanja Borisa Jelcina

20. 06. 1998 12.33

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je pozdravil prizadevanja ruskega predsednika Borisa Jelcina in drugih pri iskanju diplomatske rešitve kosovske krize, so sporočili iz tiskovnega urada generalnega sekretarja.

Primakov in Pangalos o iraški krizi

16. 02. 1998 15.05

Ruski zunanji minister Jevgenij Primakov se je v okviru obiska v Atenah danes srečal z grškim kolegom Teodorom Pangalosom. Kot je povedal po srečanju, sta se s sogovornikom strinjala, da diplomatske in politične možnosti za rešitev iraške krize še niso izčrpane.

Kongres podpira Clintona

13. 02. 1998 09.36

Republikanski in demokratski voditelji v ameriškem kongresu so izrazili podporo predsedniku Billu Clintonu v zvezi z iraško krizo. Vodja republikanske večine v senatu Trent Lott je izjavil, da je uporaba vojaške sile upravičena, če bodo vsi diplomatski napori zaman. Dejal je, da bo, če se bo predsednik odločil za poseg, Amerika enotna v svoji podpori. Podobno je dejal vodja demokratske manjšine Tom Daschle.

Anan: Uporaba sile poslednji izhod

06. 02. 1998 14.28

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za časnik al-Hayat opozoril, da mora biti uporaba sile "zadnji izhod in zadnje sredstvo," s katerim bi Irak prisilili k spoštovanju resolucij Varnostnega sveta ZN. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC ocenil, da zalivske države vse jasneje spoznavajo, da je treba ustaviti Sadama Huseina.